Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Soğuk ve donmaya karşı ? !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Arkadaşlar Günaydın.

Bu sabah malum karla uyandık hepimiz tabiki ben yağmur çamur kar yollarda motorun gitmesi imkansız hale gelene kadar motora binen birisiyim

Sabah motosikletimin kilitlerini sökerken bir hayli zorlandım 3 tane kilit var 2 tanesinde donma yok ama 1 tanesi donmuştu .

Daha sonra zorda olsa o kilidide açtıktan sonra kontak kontağa anahtarı taktığımda çevirmem çok zor oldu bunun sebebi soğuktan donması anlıyorum fakat bir sıkıntı daha var;

O sıkıntıda motorun elektirik düşmesi kontağı zorda olsa çevirmeyi başardıktan sonra motora herzaman düğmeye tek basımda gelen elektirik 5-6 seferde geldi 4 sefer açtım enjeksiyon sesi geliyor yarıda kesiliyordu açılacağından pek ümidim yoktu fakat 5-6 sefer denemem sonucu elektirikte geldi.

Marş konusunda hiç sıkıntı yaşamadım şimdi tek seferde herzamanki gibi çalıştı..

Şimdi sorum şu bu kilit ve kontak son olarakta elektirik düğmesinin donmasını nasıl engelleriz ?
    twisten, Kural [ Z ] ve tiawern bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Wd40 sık.Ben dondukça WD40'lıyordum her yerini motorun.

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu sabah benimde onguard zincirimin kilidi donmuştu. Ne anahtar dönüyor ne açıyor. WD40 sıktım, yemedi. Kettle' da su kaynatıp üzerine döktüm saniyesinde açıldı.
    Enes ŞENTÜRK ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400
    memleketimi seviyorum ya

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Sabah arabanın kapısı donmuş,uzaktan çalıştırma sistemi taktırmak lazım,Akşamdan vitesi boşa alarak,el freni ile sabitleyip,kaloriferi açık konumda bırakıp 5.kattan basacaksın kumandadan marşa,araç ısınırken,çay sigara keyfi yapıp,bakacaksın işine mis..

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    dün 1 saat uğraştım motoru yıkadım ve bu sabah bir kalktım her yer kar ve buz.

marş motoru donmuş ama ayak marşı ile ikinci tepmede çalıştı. motoru sehpadan zor indirdim, orta sehpa donmuş kapanmıyordu. gaz elciği donmuş çeviremedim. biraz gaz telini büktüm ve elciğe vurdum az birşey buz açıldı ve aç kapa yaparak düzelttim.

yolda giderken arka frene bastım teker kitlendi, arka fren mekanizması da buz tutmuş ve fren pedalına basınca aşağıda kalıyordu yani bırakmıyordu kendini.

vites pedalıda donmuş, 1. vitese atıyorum pedal aşağıda kalıyor ve 2. vitese atıyorum bu sefer yukarıda kalıyor.

biraz yol aldıktan sonra tamamen düzeldi motor ama iş yerine vardıktan sonra motoru yan ayaklığa aldım çünkü yolda orta sehpa yine donmuştu.

bir kaç görsel atayım bizim şantiyenin girişinden;

Kural [ Z ] bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün 1 saat uğraştım motoru yıkadım ve bu sabah bir kalktım her yer kar ve buz...
    Bu kadar yazmakla uğraşmasaydınız, "beylikdüzülülülülüyüm" deseydiniz biz tahmin ederdik olanları

Dün akşam okul çıkısı 6 da bile Ataşehir'de kontağı 10 dakikada çevirebildim. -1 dereceyi görünce donmuştu.
    Kızıl pars bunu beğendi.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Seviyorum 4 mevsim motosiklet kullananları

Bu sabah baktım havada kar, motosikletin üzeri karla kaplı, mahalle arasında yolda da kar var. Bayılırım karda motosiklet kullanmaya. Sırf kar yağdığı için motosiklet le dolaşmaya çıkan insanım. Geçen sene malum kar yağışında sırf zevk için CBR250 ile akşam saat 21:00' de çıkıp Bursa' ya çorba içmeye gitmiştim. Vizör buğulandı zannedip vizörü açıp elimle siliyordum yine aynı, elimle vizörün önündeki karı siliyordum sonra. Ortalama seyir hızım 110-120km/h idi ki o esnada otomobillerin ortalama hızı 70-90km/h idi, gaz kestiğimde arka teker kayıyordu. Sanırım bende enduro ruhu var da asfalttan çıkamıyorum, neyse. Yolda giderken önüme PAT diye birşey düştü, baktım ki kucağımda kar yığını. Meğer göğsümde biriken kar kucağıma düşmüş Bunları Trol zannetmeyin, gerçekten durum budur.

