Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bulgaristan ve Romanya'da Sınır Kapılarını Sorunsuz Geçmek?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Tenere700
    Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki son soru tek gün sabahdan hem Bulgaristan hem Romanya bitirebilirmiyim sizce? Schengen sonrası Bulgaristan girişinden sonra artık sınır olmaması gerekiyor dimi yada daha o sistemi oturtmadılar mı?
    Shengen'e girsede sınır kontrolleri halen var, sadece hava yolu kimlik kontrolü kaldırıldı ama Bulgaristan/Romanya sınırı kolay, sıra olsa bile çabuk geçiyor çünkü araçtan inmiyorsunuz. Kimlikleri araçtan uzatıyorsunuz sadece.

Ben Bükreş'e Burgaz'dan araba ile gittim, 350 küsür km olmasına rağmen beni yordu. Yollar virajlı ve zaman zaman büyük araçlardan dolayı yavaşlamak zorunda kalıyorsunuz. Normalde hafta sonu motorsikletle günlük 300 km'den aşağı yol yapmayan insanım.

Kırklareliden hesaplarsanız Bükreşe bir günde çok rahat gidilir üzerine epeyde zaman kalır ama dediğim gibi mesafe yanıltmasın biraz yorucu olabilir. Başka bir rota izleyecekseniz bilemeyeceğim.

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maltepe - Bükreş Kapıkule'den de Dereköy'den de 680km civarında. Bence tabi motorlar ve sürüş alışkanlıklarına da bağlı ama rota uzunsa ilk gün Bükreş'e kadar gitmek makul bir yaklaşım. Yalnız Google Maps 9 saate yakın sürüş veriyor.
    9 saat ortalama bence gerçekçi bir rakam, en az 9 saat sürer.

En son girerken yanımdaki arkadaşın Bulgar kimliği vardı, Türkiye'ye girerken Türk kimliğin var mı diye onu istediler arkadaştan. Neden diye sorsan iş uzayacak :D
    Arkadaşınızın hayrına olmuş sorması, çift vatandaşta olsa ülkeye girişlerde Türk kimliğini göstermek zorunda yoksa bir dahaki çıkışında muhtemelen ceza yiyecekti.
    espresso, killingroad ve Bergson bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı voodevil adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Arkadaşınızın hayrına olmuş sorması, çift vatandaşta olsa ülkeye girişlerde Türk kimliğini göstermek zorunda yoksa bir dahaki çıkışında muhtemelen ceza yiyecekti.
    e çıkarken ne ile çıktığıyla alakalı değil mi bu?

Motosikleti
    Tenere700
    e çıkarken ne ile çıktığıyla alakalı değil mi bu?
    Aynı şekilde çıkarkende Türk kimliğini göstermek zorunda. Yoksa dönerken çıkış yapmamışsınız diye ceza yiyebilir girerkende çıkış yapmamışsınız diye ceza yiyebilir.
    killingroad bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    TC vatandaşı olup yabancı pasaport kullanıyorsanız hem çıkışta hem de girişte geçerli bir TC kimlik belgesi göstermeniz gerekiyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TC vatandaşı olup yabancı pasaport kullanıyorsanız hem çıkışta hem de girişte geçerli bir TC kimlik belgesi göstermeniz gerekiyor.
    Ben bunu bilmiyordum. Yabancı pasaportla giriş çıkış yapıyorum T.C. kimliğimi gösterip göstermediğimin farkında değilim haftaya gideceğim bakalım dikkat edeyim ben nasıl geçiyorum.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Abi Türkiye'den çıkış Kapıkule-İpsala gibi büyük kapılarda problem yaşatabiliyor.
    Hazır mevsim yaz, sabah 06:30'da Kapıkule'ye varmış olursan en az kayıpla yoluna devam edebilirsin.
    Ben de şu an bir Norveç rotasını gün gün çıkartıyorum. Ya 05:00 İstanbul çıkış ya da önceki geceden Edirne'ye gidip 06:00'da otelden çıkış diye not düştüm.

