Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Beyaz duman

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Bu gün farkettim, atm de durdum para çektim motorun yanına geldim çalıştırdım bi baktım beyaz duman çıkıyor egsozdan 2-3 saniye kadar çıktı sonra kesildi.
    Beyaz duman neden atar?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    su buharıdır o
    hasmet bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Surekli olursa silindire antifriz karisimindan suphelenebilirsiniz. Ama calisinca kisa sure olan su buharidir.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Surekli olursa silindire antifriz karisimindan suphelenebilirsiniz. Ama calisinca kisa sure olan su buharidir.
    Hava soğutmalı ama?
    hasmet bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Su buharı o. Benzinin içinde yanmamış hidrojen var. Motorun içinde Oksijen ile yanıyor ve ortaya H2O yani su çıkıyor. Motorun içi çok sıcak olduğu için gaz halinde egzoz borusuna geliyor. Egzoz borusunda soğuyor ve yoğuşarak sıvı suya dönüşüyor.

-İlk çalıştırmada motorun her yeri soğuk bu yüzden yoğuşma egzoz borusunun içinde oluyor. Su damla şeklinde borudan atılıyor.

-Birkaç saniye sonra egzozun içi yeterince ısınıyor ve artık buhar egzoz borusunun içinde değilde çıkışında soğuk havayla temas ettiğinde suya dönüşüyor. Damla halinde toplanacak vakti olmadığı için beyaz duman olarak gözüküyor.

-Birkaç dakika sonra egzoz daha fazla ısınınca artık içinden çıkan buharda sıcak oluyor ve havaya değdiği anda yoğuşmak yerine dağıldıktan sonra yoğuşuyor. Bu yüzden motor ısınınca beyaz duman görmüyorsunuz.

Yani özetle havanın ve egzozun sıcaklığına göre buharı görme durumunuz değişiyor. Sıcaksa görmüyorsunuz soğuksa görüyorsunuz.
    _chaotic_ bunu beğendi.

Motosikleti
    KAWASAKİ-R6
    Sübapların bir tarafı yanma odasında diğer tarafı eksantrik tarafındadır, bu iki tarafı ayıran yerde lastik contalar vardır (kayıt lastikleri) derler, zamanla bu lastikler ısıdan ve sürtünmeden dolayı özelliğini az da olsa kaybetmeye başlar, uzun park süresinde bir kaç damla yağ yanma odasına sızar, ilk çalıştırmada beyaz duman atar ve keser bu çok sorun değil dert etmeye gerek yok,normaldir.
    https://www.youtube.com/watch?v=4R38-vqpBB0

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)