Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Dertsiz başıma dert mi arıyorum?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Şimdilik bir kundial
    Rx9 var bende arkadaşın dediği gibi fıtı fıtı sürekli vites değiştiriyorsun otoyallara çıkmadıkça hızı yeterli ama frenler ve lastikler felaket

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın.

Hemen konuya geleyim, 50 cc vitesli motordan tat falan alamazsın. Gereksiz yük olur sana. Sürekli vitesle oynayacan, hemde gitmeyecek, delirtir adamı :D

Al efendi gibi skuterini fıtı fıtı takıl tatlı tatlı. Ufak motor bakımı hakkında merak ettiğin varsa motor gurubunda mekanik meraklısı birini bulup bakım zamanında yanına git, 2 çay cigara eşliğinde kendi başına 1 ayda öğreneceğin şeyi 3 günde öğrenirsin zaten :D

Birde şu açıdan bak: 1 hafta oynadın vitesli motorunun sağıyla soluyla çok eğlendin, eyvallah. Sonra uğraşacak bir şeyi kalmayacak. Kullanım keyfi ve pratikliği olarak skuterin çok gerisinde kalacak

İlla sökecem dersen skuteri alıp onun sağını solunu sök, sonsuz cvt şanzumanın çalışma prensibini öğren, varyatörünü temizle, ıvır zıvır ilaveler yap, performans yayları falan tak. Aynı keyfi alırsın, hemde pratikliğin tadını yaşarsın :D

Ufak cc 2. motor dedimmi adres skuterdir, doğru yoldan şaşma hacı
    Güzel bir bakış açısı, beklediğim tarzda bir cevap çok teşekkür ederim. Mantıklı olan Kisbee sanırım haklısınız.

carter17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında 50cc olayı mantıklı fakat şuan ki piyasada bana mantıklı gelmiyor. 50cc motosiklete 4000TL yatırım yapmak, işletme maliyetinizi düşürmeye değer mi bilmiyorum. Nitekim aldığınız motosikleti satmak istediğinizde hem satılmayacak hem de yarı yarıya değer kaybı yaşayacaktır. Görüşüm bu yönde.

Mantıklı olarak şunu yapardım; yine aynı fiyat bandında olan yaşlı kurt japonlara yönelir, satmak istediğimde de kolayca elimden çıkarırdım. Yaşlı YBR ve CBF leri elinizden çok hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Ayrıca 2. el alırken yürüründen emin olursanız size zırt pırt arıza vermez. 2008 doğumlu YBR125'in sahibi olarak söylüyorum ki bu benim sadece işe gidip gelmek için değil,uzun yola da gittiğim ana motorum. Şehir dışına 2 kişi çıkıyoruz, üzülmüyor. Şehir içi dur kalk yapıyorum, üzülmüyor. Yağımı koy yeter diye gidiyor. Ben bu 105.000kmde aldığım motosiklet ile yaklaşık 12 13bin km yaptım 11 ay oluyor alalı, keyfi olarak yaptığım şeyler dışında tek masrafı bana sinyal rölesi ve yağ olmuştur. 2.500TL ödediğim bu canavara şuan 3000TL'ye almak için dizilmiş kuryeler var. Ayrıca motosikletin motor bloğu hiç açılmamış.

Özet olarak; 50cc alacağıma yine yakıtta beni üzmeyecek altımda da güçsüz kalmayacak yaşlı japonlara yönelirim. Elden çıkarması kolay, bakımlarını yapmak daha fazla tecrübe kazandırır.

Edit: Burada tabi 50cc'den ekstra olarak sigorta masrafı var, fakat büyükşehir olmadığı sürece çokta fazla çıkmıyor. 4 sene boyunca yaklaşık 2000TL sigorta ödeyip, zarar etmeden satmak mı yoksa yaklaşık 2000tl motordan zarar edip, sigortadan kurtulmak mı önemli karar sizin.
    zabuzaretta bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı carter17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında 50cc olayı mantıklı fakat şuan ki piyasada bana mantıklı gelmiyor. 50cc motosiklete 4000TL yatırım yapmak, işletme maliyetinizi düşürmeye değer mi bilmiyorum. Nitekim aldığınız motosikleti satmak istediğinizde hem satılmayacak hem de yarı yarıya değer kaybı yaşayacaktır. Görüşüm bu yönde.

