Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2019 Yılında 5 defa motor aldım ve sattım. Vergi dairesi beni çağırır mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Activa S 125
    2019 yılı içinde 3 defa bayiden sıfır km ve 2 defa da ikinci el olmak üzere değişik zamanlarda toplam 5 kez üzerime motor aldım.Ve, yıl sonu gelmeden değişik zamanlarda bunları sattım. Hiç birisinden de kazanç sağlamadım, hatta noter vs giderleri sayarsak zarar bile etmiş olabilirim.

Acaba çok sayıda alım satım yaptığım için beni vergi dairesine çağırırlar mı, ya da haberim olmadan vergi mükellefiyetimi başlatırlar mı?

Ayrıca 2019 başında ikinci el otomobil almıştım ve o halen daha üzerime kayıtlı ve kullanıyorum. Yani toplam 6 defa alım ve 5 defa satış var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    bir yılda 5 defa motosiklet satın alıp satmak hayatın rutin akışına ters. şüphesiz ki çağırıp vergisini vermeni isteyeceklerdir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Çağırmayacağı varsa bile artık çağırır,ihbar ettim
    infernus bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Evet seni çağırıp savunma yapmanı isteyebilir ve vergi mükellefiyeti tesis edebilirler. Bir süre alıp satma, daha fazla dikkat çekme. Eğer ceza kesilir ise vergi dairesi ile anlaşma yoluna git. Az birşeyler ödeyip kurtulmak çoğu kez mahkeme ile uğraşmaktan daha kolay ve masrafsızdır.

1-Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.

2-Bu üç araç sınırı hem kişinin kendi üzerine olan araçlar veya vekaleten satmak için aracı olduğu araçlar için geçerlidir.

Motosikleti
    Honda Activa S 125
    Aynen. Ben de öyle düşünüyorum.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Burdaki cevaplar gerçek mi yahu? Hiçbirini ciddiye alamadım çünkü.

Kesinlikle çağrılıp çağrılmayacağını bilemeyiz.

Fakat bilmelisin ki alış-satış işlemlerini Gelir İdaresi takip ediyor. Çağrılıp çağrılmayacağın Başkanlıklardaki iş planına göre değişir. Mesela son iki senedir internet üzerinden gelir elde edenleri araştırıp vergilendiriyorlar.

Çağrılman durumunda bu işi ticari olarak yapmadığını memura ve birim şefine anlatabilir, kanıtlayabilirsen bir şey olmaz. Eğer anlatamazsan en az satış tutarının %18'i olan KDV'yi ve 1 kat vergi ziyaı cezasını ödemen gerekir. Geriye dönük mükellefiyet tesis edileceğinden, vergi beyannamelerini vermeme cezaları da kesilecektir. Adına hesaplanacak Gelir Vergisi için bugün kesin bir şey söyleyemeyiz.

Özetle, çağrılırsan işin zor. Çağrılmazsan, önündeki 5 senenin çabuk geçmesi için dualar et. (Zaman aşımı 5 yıl)
    nazar48 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Activa S 125
    Cevaplarınız için teşekkürler. Böyle bir olay bizzat başından geçmiş bir arkadaştan da yorum alabilirsem çok iyi olacak.

Çağrılırsan bu işi ticari olarak yapmadığını kanıtlayabilirsin gibi geliyor bana. Alış-satış tutarları belli. Zarar ettim diyorsun. Amacının kar etmek olmadığına, boyuna-kilona-tecrübene uygun motosiklet bulana kadar bir kaç kez al-sat yapmak zorunda kaldığına ikna edebilirsin sanırım.

Motosikleti
    Honda Activa S 125
    Oğlum bu sene motor ehliyeti aldı. Ikimizin de motora ilgisi cok fazla ve onun kullandıklarını da ben üzerime almıştım. Normalde 5 motor değiştirmek zaten normal değil.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)