Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Motosiklet Yağını Göremiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten bu motor o mesafeyi gerçekten yağsız geldiyse adamlar yağsızda çalışan motor yapmışlar diye başlık açacağım burada. Bu yeni bir buluş falan olur herhalde.
    Honda bu, yapar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harbi yağ yok bunun içinde, bir arkadaşınla motoru sağa doğru iyice yatır bakalım cama yağ gelecek mi ?
    Bakın videoda yağ camının arkası görülüyor.

Su gibi şeffaf olsa yine anlaşılır. Sudan daha şeffaf hava kıvamında yağ koymuşlarsa bilemiyorum.
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    güzel kardeşim içerisinde hiç yağ olmayan yağlanamayan bir motor bırak 10 dakika gitmesini çalıştırdıktan 2 dakika sonra iptal olur,net söylüyorum,o pistonlar,krank yataklar motorun içerisinde 2 dakikada kaç tur döner kaç defa hareket eder?rpm nedir bilir misin? hemen söyleyeyim 1 dakikalık süre içerisindeki dönüş sayısı o motor rölantide 1 dakika çalışsa krank rölanti devrin kadar döner bu da yaklaşık 1000 1500 devirdir,hiç yağı olmayan motorda krank yatakların üzerinde 1000 defa dönemez,hadi 1000 kere döndü sen 12-13 kilometre yoldan 45 dakika süreden bahsediyorsun o motor 45 dakika sadece rölantide çalışsa krank yatakta 45000 kere dönecek,mümkün mü yaw Allah aşkına yapmayın,bu motor iki silindir,net bir bilgim yok ama krankı çeviren iki adet silindirin patlamadan sonra aşşağı doğru hareket edip piston kolunun krankı çevirmesidir,45 dakikada o pistonların her biri en az 23000 kez silindirin içerisinde hareket etti,dediğin gibi o motoru o şekilde 45 dakika kullandın ve içinden hiç yağ çıkmazsa hondaya helal olsun yağsız çalışan motor üretmiş derim,anlattığın gibi bir durumda o motorun tamamen yağsız olma ihtimali yooook,yağı eksik koymuş olabilirler amenna 2.7 litre yağ alıyomuş,2 litresini koymuşlardır,3.bidonu unutmuşlardır,hiç canını sıkma,zaten bak tekrar söylüyorum tamamen yağsız motoru sesinden anlamamn mümkün değil,ben her sabah arabamı çalıştırdığımda ilk 2 saniye yağ gereken yerlere ulaşana kadar gelen motor sesiyle yağlama tam anlamıyla başladığında motordan çıkan ses bambaşka anlamamak mümkün değil,bak tekrar yazıyorum zaten yağ lamban yanardı,o yağ lambası süs mü kardeşim orada?
    emremm ve hasmet bunu beğendiler.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda bu, yapar.
    Yada 12 km de 3 litre yağ yakan bir motor bulmuşlar

Stokta yok, motordada yok, tapada yerindeyse bu yağ nerede?
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    internette reno 12 nin karteri söküp çalıştırıyorlar 12 dk tam gaz çalışıyor araç 2 dk ölür diye pek bir şey yok
    pea bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Böyle bir şeyi neden yapsın ki müşteri Zaten o yüzden çoktan sökeceğim yağ tapasınıda sökmüyorum. Çünkü yağ varsa ben boşaltmış olacağım. Yoksa yine ben boşaltmış olacağım.
    Servis atelyesinde kamera kayıtları vardır.

Motosikleti
    Tracer 900
    Müşürlere fazla güvenmemek lazım hocam, arabamda direksiyon hidroliği komple bitmişti ve bu yağın bittiğini çıkan anormal sesten sonra fark ettik. Direksiyon pompasına giden boruda müşürde var halbuki ? Bunun yanında kullanım kılavuzlarında koyu renkli yazılarla sürekli tekrar ederler, her sürüşten önce yağı kontrol edin diye. Bunun yerine, motorda zaten yağ müşürü var bir problem olursa yağ lambasını yakar sizde kontrol edersiniz gibi bir ibareye yer verebilirler İnşallah motorun içinde yağlama yapacak kadar yağ olmuş olsun da sahibinin canı sıkılmasın.