Mantıklı olarak şunu yapardım; yine aynı fiyat bandında olan yaşlı kurt japonlara yönelir, satmak istediğimde de kolayca elimden çıkarırdım. Yaşlı YBR ve CBF leri elinizden çok hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Ayrıca 2. el alırken yürüründen emin olursanız size zırt pırt arıza vermez. 2008 doğumlu YBR125'in sahibi olarak söylüyorum ki bu benim sadece işe gidip gelmek için değil,uzun yola da gittiğim ana motorum. Şehir dışına 2 kişi çıkıyoruz, üzülmüyor. Şehir içi dur kalk yapıyorum, üzülmüyor. Yağımı koy yeter diye gidiyor. Ben bu 105.000kmde aldığım motosiklet ile yaklaşık 12 13bin km yaptım 11 ay oluyor alalı, keyfi olarak yaptığım şeyler dışında tek masrafı bana sinyal rölesi ve yağ olmuştur. 2.500TL ödediğim bu canavara şuan 3000TL'ye almak için dizilmiş kuryeler var. Ayrıca motosikletin motor bloğu hiç açılmamış.

Özet olarak; 50cc alacağıma yine yakıtta beni üzmeyecek altımda da güçsüz kalmayacak yaşlı japonlara yönelirim. Elden çıkarması kolay, bakımlarını yapmak daha fazla tecrübe kazandırır.
    Bu da güzel bir bakış açısı, ama bu ikinci motosiklet için ayırdığım bütçe 4000-4500 arası bu fiyatlara alacağım bir Japon commuter muhtemelen çoook yüksek km olur ve ne masraflar çıkaracağını kestiremem. Zorunlu trafik sigortası ve MTV de cabası. Evet sağını solunu kurcalamam için güzel bir fırsat olabilir ama asıl bu tarz bir hareket yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak olur diye düşünüyorum. Uzun yıllar bineceğim bir Peugeot Kisbee kararı verdim sanırım. İnsanlar Honda Today alıyorlar evladiyelik ben neden Kisbee alınca 1-2 sene içerisinde satacağım akıllara geliyor? Uzun yıllar kullanmayı hedeflediğimden al-sat, bakım vs. masrafına değmez bakış açısı yanlış.
    SuleymanE bunu beğendi.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence gayet mantıklı fikir Zabuzaretta, işletim maliyetinden ziyade böyle kotu havalarda motosikleti yıpratmaya gerek yok, kaldi ki üç beş kilometrelik mesafe, market v.s. işleri için de zor oluyor brandası otoparkı falan..

İkinci motoru bu düşüncelerle satmadım fakat özellikle sigorta ve vergi maliyetinden dolayi bikaç ay içinde satmayi dusunuyorum..Seçimine gelince, scooter belki daha pratik olacaktır fakat hiç keyfi olmayacaktir kaldı ki 50cc scooterin sorun yaratma ihtimali daha yüksek olabilir, rx9 yerine bu yıl gelecek olan Dragon 50 commuter düşünülebilir rx9 dan 500 TL daha ucuz ve tel jant olmaması-yamulma v.s.gibi- cezbedici, arkaya çanta da takılabilir falan, performansı da scooter dan iyi olur ve motor eskiyene kadar binilir tamiri de kolay olacaktır.Fakat rksyi satıp 50cc motora binince benim için nasıl olur bilmiyorum çünkü gereğinde bi kaç yüz km yol da yapabiliyorum.

Ben olsam 2.el 100 lük 125lik olayina girmem, durdugu yerde vergi sigorta 500 kusur maliyet olacak, zaten eldekini satma fikrim burdan geliyor..
    Bu dragon 50yi ciddi incelemek lazım. .
    zabuzaretta bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Pazara markete gitmek için gereksiz bir masraf ama bence kisbee al geç.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Valla şehir içi takılmak için ufak cc skuter resmen nimet. Abimin pcx125i vardı bir süre şehir içi kullanma şansım oldu, yok böyle bir pratiklik...

Yaklaşık 1 ay boyunca şehir içinde dolaşmak için kısa mesafelerde Xmax 250 ye binmedim desem yalan olmaz :D

Arkadaş ufak skuter ne keyifliymiş, her aradan her delikten geçiyor, yakıt desen Xmax 250nin yarısı kadar yakıyordu. Arkada ufak da bi topcasesi vardı ıvır zıvırı dolduruyodum.

Arkadaşlarım en sonunda "olm senin xmaxe ne oldu hep bunla geziyon artık?" demeye başladılardı :D

O keyfi yaşayan bilir, ufak skuter şehir içi gezmede candır can.

Ama yüksek hız akan anayollara yani çevreyolları ve otobanlara çıkmamak kaydıyla. Şehir içi fıtı fıtı takılmak için biçilmiş kaftan.

