Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çalıntı motoru üstümden nasıl düşürürüm? Hurdaya ayırmak istiyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Merhaba arkadaşlar. Konu biraz uzun olabilir.

Şimdi benim üzerime kayıtlı Mondial Zat 150 motorum var. 2018 yılında 10. ayda çalıntı ihbarı vermiştim. Sonrasında takip etmedim vs. fakat şimdi üzerimden düşürmek istiyorum. Noterle görüştüm, beni Trafik Şube'ye gönderdi. Orda plaka ve motoru zayi duruma düşürmen gerek dediler. Düşürmek için evrak doldururken sisteme giriş yaptı memur bey ve çalıntı ihbarında bulunmuşsun, motorun üzerinde şer gözüküyor bu yüzden işlem yapamayız, öncelikle bunu emniyete gidip kapatman lazım dedi.

Daha sonrasında emniyet şubeye gittim, emniyetteki memur beye durumu anlattım, 2018'den beri çalıntı şimdi hurdaya düşürüp üzerimden motoru düşürmek istiyorum dedim, oda motor yok, plaka yok işlem yapamayız, kapatamayız dosyanı dedi ve daha önceki (2018) ifademin evrakını çıkardı, notere bu kağıtla git, 6 yıldır çalıntı olduğunu söyle onlar oradan düşürürler dedi.

Notere o evrakla beraber gittim, arkadaş işlemimi yaparken sistem izin vermedi ve daha işlem sürerken asayişten arayıp çalıntı ihbarlı motora işlem yapmaya çalışıyorsunuz diye telefon geldi ve sonrasında telefona beni istediler. Durumu anlattım, asayişten arıyorlarmış, asayişe geri gelin size orada arkadaşlar yardımcı olurlar, çalıntı ihbarını düşürürler dedi.

Hoppaaa tekrar asayişe gittim, orda bir memur beyle görüştüm, dedi bunu biz yapmıyoruz ama şöyle yapalım dedi, sen bi dilekçe yaz işte şurda ki kapıda ki görevliye ver, o sonra havale yapsın sonrasına bakarız dediler.

Şimdi benim bir dilekçe yazmam lazım ama ne yazacağım konusunda bir fikrim yok (bu işlerde de kötüyüm).

Başına bu tarz bir şey gelen varsa nasıl bir yol izlemem lazım veya bir dilekçe örneği gibi bir şey varsa paylaşırsa çok sevinirim. Saat 1'den beri bu iş için koşturuyorum ve saat 1'den beri bir oraya bir buraya sadece motor sürdüm kimse yardımcı olmuyor.

He birde ben bu dilekçeyi yazsam bile çözülecek mi çözülmeyecek mi emin değilim artık.

Dip Not: Motorun ruhsatı, anahtarı, kendisi ve plakası komple çalındı. Hiç bir evrakı veya görseli yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1600 GTL
    Yaşar ne yaşar ne yaşamaz olmuş...
    Metehan48, selsa ve TIGERSHARK bunu beğendiler.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Dyna Wide Glide
    bence çalıntı ihbarlı olduğu sürece karşınıza çıkmaz hocam endişelenecek bir durum yok, bu arada 6 yıl içerisinde zat 150'den rocket 3'e geçmenizi aşırı takdir ettim inşallah bana da bi dyna wide glide nasip olur.
    Metehan48 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı doberman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence çalıntı ihbarlı olduğu sürece karşınıza çıkmaz hocam endişelenecek bir durum yok, bu arada 6 yıl içerisinde zat 150'den rocket 3'e geçmenizi aşırı takdir ettim inşallah bana da bi dyna wide glide nasip olur.
    Ya valla hocam ben komple düşsün istiyorum, e devletime girince o motoru orda görmek istemiyorum. Birde çalıntı ihbarı vermeme rağmen 6 yıldır mtv borcu çıkıp duruyor. Tam bir sömürgeci devlet.

