Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bu motora biniyosam bu eksoz bağıracak !

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı wolrath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlıs mı anladım yoksa arabaya, motosiklete, saate, vs. para harcayanların pipisi kucuk mu dedın sımdı?
    arada istisnalar oluyor sanırım yani bil istedim

s2k konusunda yazdıklarına gelince... kısaca bu kro boyle bınıyor lakın stock bınmek benım daha cok hosuma gıdıyor dıyebılırdın, ama guzel ulkemde pıc edılmıs lakın cogu konuda kült olmuş bir arabadan na olarak daha fazla guc alınamayacagını, kalıtelı bır yay ya da coılover ıle daha ıyı bır yol tutus saglanamayacagını veya standart egzozunun yeterlı oldugunu yazdıgın anda su vıdeo aklıma geldı, kusura bakma...
    https://www.youtube.com/watch?v=eAhJmlBt_r0
    Para harcamak sorun değil. Ne için harcandığı sorun. S2000, araba kullanmaktan zevk alanlar için mükemmel bir tercih. Ama gösteriş için, başkalarından farklı hissetmek için, statü için alanlara zerre saygım yok. Keşke başka bir marka ve model alsalar. S2000 kullananları kötü temsil ediyorlar.

S2000 modifiyelerine gelince, siz komik bir video paylaşınca yazdıklarımın doğruluğu değişmiyor. Varsa farklı tecrübeniz paylaşın öğrenelim. Kim turbo veya supercharger takmadan gücü yüzde on arttırabilmiş? Kim arabayı alçaltıp autocross'u daha kısa sürede tamamlayabilmiş? Yazın, öğrenelim.

Stok susturucular gayet iyi. Katalitik konvertörü iptal edip test pipe koymaktan başka ekzosla uğraşmak saçma. Videodaki öküz arkadaşın arabasına geçirdiği boru, hastalıklı egosunu okşayıp çevreyi rahatsız etmekten başka bir işe yaramıyor.

Süspansiyon komponentlari değiştirilebilir, amaca göre fayda da alınabilir. Ama geometriyle oynandığı anda (alçaltmak gibi) araba yavaşlıyor, tecrübeyle sabit. Alçaltanlar da tamamen görüntü için alçaltıyorlar.
    mavellen bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    S2000 modifiyelerine gelince, siz komik bir video paylaşınca yazdıklarımın doğruluğu değişmiyor. Varsa farklı tecrübeniz paylaşın öğrenelim. Kim turbo veya supercharger takmadan gücü yüzde on arttırabilmiş? Kim arabayı alçaltıp autocross'u daha kısa sürede tamamlayabilmiş? Yazın, öğrenelim.

Stok susturucular gayet iyi. Katalitik konvertörü iptal edip test pipe koymaktan başka ekzosla uğraşmak saçma. Videodaki öküz arkadaşın arabasına geçirdiği boru, hastalıklı egosunu okşayıp çevreyi rahatsız etmekten başka bir işe yaramıyor.

Süspansiyon komponentlari değiştirilebilir, amaca göre fayda da alınabilir. Ama geometriyle oynandığı anda (alçaltmak gibi) araba yavaşlıyor, tecrübeyle sabit. Alçaltanlar da tamamen görüntü için alçaltıyorlar.
    e ama yazdıkların dogru degıl kı degısmesın hala da ıddıa ettıgın ıcın uzulerek de olsa konuyu uzatmak zorunda kalıyorum.
    onlarca vıdeo var sadece bir tık uzakta, bir adedini ornek olarak koyuyorum sadece. oyle ahım sahım da degıl hem de, 260hp almışlar arka tekerde.

