Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motorun ağırlığını motora taşıtmak ne demek?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı gSol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence hiç beyin yaktırıcı değil, hala korkuyorum en yakın arkadaşımın Kawasakı KLE-500ünü kullanmaya, o kadar ısrar etti bi tur at diye ama, cesaret edemiyorum hala özgün bir sanat bence gerçek motosiklet kullanıcısı olmak...
    Konu başlığı ilk görüşte çok tuhaf yoksa ben de biliyorum ağır motorları dengede tutmanın zorluğunu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gSol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Spacy 110
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu başlığı ilk görüşte çok tuhaf yoksa ben de biliyorum ağır motorları dengede tutmanın zorluğunu.
    2 sayfa oldu tebrikler Mengu16 :D
    Mengu16 bunu beğendi.
    Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine...

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı gSol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağlam bir hortlama olsun

işte tam olarak bu dostum
    Bi de kapalı toplum derler bize. Daha nasıl açık olsun? Az daha açık olsa tufan falan inecek memlekete
    pea bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    @Haşmet..
    Harika foto.. da, motor nerede?

Motosikleti
    Honda Spacy 110
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Haşmet..
    Harika foto.. da, motor nerede?
    motorun kafası kalmış sadece garibimin :D

"Dik dur eğilme, bu millet seninle." demek.
    Mengu16 bunu beğendi.

barismanco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Yük dağılımı ile ilgili yazıları okudum ve kafama şu mantıksızlık geldi; şimdi motordan motora göre oturuş pozisyonu değişiyor. Değişen oturuş pozisyonumuza göre sürekli bi değişen yük dağılımı söz konusu olacaktır. Haliyle sürekli "motorun yükünü motora taşıtmak" olayında da kesintisiz devam eden bir denge değişikliği söz konusu olacaktır diye düşünüyorum. Ve bu iş virajlarda olsun düz yolda olsun sürekli değişiyor.

Örnek veriyorum: Düz yolda gidiyorum geriye baktım yada yanımdaki araca baktım yada ilerideki bi ağaca baktım ve oturuş pozisyonum milimetrik de olsa değişti. ( Ha tabi birde bana etki eden rüzgar faktörü var. Ben yönümü değiştirince rüzgarı daha farklı aldım. Yada ben sabitim rüzgar yön değiştirdi. Yada gerçek hayatta pratikte olduğu gibi ikisi de eş zamanlı sürekli değişiyor. ) Değişen oturuş pozisyonumla yük dağılımı değişti. Gazdaki küçük hareketlerimizle gazın tepkisi sonucu motorun hızı ivmesi haliyle ağırlık merkezi ve ön/arka tekere binen yük değişti. Tüm bunların sonunda bizim hiçbir katkımız olmadan motorun ağırlığını motora taşıtmak ( motorun ağırlığı derken üzerinde biz olduğumuz için artık bizim de ağırlığımızı motora taşıtmak olur bu ) çok zor yada imkansız diyebiliriz.

Ancak şu var ki ben motor sürerken uzun veya kısa yolculuklarımda kolumun ayaklarımın bileklerimin sırtımın filan ağrıdığını yorulduğunu daha da öte tükendiğini düşünmüyorum. Öyle de oluyor zaten. Haliyle ben demekki büyük bir çoğunlukla işi motora yaptırmış kendim sadece kumanda etmiş oluyorum. Buda bahsettiğimiz olayı büyük ölçüde başarabildiğim anlamına gelir.

Ama bu olayı başarmak yada uygulamakta sadece zaman ve alışkanlık meselesi diye yorumluyorum. Aynı motor üzerinde uzun bi süre geçiriyorsunuz; motora, tepkilerine, kontrollerine ve hissiyatına alışıyorsunuz. Bunun sonucunda da o motorda bi ustalık kazanıp motorun yükünü motora taşıtarak yolculuk yapabiliyorsunuz. Ben tamamen buna bağlıyorum.
    gSol bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Spacy 110
    Alıntı barismanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yük dağılımı ile ilgili yazıları okudum ve kafama şu mantıksızlık geldi; şimdi motordan motora göre oturuş pozisyonu değişiyor. Değişen oturuş pozisyonumuza göre sürekli bi değişen yük dağılımı söz konusu olacaktır. Haliyle sürekli "motorun yükünü motora taşıtmak" olayında da kesintisiz devam eden bir denge değişikliği söz konusu olacaktır diye düşünüyorum. Ve bu iş virajlarda olsun düz yolda olsun sürekli değişiyor.

Örnek veriyorum: Düz yolda gidiyorum geriye baktım yada yanımdaki araca baktım yada ilerideki bi ağaca baktım ve oturuş pozisyonum milimetrik de olsa değişti. ( Ha tabi birde bana etki eden rüzgar faktörü var. Ben yönümü değiştirince rüzgarı daha farklı aldım. Yada ben sabitim rüzgar yön değiştirdi. Yada gerçek hayatta pratikte olduğu gibi ikisi de eş zamanlı sürekli değişiyor. ) Değişen oturuş pozisyonumla yük dağılımı değişti. Gazdaki küçük hareketlerimizle gazın tepkisi sonucu motorun hızı ivmesi haliyle ağırlık merkezi ve ön/arka tekere binen yük değişti. Tüm bunların sonunda bizim hiçbir katkımız olmadan motorun ağırlığını motora taşıtmak ( motorun ağırlığı derken üzerinde biz olduğumuz için artık bizim de ağırlığımızı motora taşıtmak olur bu ) çok zor yada imkansız diyebiliriz.