Mondial 150 Zattan geçmedim hocam rocket 3e. Olaylar cok daha karışıkta özetleyip yazdım buraya. Önceden Yamaha Viraho 535 kullanıyordum ilk motorum, ondan geçtim. ��
    doberman bunu beğendi.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    2005 yılında motoru çaldırdım.. Ertesi gün trafikten ve vergiden düşürdüm..Ama ruhsat haala ismime kayıtlı..daha önce çalıntı ihbarı yaptığınız için hurdaya ayıramasın dediler.. Ruhsat bende ama plaka motorla gitti.. Benden hurdaya ayırabilmem için ya şasesinden bir parça ya da motor numarasından bir parça istediler..
    ya motor bulunacak ya da mirascınıza geçene kadar üzerinizde kayıtlı kalacak dediler..
    Motor bulunamadı.. Daha doğrusu bulunmadı ve bulunmak ta istenmedi..Ruhsat elimde 19 senedir bulunacak diye bir umut bekliyorum..
    Üzerimde durmasının bana zararı yok.. ama e devlette plakayı görünce insanın canı sıkılıyor yahu..
    espresso ve Metehan48 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2005 yılında motoru çaldırdım.. Ertesi gün trafikten ve vergiden düşürdüm..Ama ruhsat haala ismime kayıtlı..daha önce çalıntı ihbarı yaptığınız için hurdaya ayıramasın dediler.. Ruhsat bende ama plaka motorla gitti.. Benden hurdaya ayırabilmem için ya şasesinden bir parça ya da motor numarasından bir parça istediler..
    ya motor bulunacak ya da mirascınıza geçene kadar üzerinizde kayıtlı kalacak dediler..
    Motor bulunamadı.. Daha doğrusu bulunmadı ve bulunmak ta istenmedi..Ruhsat elimde 19 senedir bulunacak diye bir umut bekliyorum..
    Üzerimde durmasının bana zararı yok.. ama e devlette plakayı görünce insanın canı sıkılıyor yahu..
    Ben huzursuz oluyorum yav, birde mtv borcu hâlen çıkıyor. Madem ödetceniz bulun o zaman. Hani 30 40 tl ama ödemek istemiyorum. Saçma sapan işler.

6 yıl önce ihbar vermesem hurdaya cıkarıcamda, ihbarı nasıl kaldıracağımı çözemedim, dilekçe falan dediler ama ne yazıcam hiçbir fikrim yok, oldu da yazarım bir şekilde yine de hurdaya çıkarabilecek miyim emin değilim.

Size de geçmiş olsun ama 19 yıl sonra bulunacağını sanmıyorum çoktan parçalarını satmislardır bence.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Metehan48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben huzursuz oluyorum yav, birde mtv borcu hâlen çıkıyor. Madem ödetceniz bulun o zaman. Hani 30 40 tl ama ödemek istemiyorum. Saçma sapan işler.

6 yıl önce ihbar vermesem hurdaya cıkarıcamda, ihbarı nasıl kaldıracağımı çözemedim, dilekçe falan dediler ama ne yazıcam hiçbir fikrim yok, oldu da yazarım bir şekilde yine de hurdaya çıkarabilecek miyim emin değilim.

Size de geçmiş olsun ama 19 yıl sonra bulunacağını sanmıyorum çoktan parçalarını satmislardır bence.
    Çalıntı diye bildirip ihbar edip karakolda tutanak tutturduysanız mtv de çıkmaması lazım. Kardeşim 2007'de motoru çalındığında karakoldan aldığı belge ile vergi dairesine gitmişti sonra mtv falan çıkmaz olmuştu.
    Metehan48 bunu beğendi.

Motor sendeyse sat yada hurdaya çıkar oluyorsa eğer dediklerim

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalıntı diye bildirip ihbar edip karakolda tutanak tutturduysanız mtv de çıkmaması lazım. Kardeşim 2007'de motoru çalındığında karakoldan aldığı belge ile vergi dairesine gitmişti sonra mtv falan çıkmaz olmuştu.
    İhbarda bulundum da hala çıkıyor MTV.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:15 ----------

Alıntı motomatik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor sendeyse sat yada hurdaya çıkar oluyorsa eğer dediklerim
    Motor bende değil, konuyu okuduysanız zaten çıkaramıyorum hurdaya sorun orda.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Bu işler bu kadar zor ise, ben hiç girişmeyeyim.
    Bu yaştan sonra adliye, karakol koşturmak zor...

