Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
20. sayfa BirinciBirinci ... 10181920212230 ... SonuncuSonuncu

Köpek saldırısı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Türkiye'de hiç bir konuyu rasyonel davranış biçimleriyle tartışmayı beceremediğimizden, mesele önünde sonunda tutarsız ajitasyonlara heba edilir...ne sahip olduğu bilgiyi, ne de ulaşabileceği bilginin tamamını bir araya getirip işleme yeteneğinden yoksun olunca, zaten kıt olan zihinsel kapasite seçimlerini normatif-hissi faktörlerle yapar...

Buyurun en güncel fotoğraf...

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, makam koltuğuna sahibi olduğu Moro isimli köpeği oturtmuş!

Neresinden baksan sakillik akıyor...

Birincisi o makam, kendi tercihlerini göze sokması için verilen özel ofisi değil,
    İkincisi kendi gibi düşünmeyenleri yok sayan tavır, seçilmiş kibrin en bariz fotoğrafıdır,
    Üçüncüsü ve belki en önemlisi; sahipli, aşılı, bakımlı, eğitimli ve kontrol altındaki bir köpekle, sokaklarda sefil halde yaşayan zavallı köpeklerin sözde hakkını savunurmuş gibi yaparak, ajitasyonun dibini kazımasıdır...

Artık iyice aklını yitirdi bu toplum vesselam...
    Osm@n, motorine, xtrafrozen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Konteksi bilmiyorum, belki fotoğrafın altına üstüne sakıncalı bir yorum yazılmıştır, bilemiyorum. Ama sadece bu fotoğrafta o kadar negatif anlam yükleyecek bir şey göremiyorum şahsen. Hele hele makam sahiplerinin türlü suistimal, yolsuzluk ve ahlaksızlık içinde bulunduğu bir ortamda bu fotoğrafta çok ta büyük bir sorun yok bence.

motorine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cfmoto 250SR 2024
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence tüm sokak köpekleri toplanmalı ve onları öldürmek isteyenlerle aynı yere kapatılmalı. Son derece adil bir çözüm. Bakalım kim galip gelecek Hem milletin çoluk çocuğunu koruyorum pozlarına girmemiş olurlar böylece.

Bir yerin sokak hayvanları orada yaşayanların karakterine ve ruh haline sahip olurlar. Bu bir veridir, bundan ne çıkarmak isterseniz çıkarabilirsiniz.
    Abi sen bunların Hayvan olduğunu unutuyorsun galiba. İradeleri yok bu hayvanların içgüdü ile çalışıyor kafaları. Bu hayvanları insan gibi düşünüyorsunuz bu kafa yapısından çıkın.
    Evet bu hayvanların şuan bu derece sorun olmaları onların suçu değil. Geçmişte yapılan hatalar yüzünden sayı olarak bu kadar arttılar. Hala barınak, kısırlaştırma vs. Diyorsanız lütfen biraz gerçekçi olalım. Bunu böyle çözemeyiz 300 500 bin hayvandan bahsetmiyoruz ortalama 4.5 milyon köpekten bahsediyoruz. İtlafı destekleyenler hayvanlardan nefret falan etmiyor aksine çok seviyoruz şahsen benim 2 kedim var köpek de çok isterdim ama küçük bir evde tek yaşadığım için hayvana eziyet etmek istemem. Şu konuya da değinelim; Bu hayvanların sokaklarda mutlu olduklarını, sağlıklı olduklarını falan sanıyorsunuz ama durum öyle değil. En basitinden bir örnekle sokaktaki hayvanların geneli halk diliyle "Çomar,Karabaş" dediğimiz cinsten. Bunların ortalama yaşam süresi 15 20 yıldır. Ama maalesef sokaktaki yanlış besleme halkın cahilliği nedeniyle şuan ortalama 4-5 yıl yaşıyorlar ve hepsi hasta ve parazit dolu. Bu hastalıkların en büyük nedenlerinden biri yanlış besleme. Kesinlikle görmüşsünüzdür poğaça, simit, ekmek veriliyor bu hayvanlara. Köpekler karbonhidratı yeteri kadar sindiremezler. Hele ki ev yemeği vermek iyilik değil resmen kötülüğün babasıdır. Türk yemek kültüründe neredeyse soğansız, sarımsaksız yemek yoktur bunlar köpeği zehirler.
    İtlaf kanununu istemeyen insanlardan hiç düzgün bir argüman göremedim. Gerçeklikten uzak insanlar.
    Siz vicdan mastürbasyonu yapacaksınız diye bu sorunu es geçemeyiz.
    Punctum ve erensel bunu beğendiler.
    Gemileri yak kaptan. Sana da motor alalım.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(

Bence kimse kendi psikopatlığını ve vicdansızlığını masum gerekçeler uydurarak süslemeye çalışmamalıdır. İnsan az delikanlı olur ben hayvanları sevmiyorum hepsinin öldürülmesini istiyorum der, kötüysen adam gibi kötü olmalısın. Tüm köpekler dünyada insanlara karşı saldırıya geçmişler gibi absürt ve komik yaklaşımlara girerek hastalıklı ruh haline kılıf uydurmamalısınız.

