Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sizce motor kullanmaya baslamali miyim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle s.a abilerim yaşim 18 araba ehliyetim var motor ehliyeti almayi dusunuyorum motor kullanmayi gercekten cok istiyorum fakat sizce motor kullanmaya baslamalimiyim. Baslarsam ehliyeti ekipmani motoru vs. Ne kadara mal olur saygilarimla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhaba,

Öncelikle hoşgeldin foruma.Ehliyet için 1000 TL gibi bir rakamı gözden çıkarman gerekiyor.

Motoru ne amaçla kullandığın önemli, virajdı makastı bu tarz atraksiyonlar için düşünüyorsan ömrünün kalanına devam edebilmen için tavsiye etmem.

Ha yok kurallarına göre kullanırım dersen de, İstanbul'da verilen eğitimlere katılıp sonrasında pratik için 100cc bir scooter ile başlamanı tavsiye ederim.

Ekipman konusuna gelince, motor için ayırdığın bütçe kadarda ekipman'a yatırım yapmalısın.

Tehlikelimidir ? Evet..

Sen bıçağı amacına hizmet kullanırsan tehlike teşkil etmez.Ama kendine saplarsan o ayrı.

kursaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R125-Mt-09-CBR650R
    Başlamalıyım diye bir soru soruyorsan bence başlama dostum bana herkes başlama diye diyorken ben başlamıştım insanların dediklerine göre karar alacaksan ilk kazanda motordan soğursun.

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ..
    Başlama.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Az başla sonra bırakırsın

KYorulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250r 2014(satıldı)
    Başlama..

Başladıktan sonra dur durak bilmiyor insan çünkü.
    Daha motorunu görmeden giriyor kanına. Ona ilk bakışı atmadan, ilk dokunuşunu gerçekleştirmeden.
    Sahip olduğun andan itibaren gözüne uyku girmiyor.
    Direksiyonu kitledim mi? Disk kilidini taktim mı? Egzoz soğudu mu? Brandasını ne zaman geçireyim üzerine?
    Peki ya başına bir şey gelirse?

Sen başlama dostum.

ilk marşa bastığında çıkardığı ses.. İnsana bebeğinin ilk heceleri duyar gibi gelir.
    Kilometreler arttıkça birbirinize alışırsınız. Alışmanın ötesine geçer.
    Aranızda en yakınınızın bile anlamayacağı bir bağ oluşur.
    Gelirler motor çok tehlikeli, öldürür derler.
    Haklılar.

İşte bu yüzden başlama dostum.

Ama illa başlayacaksan kendini bil. Eğitimini al. Bir değil bir kaç defa.
    Al motorunu baş başa vakit geçir.
    Hızlanmasını, duruşunu, dönüşünü iyice öğren.
    Aldığın eğitmi pekiştir. Her kilometrede yeni bir şey öğrendiğini unutma.
    Kendini asla kaybetme.
    Yeri geldiğinde bas, zevkini çıkar ama asla kendini tehlikeye atma. Hem kendinin hem motorunun sınırlarını bil.

Ama yinede başlama dostum.

Motoruna yakışmayacaksan başlama.
    Yakışmak derken ekipmanlarından bahsediyorum.
    Seni hiç bir zaman çıplak beğenmez.
    Kaskını tak imkanlarını zorla en iyisini al. Ceketini giy. Giydiğin an da kendini biraz daha güçlü ve güvenli hisset. Pantolonunu, eldivenin ve dahasını eksik etme. Edeceksen de başlama.

Hem bizi hem sevenlerini üzme.
    Vespa125, Grakul, mavisipa ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Görmeden yorum yapmak yanlış olur, bir fotoğrafını at sonra motosiklet.net kurucu üyeleri, kurul kararını sana açıklayacaktır.
    Ekipman masrafın ise minimum 800TL maksimum 1500TL olacaktır, başlangıç için.
    Motosiklet kullanma'nın 5 farzınıda ezberlemeyi unutma.

Motosikleti
    PCX150 ve XMAX250
    Motora başlamak zaman alan bir konudur. Hemen ben motora bineceğim demekle motora binilip gazlanmıyormuş malesef. Bu foruma üşenmeyip üye olduysan sen git kursa yazıl öncelikle. Kursa gidip ehliyet almakla kimseye bir şey olmaz. Ehliyetin olsun bir kere.

Motora başlamak için öncelikle ehliyet kursuna yazıl. Ehliyet kursunun eğitimlerine git. Eğitimlerden sonra sınav vs. belgeyi almak 3 ayı bulabilir. (yeni süreç nasıl bilmiyorum) Ehliyet kuru döneminde hala motora başlamak için can atıyorsan kesin başla. Ehliyet alma sürecinde hevesi gidenleri, vazgeçip otomobil alanları gördüm, biliyorum. Heves gitmediyse motora başladın demektir.

