Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motorcuların suyu ısınıyor mu ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    arkadaşlar, farkındamısınız bilmiyorum ekşisözlükte neredeyse her gün bir motorcunun yaptığı olay oluyor, gundem oluyor.

Adamların 1 numaralı gündemi şu an bu;
    https://eksisozluk.com/isikta-gecen-...7030?a=popular

Baya bi küfür ediliyor, taksici ve dolmuşçulardan daha kötü durumdayız.
    Ben yolda sempati toplamaya çalişiyorum, yol verene mutlaka teşekkur ediyorum ama büyük çoğunluk primat seviyesinde.

İşimiz zor.

Saygılar..
    lehibeny ve fazil bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1600 GTL
    Kaldırımda süren motorcular ana haberlere konu oluyor. Yakında ciddi denetimler başlar kaldırıma çıkan varsa haberi olsun....

lehibeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 250
    Maksimum 1-2 ay sürer. Bi kanun çıkar ya da denetimlerde sıkılaşma, cezalarda artış gibi şeyler olur. Milletin gazını alırlar. Zaten yaz sonuna doğru ehliyetsiz ekipmansız scooter kullananlar piyasadan çekilir. Ortam durulur.

Ben tamamen soylunun verdiği 125cc sözünün yol açtığı kargaşayı dindirmek için, her sevmedikleri konuda olduğu gibi sosyal medyada ezmek suretiyle motorcuların üstüne gelindiğini düşünüyorum. 2 tane oy için insanları soktukları duruma bak. Daha pedal bile çevirmemiş adam b ehliyetle bayiden motor çıkarıp eve giderse olacak şey bellidir. Görünen köy kılavuz istemez.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Dyna Wide Glide
    bence hak hukuk olsa bu adam %100 haklı olur. motorcu yeşilde geçerken kontrol etmek zorunda ama yaya kırmızıda yola atlayabilir mi?

SerdarC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon50 Custom ve Ramzey Cup100
    Alıntı lehibeny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maksimum 1-2 ay sürer. Bi kanun çıkar ya da denetimlerde sıkılaşma, cezalarda artış gibi şeyler olur. Milletin gazını alırlar. Zaten yaz sonuna doğru ehliyetsiz ekipmansız scooter kullananlar piyasadan çekilir. Ortam durulur.

Ben tamamen soylunun verdiği 125cc sözünün yol açtığı kargaşayı dindirmek için, her sevmedikleri konuda olduğu gibi sosyal medyada ezmek suretiyle motorcuların üstüne gelindiğini düşünüyorum. 2 tane oy için insanları soktukları duruma bak. Daha pedal bile çevirmemiş adam b ehliyetle bayiden motor çıkarıp eve giderse olacak şey bellidir. Görünen köy kılavuz istemez.
    İlk dediğinize katılmakla beraber, bu b ehliyet mevzusu halen anlaşılmadı, kim bayiden aldığı gibi motor kullanıyor 125 kanunu normal ehliyet almakla aynı kursa ve direksiyon sınavına girmeden 125cc süremiyorsunuz, ve birde 2 yıl b ehliyetle ceza almamanız gerekiyor yani min 20 yaşınızda alabiliyorsunuz, a1 i 16 da alıyorsunuz. bom boş çıkmış bir kanun söylediğinizle hiç ilgisi yok. Zaten en aşağı 20 yaşında olan adam gidip aynı kursa sınava en büyük ehliyeti de alabilir kimse başvurmuyor ona yani. B ehliyetliler işletme maliyetlerinden dolayı halen 50cc kullanıyor.
    freasy bunu beğendi.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı doberman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence hak hukuk olsa bu adam %100 haklı olur. motorcu yeşilde geçerken kontrol etmek zorunda ama yaya kırmızıda yola atlayabilir mi?
    Trafikte ilk önceligimiz kazayi önlemektir. Karsi taraf kusurlu dahi olsa kazayi önleme firsati olup da önlemeyen sürücü asli kusurludur. Hak hukuk böyle söylüyor. Ayrica yaya gecitlerinde isik size yesil dahi olsa hizinizi düsürmek kanuni zorunluluktur. Burada motor kullanan kisi diger araclar gibi hizini azaltip kontrollü bir sekilde yaya gecidine girseydi bunlarin hicbiri olmazdi ve gayet hakli olabilirdi.