Bu sabah da etrafı öyle görünce CBF150' me atlayıp gideyim dedim, dedim de acaba marş alacak mı çalışacak mı diye şüphelerim var. Bakımları tam, fazlasıyla herşeyi tamam ama yine de şüpheliyim. Topcase donmuş, anahtar kilidi açtı kapak açılmıyor zorlayıp açtım. Zincir kilidi hiç sorunsuz açıldı, ama kontak yerine bir zor girdi. Anahtarı çevirmek mi? Mümkün değil. Hemen eve çıkıp biraz sıcak su, anında çözüldü tabi. Anahtarı taktım, jikleyi açtım, debriyaja basıp vitesi boşa aldım. Diyorum ki çalışırsa iyidir, biraz zorla da olsa çalıştırıp giderim inat ettim. Hiç beklemediğim şey oldu, o karbüratörlü ve şüpheyle baktığım motosiklet utandırdı beni. Tık demeden daha ilk marşta sanki sıcak motor çalıştırı gibi çalıştı. Motoru iyice ısıtıp yola çıktım. Motosikletimi seviyorum

Bu tip havalarda sorun yaşamayacağınızdan emin olmak için;

* Motosikletinizi bu tip koşullarda kesinlikle yıkamayın

* Mümkün ise branda altında veya garajda muhafaza edin (ikisini de kullanmıyorum, ama siz yapın)

* Mutlaka kar/kış lastiği kullanın

* Akünüzün havalar soğumadan önce tam şarj edildiğinden emin olun

* Motoru boğmadan çalıştırmaya özen gösterin, boğulursa normaldeki boğulmadan çok daha fazla zorlanırsınız

* Motor iyice ısınmadan kesinlikle yola çıkmayın

* Motosikletinizin üzerine biner binmez ilk işiniz fren manetinin, debriyaj manetinin, fren pedalı ile vites selektörünün, sinyal ve diğer elektrik düğmelerinin çalıştığından emin olun.

* Aynalarınızı silin

* Ekipmanınız kış için uygun olsun, içlik mutlaka giyin, hatta uzun yola çıkıyorsanız ekipmana da fazla güvenmeyip yedek pantolon ve çamaşır, çorap bulundurun

* Her ihtimale karşı kamera ve telefonunuzun şarjının dolu olduğundan emin olun

* Uzun yola çıkacaksanız mutlaka birilerine bu bilgiyi verin. Kimseniz yoksa mahalle bakkalı dahi olsa olur. Mutlaka birileri gideceğiniz yeri ve kaba güzergahı bilsin, her ihtimali düşünün.

* Asla ani gaz ve fren kullanmayın, ABS ve diğer sürüş destek sistemlerine fazla güvenmeyin. Lastiklerinizin yere bastığı kadar etkili olabilirler ki eğer kar değil de buz üzerindeyseniz o destek sistemleri çaresiz kalır, elinden hiçbir şey gelmez.

* Vizörünüzün içine (ve kullanıyorsanız gözlüklerinizin dışını da) buğu önleyici ile tedbir alın, bu iş için en randımanlı ve ucuz tedbir traş köpüğüdür denemenizi öneririm. Sıkın ve kuruyana kadar kuru bezle silin. Duruma göre her gün tekrarlamanız gerekebilir.

* Kilitlerin donmaması için WD-40 zayıf kalabilir. Onun yerine Sıvı Gres öneririm. Sprey şeklinde bulabilir ve basitçe tatbik edebilirsiniz ancak lütfen abartmayın, basit bir kilit o, az sıkıcaz. İçini gresle doldurmaya gerek yok.

* Ve en önemlisi; TADINI ÇIKARIN
    EthanHunt, fatih.met, twisten ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    3 gündür yatıyor motor. bu sabah da üzeri kar dolmuş, sabah sabah disk kilidi ötmesin diye temizlemedim. Arabaya gittim kapı donmuş zorladım 2-3 seferde açtım 2dk çalıştırdım ulan dedim kim temizleyecek bu arabanın üzerini. İndim otobüse yürüdüm :D Akşam gidince motoru da arabayı da temizleyip 3-5dk çalıştıracağım. motora da brandasını atayım yazık olmasın yavruya :D
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

HONDAANTALYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Hangi şehrimiz?