Bizim memurlarla ilgili en büyük problem ülke klasiği olarak bir ayarımızın, standardımızın olmayışı. Gün geliyor pırıl pırıl işinde gücünde bir gence denk geliyorsun, gün geliyor turist motorlu kıza yavşayan ve yavşayabilmek için işi uzatan tiplere denk geliyorsun. Piyango biraz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:42 ----------

NŞA Yunan tarafındaki ikinci kontrol bunun için. İlk gişe pasaporta bakıyor, ikinci gişe ise araç evraklarına, ruhsat ve yeşil.
    Nisan'da geçerken baktılar yeşil sigortaya.
    Mayıs'ta ilk geçtiğimde de ikinci geçtiğimde de ikinci bankoda adam yoktu, yine de önünde durduğumda arka taraftan birileri "devam devam" diye seslendi. :D
    Merhaba siz yola ne zaman çıkacaksınız,takip edebileceğimiz bir platform varmı youtube kanalı,inst vb rota çalışmalarınızdan faydalanmak isterim doğrusu

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bunu bilmiyordum. Yabancı pasaportla giriş çıkış yapıyorum T.C. kimliğimi gösterip göstermediğimin farkında değilim haftaya gideceğim bakalım dikkat edeyim ben nasıl geçiyorum.
    Abi sen 11 de çıkacam demiştin ama kanalda video yok.Özellikle Romanya sınırını geçişini büyük bir merakla bekliyorum.Referansım sen olacaksın diyebilirim. Şimdiden hayırlı keyifli yolculuklar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bende AB pasaportu var. Polislere her zaman yabancı pasaport ile TC kimliğimi birlikte veriyorum, çünkü vermesem çıkışta giriş damgası görmeyen polis bana "Ülkeye kaçak mı girdiniz?" diye sorar.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Büyük saçmalık değli mi peki bu?
    Makul bir sebebi de olabilir ama kuramadım kafamda. Sana kaçak mı girdin diye soruyor da, sen atıyorum Hollanda pasaportuyla çıkmışsın, onların bilmesi gereken tek konu 2 gün önce Cyan Von Dyke diye birinin Türkiye'den çıktığı ve bugün girdiği.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:04 ----------

Merhaba siz yola ne zaman çıkacaksınız,takip edebileceğimiz bir platform varmı youtube kanalı,inst vb rota çalışmalarınızdan faydalanmak isterim doğrusu
    Benimki şu an hayali planlama aşaması. 2019'da en son git-gel 22 güne sığacak bir rota çıkarmıştım, kaldı elimde öyle.
    Şimdi bir arkadaşımla tekrar gitme niyeti üzerine rota çıkarıyorum. O benim gibi haldır huldur gitmeye şu an sıcak bakmadığı için 12. günde Helsinki'den Tampere'ye gideriz görünüyor. İş 30 günü bulacak, o yüzden ikinci bir versiyon oluşturma niyetim var. =)

Yola çıktığımda illa Youtube'da yayınlarım ama şu an bir tarih yok ortada. Belki anlık gazla 2024, belki 2025. Rotayı bugün yarın belki tamamlarım, istersen buraya görüntüsünü eklerim yine.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Büyük saçmalık değli mi peki bu?
    Makul bir sebebi de olabilir ama kuramadım kafamda. Sana kaçak mı girdin diye soruyor da, sen atıyorum Hollanda pasaportuyla çıkmışsın, onların bilmesi gereken tek konu 2 gün önce Cyan Von Dyke diye birinin Türkiye'den çıktığı ve bugün girdiği...
    Değil aslında, çünkü mantıken ülkeye kaçak girmişsem bunun bir şekilde kayıtlara geçmesi ve pasaport numarama birtakım şerhler konması gerekiyor olabilir. Yani sınır güvenliğine önem veren bir ülkeden bu beklenir ama bizimki pek öyle değil zaten.

