Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Kilitlendi Sanırım

Motovento
    REKLAM ALANI
    ByYlmzZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bir Süre Yok
    Merhaba arkadaşlar.motorum kanuni tiger 250.bu hafta kısmetse alıcısı gelip alıcak diye son bir kez uzun yolculuk yapalım dedik.istanbul-düzce yolculuğunda yaklaşık 90 km sonra şık şık seler gelmeye başladı subap ayarıdır dedim ve devam ettim.düzcede ayar yapıp geri dönecektim.fakat dilovası taraflarında mola verdik motor soğusun diye.yarım saat sonra gelip çalıştırdığımda rölantide bahsetiğim ses çok fazla çıkmaya başladı.artık 100 km hızla giderken bile sesi kasktan duyabiliyordum.fark ettim ki rampalara geldiğimizde ben gaz vermeme rağmen motor sanki ateşlemeyi kesiyor gibi yavaşlıyordu.ama bir alt vitese atıp az bekleyince kaldığım hızdan devam ediyordu.tam düzce kavşağında birden stop etti gece yarısı.ben motor şişti diyerek yarım saat bekledim ama gece yarısı farkedilmek için farları açık bıraktığımdan akü bitti ve vurdurarak çalıştırmayı denedim.çok zorda olsa çalıştı ve varacağımız noktaya kadar kulağımızı sağır ede ede geldik.ertesi gün motora biraz ilave yağ ekledim.ilk başta çalıştı ama aynı ses devam ediyordu.stop etti ve bir daha da çalışmadı.motoru elimizle iterken dikkat ettim ki o bahsettiğim ses yine geliyordu motor çalışmamasına rağmen.sizce sorun nedir ? tecrübeli kişilerden bana yol göstermesini bekliyorum.

not:motorda hiç duman çıkmıyordu.fakat silindir bölgesinden biraz biraz yağ eksiltiyordu.düzceye vardığımızda klbütör kapağından da yağ eksiltmeye başladı ama çok az

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:59 ----------

güncel....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Boşta motoru iterken gelen ses motordan çıkıyor olamaz. Rolantide durduğu yerde çalışırken de aynı ses geliyorsa zincirden, arka dişlidende geliyor olamaz. Bu durumda geriye sadece şanzıman kalıyor. Şanzımanın içinde bir şeyler kırılmış olabilir belki.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    ne çektin şu motordan dostum ya :( çilen bitmedi gitti.

motor çalışmıyorken boşta giderken yapıyorsa motordan olmaz. boşta iken hareket eden bir tek parça var o da dişlinin bağlı olduğu mil. yukarıda mustafa arkadaşın da bahsettiği gibi şanzumanda bir sıkıntı var demek ki.

motor çalışırken boşta şıkır şıkır ediyorsa ve bu ses motorun kulbütör kapağından geliyorsa süpap ayarı gevşemiş olabilir. umalım öyle bir şey olsun.

tabi buradan söylemek zor. motoru yeni toplatmıştın yanlış hatırlamıyorsam. toplayan ustaya bir götür bakalım ne diyecek.

geçmiş olsun. kolay gelsin.

TATLIHIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    (14) Yamaha Ybr (16) Yamaha Ybr
    Gecmiş olsun öncelikle,Alıcısı gelicek olan motora keske binmeseydiniz bu kötü olmus binmeniz de iyi olmus alıcı madur olucaktı,umarım sorun cözülür

bende de olmuştu, yolda şanzıman kırılmıştı aynı dediğin gibi sesler geliyordu takur takur kırık metal sesleri. Muhtemelen ateşlemeyi kestiğinden değil şanzımandan dişli kaçırdığından teklemeye başladı motor.

Motosikleti
    Bir Süre Yok
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne çektin şu motordan dostum ya :( çilen bitmedi gitti.

motor çalışmıyorken boşta giderken yapıyorsa motordan olmaz. boşta iken hareket eden bir tek parça var o da dişlinin bağlı olduğu mil. yukarıda mustafa arkadaşın da bahsettiği gibi şanzumanda bir sıkıntı var demek ki.

motor çalışırken boşta şıkır şıkır ediyorsa ve bu ses motorun kulbütör kapağından geliyorsa süpap ayarı gevşemiş olabilir. umalım öyle bir şey olsun.

tabi buradan söylemek zor. motoru yeni toplatmıştın yanlış hatırlamıyorsam. toplayan ustaya bir götür bakalım ne diyecek.

