Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rodajcıya Tavsiyeler :)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Arora GT250
    Arkadaşlar selamlar. Ben motor camiasına yeni katılmış çömez bi kardeşinizim. Başlangıç olarak 80cc RKS bitter model bir motora sahibim. Motor hakkında pek bir bilgim yok bu yüzden tavsiyeleriniz gerekli. Öncelikle motorum rodaj döneminde şuan 160 km kadar yaptım. Servis rodaj hakkında bana pek bilgi vermedi sadece 500 km'ye kadar 50km hızı geçmememi söyledi bunun dışında herhangi birşey söylemedi. Şuan motoru aktif kullanıyorum ve 50 km hızı geçmiyorum fakat hergün işe gidip geliyorum. Sabahları giderken eşimi de işe bırakıyorum yani motora 2 kişi biniyoruz. Öncelikle rodaj döneminde motora 2 kişi binip fazla yük yüklemek sağlıklı mıdır ? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim Ayrıca rodaj döneminde dikkat etmem gereken durumları ve tecrubelerinizi de ek olarak paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Rodaj döneminde 2 kişi binmek sağlıklı değil elbette ama şartlar gereği 2 kişi binmek zorundasınız o yüzden yapacak bir şey yok, Rodaj için kabaca söyleyeceklerim; ani hızlanmalardan ve çok yüksek devirlerde uzun süre seyretmekten kaçının, rodaj sonuna kadar motorun sınırlarını zorlamamaya çalışın kısacası sakin kullanın, motora az yakıt yaktırmaya çalışır gibi kullanın. Sabahları motor ısınana kadar sakin kullanın.

Rodajda yapılan yanlışlar motorun ilerideki ömrüne etki eder bu yüzden şunu yanlış yaptım bu yüzden bu oldu şeklinde bir tespit yapmak zor.
    umtcnkt bunu beğendi.

Motosikleti
    Arora GT250
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj döneminde 2 kişi binmek sağlıklı değil elbette ama şartlar gereği 2 kişi binmek zorundasınız o yüzden yapacak bir şey yok, Rodaj için kabaca söyleyeceklerim; ani hızlanmalardan ve çok yüksek devirlerde uzun süre seyretmekten kaçının, rodaj sonuna kadar motorun sınırlarını zorlamamaya çalışın kısacası sakin kullanın, motora az yakıt yaktırmaya çalışır gibi kullanın. Sabahları motor ısınana kadar sakin kullanın.

Rodajda yapılan yanlışlar motorun ilerideki ömrüne etki eder bu yüzden şunu yanlış yaptım bu yüzden bu oldu şeklinde bir tespit yapmak zor.
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ankara trafiğinde yüksek devir son gaz kullanmadan seyretmek maalesef ki neredeyse imkansız çünkü arkanız bir sürü saygısız insan ile dolup taşıyor ve bir sürü tacizlere maruz kalıyorsunuz. Ama yine de dediklerinize mümkün olduğu kadar dikkat etmeye çalışacağım

kuva.la - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 Duke
    Abi yapilacaklar cok basit. Motor tam sogukken binip gitmeden once bir kac dakika isinmasini bekle, yolda da bir kac dakika fazla gaz acma. Kullanım klavuzunda hangi km'ye kadar hangi deviri gecmemen gerektigi yazar, ona uy ve rodaj bitince yag degisimine git. Ekstra olarak rodaj iki asamali ise ornegin 500kmye kadar 5000 devir 1000kmye kadar 7000 devir gibi, ilk bakimi 700-800km civari yaptir. Tabi bunlar detay, motorum omrune ve gidisine ifade edecek en onemli seyler sabah isitarak yola cikmak ve belirlenen devir sinirini surekli olarak asmamak, arada bir asarsan tamam oldurmez ama rodaj neymis ya diye gidilirse rektifiye islemleri daha yakin bir tarihe alinir. Rodaj surecinde iki kisi binmemesi tavsiye edilir ama ben rodajim suresinde sık sık yolcu aldim, tek problem yokuslarda belirli deviri gecmedigim icin motor boguluyordu surekli 1. vitese atiyordum. Rodaj biteli 3-4 bin km oldu, ne son hizinda ne cekisinde bir kayipta yasamadim.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    çok sıkıştırmadan devam et artçılı kullanıyormuşsun bende zamanında mondial cub aldım artçı ile çok kullandım 16000 kmde sattım hiçbir sıkıntı olmadı
    sabahları ısıtmadan yola çıkma yeter

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yolda kalmamak adına acilen kayışı değişip bando ya da continental kayış takın. Üstündeki kayış inanılmaz dandik.

Motosikleti
    Arora GT250
    Alıntı kuva.la adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi yapilacaklar cok basit. Motor tam sogukken binip gitmeden once bir kac dakika isinmasini bekle, yolda da bir kac dakika fazla gaz acma. Kullanım klavuzunda hangi km'ye kadar hangi deviri gecmemen gerektigi yazar, ona uy ve rodaj bitince yag degisimine git. Ekstra olarak rodaj iki asamali ise ornegin 500kmye kadar 5000 devir 1000kmye kadar 7000 devir gibi, ilk bakimi 700-800km civari yaptir. Tabi bunlar detay, motorum omrune ve gidisine ifade edecek en onemli seyler sabah isitarak yola cikmak ve belirlenen devir sinirini surekli olarak asmamak, arada bir asarsan tamam oldurmez ama rodaj neymis ya diye gidilirse rektifiye islemleri daha yakin bir tarihe alinir. Rodaj surecinde iki kisi binmemesi tavsiye edilir ama ben rodajim suresinde sık sık yolcu aldim, tek problem yokuslarda belirli deviri gecmedigim icin motor boguluyordu surekli 1. vitese atiyordum. Rodaj biteli 3-4 bin km oldu, ne son hizinda ne cekisinde bir kayipta yasamadim.
    Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim dostum. Söylediklerinin hepsine dikkat edeceğim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:05 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok sıkıştırmadan devam et artçılı kullanıyormuşsun bende zamanında mondial cub aldım artçı ile çok kullandım 16000 kmde sattım hiçbir sıkıntı olmadı
    sabahları ısıtmadan yola çıkma yeter
    Cevabın için teşekkürler Evet hemen hemen her gün artçılı kullanıyorum bu yüzden iki kişiyken fazla zorlamıyorum motoru. Onun dışında dediğin gibi sabahları maksimum 2-3 dakika ısıtıp öyle yola çıkıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:07 ----------

Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yolda kalmamak adına acilen kayışı değişip bando ya da continental kayış takın. Üstündeki kayış inanılmaz dandik.
    Evet bunu birçok kişi söylüyor ve youtube'da izlediğim hemen hemen her videolarda bu konuya değiniliyor. Şuan Motorum şuan 200 km'de ve 500 kmde ilk rodaj bakımım var. Servise gitmeden önce bunu belirteceğim geldiğimde hazır olsun kayışı da değiştirelim diyeceğim. Cevabın için teşekkür ederim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)