"The bottom end is stock. I sent the head to 4Piston and they worked their magic with CNC ports and they supplied the full Ferrea valve train. Ordered custom camshafts from DDTech. RDX injectors, Haltec ECU, passwordJDM carbon fiber intake, Tanabe Medallion Touring exhaust, Radium Eng. dual catch can, Toda TCT, ACT heavy duty pressure plate and an AP1 oem flywheel."

ben herhangı bır "üfleme" örnegı okumadım mesela burada.

honda'nın zamanında urettıgı nacızane motorlar bunlar, k20 f20 b16 . ınternallara dahi gırmeden dusuk hacımde turbo upgradelerı kaldırıyorken, atmosferık olarak yuklenemeyeceklerını ongormek nasıl bır dusuncedır? hanı gecmıstekı yazıların olmasa, yıne bırılerı trolluyor benı dıyecegım.

standart egzozun yeterlı olmadıgını kendın tasdık etmıssın zaten, ki ben de zamanında dedıgını yapmıstım. lakın eklemek ıstedıgım bır sey daha var. en ıyı egzoz, flowu en ıyı olan egzozdur. havanın hıc bır zaman dagılmaması, yavaslatılmaması gerekır. mumkun mertebe bundan kacılır, yanı "yuklu" motorlarda cıft cıkıs degıl tek cıkıs ısbu yuzden tercıh edılır. orj s2k egzozunda da (stock bınılmeyecekse) ıptal edılmesı ya da elden gecırılmesı gereken komponentler bulunur.

alcaltmak olarak elbette yay preslemeyı-bakla kesmeyı felan kastetmedım. aftermarket guzel bır kıt ıle pek tabı kı pıst surenız duser. arabanın tepkısı daha sert ama tepkılerı daha rıjıt olur.

gecmıste ufak bır s2k tecrubem de oldu bu arada. 2000model. ap1 yanı mekanık gaz tellı , vsa sız pure sex dedıklerınden.

ap2 jant
    bridgestone potenza adrenalin r050 215-45 / 245-40
    tein yay
    brembo diskler
    comptech cai
    denso iridium bujiler
    kat iptali(iskender)
    orta susturucu iptali(iskender)
    unorthodox kule gergisi
    aem wideband
    apexi vafc II
    mugen vıtes topuzu
    midblack cam filmi
    ruzgarlık
    PWJDM Battery Tie Down
    PWJDM Theft Proof Oil cap
    PWJDM Radiator Stays
    PWJDM Reservoir Tank Cover
    PWJDM Hood Damper

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    "The bottom end is stock. I sent the head to 4Piston and they worked their magic with CNC ports and they supplied the full Ferrea valve train. Ordered custom camshafts from DDTech. RDX injectors, Haltec ECU, passwordJDM carbon fiber intake, Tanabe Medallion Touring exhaust, Radium Eng. dual catch can, Toda TCT, ACT heavy duty pressure plate and an AP1 oem flywheel."

motorda kurcalamadık yer bırakmamışlar 20 beygir artırım olmuş. Bunun 5 beygiri zaten susturucu-katalizör iptalinden gelmiştir.

Araba stok iken de zaten maksimum performans gibi bişey.

Bu yapılanlarla helezon kesip vanalı eksoz takmayı kıyaslamak olmaz.

Birinde profesyonel işlem var diğerinde apaçilik.

Motosikleti
    pani / 3colore
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorda kurcalamadık yer bırakmamışlar 20 beygir artırım olmuş. Bunun 5 beygiri zaten susturucu-katalizör iptalinden gelmiştir.

Araba stok iken de zaten maksimum performans gibi bişey.

Bu yapılanlarla helezon kesip vanalı eksoz takmayı kıyaslamak olmaz.

Birinde profesyonel işlem var diğerinde apaçilik.
    s2000 standart halinde 200-210bg civari veriyor arka tekere.
    240bg kranktaki guc...