Sevgilerimle
    tommygun, espresso, zihnigonen ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikte ilk önceligimiz kazayi önlemektir. Karsi taraf kusurlu dahi olsa kazayi önleme firsati olup da önlemeyen sürücü asli kusurludur. Hak hukuk böyle söylüyor. Ayrica yaya gecitlerinde isik size yesil dahi olsa hizinizi düsürmek kanuni zorunluluktur. Burada motor kullanan kisi diger araclar gibi hizini azaltip kontrollü bir sekilde yaya gecidine girseydi bunlarin hicbiri olmazdi ve gayet hakli olabilirdi.

Sevgilerimle
    BUnu okuyup anlamayacak olanlar için yazayım, şehir içi caddelerde zaten hız sınırı 50km/saat ve yaya geçitleri öncesinde yaya gecidi tabelası var bu tabelaları görünce hızımızı 30km/saat'e düşürmemiz gerekiyor. Hele böyle kalabalık yol olduğu taa uzaktan görünüyordur, motorcu kesinlikle haksız.
    Orada yetişkin bir insan yerine yola fırlamış bir çocuk da olabilirdi, her zaman temkinli ve fren yapınca durabileceğimiz hızda gitmemiz gerekiyor.
    SerdarC, Alpbatur, zihnigonen ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Biz ne kadar kurallara uyuyorsak, kuryeler ve apaçi tayfa o kadar uymuyor. Bizim yapabileceğimiz pek bir şey yok. Ayrıca konu olayda iki taraf da hatalı olmakla birlikte asıl kusur yayadadır. Sürücü, yayalar birden yola atlayınca panik yaptım duramadım der g.tü kurtarır. Yaya olmaması gereken yerde olduğu için kaza yaşanmış. Aslında sürücünün bilerek yaptığını hepimiz biliyoruz o ayrı.

Konunun özü tiktok, instagram, youtube gibi mecralarda etkileşim kasmaya çalışan sığır sayısının aşırı artmasından kaynaklanıyor. Çünkü çoğunluğun ilgisini çeken videolar kaza, kavga vs. Dikkat ederseniz herkesin videosunda "sizce kim haklı, sizce neden, sizce eşşeğin miki bıdı bıdı" yorumlara yazın ibareleri var. 2 sene öncesine kadar Zafer Akçay'ı tanıyan mı vardı ? Çok iyi eğitmen olduğu için mi bu noktaya geldi... Hayır, adam kaza videosu yorumlamaya başladı da ondan. Pastadan dilimini alamayan yeni yetmeler de bize hazır video gönderen yok, bari kendi videomuzu oluşturalım fikrini oluşturdu. Devletin trafik polisi bile kamera alıp atıp tutmaya başladı. Kimse de demiyor ki, sen görev aracı ile nasıl böyle kendi menfatine içerik oluşturuyorsun. Motorcuların suyunun ısındığı falan yok, motorcu olduğun için sende algıda seçicilik var. Yoksa kamyoncusu da yapıyor bu saydıklarımı, dağda bayırda yürüyerek gezeni de, dolmuşcusuda, arabacısıda. Sosyal medya kullanmayı bırak, 1 ay içinde ortalık güllük gülistanlık olur senin için.
    tommygun, Alpbatur, Bergson ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BUnu okuyup anlamayacak olanlar için yazayım, şehir içi caddelerde zaten hız sınırı 50km/saat ve yaya geçitleri öncesinde yaya gecidi tabelası var bu tabelaları görünce hızımızı 30km/saat'e düşürmemiz gerekiyor. Hele böyle kalabalık yol olduğu taa uzaktan görünüyordur, motorcu kesinlikle haksız.
    Orada yetişkin bir insan yerine yola fırlamış bir çocuk da olabilirdi, her zaman temkinli ve fren yapınca durabileceğimiz hızda gitmemiz gerekiyor.
    Bu lafa sık sık rast geliyorum, Zafer hoca da motosikletin geyiğe çarptığı videoya yorum yaparken söylemişti. Motosikletiyle geyiğe çarpan biri olarak ne kadar mantıksız ve saçma olduğunu orada da belirtmiştim.