Biz yaşatmanın ve merhametin, siz vicdansızlığın ve vandallığın tarafındasınız. Gayet açık ve net bir şeyden bahsediyoruz. Boş muhabbetler çevirmeye gerek yok.
    Atalarımız gayet güzel söylemiş. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:41 ----------

Alıntı motorine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İtlaf kanununu istemeyen insanlardan hiç düzgün bir argüman göremedim. Gerçeklikten uzak insanlar.
    Siz vicdan mastürbasyonu yapacaksınız diye bu sorunu es geçemeyiz.
    Bu gayet normal zira kimse görmek istemeyen sen daha kör değildir. Gerçeklikten uzak değiliz güzel fantastik hayal dünyandan çık sen kardeşim, bu konuda gayet tutarlı ve uygulanabilir çözüm var. Bu arada biz kimseyi ikna etmeye çalışmıyoruz, doğru olanı hakkaniyetli ve vicdanlı olanı yazıyor geçiyoruz. Diğer türlüsü vicdansızlığı ciddiye almak olur. Yoksa mesela tüm kuşlar yok edilsin diye sağa sola saldıran hastalıklı bir organizmayı mantıklı, ahlaki ve vicdanlı bir çözüme zaten ikna edemezsiniz.

Ben ilkokul çocuğuna anlatır gibi tekrar anlatayım.
    Türkiye'de sokak hayvanları sorunu Belediyelerin zamanında görevini yerine getirmesinden dolayı oluştu. Saldırgan sokak hayvanları toplanır bunlar izole alanlarda yaşamını sürdürürler. Kısırlaştırma ve sahiplenme uygulanır ve bu sorun biter.
    Bu konuda veterinerler odası da açıklama yaptı zaten, biz bu işi 3 ayda çözeriz dediler.
    Ama yok sen hala bütün hayvanlar öldürülmeli diye tutturuyorsan bunun adı .akıl hastalığı ve psikopatlıktır. Umarım bu defa anlayabilmişsindir güzel kardeşim.
    espresso, M.balibey ve uakdem bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Anlatma. Dinle.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlatma. Dinle.

Sonuç olarak iyi ile kötü arasındaki mücadele dünya var olduğundan beri süregelir bu normal. Sokaklara çıkıp senin kafanı kesmeye çalışacak kişiler olunca ve birileri alkışlayınca da karşı çıkan biz oluruz. Yani biz kaplanın da ceylanın da, iyinin de vicdansızın da hakkını savunuruz, size ters gelmesi normal. Bu bir farkındalık, bir kültür, medeniyet meselesi. Öldürmemek yaşatmak biliyorum sizin için anlaşılamaz bir durum. Relax....
    espresso, M.balibey ve uakdem bunu beğendiler.

Motosikleti
    Cfmoto 250SR 2024
    https://resmim.net/cdn/2024/06/02/fLv22T.jpg

Bence kimse kendi psikopatlığını ve vicdansızlığını masum gerekçeler uydurarak süslemeye çalışmamalıdır. İnsan az delikanlı olur ben hayvanları sevmiyorum hepsinin öldürülmesini istiyorum der, kötüysen adam gibi kötü olmalısın. Tüm köpekler dünyada insanlara karşı saldırıya geçmişler gibi absürt ve komik yaklaşımlara girerek hastalıklı ruh haline kılıf uydurmamalısınız.

Biz yaşatmanın ve merhametin, siz vicdansızlığın ve vandallığın tarafındasınız. Gayet açık ve net bir şeyden bahsediyoruz. Boş muhabbetler çevirmeye gerek yok.
    Atalarımız gayet güzel söylemiş. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:41 ----------

Bu gayet normal zira kimse görmek istemeyen sen daha kör değildir. Gerçeklikten uzak değiliz güzel fantastik hayal dünyandan çık sen kardeşim, bu konuda gayet tutarlı ve uygulanabilir çözüm var. Bu arada biz kimseyi ikna etmeye çalışmıyoruz, doğru olanı hakkaniyetli ve vicdanlı olanı yazıyor geçiyoruz. Diğer türlüsü vicdansızlığı ciddiye almak olur. Yoksa mesela tüm kuşlar yok edilsin diye sağa sola saldıran hastalıklı bir organizmayı mantıklı, ahlaki ve vicdanlı bir çözüme zaten ikna edemezsiniz.