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Para harcamak sorun değil. Ne için harcandığı sorun. S2000, araba kullanmaktan zevk alanlar için mükemmel bir tercih. Ama gösteriş için, başkalarından farklı hissetmek için, statü için alanlara zerre saygım yok. Keşke başka bir marka ve model alsalar. S2000 kullananları kötü temsil ediyorlar.

haşmet cevap ver adam 50 beygir diyor. Ben senin 240 beygirinin yalancısıyım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:10 ----------

s2000 standart halinde 200-210bg civari veriyor arka tekere.
    240bg kranktaki guc...

eksozla 225 çıkartanı var. eksoz da 3-5 beygirden fazla artırmaz diye düşünüyorum.
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Ha ha. Motoru yeniden yapmışlar Bu masrafın altına Garrett turbo takarak gayet mütevazi bir basınçla arka tekerde 300hp görmek mümkün, motorun güvenilirliğini de çok bozmadan.

Cold air intake (CAI) ve egzoz değişimi %5 bile fayda getirmiyor. Resimdeki motorda gördüğüm karbon fiber hava kutusu ve CAI mesela. Tamamen gereksiz ve sırf görüntü için. Aynı şekilde süspansiyon başlarını bağlayan boru da (strut brace) S2000 için tamamen gereksiz. İlle de işlevsel bracing takacaksanız, motorun altına x-brace takabilirsiniz, ya da açılabilir tavanı söküp 2009 CR ile gelen orijinal Honda X brace'i takacaksınız. Ama onlar da kaputu açınca görünmez işte...

Çünkü bu tip fuzuli modifikasyonlarin amacı işlevsel değil, görüntü. Ki zaten bu tip kozmetik modifikasyon peşinde koşanlar S2000'in yol tutuşu limitinin yarısına bile yaklaşamiyordur ki, etkisi belirsiz strut brace'den fayda görsün. Ancak kaputu açıp fotoğrafını çekip sağa sola gösterirler. Amaç ta o zaten.

Neredeyse on senedir S2000 kullanıyorum, ve yine on senedir sk2i üyesiyim. S2ki forumunu okursanız hangi modifikasyon işlevseldir, hangi modifikasyon kozmetiktir öğrenebilirsiniz.

Bazı arkadaşlar baya boş konuşuyor.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haşmet cevap ver adam 50 beygir diyor. Ben senin 240 beygirinin yalancısıyım.
    Dyno rakamlari tek basina cok bir sey ifade etmiyor. Markadan markaya sonuclar 20-30 beygir oynayabiliyor. Mesela DynoJet genelde fazla olcuyor. O gunku hava durumu bile sonuclari ciddi etkileyebiliyor. Dyno daha cok modifikasyon oncesi ve sonrasi hakkinda bilgi veriyor. Onun icin ayni makinada, ayni kalibrasyon parametreleri ile, mumkunse ayni gunde olcum yapmak gerekiyor.

Bir de o videodaki model AP2, yani 2004'te yenilenen 2200cc motor, oncekiler 2000cc. Honda her iki motorunda 240 beygir oldugunu iddia ediyor ama arka tekerde AP2 15-20 beygir daha yuksek cikiyor AP1'den. AP2 sadece Amerika ve Japonya'ya geldi. Diger pazarlara sadece AP1 suruldu.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    İşte böyle malağın birisi çıkar model sürücü olur , bu modelden ne olur..Tipini sevdiğimin barzosu ya..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Egzoz ile oynayıp gürültü "ses terörü" yapan tüm taşıtların , uygunluk belgesi olsun/olmasın , trafikten daimi men edilmesi dileğimdir.

Parasını verdim güçlü bir ses sitemi aldım 7/24 bangır bangır müzik dinleyip apartmanı ayağa kaldırma hakkım var demek gibi bir şey.