Vakti zamanında bizim arabayı da yağsız bırakmıştık, artık ne kadar o şekilde gezdik bilmiyorum ama en son motora aşırı bir güç gelmişti ve rolantide duramıyordu, gazı bıraktığım an stop ediyordu. Bir baktım yağ yok hemde hiç
    güzel kardeşim müşürde arızalı olsa bile o motor içerisinde yağ olmadan iddia ediyorum 3 dakika çalışır durumda kalamaz,sadece rölantide 3 dakika kalsa krank 5000 kez dönecek yatakların üstünde,mümkün değil öyle birşey,zaten krank yatakta dönerken yataktaki yağı her seferinde sıyırıyor,karterden sürekli yağ attırır yatağa ki kuru kalmasın,yine söylüyorum o motor 45 dakika çalıştı ve 13 kilometre yol gitti ise içinde hiç yağ olmama olasılığı yok.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı ftkrblt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel kardeşim içerisinde hiç yağ olmayan yağlanamayan bir motor bırak 10 dakika gitmesini çalıştırdıktan 2 dakika sonra iptal olur,net söylüyorum,o pistonlar,krank yataklar motorun içerisinde 2 dakikada kaç tur döner kaç defa hareket eder?rpm nedir bilir misin? hemen söyleyeyim 1 dakikalık süre içerisindeki dönüş sayısı o motor rölantide 1 dakika çalışsa krank rölanti devrin kadar döner bu da yaklaşık 1000 1500 devirdir,hiç yağı olmayan motorda krank yatakların üzerinde 1000 defa dönemez,hadi 1000 kere döndü sen 12-13 kilometre yoldan 45 dakika süreden bahsediyorsun o motor 45 dakika sadece rölantide çalışsa krank yatakta 45000 kere dönecek,mümkün mü yaw Allah aşkına yapmayın,bu motor iki silindir,net bir bilgim yok ama krankı çeviren iki adet silindirin patlamadan sonra aşşağı doğru hareket edip piston kolunun krankı çevirmesidir,45 dakikada o pistonların her biri en az 23000 kez silindirin içerisinde hareket etti,dediğin gibi o motoru o şekilde 45 dakika kullandın ve içinden hiç yağ çıkmazsa hondaya helal olsun yağsız çalışan motor üretmiş derim,anlattığın gibi bir durumda o motorun tamamen yağsız olma ihtimali yooook,yağı eksik koymuş olabilirler amenna 2.7 litre yağ alıyomuş,2 litresini koymuşlardır,3.bidonu unutmuşlardır,hiç canını sıkma,zaten bak tekrar söylüyorum tamamen yağsız motoru sesinden anlamamn mümkün değil,ben her sabah arabamı çalıştırdığımda ilk 2 saniye yağ gereken yerlere ulaşana kadar gelen motor sesiyle yağlama tam anlamıyla başladığında motordan çıkan ses bambaşka anlamamak mümkün değil,bak tekrar yazıyorum zaten yağ lamban yanardı,o yağ lambası süs mü kardeşim orada?
    Bende öyle sanıyorum ama yağı neden göremiyoruz?

Bu kadar şeffaf bir yağ hiç görmedim.

Motoru sağa doğru yatırdım. Salladım. Dikledim. Ama yağ görünmüyor.

Kaldıki resimde yağ damlacıkları görünüyor zaten dikkat ederseniz. Yağ olsa o yağ damlacıklarıda görünmez.

İki ucu b.lu değneğe döndü iş.

Kedi buysa yağ nerde, yağ burdaysa motor nerde? işine döndü.

Yağsız 40 dk ya yakın motorun üstelik hiç arıza vermeden çalışması imkansız gibi geliyor. İyide resimleri güngördeki Atillaya da gönderdim oda yağ yok gibi duruyor dedi.

İyi yağ yoksa motor nasıl hala dik durabiliyor.

Yağsız geldiysem Japonyaya bunu bildirirsem AR-GE için motorumu satın bile alabilirler. Kendileride nasıl ürettiklerini bilmiyor olabilirler.

Gözünü seveyim çubuğun. Şimdi çubuklu olsaydı yağ varmı yokmu anlamış olurduk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:46 ----------

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    internette reno 12 nin karteri söküp çalıştırıyorlar 12 dk tam gaz çalışıyor araç 2 dk ölür diye pek bir şey yok
    Şans işi bu o zaman motorun yağsız gideni de bizi buldu desene o zaman.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:48 ----------

Aslında ben bunu yağsız 6.000 süreyim.