Türkiye'de sokak hayvanları sorunu Belediyelerin zamanında görevini yerine getirmesinden dolayı oluştu. Saldırgan sokak hayvanları toplanır bunlar izole alanlarda yaşamını sürdürürler. Kısırlaştırma ve sahiplenme uygulanır ve bu sorun biter.
    Bu konuda veterinerler odası da açıklama yaptı zaten, biz bu işi 3 ayda çözeriz dediler.
    Ama yok sen hala bütün hayvanlar öldürülmeli diye tutturuyorsan bunun adı .akıl hastalığı ve psikopatlıktır. Umarım bu defa anlayabilmişsindir güzel kardeşim.
    Abi farkettiysen ben de hayvanları suçlamıyorum. Geçmişte yapılan hatalar demişim ben de belediyeleri kastediyorum.
    Saldırgan sokak hayvanları diye bir durum yok bunlar köpek ne zaman ve neden saldırdıklarını anlayamazsınız. Sürü hayvanıdır bunlar toplu gezer biri saldırdı mı diğeri de saldırır.
    Ayrıca Sokak hayvanları değil sokak köpeklerinden bahsediyoruz. Kediler için kimse sesini çıkarmıyor çünkü insanlara zarar veren saldıran parazit yayan hayvanlar bunlar değil, köpekler.
    Veterinerlerin neden itlafı desteklemediğini çok iyi biliyorum çok yakın arkadaşım veteriner. Bu sokak hayvanlarına ayrılan bütçeden fazlasıyla nemalanıyorlar kendileri. Ne kadar acı çektiklerinin en çok onlar farkında aslında ama cebe giren her kuruş bunları makul kılıyor.
    Kısırlaştırma demişsiniz. Her köpek ortalama 5 yavru doğuruyor siz bu hayvanların 100 tanesini kısırlaştırana kadar 300 tane doğuracaktır ki bunun önüne geçemezsiniz. Belediyeler çok kordine ve merkezi çalışması gerekir, mama lobisi buna izin vermez kırsaldan alır şehrin merkezine koyarlar. Bu işe en çok ses çıkaranlar mama lobisi ve veterinerlerdir.
    Kusura bakma ama realiteden çok uzaksınız kısırlaştırma ile çözülebilecek bir sorun değil artık 4.5 milyon hayvandan bahsediyoruz.
    Punctum bunu beğendi.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Burada geceleri 10-15 köpek, gelen geçen arabaya, yayaya ve motosikletliye saldırgan tavır sergiliyor. Bir iki kere beni de dişlediler.

Belediyeyi her aradığımda "Tek tek saldıran köpeklerin fotoğraflarını göndermeniz lazım" diyorlar. Ben fotoğraf çekmek için indiğimde de ya kaçtılar ya da saldırmaya kalktılar. Kıtlanmamak için kaçtım ben de tabii...

Belediye diyor ki "Isırmış olan köpekleri toplayalım sadece". Yani eğer köpek, kuryeyi sadece kovalayıp havlıyorsa suçlu olmuyor. Yani 20 köpek kovalıyor bir kuryeyi, havlayıp korkutup düşüren masum; ısırıp düşüren sakat bırakan suçlu. Bu, zamanında "Muhammed'i gece evine topluca girip öldürürsek hiçbirimiz suçlu olmayız" diyen Mekke'li güruhu andırıyor bana.

Biz insanlar, doğanın dengesini korumada çok beceriksiziz. Hangi canlının üreyip üreyemeyeceğine biz karar veriyoruz. Maalesef ki, bu kadar köpeğin üremesine izin vermek büyük bir hatadır. "Bunu yapan, ileride insanlara da aynısını yapar." ya da "İyi ile kötünün mücadelesi" mantığıyla yaklaşmak bana yanlış geliyor.