Ayrıca 3bin liralık egzoz ancak bu kadar sahiplenilebilirdi. Dile kolay üç bin lira

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Herkesin kendi zevki demeliyiz bence.. o parayı veren herkes egzoz takacak diye bir şey söylemek mantıksız olur.. ama takmam diyen büyük çoğunlukta yüksek cc olsa emin olun takar bana göre.. keşke deneme imakınımız olsada görsek yüksek cc aldırsak baksak kimler egzoz takıyor hemde en gürültülüsünden

egzoz ben de severim hem arabamda hem de motorumda aftermarket egzoz var. açıkcası aracmdaki egzoz alt devirlerde oldukça sessiz gaza abanmazsanız kimseyi rahat etmez ona rağmen mahalle arası site içi gibi yerlerde çok dikkatli sürüyorum ki kimse rahatsız olmasın.

motosikleti ikinci aldım üzerinde vance hines egzoz vardı. sesi güzel ama çok sesli gece utanıyorum siteye girmeye. rolantide bile çok sesli çünkü. motoru satacağımdan uğraşmıyorum egzozla.

sonuç olarak anormal sesli olmayan düşük devirlerde sessizce gezebildiğiniz egzozun kimseye zararı yok ama yarış tipi egsozlar vs gibi gümbür gümbür egzoz ile sokakta gezmek cidden ayıp yani

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Cahil insanla uğraşılmaz. Egzozu üreten adam üstüne race use only gibi ibareler yazıyor yani ürettiği egzoz pist için, yarışmak için profesyonel anlamda. Yine markaların street legal ibareli egzozları var, susturucuyu çıkarmayın diye ibare koyuyor üstüne aşırı gürültü yapabilir diye. Üreten adam yazmış, kanun demiş ki yasak kullanma adam hala kendince bahaneler üretiyor.

Takmayın diyemem bende motorlarımda standart dışı egzoz kullanıyorum ancak susturucu taşırsanız, gerekli yerlerde söküp takarak rahatlıkla bu durumla baş edilebilir.
    Gorkem.IX bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yanlış hatırlamıyorsan Bursa da eskiden sokakta oynatılan ayıları toplayıp rehabilite etmek için barınak açılmıştı. Hala açık mı acaba? Durduk yere şimdi nereden aklıma geldiyse?
    Green Arrow bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400
    Umarım bu taşıtlarının sesleriyle keyfi için çevredeki insanları rahatsız eden terbiyesizlerin taşıtları trafikden men edilir veya cezaları astronomik rakamlara ulaşır ki devletimiz bu öküzler yüzünden çok güzel paralar kazanır.

Bu tip varlıklara ben hayvan bile diyemiyorum 2 ayaklı canavar bunlar. 4 ayaklıların tırnağı olamazlar.
    Neden bu kadar çok tepki gösterdiğime gelince de; bu şeref yoksunlarının çıkardıkları sesler yüzünden Kanser Anası yatağından hiç fırlamamış.. Bebeği hiç uykusundan uyanıp saatlerce ağlamamış bütün gece o karakter yoksunu uğraşıp uykusuz kalmamış.

Bana dönüp kimse çok fazla çıkıştığım için kızmasın lütfen ama yaşanmışlıkla alakalı ve sözüm eksozun rahatsız etmeyeceği yollarda kullananlardan veyaaa şehir içinde uygun şekilde gidenlerden dışarı onları kesinlikle kapsamıyor bu yazdıklarım

Motosikleti
    pani / 3colore
    beyler .
    devletın vergı alıp sattıgı sonra ceza verıp baglattıgı ve sokturdugu egzozu gectık, hadı arkadasın dedıgını kabul edıyoruz. stlegal olmayan da takılıyor sonucta.
    panıgalem fabrıka cıkısı 104db verıyor daha 5375dd de
    bu motor stlegal mı? evet.
    sessızce gezme sansım var mı? hayır.
    cozum?
    vıdeodakıler gıbı barzoca degıl haklı bır cıkıs yaptıgımı dusunuyorum. maalesef kı ne kurallar duzgun, ne ınsanlar. elbette egzozlu bır motorla da adam gıbı ınsanları mınımum sekılde rahatsız ederek kullanılabılır, ama nerdeee?

Ha ha. Motoru yeniden yapmışlar Bu masrafın altına Garrett turbo takarak gayet mütevazi bir basınçla arka tekerde 300hp görmek mümkün, motorun güvenilirliğini de çok bozmadan.

