Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bulgaristan ve Romanya'da Sınır Kapılarını Sorunsuz Geçmek?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba başlık zaten yeterince açık.Belki schengen bölgesine dahil olduktan sonra artık düzelmiştir diye umut ediyorum. Ama düzelmemiş ise aramızda tır şoförü olup bu yolu sürekli kullanan arkadaşlar olduğunu biliyorum. Keza turlarda buraları tecrübe etmiş arkadaşlara sormak istiyorum. Türk plakalı bir motosiklet ile bu sınır kapılarında zorlanmadan geçmenin, bürokratik engellere çok takılmadan,rüşvet vermemenin bir formülü kısa yolu varmı?
    Bazen motosikletlerdeki tüm yükleri indirip tek tek aradıklarını vs duyuyorum.
    Mecburen her iki sınır kapısını da kullanacağım ama biraz çekiniyorum. Belki 5 euro ver geç ne canını sıkıyon diyecekler olabilir ama bunu yapmadan sorunsuz nasıl geçerim bu kapıları.
    Not: Vize problemim yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben motorla değil ama araba ile iki kez Bulgaristan'a geçtim. İki seferinde de Türk tarafındaki işlemler daha uzun sürmüştü ve daha uğraştırıcıydı, Bulgar tarafında pasaportlara damga basıp hoşgeldiniz deyip geçirmişlerdi. Hiç sorun yaşamadık yani.
    yamtareroglu ve Bergson bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Aynı şeyi söyleyeceğim. Biri 11 sene önce olmak üzere Bulgaristan'a arabayla birkaç kere girdim. Her ikisinde de Bansko'ya gittiğim için araba da gırla doluydu, bir gram uğraşmadım. He bir seferinde bagajı açtılar, Free Shop poşetini görünce saklamayı unuttuğm fişi bulup iki karton sigarayı gördüler, çok güzel iç ettiler o sigarayı =) Bir de yeşil sigortamda şekli bir hata vardı, baya bir uğraştırdılar bu geçersiz git yenisini yaptır diye. Ama en son bir 22 plaka aracı durdurdular, adamı tanıyorlar heralde, onunla Bulgarca konuşup bana Türkçe söylemesini sağladılar falan, sonunda aman tamam be diyip saldılar. Yanlışlık bendeydi ama açıkçası.

Özellikle Bulgaristan konusunda çok saçma bir korkutma politikası var. Yok yolda durmayın dötünüzü keserler falan diye. Elbette sıkıntı çıkartabilirler gümrük burası, bana Azerbaycan dönüşünde "niye geldin" diye sorgu çeken polis oldu. Ama öyle asla sıkıntısız geçilmez falan diye bir durum yok.
    espresso, Bergson ve pea bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Ben defalarca motosiklet ile Bulgaristan'a ( kısmetse 11.06.2024 te tekrar gideceğim ) iki seferde Romanya'ya gittim pasaportu gösterip geçtik.

Romanya'yı bilmem ama Bulgaristan'da yollar çok güvenli olur olmaz yerde durmadıktan sonra.
    trequartista, Bergson, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bulgaristan'ın trafiğini çok sevmiştim. Dönel kavşaklara girmeden dur tabelası var ve duruyorlar, içeride araba varsa çıkana kadar bekliyorlar, anayollarda hız sınırına uyalım aman başımız derde girmesin diye sürünce araba da her zamankinden az yakmıştı. Restoranlarda da mutlaka türkçe bilen birilerine rastlamıştık o da iyiydi.

Bir de kamp malzemeleri açısından Bulgaristan'daki decathlon bizdekinden daha ucuzdu, çadır, kamp masası falan bir sürü kamp malzemesini oradan almıştık aradaki fark iki gün orada gezdiğimizde yediğimize yetmişti.
    yaşlıveacemi ve Bergson bunu beğendiler.