Anladığım kadarıyla İsmet Bey'e pek sormuyorlarmış; demek ki bizim Bulgar (ve belki Yunan sınırımız?) biraz gevşek... Ben yurt dışına havayolu ile de çok çıkıyorum, her türlü (giriş ve) çıkışta memura pasaportun içinde kimliği de sunuyorum çünkü usûl bu.

Girişte mutlaka göstermek gerekir zaten aksi takdirde yabancı muamelesi görüp yandaki sitede listenenen şartlara takılmanız gibi saçma durumlar çıkabilir: https://www.goc.gov.tr/turkiyeye-giris

Şunlar özellikle sıkıntı çıkarabilir:
    - Kalacağı süreyi kapsayan geçerli sağlık sigortası bulunmayanlar
    - Türkiye’ye giriş, Türkiye’den geçiş veya Türkiye’de kalış amacını haklı nedenlere dayandıramayanlar
    - Kalacağı sürede, yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olmayanlar

Motosikleti
    Tenere700
    Bende her zaman BG pasaportumla beraber TC kimliğimide veriyorum, kimliğimi vermesemde sistemde görüyorlar ama kimliği görüp kontrol ediyorlar anladığım kadarıyla.

Bir keresinde ben kimliği ararken bulana kadar memur TC kimliğide verir misiniz diye kendisi sordu, başka bir seferde bir memur kimliğe gerek yok gördüm ben sistemden dedi. Sanıyorum o anki memurun insiyatifine kalmış.

Bazende aracı gümrükten geçirirken ruhsat uzatıyorum (genelde kimse yokken) tamam siz devam edin diyorlar, plakayı kameradan görüp ben ruhsatı verene kadar kendi girmiş oluyor.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Değil aslında, çünkü mantıken ülkeye kaçak girmişsem bunun bir şekilde kayıtlara geçmesi ve pasaport numarama birtakım şerhler konması gerekiyor olabilir. Yani sınır güvenliğine önem veren bir ülkeden bu beklenir ama bizimki pek öyle değil zaten.

Anladığım kadarıyla İsmet Bey'e pek sormuyorlarmış; demek ki bizim Bulgar (ve belki Yunan sınırımız?) biraz gevşek... Ben yurt dışına havayolu ile de çok çıkıyorum, her türlü (giriş ve) çıkışta memura pasaportun içinde kimliği de sunuyorum çünkü usûl bu.

Girişte mutlaka göstermek gerekir zaten aksi takdirde yabancı muamelesi görüp yandaki sitede listenenen şartlara takılmanız gibi saçma durumlar çıkabilir: https://www.goc.gov.tr/turkiyeye-giris

Şunlar özellikle sıkıntı çıkarabilir:
    - Kalacağı süreyi kapsayan geçerli sağlık sigortası bulunmayanlar
    - Türkiye’ye giriş, Türkiye’den geçiş veya Türkiye’de kalış amacını haklı nedenlere dayandıramayanlar
    - Kalacağı sürede, yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olmayanlar
    Abi ama bu kaçak girmek değil ki? Cyan Dyke çıkmış, Cyan Dyke girmiş, ben o pasaportla da insanım kaçak değilim. Onun aynı zamanda Siyam Dark isimli TC vatandaşı olmasını devlet bilsin bana ne ki?
    Ben çifte pasaportum olsa gerçi yıllar önce arkadaşımdan gördüğümü uygularım.
    Tr'den çıkarken Türk pasaportunu veriyor, gideceği ülkeye Avustralya pasaportunu veriyor. Bitti gitti. Bizim arkadaş neden çıkarken Bulgar pasaportunu verdi bilmiyorum ama işte onunla çıkınca girişte TC istemesi garip geldi.