Cold air intake (CAI) ve egzoz değişimi %5 bile fayda getirmiyor. Resimdeki motorda gördüğüm karbon fiber hava kutusu ve CAI mesela. Tamamen gereksiz ve sırf görüntü için. Aynı şekilde süspansiyon başlarını bağlayan boru da (strut brace) S2000 için tamamen gereksiz. İlle de işlevsel bracing takacaksanız, motorun altına x-brace takabilirsiniz, ya da açılabilir tavanı söküp 2009 CR ile gelen orijinal Honda X brace'i takacaksınız. Ama onlar da kaputu açınca görünmez işte...

Çünkü bu tip fuzuli modifikasyonlarin amacı işlevsel değil, görüntü. Ki zaten bu tip kozmetik modifikasyon peşinde koşanlar S2000'in yol tutuşu limitinin yarısına bile yaklaşamiyordur ki, etkisi belirsiz strut brace'den fayda görsün. Ancak kaputu açıp fotoğrafını çekip sağa sola gösterirler. Amaç ta o zaten.

Neredeyse on senedir S2000 kullanıyorum, ve yine on senedir sk2i üyesiyim. S2ki forumunu okursanız hangi modifikasyon işlevseldir, hangi modifikasyon kozmetiktir öğrenebilirsiniz.
    e hanı atmosferık guc alamıyorduk? ne yapsak zarar oluyordu? ordan zortlamıssın, sorry na seven adama turbo deme dalarlar. cok farklı dunyalar ve turbo ıle motorun guvenırlılık konusu? uzun sure turbo aracla top speed gıtmeyı denedın mı? hıc sanmıyorum. bu yuzden boyle bır cumle kurmussun.

kule gergısı bıseye yaramıyormus. bugun bunu da ogrendık of of of. cai ve egzozu gommussun , pekı capstekı elektronıklerı de mı gormedın be kardesım? egzoz ve hava gırısındekı farkı onlarla optımıze etmıs olabılır mıyız ızmırın otobanlarında? vafc nedır, ne ıse yarar?

cai sırf goruntu ıcın dedıgın anda zaten tartısmayı kesmem lazımdı ama sana son mesajım hatrına cevap verecegım. IT dıye bısey var bılıyorsun. ıntake temperature. caı lı ve caısız buna bakmıs olabılır mıyız sence? fark etmıs olabılır mı? bunun motora katkısı var mı yok mu? bıraz saksıyı calıstıralım. orjınal kutunun pozısyonu kotu, heatshıeldı zayıf, boruları ve kendısı bu malzemeden degıl!
    s2ki? bak ne demısler s2ki de.
    "I missed that, I must have left already. I did before and after runs with my air intake that I made. I made 6 Hp and 6 Tq. over stock
    I think the Comptech is a nicer intake than the AEM and it will not hydro lock"
    al lınk koydum, bunu da yalanlarsın sen cunku
    https://www.s2ki.com/forums/s2000-talk-1/any-proven-power-gains-comptech-cai-540164/

hıcbır argumanı kabul etmeden sıg bı sekılde uzun ama bos bır sekılde konusuyorsun sadece dostum, sorry. muhtemel s2k tecrubesınden dem vuracaktın o da yemedı. neyse olur oyle arada, afıyet olsun. konuyu kendı adıma daha cok p.c etmek ıstemıyorum , sen devam et.