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bulgaristan'ın trafiğini çok sevmiştim. Dönel kavşaklara girmeden dur tabelası var ve duruyorlar, içeride araba varsa çıkana kadar bekliyorlar, anayollarda hız sınırına uyalım aman başımız derde girmesin diye sürünce araba da her zamankinden az yakmıştı. Restoranlarda da mutlaka türkçe bilen birilerine rastlamıştık o da iyiydi.

Bir de kamp malzemeleri açısından Bulgaristan'daki decathlon bizdekinden daha ucuzdu, çadır, kamp masası falan bir sürü kamp malzemesini oradan almıştık aradaki fark iki gün orada gezdiğimizde yediğimize yetmişti.
    Merhaba hocam bende size bir şey sormak istiyorum , Ben valizimi toplayıp motoruma atlayıp bordo pasaportum ile Edirne şehrinden Bulgaristan sınırına gelip merhaba ben geldim diyerekten giriş yapabiliyor muyum?
    Bergson bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı X-Slim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba hocam bende size bir şey sormak istiyorum , Ben valizimi toplayıp motoruma atlayıp bordo pasaportum ile Edirne şehrinden Bulgaristan sınırına gelip merhaba ben geldim diyerekten giriş yapabiliyor muyum?
    Vize almanız gerek diye biliyorum.

Bir de araç için yeşil sigorta denen uluslararası trafik sigortası yaptırmak gerekiyor. Normalde sınır kapılarında yeşil sigorta yapıtracak acente oluyordu ama Kapıkule sınır kapısında Türk tarafındaki kapanmış, geçen bayram öncesi arabayla geçerken panik oldum, Bulgar tarafına geçince yaptırılıyormuş, Bulgar tarafında pasaport kontrolunde sigorta ileride yaptırılıyor deyip pasaportlardan birini (Araç sahibininkini) alıkoyup siz geçin ileride sigortayı yaptırıp getirip gösterin pasaportu alın dediler, ileride arabayı parkedip 500 metre yürüyüp oradaki acentede sigortayı yaptırmıştım, hatta Türk tarafına göre çok daha ucuz olduğunu görünce şaşırmıştım. Arabaya 15 günlük 30 euro, 6 aylık 45 Euro fiyat vardı, nakit alıyorlar. Motosiklet için daha ucuz olması lazım.

Bir de yurtdışına çıkarken kaskonuza uluslararası geçerlilik ekletin. Atina'da BMW GS'i otelin önünden çalınan arkadaşım vardı, ne olur ne olmaz yabancı memlekette ne olacağı belli değil, kaskoyu da ihmal etmemek gerek.
    pea, Bergson ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Mayıs'ta iki kere Yunanistan'a girdim arabayla, ikisinde de yeşil sigorta sormadılar :D

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mayıs'ta iki kere Yunanistan'a girdim arabayla, ikisinde de yeşil sigorta sormadılar :D
    ipsala'da pasaport kontrolunde ruhsatı da alıp bilgisayara grmişlerdi, yeşil sigortanın kağıdını vermeyi unutmuştum, arabanın içindeyken gösterdim bakmadan tamam geç dediler.

Belki bir kaza ya da trafik kontrolunde sorup yoksa ceza yazıyorlardır.

Motosikleti
    Tenere700
    Ben Bulgaristanda yaşıyorum ve Dereköy sınır kapısını sürekli kullanıyorum (ayda en az bir kere). Aracım TR plaka motosikletim BG plaka. Sorun yaşadığım tek sınır yer Türkiye gümrüğü. Sorun dediğimde sınırdaki memurun keyfi gelmez bekletir, muhabbeti tatlı gelir çalışmak istemez, seni xray'e alalım der falan filan.

Evrakların tam olduktan sonra Bulgaristan veya Romanyada sorun yaşamazsınız, Bulgaristan Shengen'e dahil olduktan sonra sınırda bir sıkılaşma hissediliyor, diğer ülkelerden gözlemci polis/asker görmeye başladık ama işleyişle ilgili bir değişiklik yok.