*

Ruhsat velaket vs işlerinde bizim devletin her boku kaydetme huyu işe yarıyor evet. Arabamın annemin adına olduğu bir dönem vardı, ilk bir kere çıkarken vekaleti göstermiştim sonra hiç istememişlerdi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Abi ama bu kaçak girmek değil ki? Cyan Dyke çıkmış, Cyan Dyke girmiş, ben o pasaportla da insanım kaçak değilim. Onun aynı zamanda Siyam Dark isimli TC vatandaşı olmasını devlet bilsin bana ne ki?
    Ben çifte pasaportum olsa gerçi yıllar önce arkadaşımdan gördüğümü uygularım.
    Tr'den çıkarken Türk pasaportunu veriyor, gideceği ülkeye Avustralya pasaportunu veriyor. Bitti gitti. Bizim arkadaş neden çıkarken Bulgar pasaportunu verdi bilmiyorum ama işte onunla çıkınca girişte TC istemesi garip geldi.

*

Ruhsat velaket vs işlerinde bizim devletin her boku kaydetme huyu işe yarıyor evet. Arabamın annemin adına olduğu bir dönem vardı, ilk bir kere çıkarken vekaleti göstermiştim sonra hiç istememişlerdi.
    Şimdi bu sizin dediğiniz durumda çifte vatandaş birisi TR pasaportu da oluyor ama çifte vatandaş olup mesela Hollanda pasaportu olan birisi ne diye masraf edip uğraşıp bir de TC pasaportu almakla uğraşsın ki. Bu yüzden çıkışta ve girişte kimlik de gösteriyorlar ki bakın biz yabancı değiliz aynı zamanda bu ülkenin d evatandaşıyız demiş oluyorlar.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi bu sizin dediğiniz durumda çifte vatandaş birisi TR pasaportu da oluyor ama çifte vatandaş olup mesela Hollanda pasaportu olan birisi ne diye masraf edip uğraşıp bir de TC pasaportu almakla uğraşsın ki. Bu yüzden çıkışta ve girişte kimlik de gösteriyorlar ki bakın biz yabancı değiliz aynı zamanda bu ülkenin d evatandaşıyız demiş oluyorlar.
    Ya anladım da, yabancı olsak ne olur? Vize mi istiyoruz Bulgar vatandaşından? Yok. E benim iki tane kaydım / kimliğim varsa Bulgar olanla çıkıp Bulgar olanla girsem TC neyi gözden kaçırır? TC kimliği ile çıkıp Bulgar pasaportu ile girersen başka tabi onu demiyorum.

Benim gözden kaçırdığım bişey var muhtemelen ama ne olduğunu bilemedim neyse :D
    Fakir gibi schengen alıp duruyorum ben bana neyse :D

Motosikleti
    falcon flash 100
    Abi sen 11 de çıkacam demiştin ama kanalda video yok.Özellikle Romanya sınırını geçişini büyük bir merakla bekliyorum.Referansım sen olacaksın diyebilirim. Şimdiden hayırlı keyifli yolculuklar.

4:45 ten sonra Romanya sınırını geçişimizi görebilirsiniz.

Benim Bulgar pasaportum ve kimliğimin süresi bitti. Türk pasaportum yok. 11.06.2024 te yenisini çıkarmaya gidecektim 18.06.2024 tarihine erteledim.

23.06.2024 te de bu sefer Nordkaap istikametine istiyoruz.

espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

Motosikleti
    Tenere700
    Benim Bulgar pasaportum ve kimliğimin süresi bitti. Türk pasaportum yok. 11.06.2024 te yenisini çıkarmaya gidecektim 18.06.2024 tarihine erteledim.

23.06.2024 te de bu sefer Nordkaap istikametine istiyoruz.
    Sanıyorum BG pasaportu için Türkiye'deki konsolosluğuna başvuracaksınız, bu kadar kısa sürede pasaportunuzu yenileyebilecek misiniz?

Yanlış anlamadıysam pasaporta başvurup 5 gün sonra yola çıkmayı planlamışsınız ama BG pasaportunu Türkiye'den bu kadar kısa sürede alamazsınız yada pasavan gibi başka bir planınız var.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Sanıyorum BG pasaportu için Türkiye'deki konsolosluğuna başvuracaksınız, bu kadar kısa sürede pasaportunuzu yenileyebilecek misiniz?