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    Hiç hastası yok,bebeği yok dimi öküz gibi bağırt orda burda sonra ben verdim her b...ku yaparım .Oldu canım başka

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Motorcu : Bu motoro biniyorsam bu egzos bağıracak
    Polis : Bu egzos bağırıyorsa bu ceza yazılacak.
    Maliye : Bu ceza yazılıyorsa bu para ödenecek.
    ...... diye gider

Motosikleti
    SD 1290R
    beyler .
    devletın vergı alıp sattıgı sonra ceza verıp baglattıgı ve sokturdugu egzozu gectık, hadı arkadasın dedıgını kabul edıyoruz. stlegal olmayan da takılıyor sonucta.
    panıgalem fabrıka cıkısı 104db verıyor daha 5375dd de
    bu motor stlegal mı? evet.
    sessızce gezme sansım var mı? hayır.
    cozum?
    vıdeodakıler gıbı barzoca degıl haklı bır cıkıs yaptıgımı dusunuyorum. maalesef kı ne kurallar duzgun, ne ınsanlar. elbette egzozlu bır motorla da adam gıbı ınsanları mınımum sekılde rahatsız ederek kullanılabılır, ama nerdeee?
    Vergi ne alaka? Para veya vergi verince kanunlardan bağımsızlık satın aldığınızı mı zannediyorsunuz? Vergi verip silah alınca insanları öldürebiliyor musunuz? Aynı şekilde pist için üretilen gürültülü eksozlari da trafikte kullanamıyorsunuz. Amerika'da da öyle, Türkiye'de de. Kuralsızlık nerede?

Hele hele "ne kurallar duzgun, ne insanlar" lafı, "her istediğimi yaparım"a davetiye. Bakın bu tip argümanlar, kendinizle aranıza mesafe koymaya çalıştığınız, tabirinizle videodaki barzoların "para verdim yaparım ulan" çıkışından çok da farklı değil.

Alakasız S2000 konusuna gelince, "Atmosferik motordan daha çok güç alınmaz" iddiam eksikmiş. "Makul ücrete yeterli güç alınmaz" demem gerekirmiş.

Haklı olarak turbonun güvenilirliğini sorgulamışsınız, ancak verdiğiniz video'daki yeniden toplanan kafanın ve ECU'nun güvenilirliğini de sorgulayabiliriz.

CAI ve strut brace normalde işe yarayan modifiyeler olabilir, ama S2000 de adamakıllı bir faydaları yok. S2ki gibi 25 senedir çalışan ve on binlerce aktif üyesi olan uluslararası bir forumda istediğiniz her görüşü bulabilirsiniz. Ama biraz yeterince bakarsanız ezici çoğunlukla kabul gören görüşün yazdıklarım olduğunu görürsünüz.

Kendi yaptığı CAI ile 6 beygir kazandığını iddia eden tek kişi karşısında "bir fark görmedim", hatta "güç kaybettim" diyen on kişi bulabilirsiniz. Ki Honda'nın 2000cc S2000'e koyduğu hava kutusu, 2400cc CRV'ye koyduğu hava kutusundan 3 kat büyük, motordan 20 santim uzakta, ve 4 kat büyük bir hava filtresine sahip. Honda zaten kendi CAI koymuş motora. Litre başına ürettiği güç, 2008'e kadar üretilmiş her araçtan (Ferrari dahil) üstün olan bir motordan bahsediyoruz. Modifye yaptığını zanneden her barzonun koyduğu ilk şey olan CAI ile ciddi güç kazancı beklemek tabii ki ahmaklık olur.

Kule gergisi S2000'de bir işe yaramıyor. Arabanın şasesi zaten aşırı sert. Yağ değiştirmek için ön tekeri kaldırdığımda arka teker de kalktı havaya. Hem S2000'i hem de NSX'i dizayn eden Ueharasan, 2009'da S2000'i retune edip Club Racer özel versiyonunu üretti. Ona bile strut brace koymadı. Ama çok daha pahalıya kocaman X brace koydu. Arabayı sıfırdan dizayn eden adam, modifye yaptığını zanneden her barzonun koyduğu kıçıkırık kule gergisini koyamaz miydi?

"muhtemel s2k tecrubesinden vuracaktın o da yemedı" ile ne kastettiğinizi anlamadım. Ama az sonra binip işe gideceğim, ve 10 senedir zevkle kullanmakta olduğum araçtan bahsediyorsunuz...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)