Turistik vize ile gidiyorsanız otel rezervasyonunuzu kaydetmeniz faydalı olabilir, extra soracakları tek şey bu olabilir.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Meğer ne çok bizim memurlardan şikayet eden varmış.
    Beki özellikle voodevil müsadenle sana birkaç şey daha sormak istiyorum.
    Ben bir tur planlıyorum ve Bulgaristan ve Romanya yı hemen geçmek istiyorum,
    Sizce Türkiye' den çıkışta kapılarda sorun yaşamamak için en uygun sınır hangisi,sabah kaçta, hangi sınırdan,ve hangi rotadan gidersem bir gün içinde bu iki ülkeden de kurtulurum.
    Bu ara rota Norveç tarafları ve vize problem yok.

Motosikleti
    Tenere700
    Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizce Türkiye' den çıkışta kapılarda sorun yaşamamak için en uygun sınır hangisi,sabah kaçta, hangi sınırdan,ve hangi rotadan gidersem bir gün içinde bu iki ülkeden de kurtulurum.
    Malesef Türk memurlar şikayet edilmeyecek gibi değiller, sınırlardaki kalabalığın en büyük sebebi memurların işlerini yavaş yapması ve düzensizlik. Sırf Türkçe bilmiyorlar diye yabancılara küfür eden bile var aralarında. İşini düzgün yapanda var onları tenzih ederek söylüyorum.

Romanya'ya gidicekseniz zaten muhtemelen Dereköy'den geçiceksiniz, şuanki kalabalığın büyük bölümü BG vatandaşlarının yakın çevre illere alışverişe gidiyor olması. Dereköyden çıkış için hafta içi sabah saatlerini tercih ederseniz çok kalabalık olmaz ve kolay geçersiniz. Akşama bırakırsanız alışverişten dönenlere denk gelirsiniz.

Bulgaristan tarafı zaten hızlı çalışıyor, kalabalıkken bile en fazla 15 dk sürüyor ordan geçmek.

Bayram tatilene sakın denk gelmeyin, Türkiye tarafı dahil çıkış/giriş farketmeksizin çok kalabalık oluyor. Haftasonlarıda her iki yönde biraz kalabalık oluyor.
    Bergson ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı voodevil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Malesef Türk memurlar şikayet edilmeyecek gibi değiller, sınırlardaki kalabalığın en büyük sebebi memurların işlerini yavaş yapması ve düzensizlik. Sırf Türkçe bilmiyorlar diye yabancılara küfür eden bile var aralarında. İşini düzgün yapanda var onları tenzih ederek söylüyorum.
    Kaç kere geçtiğimin sayısını unuttum İpsala, Pazar kule, Kapı kule, Hamzabeyli, Dere köy Hiç bir gümrük memurumuzun en ufak bir olumsuz davranışını görmedim.

Hepsi saygılı ve çalışkan memurlar hiç biri ile en ufak bir tanışıklığım veya bu güne kadar hiç devlet memurluğum yok veya devlet işinde çalışmadım onu da bilgi olarak yazayım.

Sadece Kapı kule deki muayene memurlarının içkiye karşı hassasiyeti olan memurlardan özel seçildiğini düşünüyorum.

Sizin şahit olduğunuz olayın veya olayların münferit olduğunu zannediyorum.

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Vize almanız gerek diye biliyorum.

Bir de araç için yeşil sigorta denen uluslararası trafik sigortası yaptırmak gerekiyor. Normalde sınır kapılarında yeşil sigorta yapıtracak acente oluyordu ama Kapıkule sınır kapısında Türk tarafındaki kapanmış, geçen bayram öncesi arabayla geçerken panik oldum, Bulgar tarafına geçince yaptırılıyormuş, Bulgar tarafında pasaport kontrolunde sigorta ileride yaptırılıyor deyip pasaportlardan birini (Araç sahibininkini) alıkoyup siz geçin ileride sigortayı yaptırıp getirip gösterin pasaportu alın dediler, ileride arabayı parkedip 500 metre yürüyüp oradaki acentede sigortayı yaptırmıştım, hatta Türk tarafına göre çok daha ucuz olduğunu görünce şaşırmıştım. Arabaya 15 günlük 30 euro, 6 aylık 45 Euro fiyat vardı, nakit alıyorlar. Motosiklet için daha ucuz olması lazım.

