Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

düşük cc li motor ve uzun yol hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Harley’lerde hava soğutmalı ama hiç bir şey olmuyor. 1000cc racingler su soğutmalı ama şehiriçi trafikte yumurtalarınız nasıl pişsin haşlanmış mı rafadan mı diye düşündürüyor. Yani hava/su soğutma da tek başına bir kriter değil motoruna göre değişir.

Vespa ile dünyayı gezen amcamızda vardı, yani elbette gezilir ama büyük motorlarla aynı konforda/emniyette gezilmez. Burada önemli olan sizin konfor eşiğiniz. Yoksa uzun yol motor için daha kolay, dur kalk trafikte motor daha çok yıpranır, hava soğutma uzun yolda daha efektif çalışır vs. Tabi motoru sürekli zorlar ya da canını çıkaracak şekilde yüklerseniz ayrı mesele ama o da motorun değil sürücünün hatası olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    O zaman pilotlara göre uzun yol yok :D kaptanlara göre de ömür biter yol bitmez :D uzun yol kişiden kişiye değişir benim için 200 km üstü uzun yoldur :D

Motosikleti
    T7
    Elbette yapılır, bir çok arkadaş söylemiş zaten, bisikletle uzun yol yapıyor adamlar, yürüyerek yapıyorlar. Ama günlük kat edeceğiniz mesafe daha konforlu bir motosiklete göre azalır. Günlük 350 km yapmak yerine bu mesafeyi 150-200 km ile sınırlamanız gerekir bence.

Örneğin 5000 Kmlik bir gezi plânladınız. Konforlu bir arac ile konaklama dahil 20 günde tamamlamayı hedefleyebilirsiniz. Ancak daha küçük cc ile bu sure uzayacaktır ve uzamalıdır. Böyle yolculuklarda yorgunluğun her molada bir öncekine göre katlanarak artacağını da hesaba katmak gerekir. Bir sonraki etaba tam dinlenmiş şekilde çıkmak emniyet açısından da önemli.

Ben yolculukta dilim dışarıya sarkacak sekilde yorulmayı sevmiyorum, gittigim yeri hakkıyla gezmeyi, keyifle dinlenerek tekrar yola çıkmayı tercih ediyorum. Açık alanlardaki rüzgarlardan daha fazla etkileneceksiniz, arabalarla / kamyonlarla mücadele ederken daha fazla efor sarf edeceksiniz bunun gibi faktörler yorgunluğunuzu artıracaktır düşük cc motosiklet ile.

Kısacası sabırlı olabiliyorsanız uzun yol elbette yapılır çok da güzel olur.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    muğladan ankara gittim o 125 cc ile ve vardığımda ne sırt ağrısı ne de başka bir ağrım vardı :D Kimseyi kandırmıyorum ben :D
    uyuşmuştur hissetmemişsindir
    TIGERSHARK bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Suzuki Freewind
    650cc ile 2 günde 1800km yaptım, Sabahtan akşama gece sürmeden ne yazık ki finişte ellerim tutmaz oldu, ki her 50km civarında durup çay kahve yaptığım halde zaten zorunlu durmak gerekiyor, toto bölümü uyuşuyor otomobil rahatlığı motorda bulunmuyor maalesef
    Zamana yaymazsan 1200cc de olsa bir noktadan sonra konfor bitiyor.
    Üzerinden iki hafta geçti halen sol elimle fermuar kapatamıyorun danıştıgim doktor arkadaşlar durumun normale dönmesi ayları alabilir diyor
    Kısaca uzun Motorsiklet yolculuğu zamana sıkıştırılırsa işkenceye dönüşmesi içten bile değil, herşey zaman ayarına bağlı cc güç ikinci planda kalıyor
    Herkese sağlıklı zamanlar diliyorum

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    Alıntı Kimsin? adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    650cc ile 2 günde 1800km yaptım, Sabahtan akşama gece sürmeden ne yazık ki finişte ellerim tutmaz oldu, ki her 50km civarında durup çay kahve yaptığım halde zaten zorunlu durmak gerekiyor, toto bölümü uyuşuyor otomobil rahatlığı motorda bulunmuyor maalesef
    Zamana yaymazsan 1200cc de olsa bir noktadan sonra konfor bitiyor.
    Üzerinden iki hafta geçti halen sol elimle fermuar kapatamıyorun danıştıgim doktor arkadaşlar durumun normale dönmesi ayları alabilir diyor
    Kısaca uzun Motorsiklet yolculuğu zamana sıkıştırılırsa işkenceye dönüşmesi içten bile değil, herşey zaman ayarına bağlı cc güç ikinci planda kalıyor
    Herkese sağlıklı zamanlar diliyorum
    aga ne kullandın sen :D bu arada nick efsaneymiş

Motosikleti
    Honda Nc750x
    4 motor 3400 km inazumalarla karadeniz turu yaptım gayette güzel ve keyifliydi,hiçte büyük cc aramadık.
    berk_cglr bunu beğendi.

Küçük CC ile gün içerisinde 500 kilometreden sonrası yorucu oluyor gerçi tamamen otobandan gidildiğinde 800 km'yi bile tek seferde yaparsın ama dar virajlı inişli çıkışlı yollar çok yoruyor, önünde giden araba gidemiyor arkandan gelen hızlı gitmek istiyor arada sen darlanıyorsun.

Otobanda giderken rahatsın sabitle 80'e git, düşün ki o an 120 ile gidiyorsun sen öyle hayal et yanından millet vızır vızır geçerken kendini ezik hissetmiyor değilsin

Çok fazla uzun yol tecrübem yok ama bence yolda motordan çok kullanılan ekipmanlar yoruyor örneğin; eldivenleriniz eğer ucuz yazlık eldivenler ise yarım saatlik sürüşün ardından acı vermeye başlıyor geçen yıl aynı gün içinde 800 km yol gitmiştim CBF ile ellerim su toplamıştı.
    Kesin olarak interkom ve tıkaç şart hem uğultuyu kesmek hem müzik podcast dinlemek için.
    Geçen sene montun bilek kısmından giren güneş bileklerimi yakmıştı bileklerimde şerit şeklinde yanık oluşmuştu

Birde çantaları bağlarken sırtımı yaslarım diye düşünüp ön tarafa yakın bağlayınca felaket sırt ağrısı yapıyor, zararı büyük.
    Ön cam yoksa göğüse vuran rüzgarda sürekli geri itiyor, yavaş gidiyoruz zaten ne rüzgarı demeyin bir iki saat içerisinde o da yormaya başlıyor.

Kısacası ekipmanda ucuza kaçmamak lazım.
    Weak are prey

Motosikleti
    T7
    Herkesin tecrübelerinden öğrenecek şeyler var. Benim pcx 90'ı geçince kendimi atmosferi terk etmek üzere olan uzay mekiğindeki astronot gibi hissediyordum kendimi, daha büyük makinalara geçince en çok bunun rahatlığını yaşadım.
    berk_cglr ve espresso bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    2011 yılında ybr 125 ile ege yi gezdim çok uzun yollar yaptım fakat en uzunu buydu
    amaç gezmek ise cc nin hiçbir önemi yok bas gaza git

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)