geçmiş olsun. kolay gelsin.
    üstad motor çalışmıyorken itince gelen ses ile motor çalıştığında gelen ses birebir aynı ve motorun devrini yükselttikçe ses hızlanıyor.vites geçişlerim kemikli ve çok güzel.bi ustaya sordum egzantirik olabilir dedi bana mantıklı geldi ama.motorda en son tepki yokru hiç çalışmıyordu.şanzımandan olsa da ateşleme yapmazmıydı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:26 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boşta motoru iterken gelen ses motordan çıkıyor olamaz. Rolantide durduğu yerde çalışırken de aynı ses geliyorsa zincirden, arka dişlidende geliyor olamaz. Bu durumda geriye sadece şanzıman kalıyor. Şanzımanın içinde bir şeyler kırılmış olabilir belki.
    üstad şanzımandan olsaydı eğer motor ateşlemeyi kesermiydi?çünkü vites geçişlerim kusursuz
    4 teker hastası,2 teker aşığı,tek teker hayali

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    Alıntı ByYlmzZz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstad motor çalışmıyorken itince gelen ses ile motor çalıştığında gelen ses birebir aynı ve motorun devrini yükselttikçe ses hızlanıyor.vites geçişlerim kemikli ve çok güzel.bi ustaya sordum egzantirik olabilir dedi bana mantıklı geldi ama.motorda en son tepki yokru hiç çalışmıyordu.şanzımandan olsa da ateşleme yapmazmıydı?[COLOR="Silver"]
    dostum motor çalışmıyorken vites boşta sen motoru hareket ettiriyorsan ve ses geliyorsa, o anda pistonlar ve krank hareket etmediği için (boşta özellikle yazıyorum) egzantrik te hareket etmez, supaplar da.

eğer boşta hareket edince ses geliyorsa, çalışınca da bu ses devam ediyorsa şanzımandır. tekeri döndüren ön dişlinin bağlı bulunduğu kısımda sıkıntı vardır.

şu anda çalışıyor mu peki motor? marş alıyor mu? yada vurdurunca çalışıyor mu?

Alıntı ByYlmzZz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstad motor çalışmıyorken itince gelen ses ile motor çalıştığında gelen ses birebir aynı ve motorun devrini yükselttikçe ses hızlanıyor.vites geçişlerim kemikli ve çok güzel.bi ustaya sordum egzantirik olabilir dedi bana mantıklı geldi ama.motorda en son tepki yokru hiç çalışmıyordu.şanzımandan olsa da ateşleme yapmazmıydı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:26 ----------

üstad şanzımandan olsaydı eğer motor ateşlemeyi kesermiydi?çünkü vites geçişlerim kusursuz
    Ateşlemeyi kesmez benim şanzıman tuz buz olduğunda motor çalışıyordu.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Motordan tekere kadar bütün parçaları kabaca sırayla yazalım;

1-Motor(piston, krank, egzantrik, subaplar)
    2-Debriyaj
    3-1. şanzıman şaftı(debriyajdan şanzımana)
    4-2. şanzıman şaftı(şanzımandan ön dişliye)
    5-ön dişli
    6-zincir
    7-arka dişli
    8-arka teker

Şimdi hangi durumda hangi parçalar hareket ediyor ona bakalım;

-Yolda hareket halindeyken bütün parçalar hareket ediyor. 1'den 8'e kadar.

-Durağan halde boşta rolantide çalışırken vites boşta olduğu için şanzımandan sonraki parçalar hareketsiz. 1,2,3 den ses gelebilir. 5,6,7 ve 8'i eliyoruz.

-Motor stop etmiş halde vites boşta iterken 1 ve 2 hareketsiz 3,4,5,6,7 ve 8 hareketli. 1 ve 2 yi eliyoruz.

Sonuç; Her durumda hareketli olan tek parça şanzımandaki dişliler. Vites sorunsuz geçse dahi şanzımanda sorun olabilir. Mesela 5. vites dişlisinde 1 diş kırılmıştır diğer vitesler sorunsuz geçer yine.

Tabi eğer motoru iterken vitesi boşa almayıp debriyajı çekerek itiyorsan durum değişir. BU durumda ses debriyajdanda geliyor olabilir. Fakat yine de debriyajdan böyle bir ses geleceğini zannetmiyorum.