Velhasıl kulağa hoş ve mantıklı geliyor, ama saçma ve içi boş bir laf. 30km hızla gidiyorken bile durma mesafesi 10 metrenin üzerindedir. Üstelik trafiğin 50 ile aktığı yolda ışık yeşilken beklenmedik bir şekilde hızınızı 30'a indirirseniz arkanızdan gelen size geçirebilir. Akıl mantık dahilinde, çevremizde ne olduğunun bilinciyle kullanmak önemli. "İlle de kitaba uyacam" diye kendini tehlikeye atmaya hiç gerek yok bence.
    lehibeny ve Dagor bunu beğendiler.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bu işin sonu nereye varacak görmek istemiyorum doğrusu. Artık çok nadir motor kullanıyorum İstanbul'da. Ve motorcu nefreti bende de oluştu son yıllarda. En başlarda adam yerine koyup uyarıyordum, kaldırımdan gelenlerin yolunu kesip sakin sakin bak ben de motorcuyum böyle yapmayın, çok ayıp, yasak falan diyordum. Artık sayıları o kadar fazla ki, hiç müdahale etmiyorum.

Müdahale etmeye devam etseydim çoktan bıçaklanmış ya da ezilmiş olacaktım muhtemelen. Zaten sayıları katlanarak arttı, artık hangi birine ne denebilir bilmiyorum.
    En iyisi şehirden gitmek, başka çare yok gibi şimdilik.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işin sonu nereye varacak görmek istemiyorum doğrusu. Artık çok nadir motor kullanıyorum İstanbul'da. Ve motorcu nefreti bende de oluştu son yıllarda. En başlarda adam yerine koyup uyarıyordum, kaldırımdan gelenlerin yolunu kesip sakin sakin bak ben de motorcuyum böyle yapmayın, çok ayıp, yasak falan diyordum. Artık sayıları o kadar fazla ki, hiç müdahale etmiyorum.

Müdahale etmeye devam etseydim çoktan bıçaklanmış ya da ezilmiş olacaktım muhtemelen. Zaten sayıları katlanarak arttı, artık hangi birine ne denebilir bilmiyorum.
    En iyisi şehirden gitmek, başka çare yok gibi şimdilik.
    Kaçmak çözüm değil, kaçılmıyor da diğer küçük illerde çokta farklı değil. Bence insanlar kafayı yedi bazen sosyal medyada kanunsuz motorcular görüyorum video çekmiş plakası yok polisten kaçıyor, yorumlara bir bakıyorsun kimse durumun yanlışlığından bahsetmemiş polise saydırmışlar niye durduruyormuş v.s. sadece motosiklet değil bir çok yerde saçma sapan tartışmalar 2 tarafta bir birini dinlemiyor ikiside haklı olduğunu idda ediyor. Trafikte en ufak hatada bir birine silah çeken v.s bir sürü olay iş gitgide vahşi batıya dönüyor, bunları gördükçe bir emanet alsam mı demeden edemiyorum.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Hazine ve Maliye Bakanlığı, motokuryelerle ilgili yeni bir vergi düzenlemesi üzerinde çalışıyor.
    Düzenlemeye göre motokuryeler, gelirleri üzerinden %15 stopaj ödeyecek, giderlerini masraf olarak vergiden düşemeyecekler. (Ekonomi Gazetesi)Q
    Eleme geliyor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "İlle de kitaba uyacam" diye kendini tehlikeye atmaya hiç gerek yok bence.
    @espresso'nun veya senin söylediklerine karşıt olarak değil de, kurala uyarak gidince iş bitiyor zanneden devasa bir nüfusa sahibiz. Otomobilden motosiklete kadar, herkes en fazla bu kadar biliyor taşıtını kullanmayı. Benim evden aşağı E5'e inen yol sürücü sınav ve çalışma güzergahı. 20kmh ile aşağı inip yukarı çıkana tamamdır diyip ehliyet veriyorlar.