Tüm dünyada, bir ekosistemin içindeki bir canlı türü gereğinden çok çoğalırsa avcılar devreye giriyor. Bu durumda, şehir ekosisteminde çoğalan bu hayvanların da nüfusunun kontrol altına alınması bence gerekir. Varsa aramızdaki yetkilileri hariç kılıyorum ama kontrol altına alacak da biz değiliz. Bunu, bu işin eğitimini almış yetkisini almış kişiler yapmalı.
    Osm@n, Alpbatur ve motorine bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı motorine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusura bakma ama realiteden çok uzaksınız kısırlaştırma ile çözülebilecek bir sorun değil artık 4.5 milyon hayvandan bahsediyoruz.
    Bu konuda bilgisiz olduğunuz ve bildiğiniz tek yol öldürmek olduğu için anlatılanlar ve yapılabilecekler size realiteden uzak geliyor. Köyde yaşayan birinin uzaya çıkılabileceğini idrak edememesi gibi, olabilir. Bu konunun uzmanları var ve bu sorun öyle çözülecek siz relax olun.
    espresso bunu beğendi.
    Ahlak ve şerefin temeli vicdan üzerine kuruludur

Motosikleti
    SD 1290R

Sonuç olarak iyi ile kötü arasındaki mücadele dünya var olduğundan beri süregelir bu normal. Sokaklara çıkıp senin kafanı kesmeye çalışacak kişiler olunca ve birileri alkışlayınca da karşı çıkan biz oluruz. Yani biz kaplanın da ceylanın da, iyinin de vicdansızın da hakkını savunuruz, size ters gelmesi normal. Bu bir farkındalık, bir kültür, medeniyet meselesi. Öldürmemek yaşatmak biliyorum sizin için anlaşılamaz bir durum. Relax....
    Biz de yaşatmak için şu anki iki kedimizi barınaktan edindik. Kız olan şu an dizimin dibinde kendini yalıyor. Bize aylık masrafları veteriner hariç $200 civarı. N'oldu iyi-kötü savaşı şimdi? Kafanda böyle olmayan şeyler kurgulayıp, kendini "iyi", seninle aynı fikirde olmayanları "kötü" ilan edersen çoook yanlış şeyler yapabilirsin.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz de yaşatmak için şu anki iki kedimizi barınaktan edindik. Kız olan şu an dizimin dibinde kendini yalıyor. Bize aylık masrafları veteriner hariç $200 civarı. N'oldu iyi-kötü savaşı şimdi? Kafanda böyle olmayan şeyler kurgulayıp, kendini "iyi", seninle aynı fikirde olmayanları "kötü" ilan edersen çoook yanlış şeyler yapabilirsin.
    Arkadaşım sen hangi şarkıyı söylüyorsun ? Boşver sen, sana her şey serbest. Oku geç.
    Ahlak ve şerefin temeli vicdan üzerine kuruludur

Motosikleti
    Cfmoto 250SR 2024
    Bu konuda bilgisiz olduğunuz ve bildiğiniz tek yol öldürmek olduğu için anlatılanlar ve yapılabilecekler size realiteden uzak geliyor. Köyde yaşayan birinin uzaya çıkılabileceğini idrak edememesi gibi, olabilir. Bu konunun uzmanları var ve bu sorun öyle çözülecek siz relax olun.
    Abi hep aynı şeyi söylüyorsunuz. Ben en argümanlarımı sunuyorum ömürlerini, yaşama sürecini, hastalıklarını anlatıyorum sonucunu bağlıyorum sen bilgisizsin diyip geçiştiriyorsun.
    Var mı karşı argümanın, belli ki vicdanını rahatlatmak dışında herhangi bir argümanın yok hala kısırlaştırma dediğine göre bilgisiz olan ben değilim sizsiniz. Ha yok en çok ben biliyorum diyorsan kolay gelsin böyle kendini hiç bir zaman ifade edemezsin dünya iyilikle falan dönmüyor bundan 20 yıl sonra çocukların/torunların bu gönül sevdasının acısını çekecek. Karşı argümanın yoksa da insanlara bilgisizsin falan deme bence zira "Köyde yaşayan birinin uzaya çıkılabileceğini idrak edememesi" örneği tam olarak size yakışıyor.

Motosikleti
    Geçmiş yorumları, on sayfayı okursan argümanları görürsün arkadaşım, çizik plak gibi aynı şeyleri tekrar edecek halimiz yok. Kaldı ki seni ikna ettiğimizde elimize bir şey geçmeyecek. Siz bildiğinizi inanın. Argüman görmek istiyorsan Barolar Birliği sayfası, Veteriner Odası, Haytap, Tabipler birliği açıklamalarını okur teknik bilgiye ulaşırsın. Siz zaten söylenen şeyi anlamıyor, dinlemiyor ve çözüm önerilerini kabul etmiyorsunuz, neyi sunacağız size
    uakdem bunu beğendi.