Ancak şu var ki ben motor sürerken uzun veya kısa yolculuklarımda kolumun ayaklarımın bileklerimin sırtımın filan ağrıdığını yorulduğunu daha da öte tükendiğini düşünmüyorum. Öyle de oluyor zaten. Haliyle ben demekki büyük bir çoğunlukla işi motora yaptırmış kendim sadece kumanda etmiş oluyorum. Buda bahsettiğimiz olayı büyük ölçüde başarabildiğim anlamına gelir.

Ama bu olayı başarmak yada uygulamakta sadece zaman ve alışkanlık meselesi diye yorumluyorum. Aynı motor üzerinde uzun bi süre geçiriyorsunuz; motora, tepkilerine, kontrollerine ve hissiyatına alışıyorsunuz. Bunun sonucunda da o motorda bi ustalık kazanıp motorun yükünü motora taşıtarak yolculuk yapabiliyorsunuz. Ben tamamen buna bağlıyorum.
    idolümsün hocam çok net anlatmışsın gerçekten..

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    Motorun üstüne oturdun senin yükünü motor taşıyor ayaklarını sadece dengede durmak için kullanıyorsun bunu yaparak motorun ve kendinin ağrlığını ona taşıtıyorsun.

Şimdi aynı motoru hafif yana yatır ağırlık sana bindi gördünmü işte buda motoru kendine taşıtmaktır :D
    Alan O Veren O, Nedir Senden Gidecek, Görende Can Senin Zannedecek...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS 150>Pulsar NS200 ve CBR500R
    bir mesajda benden olsun,
    İmce usulu ,

Aykido, karetede ,judo....bilimum uzak doğu yakın dövüş sporlar/bilimi/tekniği... artık ne olarak tanımlıyorsanız

rakibinizin gücünü kendisine kullanma tekniği gibidir,

Bu teknik de ne kadar usta olursanız o kadar motrun ağırlıgını motora taşıtırsınız,

3 seviyeden DAM birisi 2 tonluk moturun ağırlıgı kendisine taşıtabildiği söyleniyor

SolidSnake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese cok teşekkür ederim arkadaşlar da, herkes motoru düz bir bicimde dengede tutmaktan bahsediyor, ola ki altımızda ağır bir motor var ve 2 3 derece eğildi sağa sola doğru, ne yapılmalı? Her zaman bir yere düz şekilde mi girmeliyiz? Işıklara duracakken ya da ne bileyim aralardan giderken? Veya bir arabanın önünden 90 derece sola kırıp tekrar 90 derece sağa kırarak araçların içine girerken, motor her zaman istedigimiz şekilde yürümeyecek, ( tahminimce ) bu durumlarda ne yapılır?

Onemli not : hafif motorlardan ziyade veya spor motorlardan ziyade ağır motorlar için konuşuyorum. 190 kg ve üstü. Çünkü arkadaşlar ben cruiser motor süreceğim, şimdi gidipte cbr250rr alırsam onun da üzerine gidip 280 kiloluk motor alırsam afallayacagim, tüm sorularım bunun için. Başınızı agrittiysam yeter ulen deyip cevap vermemek serbest. Zira biraz aptalımdır

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı SolidSnake adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese cok teşekkür ederim arkadaşlar da, herkes motoru düz bir bicimde dengede tutmaktan bahsediyor, ola ki altımızda ağır bir motor var ve 2 3 derece eğildi sağa sola doğru, ne yapılmalı? Her zaman bir yere düz şekilde mi girmeliyiz? Işıklara duracakken ya da ne bileyim aralardan giderken? Veya bir arabanın önünden 90 derece sola kırıp tekrar 90 derece sağa kırarak araçların içine girerken, motor her zaman istedigimiz şekilde yürümeyecek, ( tahminimce ) bu durumlarda ne yapılır?

Onemli not : hafif motorlardan ziyade veya spor motorlardan ziyade ağır motorlar için konuşuyorum. 190 kg ve üstü. Çünkü arkadaşlar ben cruiser motor süreceğim, şimdi gidipte cbr250rr alırsam onun da üzerine gidip 280 kiloluk motor alırsam afallayacagim, tüm sorularım bunun için. Başınızı agrittiysam yeter ulen deyip cevap vermemek serbest. Zira biraz aptalımdır
    Motosikleti durdurmadan önce çok düşük bir hızda frenleri bırakın, motoru dengeye getirip ayakları yere indirip ondan sonra frene son kez basın. Yoksa dediğiniz gibi 2-3 derece açı ile bile motosikleti devirebilirsiniz.

Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizde böyle eğitim veren yer var mı?

Gymkhanaya en yakin egitimi sanirim honda veriyor. https://safetyturkiye.com/

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı SolidSnake adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Veya bir arabanın önünden 90 derece sola kırıp tekrar 90 derece sağa kırarak araçların içine girerken, motor her zaman istedigimiz şekilde yürümeyecek, ( tahminimce ) bu durumlarda ne yapılır?
    Böyle bir motor sürme yok.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Aralardan geçmeyi kastettim.

Motosikleti
    speederbike
    Yazdığın öyle değil.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdığın öyle değil.
    Şimdi mesela motorlar arabaların arasından giderken, sol sağ yapıp öbür konvoyun arasına girer ya hemen, trafik sıkışıkken ya da çok yavaş akarken arabanın önünden öbür kortejin arasından devam eder ya hani, onu kastettim. dilim döndüğü kadar. zorlamayın beni

Motosikleti
    speederbike
    Arkadaşım, gayet net tariflemişsin, arabanın önünden 90 derece sola, sonra 90 derece sağa. Ben demedim ya bunu. Ama yok öyle değil diyorsan senin dediğin olsun.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)