Zafer Hoca'nın vurgu yaptığı nokta doğru da, biraz da fren yapmayı bilmeye, frenden korkmamaya vurgu yapsa keşke. "Virajda fren yapılmaz, o hızlar hız değil" tutumuyla kimseye bir faydası olduğunu düşünmüyorum.

Ekşisözlük ve X isimli kaka çukurlarını bırakalı çok oldu. Akli dengenizi korumak istiyorsanız da uzak durmanızı öneririm. Herkesin katıksız şekilde fav/takip peşine anonimliği kullanarak bol keseden atar gider yaptığı yerler olmaktan ötesi değil artık. Anonim olmaya karşı değilim, ama bunu maymunluk yapmak için kullanmak işi buraya getiriyor.

**

Ayrıca sevgili yönetim, şu adamın banını kaldırın olsun bitsin. Açtığı onlarca üyeliği bile bile kapatmıyorsunuz, kaldırın banı uğraşmasın kimse.
    pea ve Okan Sinan Ocan bunu beğendiler.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı sodurlu88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konunun özü tiktok, instagram, youtube gibi mecralarda etkileşim kasmaya çalışan sığır sayısının aşırı artmasından kaynaklanıyor. Çünkü çoğunluğun ilgisini çeken videolar kaza, kavga vs. Dikkat ederseniz herkesin videosunda "sizce kim haklı, sizce neden, sizce eşşeğin miki bıdı bıdı" yorumlara yazın ibareleri var. 2 sene öncesine kadar Zafer Akçay'ı tanıyan mı vardı ? Çok iyi eğitmen olduğu için mi bu noktaya geldi... Hayır, adam kaza videosu yorumlamaya başladı da ondan. Pastadan dilimini alamayan yeni yetmeler de bize hazır video gönderen yok, bari kendi videomuzu oluşturalım fikrini oluşturdu. Devletin trafik polisi bile kamera alıp atıp tutmaya başladı. Kimse de demiyor ki, sen görev aracı ile nasıl böyle kendi menfatine içerik oluşturuyorsun. Motorcuların suyunun ısındığı falan yok, motorcu olduğun için sende algıda seçicilik var. Yoksa kamyoncusu da yapıyor bu saydıklarımı, dağda bayırda yürüyerek gezeni de, dolmuşcusuda, arabacısıda. Sosyal medya kullanmayı bırak, 1 ay içinde ortalık güllük gülistanlık olur senin için.
    Kuryeler kesinlikle tavsip etmesekte çoğu zaman işleri gereği mesleki defarmosyon ile bu o toplara giriyorlar. Bence asıl sorun şu bahsedilen tiktok takımı vs sosyal fenonenimsiler.
    Diğer taraftan 657 ye tabir bir devlet memuru işi ile ilgili bir konuda nasıl youtube içeriği üretebilir bunu bilen var mı? Altını çizmekte fayda var hobisi, sanatı vs değil işi ile ilgili bir konuda kamerayı alıp baya baya takipçi kasıyor bu yasal mıdır?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Sosyal medya kullanmayı bırakınca sorun çözülüyor mu yav ?
    Muhalif medyayı da takip etmezsek aslında ülke fena değil

Bunlar bok çukurudur değildir bilemem.olabilir.
    Ama bunlar sonuçta gündem oluyor.

Ben artık motorcu olduğumdan mümkün mertebe bahsetmemeye dikkat ediyorum :d
    Geçenlerde iş görüşmesi yaptim, hadi sizi tanıyalım,hobilerden, boş zamanlarda neler yaparsina konu geldi.

Bir an motorcuyum ben diyecek gibi oldum , sonra hemen vazgeçip bisikletçiyim dedim :d
    fazil bunu beğendi.