Motosikleti
    Cfmoto 250SR 2024
    Geçmiş yorumları, on sayfayı okursan argümanları görürsün arkadaşım, çizik plak gibi aynı şeyleri tekrar edecek halimiz yok. Kaldı ki seni ikna ettiğimizde elimize bir şey geçmeyecek. Siz bildiğinizi inanın. Argüman görmek istiyorsan Barolar Birliği sayfası, Veteriner Odası, Haytap, Tabipler birliği açıklamalarını okur teknik bilgiye ulaşırsın. Siz zaten söylenen şeyi anlamıyor, dinlemiyor ve çözüm önerilerini kabul etmiyorsunuz, neyi sunacağız size
    Abi aynı şeyi söyleyip duruyorsun. Zaten bu ayrıştırıcı tutumunla bir yere ulaşamayacağız. Bakalım kararı ne sen ne ben değiştirebiliriz. Ne olup bitecek izleyelim.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yorumumu silmiş yönetim; hakarete ugrayan benim, aşagılama duyan benim ama benım yorum siliniyor.

köpeklerden önce bu forumda uyutulacak çok arkadaş var. üslubunu adabını bilmeden, kendı fikriyle aynı görüşte değil diye hakaret eden karaktersizler.

bi siz zekisiniz anasını satayım tüm herkes mal.

hn33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6 diversion
    Sokak köpekleri yüzünden bir tanıdığım motosiklet kazası geçirdi köpeğe çarparak motosikleti pert oldu adam ölümden döndü sokak köpekleri toplatılıp hepsi uyutulsun sokakta bir tane köpek olmasın #sokakköpekleritoplasın

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Eveet, günlerdir reklamı dönen ve 5199 sayılı yasada yapılması planlanan yeni düzenlemeye karşı İstanbul Yenikapı'da yapılan miting de sona erdi...

Miting özünde sahipsiz başıboş köpeklerin belli koşullarda uyutulması tasarısına karşı düzenlendi ancak sadece bu konu olursa katılım düşük olacak kaygısı öne çıkmış olacak ki, "Hayvan, Kadın, Çocuk ve Doğa için Adalet Mitingi"ne dönüştürüldü Ne alakaysa? Bir çorba yapalım, tadanı çok olsun diye düşünmüşler belli ki...ancak buna rağmen, sosyal medyada lafı bol olan ama iş katılıma gelince ortada görünmeyenler daha fazlaymış, bunu anladık

Tabii medyamız ortadan yarıldığı için, herkes kendi meşrebine göre görmüş mitingi. Kimi abartmış, binlerce katılım oldu demiş;

https://www.sozcu.com.tr/binlerce-ki...a-cikti-p54699
    https://www.odatv.com/guncel/hayvans...yasa-120046804

Kimi de olayı mümkün olduğunca önemsizleştirmeye çalışmış;

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/g...-kaldi-1044318
    https://www.ensonhaber.com/gundem/so...da-eylem-yapti

Çok uzun süredir sorun, tartışma ve çözüm yollarında rasyonel düşünce biçimini yok saydığımız için, sahipsiz başıboş köpek meselesi de bu yozlaşmadan muaf olmayacaktı tabii ki. Hala daha; başıboş köpek saldırısı ile trafik kazalarını, tecavüz sayısını, kadına şiddeti, adli saldırı olaylarını vs. karşılaştırıp, bir sorunu başka bir sorunla örtme yarışındalar. Sanki bir yanlış, başka bir yanlışı geçersiz kılarmış gibi. Ne yani, sokaklarda başıboş köpek varlığına itiraz etmek, tecavüze veya kadına şiddete itiraz etmeye engel bir argüman mıdır? Hem kadına şiddet engellensin, hem sokaklar başıboş köpek çetelerinden temizlensin! Neden burada bir tercihe zorlanmak durumunda bırakılıyoruz?

Şunun için;

Sokakların artık tahammül edilemez düzeyde sahipsiz başıboş köpek çeteleri tarafından işgal edildiği ayyuka çıktığından, çakma hayvan severlerin karşı argüman üretmesi zorlaştı da onun için. Zaten hayvandan anladıkları sadece ama sadece köpekler! Bu durumda yapabilecekleri en iyi şeyi yapıyorlar ve meseleyi demagojiye boğarak sulandırmaya çalışıyorlar. Neymiş efendim, bir yılda trafik kazalarında ölen sayısı, başıboş köpek saldırısında ölenden daha fazlaymış, o zaman araçları da toplayalımmış Yahu bu kadar kör göze parmak demagoji mi olur? O zaman senin motosikletten başlayalım toplamaya arkadaşım Yani bu kadar anlamsız bir argümanın arkasında durulur mu gerçekten? Bunlar karşılaştırılabilir deneyimler midir allah aşkına? Başka bir şey bulamıyor musunuz?