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    hangi sehirlerden bahsediyorsunuz istanbul olamaz 1 cm bile birikmedi kar

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Beşiktaş/İSTANBUL. Sabah saat 06:00.

Yerde ve motosikletin üzerinde birkaç cm kar vardı.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı pikatel34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi sehirlerden bahsediyorsunuz istanbul olamaz 1 cm bile birikmedi kar
    İstanbul var istanbul var

chevy64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    04 monster 620
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabah arabanın kapısı donmuş,uzaktan çalıştırma sistemi taktırmak lazım,Akşamdan vitesi boşa alarak,el freni ile sabitleyip,kaloriferi açık konumda bırakıp 5.kattan basacaksın kumandadan marşa,araç ısınırken,çay sigara keyfi yapıp,bakacaksın işine mis..
    yazdıgın misal de olsa , soguk havalarda araclarda el frenini cekili bırakmayınn
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Alıntı chevy64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazdıgın misal de olsa , soguk havalarda araclarda el frenini cekili bırakmayınn
    Daha önceki punto aracımda bir kaç kez kampana donmuştu,şimdiki accent aracımda 4 yıldır her kış çekilidir fren,böyle bir sorunla karşılaşmadım,malum sitenin girişi ciddi yokuş vitese alıyorum,elfrenide olmazsa olmaz,yapacak birşey yok..her zaman arka tekere taş takoz vb.koyamıyorum.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önceki punto aracımda bir kaç kez kampana donmuştu,şimdiki accent aracımda 4 yıldır her kış çekilidir fren,böyle bir sorunla karşılaşmadım,malum sitenin girişi ciddi yokuş vitese alıyorum,elfrenide olmazsa olmaz,yapacak birşey yok..her zaman arka tekere taş takoz vb.koyamıyorum.
    Takoz koyun tekere takoz

aquarist4 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulen 4 yıl kullandım bu telefonu,takoz olmayı haketmiyor... Ericsson A1018 olabilir,veya eskiden deterjan kutusundan bosch telefon çıkıyordu bilenler vardır oda olur.

Bilmeyenler için

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün 1 saat uğraştım motoru yıkadım ve bu sabah bir kalktım her yer kar ve buz.

marş motoru donmuş ama ayak marşı ile ikinci tepmede çalıştı. motoru sehpadan zor indirdim, orta sehpa donmuş kapanmıyordu. gaz elciği donmuş çeviremedim. biraz gaz telini büktüm ve elciğe vurdum az birşey buz açıldı ve aç kapa yaparak düzelttim.

yolda giderken arka frene bastım teker kitlendi, arka fren mekanizması da buz tutmuş ve fren pedalına basınca aşağıda kalıyordu yani bırakmıyordu kendini.

vites pedalıda donmuş, 1. vitese atıyorum pedal aşağıda kalıyor ve 2. vitese atıyorum bu sefer yukarıda kalıyor.

biraz yol aldıktan sonra tamamen düzeldi motor ama iş yerine vardıktan sonra motoru yan ayaklığa aldım çünkü yolda orta sehpa yine donmuştu.

bir kaç görsel atayım bizim şantiyenin girişinden;

https://scontent.fsaw1-3.fna.fbcdn.n...d2&oe=5B1307CC

https://scontent.fsaw1-3.fna.fbcdn.n...95&oe=5B147EC1

https://scontent.fsaw1-3.fna.fbcdn.n...ef&oe=5B0ED4BA
    Kristal şehir ilk oraya yağdı galiba.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Motosiklet sürmek tehlikeli, yağışlı havada ve karanlıkta sürmek bu tehlikeyi katlamakta... Çok soğuk havada çalışan motor da düzgün yağlama yapana kadar kendini aşındırır.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet sürmek tehlikeli, yağışlı havada ve karanlıkta sürmek bu tehlikeyi katlamakta... Çok soğuk havada çalışan motor da düzgün yağlama yapana kadar kendini aşındırır.
    Valla bunu neye göre söyledin şimdi bilemedim bizde motosikleti çalıştırıp direkt gazlamıyoruz kaldıki bu motorlar 4 mevsim olarak üretiliyor bakımlarını adam akıllı yaptırdıktan sonra birazda bilinçli bir sürücüysen hiç birşey olmaz merak etme
    fz6_fazer bunu beğendi.
    Gerçek güç sıçrayışta değil , sarsılmaz duruştadır .

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)