Nerde patlarsa.

Aksi takdirde bişey olmamış diyebilirler.

Bi'şey olana kadar sürelim.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Bakın videoda yağ camının arkası görülüyor.

Su gibi şeffaf olsa yine anlaşılır. Sudan daha şeffaf hava kıvamında yağ koymuşlarsa bilemiyorum.
    Hocam hala motoru sağa yatırıp bakmadınız mı ? Düşünüyorum 2 lira yağ koymuş olsalar illaki gözükür, yahu 1 litre bile koysalar o bile gözükür yan yatınca. Ek olarak motora daha ilk marş bastığın anda, yağ camına yağ fırlaması lazım.
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

Motosikleti
    ......
    Bir yöntem var hemde çok basit, ama denemek sana kalmış..

Yağ dolum tapasını biraz gevşetip,marş yaparsan yağın fışkıracağını görebilirsin..

Motosikleti
    nc750x
    Hocam hala motoru sağa yatırıp bakmadınız mı ? Düşünüyorum 2 lira yağ koymuş olsalar illaki gözükür, yahu 1 litre bile koysalar o bile gözükür yan yatınca. Ek olarak motora daha ilk marş bastığın anda, yağ camına yağ fırlaması lazım.
    Hocam kaç kez yazdım bakmaz olur muyum?

Tek bakmadığım pozisyon motorun başaşağı olduğu pozisyon. O kadar yani.

Ama zaten önceki yağında motosiklet ayaklığa dayanırken de dik haldeykende görülüyordu yağ.

viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende öyle sanıyorum ama yağı neden göremiyoruz?

Bu kadar şeffaf bir yağ hiç görmedim.

Motoru sağa doğru yatırdım. Salladım. Dikledim. Ama yağ görünmüyor.

Kaldıki resimde yağ damlacıkları görünüyor zaten dikkat ederseniz. Yağ olsa o yağ damlacıklarıda görünmez.

İki ucu b.lu değneğe döndü iş.

Kedi buysa yağ nerde, yağ burdaysa motor nerde? işine döndü.

Yağsız 40 dk ya yakın motorun üstelik hiç arıza vermeden çalışması imkansız gibi geliyor. İyide resimleri güngördeki Atillaya da gönderdim oda yağ yok gibi duruyor dedi.

İyi yağ yoksa motor nasıl hala dik durabiliyor.

Yağsız geldiysem Japonyaya bunu bildirirsem AR-GE için motorumu satın bile alabilirler. Kendileride nasıl ürettiklerini bilmiyor olabilirler.

Gözünü seveyim çubuğun. Şimdi çubuklu olsaydı yağ varmı yokmu anlamış olurduk.
    benim tahminim, motorun içinden 1 lt yağ çıkabilir(1 lt lik bidonlar halinde koydular ise)

camın üst seviyesi 2,7 lt desek, alt seviyesi 2, hadi 1,5 olsun. hiç yağ gözükmüyor.
    Burda bile baya yağsız çalışıyor, hatta tekrar marş alıyor. tabi abartıp karteri sökmüşler.
    Nereye bakarsan, oraya gidersin.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Yada 12 km de 3 litre yağ yakan bir motor bulmuşlar

Stokta yok, motordada yok, tapada yerindeyse bu yağ nerede?
    Eğer bu motor servisten eve yağsız geldiyse harbi, hiç düşünmeden alınır bu motor.

Motosikleti
    nc750x
    Herkese ilgisi ve bilgilerini paylaştığı için tek tek teşekkür ediyorum.

Yarın sonuca göre konu hakkında bilgilendirme yapacağım.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Hocam kaç kez yazdım bakmaz olur muyum?

Tek bakmadığım pozisyon motorun başaşağı olduğu pozisyon. O kadar yani.