Bu sorunu 15 yıldır yazıp çiziyoruz...neredeeen, nereyeee geldik...başta yok saydılar, "başıboş köpek sorunu yok" dediler. Sonra "var ama siz bir şey yapmazsanız saldırmaz" dediler. Baktılar ki durduk yere insanlara saldırıyorlar, bu kez de "buralar onların doğal yaşam alanıydı, biz geldik ev yaptık, onların yaşam alanını işgal ettik" gibi, dünyanın en cahil argümanını ürettiler. Yahu kısırlaştırmaya karşı çıktılar, kısırlaştırmaya! Neymiş efendim, "hayvanların üreme hakkını engelleyemezmişiz". Sonra bunun da saçmalığını anlamış olacaklar ki, bu kez de "bir kap su, bir kap mama" ajitasyonuna giriştiler. Bu da anlamsız oldu çünkü hayvanlar artık mama markası seçmeye başlamıştı Bu sefer de dini retorikleri devreye soktular. "Onlar Allahın dilsiz kulu" falan demeye başladılar. Ama maalesef kırmızı kısa saçlı CHP'li teyzelerin bu argümanı da inandırıcı gelmemişti kimseye Bu kez saldırıya geçtiler. Müthiş çirkef bir tutumla her karşı görüşü susturmaya çalıştılar. Barınakları bastılar, görevini yapan belediye görevlilerini tehdit ettiler, karşı çıkan insanların evinin önünde toplandılar, tehdit ettiler...Bu arada X'de bağış adı altında yasa dışı kampanyalar düzenlediler. Dernekleştiler. Büyük bir rant ortaya çıktı. Yanlarına bu durumdan nemalanan veterinerleri, sosyal medya fenomenlerini, sözde sanat sepet tayfasını aldılar. Popülizmi fark eden bazı belediyeler de bu koroya katıldı.

Ve bugünlere geldik...

Artık yaşlı ve çocukları diri diri parçalayan, trafikte tehlike saçan, bütün parkları işgal eden, hatta hastanelerin içine kadar giren, neredeyse bütün restoranların önünde yatan, otoyollarda ölümlü kazalara yol açan, çeteleşmiş sürülerin havlamaları ile insanları gece uykusuz bırakan, Türkiye'nin kuduz riskli ülkeler arasına girmesine yol açan dayanılmaz bir uygarlık dışı görünüme bürünmüştük. Köpeklerden bulaşan Leptospiroz, Leishmania, Uyuz, tenya, hidatik kist gibi çağdışı hastalıklarla baş etmeye çalışıyorduk.

Hep söyledim, bu bir siyasi karar olacaktır dedim...ve sonunda siyasi irade, gittikçe yükselen bu feryada kayıtsız kalamadı. Hem oy kaygısı, hem muhtemelen kaybedilen belediyelerde halk ile yönetimi baş başa bırakma şansını kullanmak istedi. Tepkileri avantaja dönüştürme fırsatı da yakalanmışken bu soruna neşter vurmaya karar verdi...aslına bakarsanız, şirret çakma hayvan severlerden illahlah etmiş belediyelerin de işine geliyor. Üzerlerinde öyle büyük bir baskı vardı ki; hem 5199, hem şirret sözde hayvan severler, hem de yetersiz bütçeleri nedeniyle iş göremez hale gelmişlerdi. Toplamaya kalksalar karşı cenah feryat ediyor, sokakta bıraksalar diğer taraf şikayetçi, para yok barınak yapamıyor, yapsa eleman yok bakamıyor, eleman olsa bakımı sürdürecek bütçe yok, vs. vs.

Ve sonunda en üst karar merciiden gelen açıklama ile mesele netleşti...

https://twitter.com/RTErdogan/status...32479149875504

Mealen deniyor ki; "eyy çakma hayvan severler. Öyle sokakta bağırmakla olmuyor o işler. Çok seviyorsanız alın sahiplenin bu hayvanları. Bunun için size her türlü kolaylığı sağlayacağız. Belediyeler de bahane üretmesin, işini yapsın. Yoksa bir sonraki adıma geçeceğiz..."

E hadi, top sizde çakma hayvan severler...!
    xtrafrozen bunu beğendi.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1600 GTL
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eveet, günlerdir reklamı dönen ve 5199 sayılı yasada yapılması planlanan yeni düzenlemeye karşı İstanbul Yenikapı'da yapılan miting de sona erdi...