94 yılında sıfır aldığım Hero Honda motosikletim Henüz 950 km.de ve iki aylıkken çalındı. O zamanlar en yakın karakola gidip dilekçemi vermiştim. ("Bulursanız bize de haber vermeyi unutmayın" tarzında tavsiye de vermişlerdi)

E-devlet'te araçlarım arasında karşıma çıkıyor ve uyuz oluyorum. Bir de üzerinde hak mahrumiyeti var.

Çalışma hayatım esnasında şirket varken 10 yıl kadar önce tüm araçlarıma haciz konmuştu. Borçlar kapanınca gittim, o zamanki araçlarım üzerinden haczin kaldırılmasını talep ettim, kaldırdılar. Hero Honda hiç gündemde olmadığı için adını bile anmadım. O zamanlar e-devlet kontrolü falan da hak getire...
    Ortada ne şirket kaldı, ne birşey.
    Buna rağmen 30 yıl önce çalınan motosikletim, üzerinde 10 yıl önce konulan ve kaldırılmamış hacziyle birlikte öylece e-devlet'te duruyor. (Neyse ki 100 cc olduğu için vergisi yok)

İsteseler vatandaşın imini cimini önüne döküyorlar. Ama bu tür işlerde otomasyona bağlamak yerine vatandaşın uğraşıp, kendisinin çözmesini istiyorlar.
    espresso, ilker a. ve Metehan48 bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Metehan48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Notere o evrakla beraber gittim, arkadaş işlemimi yaparken sistem izin vermedi ve daha işlem sürerken asayişten arayıp çalıntı ihbarlı motora işlem yapmaya çalışıyorsunuz diye telefon geldi ve sonrasında telefona beni istediler. Durumu anlattım, asayişten arıyorlarmış, asayişe geri gelin size orada arkadaşlar yardımcı olurlar, çalıntı ihbarını düşürürler dedi.
    Tam işte ohaaaa dediğim yer.
    Metehan48 ve mezit bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işler bu kadar zor ise, ben hiç girişmeyeyim.
    Bu yaştan sonra adliye, karakol koşturmak zor...

94 yılında sıfır aldığım Hero Honda motosikletim Henüz 950 km.de ve iki aylıkken çalındı. O zamanlar en yakın karakola gidip dilekçemi vermiştim. ("Bulursanız bize de haber vermeyi unutmayın" tarzında tavsiye de vermişlerdi)

E-devlet'te araçlarım arasında karşıma çıkıyor ve uyuz oluyorum. Bir de üzerinde hak mahrumiyeti var.

Çalışma hayatım esnasında şirket varken 10 yıl kadar önce tüm araçlarıma haciz konmuştu. Borçlar kapanınca gittim, o zamanki araçlarım üzerinden haczin kaldırılmasını talep ettim, kaldırdılar. Hero Honda hiç gündemde olmadığı için adını bile anmadım. O zamanlar e-devlet kontrolü falan da hak getire...
    Ortada ne şirket kaldı, ne birşey.
    Buna rağmen 30 yıl önce çalınan motosikletim, üzerinde 10 yıl önce konulan ve kaldırılmamış hacziyle birlikte öylece e-devlet'te duruyor. (Neyse ki 100 cc olduğu için vergisi yok)

İsteseler vatandaşın imini cimini önüne döküyorlar. Ama bu tür işlerde otomasyona bağlamak yerine vatandaşın uğraşıp, kendisinin çözmesini istiyorlar.
    Aynı dert aynı tasa resmen. Hem vatandaşın çözmesini istiyorlar hem de ordan oraya gönderip duruyorlar.

Mesela ben ihbar vermişim çalındı diye 6 yıl önce ve 6 yıldır motor bulunamamış, diyorum ki bulamadınız üstümden düşürmek istiyorum ihbarımı kaldırın düşüreyim diyorum, yapamıyoruz diyorlar. E motoru bulun diyorum bulamadık diyorlar ama MTV borcu çıkarmayı çok iyi biliyorlar.