Ama zaten önceki yağında motosiklet ayaklığa dayanırken de dik haldeykende görülüyordu yağ.
    İnanılır gibi değil yahu, sonucu merakla bekliyorum. Acaba yağ filtresini tam sıkmadılar da oradan mı kaçırdı evine gelene kadar ? motorun sağında solunda yağ akıntısı vs var mı ? İnan benim bile canımı sıktı bu durum.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

Motosikleti
    nc750x
    İnanılır gibi değil yahu, sonucu merakla bekliyorum. Acaba yağ filtresini tam sıkmadılar da oradan mı kaçırdı evine gelene kadar ? motorun sağında solunda yağ akıntısı vs var mı ? İnan benim bile canımı sıktı bu durum.
    Sen birde bana sor. Canım çok sıkkın gerçekten.
    54RR bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Bu konuyu görüp,aşortmanıyla hemen garaja inip yağ camından bakan kimler var??

Motosikleti
    Tracer 900
    sıkılma boşver motorun var ki derdi oluyor anladığım kadarıyla garantisi de var,hiç kafana takma,bak ben yaklaşık 2 ay önce mt25 imi sattım,tekrar bir motorda almayacaktım ama duramadım tam bir ay önce 4 silindir 600cc sıfır bir motor aldım,200 kilometre kullandım,en son iki hafta önce garajdan çıkardım motoru gazlıyom falan fenaa,ulan ne güzel bişey ne kadar da özgür hissediyorum dediğim an 230. kilometrede motor hafif öne yığıldı hemen göstergeye baktım yaklaşık 2-3 saniye sonra yağ lambası ışıldadı hass...tir deyip debriyaja asılmam ve switchten elektriği kesmem yaklaşık 3 saniye sürdü,en sol şeritte motor stop etmiş halde elim debriyajda yaklaşık 50 metrede durabildim,mal gibi kaldım yolda arbalar falan geçiyo millet bana bakıyo,kaskımı refüje koymamla içine rüzgar alıp uçması bir oldu,bi yandan kaskın arkasından koşarken bir yandan yerlerde yağ arıyorum falan,neyse kaskı aldığım gibi kafaya geri taktım yaklaşık 1 kilometre ilerideki benzinliğe motorumu iterek götürdüm,motorcu bir arkadaşımı aradım,sağolsun minübüsle geldi aldı,baktık inceledik içinde yağ var yağ seviyesi tamam,dedim ya yağ pompası arızalandı,ya da pompanın süzgeci tıkandı bir ihtimal yağ pompa zinciri koptu diye düşünüp distiribütörü aradım en yakın servisi sordum ,distribütör en yakın servis sizin 4 silindir 600cc motorunuzdaki arızayı çözemeyebilir siz motoru 400 kilometre uzaktaki xxx servise götürün dedi.motoru kamyonetime yükleyip yaklaşık 400 kilometre uzaktaki servise götürdüm,sonuç olarak servis sizin bi kusurunuz yok motor marş basıyor herhangi bir hasar yok ancak yağ pompa dişlisinin mili kırılmış garantiden gereken herşey yapılacak dendi motoru bırakıp döndüm,yağ pompası servise 3-4 günde ulaşmış ama zincirini 10 gündür bekliyoruz,yaklaşık 1 ay önce satın aldığım motoru sadece 230 kilometre kullanabildim ve motor şu an serviste yatıyor,işin ilginç tarafı ben bu yağ pompa dişlisi sorunu kronik mi acaba diye araştırırken inan benden başka bu sorunla karşılaşmış dünyada tek bir kullanıcı daha bulamadım bütün yabancı forumlara falan baktım,Türkiyedeki kullanıcılarla konuştum yok benden başka sorun yaşayan yok,yaw nedir bu başıma gelen dedim canım çok sıkıldı babam sağolsun oğlum iyi ki de varda başına geliyo boşver çözülür bi şekilde nasılsa garantisi var,hem çözülmese nolur ben sana ilk bisikletini 9 yaşında aldım 9 yaşına kadar bi bisikletin yoktu,ilk motorunu 25 yaşında aldın 25 sene motorun da yoktu dedi,işte o an herşeyi unuttum düşündüm ulan neyi dert ediyorum ki kendime?sende boşver vardır bir hayır herşey olacağına varır,ben birde servis uzak rodaj bakımı için o kadar yolu tepmeyim diye motoru aldığım bayiye ücretini ödeyip yağını filtresini alıp birde işletmiştim,nasip işte herşey düşündüğün gibi olmuyor,biz güya rodaj bakımı için gitmeyecektik ama çok daha önce si.e si.e gitmek zorunda kaldık,sağlıcakla kal kafana da takma,