Bir de yurtdışına çıkarken kaskonuza uluslararası geçerlilik ekletin. Atina'da BMW GS'i otelin önünden çalınan arkadaşım vardı, ne olur ne olmaz yabancı memlekette ne olacağı belli değil, kaskoyu da ihmal etmemek gerek.
    Emeğinize sağlık hocam teşekkür ediyorum güzel bir aydınlatma olmuş
    Vizeyi almak istediğimiz zaman acenteler ile mi bu işi hallediyoruz ?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Abi Türkiye'den çıkış Kapıkule-İpsala gibi büyük kapılarda problem yaşatabiliyor.
    Hazır mevsim yaz, sabah 06:30'da Kapıkule'ye varmış olursan en az kayıpla yoluna devam edebilirsin.
    Ben de şu an bir Norveç rotasını gün gün çıkartıyorum. Ya 05:00 İstanbul çıkış ya da önceki geceden Edirne'ye gidip 06:00'da otelden çıkış diye not düştüm.

Bizim memurlarla ilgili en büyük problem ülke klasiği olarak bir ayarımızın, standardımızın olmayışı. Gün geliyor pırıl pırıl işinde gücünde bir gence denk geliyorsun, gün geliyor turist motorlu kıza yavşayan ve yavşayabilmek için işi uzatan tiplere denk geliyorsun. Piyango biraz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:42 ----------

ipsala'da pasaport kontrolunde ruhsatı da alıp bilgisayara grmişlerdi, yeşil sigortanın kağıdını vermeyi unutmuştum, arabanın içindeyken gösterdim bakmadan tamam geç dediler.

Belki bir kaza ya da trafik kontrolunde sorup yoksa ceza yazıyorlardır.
    NŞA Yunan tarafındaki ikinci kontrol bunun için. İlk gişe pasaporta bakıyor, ikinci gişe ise araç evraklarına, ruhsat ve yeşil.
    Nisan'da geçerken baktılar yeşil sigortaya.
    Mayıs'ta ilk geçtiğimde de ikinci geçtiğimde de ikinci bankoda adam yoktu, yine de önünde durduğumda arka taraftan birileri "devam devam" diye seslendi. :D
    espresso ve Bergson bunu beğendiler.

Motosikleti
    Tenere700
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaç kere geçtiğimin sayısını unuttum İpsala, Pazar kule, Kapı kule, Hamzabeyli, Dere köy Hiç bir gümrük memurumuzun en ufak bir olumsuz davranışını görmedim.

Hepsi saygılı ve çalışkan memurlar hiç biri ile en ufak bir tanışıklığım veya bu güne kadar hiç devlet memurluğum yok veya devlet işinde çalışmadım onu da bilgi olarak yazayım.

Sadece Kapı kule deki muayene memurlarının içkiye karşı hassasiyeti olan memurlardan özel seçildiğini düşünüyorum.

Sizin şahit olduğunuz olayın veya olayların münferit olduğunu zannediyorum.
    İşini iyi yapanlarda var ama sizin sorun yaşamamış olmanız herkezin işini iyi yaptığı anlamına gelmiyor, bir kere denk gelsem münferit diyebilirdik ama ben birçok kez farklı olaylarla karşılaştım.

Birebir bana saygısızlık yapanda olmadı zaten ama benim için işini savsatması yeterli.