Dediğiniz gibi yapsana otomasyon veya otomasyon olmasa bile çalıntı ihbarı verilen motoru belli bir süre sonra bulunamayınca MTV'si çıkarmasanız olmaz mı? Olmaz, çünkü kim bilir kaç kişi benim durumumda ve 20 30 TL bile olsa, yüzbinlere milyonlara vurunca iyi para yapıyor. Devlete her yerden para lazım. Vatandaş umurlarında değil.

Size de geçmiş olsun bu arada.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:07 ----------

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam işte ohaaaa dediğim yer.
    Vallahi benim burdan anladığım sistemler gayet iyi ve hızlı çalışıyor. Biz işleme başlayalı 5 dk. olmadan asayişten aradılar. Madem bu kadar hızlısınız 1den 6'ya kadar neden beni ordan oraya koşuşturuyorsunuz.

Bence kimse uğraşmak istemiyor. Herkes bir birine atıyor.
    Guven bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Doğru anladıysam,
    6 yıl önce motosiklet çalındı.
    6 yıl önce karakolda çalındığına dair tutanak tutturdunuz.
    Ruhsat kayıp

Benim motor 2024 Ocak ayında çalındı.
    Karakolda tutanak tutturdum.
    Bir ay bekleme süresi var.

Tutanak üzerinden bir ay geçince notere gidip motoru trafikten düşürdüm.
    Ruhsat orjinali bendeydi. Üzerine trafikten düştüğünü işlediler.

Yani hurdaya çıkarma diye birşey yok. Sizde bulunmayan bir motoru hurdaya çıkaramazsınız. Sadece trafikten düşürürsünüz. O andan itibaren ortaya çıkacak mtv vergi ceza vs sizi ilgilendirmez.

E-devlette araç görünür.

Sanırım sorun 6 yıldır trafikten düşürmemiş olmaktan kaynaklı. Trafik muamelecileri dilekçenin türünü bilir.
    Metehan48, espresso ve alp_tunay bunu beğendiler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece çalıntı ihbarında bulunmuş sanırım... 1 ay sonra gidip vergiden ve trafikten düşürmesi lazımdı..
    Metehan48 ve espresso bunu beğendiler.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece çalıntı ihbarında bulunmuş sanırım... 1 ay sonra gidip vergiden ve trafikten düşürmesi lazımdı..
    Evet benim motorum çalındığında da süreç böyle işledi. Çalınma tutanağı düzenlendikten sonra 30 günlük bekleme süresi var, o süre sonunda araç polis tarafından bulunamadıysa (%99,999 bulunamıyor...) bir belge alıp vergi dairesine gidiyor ve aracı vergi ve trafikten düşürüyorsunuz. Kaskodan tazmin etme işlemleri de ancak o süreden sonra başlayabiliyor.
    alp_tunay, espresso ve Metehan48 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru anladıysam,
    6 yıl önce motosiklet çalındı.
    6 yıl önce karakolda çalındığına dair tutanak tutturdunuz.
    Ruhsat kayıp

Benim motor 2024 Ocak ayında çalındı.
    Karakolda tutanak tutturdum.
    Bir ay bekleme süresi var.

Tutanak üzerinden bir ay geçince notere gidip motoru trafikten düşürdüm.
    Ruhsat orjinali bendeydi. Üzerine trafikten düştüğünü işlediler.

Yani hurdaya çıkarma diye birşey yok. Sizde bulunmayan bir motoru hurdaya çıkaramazsınız. Sadece trafikten düşürürsünüz. O andan itibaren ortaya çıkacak mtv vergi ceza vs sizi ilgilendirmez.

E-devlette araç görünür.

Sanırım sorun 6 yıldır trafikten düşürmemiş olmaktan kaynaklı. Trafik muamelecileri dilekçenin türünü bilir.
    Evet hocam durum aynen dediğiniz gibi. Yani hurdaya düşürmek şart değil, üstümden düşse, vergisi, cezası vs. gelmese bile razıyım. Yapıştı kaldı üstüme. Hani kimsede trafikten düşürebilirsin demedi o kadar yer gezdim. Birde bunu sorayım.

Motosikleti
    Arkadaşlar, motoru üstümden düşüremesem de vize'den trafik'ten hem plakayı hem motoru düşürdüm.