Yanlış anlamadıysam pasaporta başvurup 5 gün sonra yola çıkmayı planlamışsınız ama BG pasaportunu Türkiye'den bu kadar kısa sürede alamazsınız yada pasavan gibi başka bir planınız var.
    Yeni Bulgar pasaportu ve kimliği çıkarmak için Bulgaristan'a ( Kırcaali ) gideceğim dil bilmediğim için konsolosluktan bu işleri buradan halledemiyorum.

Geçen küçük oğlumun pasaport ve kimliğini yenilemeye gittik. Saat 12:00 da evrakları verdik teslim saati olarak 14:00 yazmışlar inanamadık.

İki saat sonra da gittiğimizde alıp döndük.

Motosikleti
    Tenere700
    Yeni Bulgar pasaportu ve kimliği çıkarmak için Bulgaristan'a ( Kırcaali ) gideceğim dil bilmediğim için konsolosluktan bu işleri buradan halledemiyorum.

Geçen küçük oğlumun pasaport ve kimliğini yenilemeye gittik. Saat 12:00 da evrakları verdik teslim saati olarak 14:00 yazmışlar inanamadık.

İki saat sonra da gittiğimizde alıp döndük.
    Evet Bulgaristana gidip yaptırırsanız öyle bir seçeneğiniz var (express), süresi bitmiş pasaportla nasıl gidiceksiniz o kısmı anlamadım. Türkiye'de konsolosluğa gidip yaptırırsanız express gibi bir seçeneğiniz yok, en az 3 ay süre veriyorlar ama 4,5 ayı buluyor gelmesi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Evet Bulgaristana gidip yaptırırsanız öyle bir seçeneğiniz var (express), süresi bitmiş pasaportla nasıl gidiceksiniz o kısmı anlamadım. Türkiye'de konsolosluğa gidip yaptırırsanız express gibi bir seçeneğiniz yok, en az 3 ay süre veriyorlar ama 4,5 ayı buluyor gelmesi.
    Oğlumun da süresi bitmişti Bulgar pasaport ve kimliğinin.

Şöyle bir durum var süresi bitmiş Bulgar pasaportu ve kimliği ile Bulgaristan'a giriş yapabiliyorsunuz ama yenilemeden çıkış yapamıyorsunuz.

Fakat Türk pasaportunuz ve vizeniz varsa Bulgar pasaport ve kimliğinizin süresi geçmiş olsa da Bulgaristan'dan çıkış yapabiliyorsunuz.

Motosikleti
    Tenere700
    Oğlumun da süresi bitmişti Bulgar pasaport ve kimliğinin.

Şöyle bir durum var süresi bitmiş Bulgar pasaportu ve kimliği ile Bulgaristan'a giriş yapabiliyorsunuz ama yenilemeden çıkış yapamıyorsunuz.

Fakat Türk pasaportunuz ve vizeniz varsa Bulgar pasaport ve kimliğinizin süresi geçmiş olsa da Bulgaristan'dan çıkış yapabiliyorsunuz.
    Anladım, bir süre covid sebebiyle böyle bir imtiyaz tanımışlardı ama geçici bir durumdu, umarım şimdi de sorun yaşamazsınız. Normal şartlarda pasavan almanız gerekiyor vize dediğiniz odur belki.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    İsmet abi benim kastım Romanya schengen e dahil olduktan sonraki sınır geçişi yoksa o videoları çoktan izledim.

Madem konu burdan devam ediyor şunu sorayım bu bölgelerdeki otoban ücretlerini ödeyebileceğimiz, haritadan bakabileceğimiz, bilet alabileceğimiz gişe memurları ile muhatap olmadan devam edebileceğimiz online bir telefon uygulaması var mı?Romanyaya ya kadar hatta belki daha sonrası için yol tavsiyeleri neler olur?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)