Miting özünde sahipsiz başıboş köpeklerin belli koşullarda uyutulması tasarısına karşı düzenlendi ancak sadece bu konu olursa katılım düşük olacak kaygısı öne çıkmış olacak ki, "Hayvan, Kadın, Çocuk ve Doğa için Adalet Mitingi"ne dönüştürüldü Ne alakaysa? Bir çorba yapalım, tadanı çok olsun diye düşünmüşler belli ki...ancak buna rağmen, sosyal medyada lafı bol olan ama iş katılıma gelince ortada görünmeyenler daha fazlaymış, bunu anladık

Tabii medyamız ortadan yarıldığı için, herkes kendi meşrebine göre görmüş mitingi. Kimi abartmış, binlerce katılım oldu demiş;

https://www.sozcu.com.tr/binlerce-ki...a-cikti-p54699
    https://www.odatv.com/guncel/hayvans...yasa-120046804

Kimi de olayı mümkün olduğunca önemsizleştirmeye çalışmış;

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/g...-kaldi-1044318
    https://www.ensonhaber.com/gundem/so...da-eylem-yapti

Çok uzun süredir sorun, tartışma ve çözüm yollarında rasyonel düşünce biçimini yok saydığımız için, sahipsiz başıboş köpek meselesi de bu yozlaşmadan muaf olmayacaktı tabii ki. Hala daha; başıboş köpek saldırısı ile trafik kazalarını, tecavüz sayısını, kadına şiddeti, adli saldırı olaylarını vs. karşılaştırıp, bir sorunu başka bir sorunla örtme yarışındalar. Sanki bir yanlış, başka bir yanlışı geçersiz kılarmış gibi. Ne yani, sokaklarda başıboş köpek varlığına itiraz etmek, tecavüze veya kadına şiddete itiraz etmeye engel bir argüman mıdır? Hem kadına şiddet engellensin, hem sokaklar başıboş köpek çetelerinden temizlensin! Neden burada bir tercihe zorlanmak durumunda bırakılıyoruz?

Şunun için;

Sokakların artık tahammül edilemez düzeyde sahipsiz başıboş köpek çeteleri tarafından işgal edildiği ayyuka çıktığından, çakma hayvan severlerin karşı argüman üretmesi zorlaştı da onun için. Zaten hayvandan anladıkları sadece ama sadece köpekler! Bu durumda yapabilecekleri en iyi şeyi yapıyorlar ve meseleyi demagojiye boğarak sulandırmaya çalışıyorlar. Neymiş efendim, bir yılda trafik kazalarında ölen sayısı, başıboş köpek saldırısında ölenden daha fazlaymış, o zaman araçları da toplayalımmış Yahu bu kadar kör göze parmak demagoji mi olur? O zaman senin motosikletten başlayalım toplamaya arkadaşım Yani bu kadar anlamsız bir argümanın arkasında durulur mu gerçekten? Bunlar karşılaştırılabilir deneyimler midir allah aşkına? Başka bir şey bulamıyor musunuz?

Bu sorunu 15 yıldır yazıp çiziyoruz...neredeeen, nereyeee geldik...başta yok saydılar, "başıboş köpek sorunu yok" dediler. Sonra "var ama siz bir şey yapmazsanız saldırmaz" dediler. Baktılar ki durduk yere insanlara saldırıyorlar, bu kez de "buralar onların doğal yaşam alanıydı, biz geldik ev yaptık, onların yaşam alanını işgal ettik" gibi, dünyanın en cahil argümanını ürettiler. Yahu kısırlaştırmaya karşı çıktılar, kısırlaştırmaya! Neymiş efendim, "hayvanların üreme hakkını engelleyemezmişiz". Sonra bunun da saçmalığını anlamış olacaklar ki, bu kez de "bir kap su, bir kap mama" ajitasyonuna giriştiler. Bu da anlamsız oldu çünkü hayvanlar artık mama markası seçmeye başlamıştı Bu sefer de dini retorikleri devreye soktular. "Onlar Allahın dilsiz kulu" falan demeye başladılar. Ama maalesef kırmızı kısa saçlı CHP'li teyzelerin bu argümanı da inandırıcı gelmemişti kimseye Bu kez saldırıya geçtiler. Müthiş çirkef bir tutumla her karşı görüşü susturmaya çalıştılar. Barınakları bastılar, görevini yapan belediye görevlilerini tehdit ettiler, karşı çıkan insanların evinin önünde toplandılar, tehdit ettiler...Bu arada X'de bağış adı altında yasa dışı kampanyalar düzenlediler. Dernekleştiler. Büyük bir rant ortaya çıktı. Yanlarına bu durumdan nemalanan veterinerleri, sosyal medya fenomenlerini, sözde sanat sepet tayfasını aldılar. Popülizmi fark eden bazı belediyeler de bu koroya katıldı.