    viper17, OğuzÖztürk ve hasmet bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    nasıl sıkkın olmasın 1000 km de motor daha bir şey söylemek için erken yarın açılsın tapa bakalım durum ne göstercek
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ftkrblt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sıkılma boşver motorun var ki derdi oluyor anladığım kadarıyla garantisi de var,hiç kafana takma,bak ben yaklaşık 2 ay önce mt25 imi sattım,tekrar bir motorda almayacaktım ama duramadım tam bir ay önce 4 silindir 600cc sıfır bir motor aldım,200 kilometre kullandım,en son iki hafta önce garajdan çıkardım motoru gazlıyom falan fenaa,ulan ne güzel bişey ne kadar da özgür hissediyorum dediğim an 230. kilometrede motor hafif öne yığıldı hemen göstergeye baktım yaklaşık 2-3 saniye sonra yağ lambası ışıldadı hass...tir deyip debriyaja asılmam ve switchten elektriği kesmem yaklaşık 3 saniye sürdü,en sol şeritte motor stop etmiş halde elim debriyajda yaklaşık 50 metrede durabildim,mal gibi kaldım yolda arbalar falan geçiyo millet bana bakıyo,kaskımı refüje koymamla içine rüzgar alıp uçması bir oldu,bi yandan kaskın arkasından koşarken bir yandan yerlerde yağ arıyorum falan,neyse kaskı aldığım gibi kafaya geri taktım yaklaşık 1 kilometre ilerideki benzinliğe motorumu iterek götürdüm,motorcu bir arkadaşımı aradım,sağolsun minübüsle geldi aldı,baktık inceledik içinde yağ var yağ seviyesi tamam,dedim ya yağ pompası arızalandı,ya da pompanın süzgeci tıkandı bir ihtimal yağ pompa zinciri koptu diye düşünüp distiribütörü aradım en yakın servisi sordum ,distribütör en yakın servis sizin 4 silindir 600cc motorunuzdaki arızayı çözemeyebilir siz motoru 400 kilometre uzaktaki xxx servise götürün dedi.motoru kamyonetime yükleyip yaklaşık 400 kilometre uzaktaki servise götürdüm,sonuç olarak servis sizin bi kusurunuz yok motor marş basıyor herhangi bir hasar yok ancak yağ pompa dişlisinin mili kırılmış garantiden gereken herşey yapılacak dendi motoru bırakıp döndüm,yağ pompası servise 3-4 günde ulaşmış ama zincirini 10 gündür bekliyoruz,yaklaşık 1 ay önce satın aldığım motoru sadece 230 kilometre kullanabildim ve motor şu an serviste yatıyor,işin ilginç tarafı ben bu yağ pompa dişlisi sorunu kronik mi acaba diye araştırırken inan benden başka bu sorunla karşılaşmış dünyada tek bir kullanıcı daha bulamadım bütün yabancı forumlara falan baktım,Türkiyedeki kullanıcılarla konuştum yok benden başka sorun yaşayan yok,yaw nedir bu başıma gelen dedim canım çok sıkıldı babam sağolsun oğlum iyi ki de varda başına geliyo boşver çözülür bi şekilde nasılsa garantisi var,hem çözülmese nolur ben sana ilk bisikletini 9 yaşında aldım 9 yaşına kadar bi bisikletin yoktu,ilk motorunu 25 yaşında aldın 25 sene motorun da yoktu dedi,işte o an herşeyi unuttum düşündüm ulan neyi dert ediyorum ki kendime?sende boşver vardır bir hayır herşey olacağına varır,ben birde servis uzak rodaj bakımı için o kadar yolu tepmeyim diye motoru aldığım bayiye ücretini ödeyip yağını filtresini alıp birde işletmiştim,nasip işte herşey düşündüğün gibi olmuyor,biz güya rodaj bakımı için gitmeyecektik ama çok daha önce si.e si.e gitmek zorunda kaldık,sağlıcakla kal kafana da takma,
    Çok geçmiş olsun, İyi ki size bir şey olmamış.

Motosikletin marka modelini öğrenebilir miyim aceba ?
    Nereye bakarsan, oraya gidersin.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)