Motosikleti
    Şimdilik bir beygir taban rs1
    Bu konuda bende bir kaç kelam edeyim müsaadenizle. Şu scooter sayısı kontrolsüz bir hızla artınca olay buralara geldi dayandı. Motorculuk bir kültürdü, adamlar herkesle muhatap olmazlardı. Biz kasklı, ekipmanlı bir motorcu gördük mü astronot görmüş gibi hayran hayran izlerdik. Tabi bunlar çocukluğunu 80'li yıllarda, delikanlılığını 90'lı yıllarda geçirenler için geçerli. Ben yine gerçek motorcuların çok klas, karizma sahibi, ayrı bir jargonları olan kimseler olduğuna inanıyorum. Bende motor almak istiyorum, ne kadar kullanımı vs kolayda olsa bu scooter garabetinden uzak kalmaya çalışıyorum. Esasında bunlar çıkış felsefesi olarka belki en narin motorlar ve naif ruhlu kimselere hitap edebilecek cihazlar. Popüler kültür mü dersiniz, kapitalist sistem mi dersiniz bu küçük taşıtlarda süreci buraya getirdi. Ama insanlar ne yazık ki geçim kaygısı ile taşımacılık yaparken hız ve trafik kurallarına uymuyorlar. Altında motorlu bir araç varsa ve yaya popülasyonu olan bir yere geliyorsan yavaşlayacaksın. Bu en temel insanı reflekstir ve öylede kalmalıdır...
    tommygun bunu beğendi.

lehibeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 250
    Alıntı SerdarC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk dediğinize katılmakla beraber, bu b ehliyet mevzusu halen anlaşılmadı, kim bayiden aldığı gibi motor kullanıyor 125 kanunu normal ehliyet almakla aynı kursa ve direksiyon sınavına girmeden 125cc süremiyorsunuz, ve birde 2 yıl b ehliyetle ceza almamanız gerekiyor yani min 20 yaşınızda alabiliyorsunuz, a1 i 16 da alıyorsunuz. bom boş çıkmış bir kanun söylediğinizle hiç ilgisi yok. Zaten en aşağı 20 yaşında olan adam gidip aynı kursa sınava en büyük ehliyeti de alabilir kimse başvurmuyor ona yani. B ehliyetliler işletme maliyetlerinden dolayı halen 50cc kullanıyor.
    Aynı şeyden bahsediyoruz zaten. Kanun çıktıktan sonra kanunu okumayıp anlamayan, b ehliyeti olan herkes gidip 125cc motor aldı. Satan adam da kullanamazsın diye uyarmadı. Zaten ucuz çin malı motorlar bu günü bekliyodu resmen. Deli gibi sattılar. Oldu mu sana her yerde dolaşan bir sürü ehliyetsiz scooter sürücüsü. Sonra gelsin cezalar. Adamın motor kullanmaktan haberi yok trafikte elinde telefonla kask bile olmadan otoyolda seyahat ediyor. Sonra motorcu suçlu. E doğru suçlu ne diyeyim anlatamazsın.

Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuryeler kesinlikle tavsip etmesekte çoğu zaman işleri gereği mesleki defarmosyon ile bu o toplara giriyorlar. Bence asıl sorun şu bahsedilen tiktok takımı vs sosyal fenonenimsiler.
    Diğer taraftan 657 ye tabir bir devlet memuru işi ile ilgili bir konuda nasıl youtube içeriği üretebilir bunu bilen var mı? Altını çizmekte fayda var hobisi, sanatı vs değil işi ile ilgili bir konuda kamerayı alıp baya baya takipçi kasıyor bu yasal mıdır?
    Elbette görev aracı ile görev saatinde kişisel olarak video çekmesi, bundan faydalanması yasal değil. Birileri şikayet ederse soruşturmasını geçirir, daha fazla da yapamaz bu tür şeyler.

Motosikleti
    Alıntı lehibeny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyden bahsediyoruz zaten. Kanun çıktıktan sonra kanunu okumayıp anlamayan, b ehliyeti olan herkes gidip 125cc motor aldı. Satan adam da kullanamazsın diye uyarmadı. Zaten ucuz çin malı motorlar bu günü bekliyodu resmen. Deli gibi sattılar. Oldu mu sana her yerde dolaşan bir sürü ehliyetsiz scooter sürücüsü. Sonra gelsin cezalar. Adamın motor kullanmaktan haberi yok trafikte elinde telefonla kask bile olmadan otoyolda seyahat ediyor. Sonra motorcu suçlu. E doğru suçlu ne diyeyim anlatamazsın.
    Kastettiğinizi anlamamışım oluşan karışıklık nedeniyle demişsiniz. O zaman her ikisine de katılıyorum. Uyarı için teşekkürler.
    lehibeny bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)