Ve bugünlere geldik...

Artık yaşlı ve çocukları diri diri parçalayan, trafikte tehlike saçan, bütün parkları işgal eden, hatta hastanelerin içine kadar giren, neredeyse bütün restoranların önünde yatan, otoyollarda ölümlü kazalara yol açan, çeteleşmiş sürülerin havlamaları ile insanları gece uykusuz bırakan, Türkiye'nin kuduz riskli ülkeler arasına girmesine yol açan dayanılmaz bir uygarlık dışı görünüme bürünmüştük. Köpeklerden bulaşan Leptospiroz, Leishmania, Uyuz, tenya, hidatik kist gibi çağdışı hastalıklarla baş etmeye çalışıyorduk.

Hep söyledim, bu bir siyasi karar olacaktır dedim...ve sonunda siyasi irade, gittikçe yükselen bu feryada kayıtsız kalamadı. Hem oy kaygısı, hem muhtemelen kaybedilen belediyelerde halk ile yönetimi baş başa bırakma şansını kullanmak istedi. Tepkileri avantaja dönüştürme fırsatı da yakalanmışken bu soruna neşter vurmaya karar verdi...aslına bakarsanız, şirret çakma hayvan severlerden illahlah etmiş belediyelerin de işine geliyor. Üzerlerinde öyle büyük bir baskı vardı ki; hem 5199, hem şirret sözde hayvan severler, hem de yetersiz bütçeleri nedeniyle iş göremez hale gelmişlerdi. Toplamaya kalksalar karşı cenah feryat ediyor, sokakta bıraksalar diğer taraf şikayetçi, para yok barınak yapamıyor, yapsa eleman yok bakamıyor, eleman olsa bakımı sürdürecek bütçe yok, vs. vs.

Ve sonunda en üst karar merciiden gelen açıklama ile mesele netleşti...

https://twitter.com/RTErdogan/status...32479149875504

Mealen deniyor ki; "eyy çakma hayvan severler. Öyle sokakta bağırmakla olmuyor o işler. Çok seviyorsanız alın sahiplenin bu hayvanları. Bunun için size her türlü kolaylığı sağlayacağız. Belediyeler de bahane üretmesin, işini yapsın. Yoksa bir sonraki adıma geçeceğiz..."

E hadi, top sizde çakma hayvan severler...!
    Ek olarak bu sokak hayvanlarını dilendiren bu hayvanlarını sırtından geçinen sözde hayvansever asalaklarla ilgili de ciddi bir düzenleme yapılması lazım. İşi gücü olmayan asalak bir tayfa bu hayvanlar üzerinden çok ciddi rant elde ediyor yıllardır....
    Punctum bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG - Hero xPulse
    Merhaba, bu forumdaki motosiklet severlerin okuma kültürü yüksek olduğu için sokak hayvaları konusunda yayınlanmış yeni bir raporu paylaşmak istedim. Bu tartışmanın hangi tarafında olursanız olun, raporu okumakta fayda var. Toplam 44 sayfa, çok uzun değil.

https://www.guvenlisokaklar.org/dernegimiz/resmi-raporumuz
    Punctum ve abyasar bunu beğendiler.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Alıntı OsaK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, bu forumdaki motosiklet severlerin okuma kültürü yüksek olduğu için sokak hayvaları konusunda yayınlanmış yeni bir raporu paylaşmak istedim. Bu tartışmanın hangi tarafında olursanız olun, raporu okumakta fayda var. Toplam 44 sayfa, çok uzun değil.

https://www.guvenlisokaklar.org/dernegimiz/resmi-raporumuz
    Derlemeleri için teşekkür ederiz tabii ama yazı çok profesyonel hazırlanmamış maalesef. Bir rapor için fazla duygu barındırıyor ve bana daha çok reddit'teki üniversiteli veya liseli gençlerin manifesto denemeleri gibi geldi.

3-5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun Eleştirel Değerlendirmesi başlığı altındaki Eleştiri 1'in ilk cümlesinde ünlem var mesela. "Çok ilginç bir durum ama..." ile başlayan bir kısmı yazan insanların bu konudaki bilimsel yaklaşma çabasından şüphe duyarım maalesef.

Sokak köpekleri konusundaki düşüncem onların toplanması yönünde olsa da bu yazının arkasında rahatça duramam ben.

"Sen kimsin ki lan zübük" diyecek olanlara da cevabım yok

REKLAM ALANI
20. sayfa BirinciBirinci ... 10181920212230 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 9 kullanıcı var. (0 üye ve 9 misafir)