Asayişten aldığım belge ile Noter'e gittim tekrar. Belgenin özeti motorum 2018 yılından beri hala bulunamadı, kayıp, bugün tarihi ile hala kayıp olduğunun ve bulunamadığının bilgisinin yazılı bir nüsası şeklinde. Bu şekilde trafikten çekebildim. İşlem yaparken yine asayişten aradılar çalıntı araca işlem yapılıyor durun diye. Acayip garip bir sistem. Ama durumu anlatınca tamam dediler, işleme devam edildi.

Geriye dönük vize ödemelerim içinde başvuruda bulundum, 2018 çalıntı gününden sonra ödediğim tüm vizeler geri ödenecek tarafıma. Böylece konu tamamen kapanmış oldu. Sadece e-devlete girdiğimde sürekli görecem orda. Oda olsun artık.
    espresso ve Guven bunu beğendiler.

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Üstat hepsini yapmışsın yetkililerle, yaz dilekçeyi ver motorum çalındı bulunmuyor hurdaya ayrılsın diye, bakalım dilekçeden sonra ne olacak,

Edit: Hurdaya ayırmışsın şimdi diğer mesajlarını okuyunca anladım,
    Metehan48 bunu beğendi.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    benimde babam 2000 yılında bir araç satmıştı, o dönemler devir hemen almıyorlardı küçük ilçelerde,
    babam 1 2 sene sonra devrini al diyecekti adama bulamadı, yıllarca o araba bizde kaldı,
    vergi borçları birikti, bir iki defa diğer araçlara rehin koyuldu derken babam parça parça ödedi bu borcu ama ne arabayı ne adamı bulamadık.
    en son 2018 yılında filan aracını hurdaya ayıranlara sıfır araçta indirim yapıyorlardı, bu sebeple de bir galeri vs. araç ruhsatı satınalmaya başladı.
    bizde gittik araç ruhsatının yenisini çıkarttık, sonra çekme belgesi aldık araca, ruhsatı 6000 tlye sattık,
    4500 tl civarı vergi borcu birikmişti onu ödedik kapattık. ama biz daha öncesinde çalındı gibisinden birşeye başvurmamıştık.

Motosikleti
    Alıntı Robinson_C adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstat hepsini yapmışsın yetkililerle, yaz dilekçeyi ver motorum çalındı bulunmuyor hurdaya ayrılsın diye, bakalım dilekçeden sonra ne olacak,

Edit: Hurdaya ayırmışsın şimdi diğer mesajlarını okuyunca anladım,
    Yok hocam hurdaya ayıramadım, hurdaya ayırabilsem e-devletimden de düşmesi gerekiyor. Sadece plaka ve motoru trafikten düşürdüm.

Hurdaya düşürebilmem için, emniyet motoru ve plakasını getir görelim diyor. Yani çalıntı ihbarı verdiğim için motoru bulundu yapmam gerekiyor, ondan sonra hurdaya ayırabiliyorum. Çalıntı ihbarının düşmesi gerekiyor, motor ve plakası olmayınca da düşürmüyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benimde babam 2000 yılında bir araç satmıştı, o dönemler devir hemen almıyorlardı küçük ilçelerde,
    babam 1 2 sene sonra devrini al diyecekti adama bulamadı, yıllarca o araba bizde kaldı,
    vergi borçları birikti, bir iki defa diğer araçlara rehin koyuldu derken babam parça parça ödedi bu borcu ama ne arabayı ne adamı bulamadık.
    en son 2018 yılında filan aracını hurdaya ayıranlara sıfır araçta indirim yapıyorlardı, bu sebeple de bir galeri vs. araç ruhsatı satınalmaya başladı.
    bizde gittik araç ruhsatının yenisini çıkarttık, sonra çekme belgesi aldık araca, ruhsatı 6000 tlye sattık,
    4500 tl civarı vergi borcu birikmişti onu ödedik kapattık. ama biz daha öncesinde çalındı gibisinden birşeye başvurmamıştık.
    Sizin olayda karışıkmış biraz, biraz daha farklı ilerlemiş süreç. Benimki bambaşka içeriği. Çalanı falan biliyoruz aslında da işte çok karışık uzun konu açamıycam o yüzden. Size de geçmiş olsun bir şekilde çıkmış üstünüzden.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)