Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motosiklet korumaları için geliştirilen olağanüstü madde

Motovento
    REKLAM ALANI
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen nisasta'nin bu ozelligi ilham olmus , alem laboratuvarlarda haril haril , bizde dns nasil... nasil xxx sitelere...(evet bende sonda yazdigim turdesim merak etmeyin.)
    Bizim İstanbul ve Ankara'daki teknik üniversiteler de boş durmuyor çalışıyorlar fakat yapılan araştırmaları ticari ürünlere dönüştürmek için sermayeye sahip girişimciler gerekli. Ülkenin ekonomik durumu ve yönetenlerin zihniyetinden dolayı kimse riske girip girişimcilik yapmıyor biraz sermayesi olan ya müteahit oluyor yada oto galerici.

Mesela ben üniversitede bitirme çalışması olarak "personel taşıyıcı askeri araçlar için çok katmanlı kurşun geçirmez kompozit zırh" tasarladım fakat şuanda sermayem olsa zırh işine girmem gider başka bir işe girerim. Çünkü biliyorum ki ensesi kalın tanıdıklarım olmadığı için yaptığım zırhları kimseye satamayacağım ihaleleri asla kazanamayacağım ve daha kara geçmeden devlet tepeme çöküp şu bu vergisi diye sömürecek beni.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Bu eski baya.

Buradan forcefield zırhlarda kullanılan malzemeyle karşılaştırmasını izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=coOjJQAiJy8 Video tarihi de 2012.

Zırh/korumalarda kullanılan malzemenin darbe emici (abzorbe edici) nitelikte olması lazım. D3O tamam üzerinde baskı yokken yumuşak ve baskı gelince sertleşiyor, fakat bu sertleşme darbeyi abzorbe etme niteliğiyle ilgili hiçbir şey anlatmıyor.

Bence zaten videodan da gayet net belli hangi malzemenin bizim kullanım amacımıza daha uygun olduğu

Çocukken tesadüfen mısır nişastasına su ekleyip benzer non newtonian etkiyi elde etmiştim ama işte imkansızlıktan geliştiremedik

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Birden niye patladı bu video anlamadım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Mesela 2 markada da en 1621-1 korumalar var fakat birinde bu koruma biraz daha geniş ve kısa iken , birinde daha uzun ve ince yapıda oluyor. Örneğin: 4riders ın circiut modelinde kısa ve geniş korumalar var iken , dainese d1 pelle de uzun ve fit korumalar kullanılmış. Yani ikisi de aynı sertifikalara sahip korumalar fakat şekilleri farklı. Bu arada biri x fiytına satılırken diğeri de 2.5x fiyatına satılıyor :D

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    aklımdan şöyle bir şey geçti ama araştırmaya da üşeniyorum. maddeler ısı değişimi yaşarlar, şekil değiştiren bir madde aynı zamanda içerisinde moleküllerin sürtünmesiyle ısınırlar.

bu madde ani ısı değişimine uğramadığı için sert darbelerde aynı ısıda tek parça kalıyor.

olabilir mi?

mesela kevlar kumaş ısıya dayanıklı olduğu için hemen yırtılmıyor fakat günlük hayatımızdaki kumaşlar ısıya maruz kalınca hemen yırtılıyor ve dağılıyor.

mesela bir bardağa çekiç ile vurduğunuzda kırılıyor. çekiçi bardağa sallar iken çekiçte var olan kinetik enerji bardağa ısı enerjisi oıarak aktarılıyor ve cam bardak ani ısı değişimine dayanamayıp parçalara ayrılıyor. (dün yada önceki gün çay içeceğim ve bardağa çay doldururken bardak tam ortadan ikiye bölündü)

aklımdan bunlar geçti işte. bilgi doğrumudur yada eksik midir bir fikrim yok ama aklımdan geçti bunlar işte.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)