Ayrıca yazdığınız diğer sorunlar(yokuşta çekmeme, zor çalışma) bunların sebebi şanzımandaki sorundan dolayı motorun zorlanması ve aşırı ısınması olabilir.
    diablof, mombohunter ve caglar48 bunu beğendiler.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Hala çalışabiliyosa sibop kesmiş olabilir. Sen motoru her çalıştırdığında masrafın daha da büyüyor olabilir. Bi an önce tamirciye götür. Mümkünse çalıştırmadan.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hala çalışabiliyosa sibop kesmiş olabilir. Sen motoru her çalıştırdığında masrafın daha da büyüyor olabilir. Bi an önce tamirciye götür. Mümkünse çalıştırmadan.
    Tek silindir motor süpap kesmesi durumunda asla çalışmaz.
    www.arectron.com

Motosikleti
    Bir Süre Yok
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum motor çalışmıyorken vites boşta sen motoru hareket ettiriyorsan ve ses geliyorsa, o anda pistonlar ve krank hareket etmediği için (boşta özellikle yazıyorum) egzantrik te hareket etmez, supaplar da.

eğer boşta hareket edince ses geliyorsa, çalışınca da bu ses devam ediyorsa şanzımandır. tekeri döndüren ön dişlinin bağlı bulunduğu kısımda sıkıntı vardır.

şu anda çalışıyor mu peki motor? marş alıyor mu? yada vurdurunca çalışıyor mu?
    üstad sorun şu ki vurdurmama rağmen , aküye voltaj vermemize rağmen çalışmıyor.marş motoru döndürüyor sorun yok,hatta motor döndüğünde bahsettiğim seste yok fakat ateşleme hiç olmuyor.farklı bujileri denedik sonuç olumsuz

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:46 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motordan tekere kadar bütün parçaları kabaca sırayla yazalım;

1-Motor(piston, krank, egzantrik, subaplar)
    2-Debriyaj
    3-1. şanzıman şaftı(debriyajdan şanzımana)
    4-2. şanzıman şaftı(şanzımandan ön dişliye)
    5-ön dişli
    6-zincir
    7-arka dişli
    8-arka teker

Şimdi hangi durumda hangi parçalar hareket ediyor ona bakalım;

-Yolda hareket halindeyken bütün parçalar hareket ediyor. 1'den 8'e kadar.

-Durağan halde boşta rolantide çalışırken vites boşta olduğu için şanzımandan sonraki parçalar hareketsiz. 1,2,3 den ses gelebilir. 5,6,7 ve 8'i eliyoruz.

-Motor stop etmiş halde vites boşta iterken 1 ve 2 hareketsiz 3,4,5,6,7 ve 8 hareketli. 1 ve 2 yi eliyoruz.

Sonuç; Her durumda hareketli olan tek parça şanzımandaki dişliler. Vites sorunsuz geçse dahi şanzımanda sorun olabilir. Mesela 5. vites dişlisinde 1 diş kırılmıştır diğer vitesler sorunsuz geçer yine.

Tabi eğer motoru iterken vitesi boşa almayıp debriyajı çekerek itiyorsan durum değişir. BU durumda ses debriyajdanda geliyor olabilir. Fakat yine de debriyajdan böyle bir ses geleceğini zannetmiyorum.

Ayrıca yazdığınız diğer sorunlar(yokuşta çekmeme, zor çalışma) bunların sebebi şanzımandaki sorundan dolayı motorun zorlanması ve aşırı ısınması olabilir.
    üstad aradığım bilgileri vermişsiniz sağolun.peki şu an ateşlemenin olmamasını neye bağlayabiliriz? motor hiçbirşeye tepki vermiyor.karbüratörü falan kontrol ettim tertemiz di.hatta bujiyi söküp buji yatağından içeriye benzin akıtıp denedim yine de çalışmadı.sorun şanzımansa eğer,ateşlemenin yine de olmaıs gerekmez mi?
    4 teker hastası,2 teker aşığı,tek teker hayali

Motosikleti
    Bir Süre Yok
    üstadlar külbütör kapağını açtım ve subapların başında çatala benzeyen parça var sanırım adı piyano.o parça subaplardan bağımsız yukarı aşağı hareket ediyor.subapa çarpıp ses yapıyor sanırım.motoru viteste çevirip subaplara baktığımda açılıp kapanmıyorlar.egzantirik dönüyor ve piyanoyu hareket ettiriyor ama subaplar sabit.motorda kompresyon var bu da hissediliyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)