Bende kaç kere geçtiğimi saymadım, ama sınıra yakınım ve çok sık geçiyorum ve benim yaşadığım tecrübe bu. Benim gibi çok sık geçmiyorsanız gözünüze batmıyor olabilir.
    Bergson bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı X-Slim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık hocam teşekkür ediyorum güzel bir aydınlatma olmuş
    Vizeyi almak istediğimiz zaman acenteler ile mi bu işi hallediyoruz ?
    Vize mevzularını bilmiyorum, bizde yeşil psaport var, kapıda bizim tarafta kişi başı 150 lira çıkış harcı verip geçiyoruz.
    Çıkışta Türk tarafında arabada çocuklar dahil herkesi indirip yüz tanıma sistemli kameraya baktırıyorlar, Bulgar tarafında arabadan bile inmiyoruz, araba camından pasaportları uzatıyoruz damgayı vurup hoşgeldiniz diyorlar,

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Peki son soru tek gün sabahdan hem Bulgaristan hem Romanya bitirebilirmiyim sizce? Schengen sonrası Bulgaristan girişinden sonra artık sınır olmaması gerekiyor dimi yada daha o sistemi oturtmadılar mı?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bulgaristan'la Romanya'nın durumu tam 100% schengen mi şidi hatırlayamadım ama, varsa ile nispeten daha rahattır oralarda sınır kontrolleri.
    atıyorum Avusturya'dan Lichtenstein'a geçerken bizi çevirdiler, 5dk baktılar devam ettik.

Maltepe - Bükreş Kapıkule'den de Dereköy'den de 680km civarında. Bence tabi motorlar ve sürüş alışkanlıklarına da bağlı ama rota uzunsa ilk gün Bükreş'e kadar gitmek makul bir yaklaşım. Yalnız Google Maps 9 saate yakın sürüş veriyor. İstanbul Edirne otobanında zaman kazanarak veya sabah Edirne'de başlayarak yapılabilir - ama dediğim gibi bu tamamen motorlar ve kişileirn alışkanlıklarına bağlı. Ben bir günde 900km yapılır diyorum, arkadaşım yapılmaz diyor.

Düşünmüşsündür mutlaka öyle akıl verir gibi olmasın ama böyle uzun bir rota yapılırken özellikle sınır geçişi veya 600km üstü günlük sürüş planlanan günler için bir B planı oluşturmakta fayda var. Misal oldu da xyz sebepten ilk gün BÜkreş'e gitmek çok zor göründü, Varna'da olur başka bir ara noktada olur alternatif konaklama şehri seçip oraya yönelinebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

Vize mevzularını bilmiyorum, bizde yeşil psaport var, kapıda bizim tarafta kişi başı 150 lira çıkış harcı verip geçiyoruz.
    Çıkışta Türk tarafında arabada çocuklar dahil herkesi indirip yüz tanıma sistemli kameraya baktırıyorlar, Bulgar tarafında arabadan bile inmiyoruz, araba camından pasaportları uzatıyoruz damgayı vurup hoşgeldiniz diyorlar,
    Komple piyango ya.
    Son seferde Yunan'a girerken arabadan indirdi, ilk seferde Türkiye'de arabadan indirmemişti sonrakinde girerken indirdi falan. Hiç bir şeye şaşırmıyorum :D
    En son girerken yanımdaki arkadaşın Bulgar kimliği vardı, Türkiye'ye girerken Türk kimliğin var mı diye onu istediler arkadaştan. Neden diye sorsan iş uzayacak :D
    Bergson bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Peki son soru tek gün sabahdan hem Bulgaristan hem Romanya bitirebilirmiyim sizce? Schengen sonrası Bulgaristan girişinden sonra artık sınır olmaması gerekiyor dimi yada daha o sistemi oturtmadılar mı?
    Biz hanımla 125 cc motosiklet ile tek günde Romanya Köstence den İstanbul Maltepe ye geldik.

Gerek var mı bence gezmek için çıkmışsanız vakitte varsa boş yere kasmanın hiç anlam ve manası yok. Zaten bizim de aklımızda yoktu Burgaz da mı? Varna da mı kalalım? yok sınıra geldik bari gecelim geçtik artık ne gerek var falan derken kendimizi Maltepe de bulduk.

Anlayacağın planlı programlı yapılan bir şey değil di.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)