Park derdin yok, yakıy derdin yok, trafik derdin yok. Daha ne olsun?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence gayet mantıklı fikir Zabuzaretta, işletim maliyetinden ziyade böyle kotu havalarda motosikleti yıpratmaya gerek yok, kaldi ki üç beş kilometrelik mesafe, market v.s. işleri için de zor oluyor brandası otoparkı falan..

İkinci motoru bu düşüncelerle satmadım fakat özellikle sigorta ve vergi maliyetinden dolayi bikaç ay içinde satmayi dusunuyorum..Seçimine gelince, scooter belki daha pratik olacaktır fakat hiç keyfi olmayacaktir kaldı ki 50cc scooterin sorun yaratma ihtimali daha yüksek olabilir, rx9 yerine bu yıl gelecek olan Dragon 50 commuter düşünülebilir rx9 dan 500 TL daha ucuz ve tel jant olmaması-yamulma v.s.gibi- cezbedici, arkaya çanta da takılabilir falan, performansı da scooter dan iyi olur ve motor eskiyene kadar binilir tamiri de kolay olacaktır.Fakat rksyi satıp 50cc motora binince benim için nasıl olur bilmiyorum çünkü gereğinde bi kaç yüz km yol da yapabiliyorum.

Ben olsam 2.el 100 lük 125lik olayina girmem, durdugu yerde vergi sigorta 500 kusur maliyet olacak, zaten eldekini satma fikrim burdan geliyor..
    Bu dragon 50yi ciddi incelemek lazım. .
    Anlatmak istediğimi anladığın için teşekkür ederim. Tavsiyen için de teşekkürler ama kesin olarak Kisbee'de karar kılmış bulunmaktayım, yaza doğru da edinirim bir adet muhtemelen. Bahsettiğin motosiklete baktım ama daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi görüntüsünün de biraz heyecanlandırması gerekiyor beni, ama bahsettiğin modelden elektrik alamadım.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla şehir içi takılmak için ufak cc skuter resmen nimet. Abimin pcx125i vardı bir süre şehir içi kullanma şansım oldu, yok böyle bir pratiklik...

Yaklaşık 1 ay boyunca şehir içinde dolaşmak için kısa mesafelerde Xmax 250 ye binmedim desem yalan olmaz :D

Arkadaş ufak skuter ne keyifliymiş, her aradan her delikten geçiyor, yakıt desen Xmax 250nin yarısı kadar yakıyordu. Arkada ufak da bi topcasesi vardı ıvır zıvırı dolduruyodum.

Arkadaşlarım en sonunda "olm senin xmaxe ne oldu hep bunla geziyon artık?" demeye başladılardı :D

O keyfi yaşayan bilir, ufak skuter şehir içi gezmede candır can.

Ama yüksek hız akan anayollara yani çevreyolları ve otobanlara çıkmamak kaydıyla. Şehir içi fıtı fıtı takılmak için biçilmiş kaftan.

Park derdin yok, yakıy derdin yok, trafik derdin yok. Daha ne olsun?
    Şehir içi pratikliği ile skuterden yana kullanıyorum tercihimi sizin de görüşleriniz ışığında. Çok teşekkürler tekrardan.
    SuleymanE bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    49cc vergi ve sigorta muafiyetli,cub tavsiye etmemin nedenleri;

-17´´teker,malum kostebek cukurlu yollarda işlevsel.hatta yol kaynakli kazalardan manevra bakimindan olumlu etki gösterecek kadar faydali.(Sonuçta norveçte yaşamiyoruz)

-Yari otomatik şanziman,scootere gore nisbeten ara hizlanma ve kaçiş manevralari daha atik.

-Scootere oranla,tatli rampalarda,bayilmadan çikabilir.

-Devirli kullanma avantaji.

Vs.

Zaten yakinda,mondialin snappyx 97cc tam otomatikli cublari gibi,49cc segmentinde tam otomatik modellerde çikabilir.

16-17´´teker ebatli 49cc scooter uretilsin hemen alirim.yollarin durumunu yabana atmamak lazim.buyuk teker candir

Para sizin, keyif sizin..

Akıl veririm ama para vermem

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    manidar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    49cc vergi ve sigorta muafiyetli,cub tavsiye etmemin nedenleri;

-17´´teker,malum kostebek cukurlu yollarda işlevsel.hatta yol kaynakli kazalardan manevra bakimindan olumlu etki gösterecek kadar faydali.(Sonuçta norveçte yaşamiyoruz)

-Yari otomatik şanziman,scootere gore nisbeten ara hizlanma ve kaçiş manevralari daha atik.

-Scootere oranla,tatli rampalarda,bayilmadan çikabilir.

-Devirli kullanma avantaji.

Vs.

Zaten yakinda,mondialin snappyx 97cc tam otomatikli cublari gibi,49cc segmentinde tam otomatik modellerde çikabilir.

16-17´´teker ebatli 49cc scooter uretilsin hemen alirim.yollarin durumunu yabana atmamak lazim.buyuk teker candir

Para sizin, keyif sizin..

Akıl veririm ama para vermem
    İban versem de 3-5 atsan n'olur sanki?

Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahmet Kural'ı çok severdim, hala da çok seviyorum, ama artık kıskanıyorum da...

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    [QUOTE=zabuzaretta;4274547]İban versem de 3-5 atsan n'olur sanki?

Ibanın yetmez, kaldirmaz o parayi

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Marketin pazarın önünden otobüs,minibüs geçmiyor mu?
    levend84 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ibanın yetmez, kaldirmaz o parayi
    Sen he de ben çek defteri ile de gelirim.

Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marketin pazarın önünden otobüs,minibüs geçmiyor mu?
    Markete-pazara gitmek için istiyorum demedim ki lütfen yazdıklarımı okuyunuz.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlatmak istediğimi anladığın için teşekkür ederim. Tavsiyen için de teşekkürler ama kesin olarak Kisbee'de karar kılmış bulunmaktayım, yaza doğru da edinirim bir adet muhtemelen. Bahsettiğin motosiklete baktım ama daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi görüntüsünün de biraz heyecanlandırması gerekiyor beni, ama bahsettiğin modelden elektrik alamadım.

Şehir içi pratikliği ile skuterden yana kullanıyorum tercihimi sizin de görüşleriniz ışığında. Çok teşekkürler tekrardan.
    Şimdiden motorun hayırlı olsun diyeyim o zaman. Boşver sen kulak asma eleştirenlere. Ben xmax 250 aldım,250cc skutere bile "o ney la, skutere binilir mi? hemde 250lik" demeye kalktı bazı densiz arkadaşlarım. "Döverim lan sizi, hepinizi döverim, laf etmeyin motoruma bir daha" diyince sustular

Eleştrilere senin de benim kadar demokratik yaklaşmanı öneririm

Motosikleti
    MT-07
    Ben uyarımı yapıp gidiyorum. 50cc ile İstanbul içi yolculuk tamamen kazalara davatiye çıkartmaktır. Dün Maslak'tan eve dönüyorum, Mahmutbey gişeleri geçtikten sonra kaza var. Yol bir açıldı arabalar üstümden geçecek sanki. 130km/sa ile bile hurra die üstümden geçiyorlar kendimi sağ şeride bile atamıyorum. Sabah desen E5 trafiğinde elinde cep telefonları ile konuşanlar, dizi izleyenler, whatsapp dan yazışanlar gene seni görmeyecek ve kaçabilecek, manevra yapabilecek durumda bile olsan o motor o güç ile seni yarı yolda bırakacaktır.

Bana göre 50cc motorların amacı, balığa, markete, bakkala, çakkala, pazara bilimum 5km mesafeyi geçmeyecek yerler için düşünülmüştür.

Hayatını riske atma, az daha koy ybr, cbf al. Masrafların azalsın ama 50cc ye 35km mesafe gidip dönecem diyorsan hiç girme...

jarre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco agility 125/ peugeot citystar 200i
    Alıntı Loeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    allah kahretsin bu servisleri.8500 de hava filtresi mi değişir ? Eminim ki motorun servis kitapçığında 18000 km falan diyordur.
    kaç da değişecek peki hava filtresi toz toprak çok çabuk tıkanıyor filtre belli bir zamandan sonra temizleme hava tutma falan kar etmiyor ben her 1000 km de değiştiriyorum .hava filtresi hakkında bilgin yok anlaşılan yazdığın posta göre

ikitekerlini bulmuşsun, almışsın, alışmışsın, bakımını yapmışsın, orgazm an meselesi, sabote etme

koy benzini, ol tedavi

FullSentetik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR250R
    Senin ilacın Lifan Tay100 az sorunlu güçlü 50cc kadar yakar ama 50cc gibi gitmez.

3000 tl ye 6 defa bakım yaptırırsın o motora. Kullanmadıktan sonra malı ne yapayım diye düşünürüm hep. Bence ikinci motor hesaplı olmaz. Senin yerinde olsam 2. El, 2 yada 3 yaşında 250 cc temiz bişeyler bakarım ki garantiden düşme sıkıntısı olmasın gerek yağını suyunu elinden geldiğince sen değiştr gerek de yetkili servis yerine bakımları iyi bir ustasına yaptırabilir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)