Belgeyi aldıktan sonra motoru ne amaçla kullanacağını belirle. Ehliyet alıp kurye mi olmak istiyorsun, hafta sonu gezmek mi itiyorsun, Hafta içi akşamlarımı illegal mi gazlayacaksın? Nasıl bir motor kullanımın olacak bunu açıkça kendin otur düşün ve kendin cevapla. Ne tür motor alacağının cevabı ortaya çıkacaktır zaten. Örneğin scooter mi; apaçi tipi küçük bir commutermi? Motor tarzını belirledikten sonra başlangıç CC ortaya çıkar, ki genelde 100-150-125 cc lerdir. Bana göre 250 cc de başlanabilir. Bundan sonrası maddi güçle ilgili bir durum birazda. İstediğin motoru sıfır veya ikinci el aldıktan sonra benzin almaya değil koruyucu malzemeleri almaya GİT. Koruyucu malzeme almak motor almaktan daha zordur. Bedene uygundu değildi, rengi iyi değil, bol geldi vs. Ekipmanı kesinlikle internetten almanı önermiyorum. Mağazadan almak en iyisi.

Tüm bunlar zaman isteyen uğraşmalar. Zevkli. Sadece kendin uğraşırsın, sanal ortamda bilgi danışırsın vs. Ama her kararı kendine göre ver. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Marka bağımlısı olmak iyi değil ama motorculukta markalar boşuna marka olmamış diyorsun sonunda. Motor ve ekipmanda bilindik markalardan uzak olmamanı tavsiye ederim.

Motosikleti
    Dominar 400
    Alıntı KYorulmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlama..

Daha motorunu görmeden giriyor kanına. Ona ilk bakışı atmadan, ilk dokunuşunu gerçekleştirmeden.
    Adam şiir yazmış. Güzelmiş beğendim.
    KYorulmaz bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    başlama dediğin üzerine oturup 2 metre gitmektir. bir daha bırakamazsın rüyalarına girer kabus olur çöker. evi arabayı tarlayı satarsın. sadece binmek için yaşarsın. kaskı tulumu giyer onunla yatarsın. moto mağazalarına girer çıkamazsın. tüm ruhunu ele geçirir acıktığını anlamazsın
    mavisipa bunu beğendi.

Bence başlamamalısın, olmaz izin vermiyorum

Bence baslama ben ne kadar cok korkak olsamda duz yolda 130 u gordum 5-10 saniye, ama genel olarak 60 ile gitmeye calisiyorum en fazla cok korkunc bisey yarin pazar eve goturup iyice yikayip temizligini yapacagim

Motosikleti
    Dominar 400
    Alıntı kararsiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence baslama ben ne kadar cok korkak olsamda duz yolda 130 u gordum 5-10 saniye, ama genel olarak 60 ile gitmeye calisiyorum en fazla cok korkunc bisey yarin pazar eve goturup iyice yikayip temizligini yapacagim
    yeni biniyorsan 80 bile çok hızlı görünüyor. Ama 90 la gitmekten çok sıkıldım artık. en azından düzlükte ve sollarken 150 e çıkmak. uzun yolda 180 yapabilmek isterdim.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150-2022 HondaGL1800-2023 PCX
    Baslamalısın. Gerekli piyassa arastırması için çok güzel bir site var ne sorarsan söyler onun yetmediği yerde bize sorabilirsin ama burada herkes önce ona sormanı tavsiye eder.
    Dediğim sitenin linki: www.google.com

KYorulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250r 2014(satıldı)
    Alıntı mavisipa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni biniyorsan 80 bile çok hızlı görünüyor. Ama 90 la gitmekten çok sıkıldım artık. en azından düzlükte ve sollarken 150 e çıkmak. uzun yolda 180 yapabilmek isterdim.
    Arkadaşa katılıyorum. İlk günler 70 - 80 sana uçuyorsun gibi gelir. Ama zamanla yetmez.
    Motor konusunda da böyledir.
    Ufak bir cc ile başlanır. Zamanla kendini daha üst seviye motorlara bakarken yakarsın.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    henüz yok
    Alıntı KYorulmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlama..

Direksiyonu kitledim mi? Disk kilidini taktim mı? Egzoz soğudu mu? Brandasını ne zaman geçireyim üzerine?
    Peki ya başına bir şey gelirse?

Sen başlama dostum.

ilk marşa bastığında çıkardığı ses.. İnsana bebeğinin ilk heceleri duyar gibi gelir.
    Kilometreler arttıkça birbirinize alışırsınız. Alışmanın ötesine geçer.
    Aranızda en yakınınızın bile anlamayacağı bir bağ oluşur.
    Gelirler motor çok tehlikeli, öldürür derler.
    Haklılar.

Ama illa başlayacaksan kendini bil. Eğitimini al. Bir değil bir kaç defa.
    Al motorunu baş başa vakit geçir.
    Hızlanmasını, duruşunu, dönüşünü iyice öğren.
    Aldığın eğitmi pekiştir. Her kilometrede yeni bir şey öğrendiğini unutma.
    Kendini asla kaybetme.
    Yeri geldiğinde bas, zevkini çıkar ama asla kendini tehlikeye atma. Hem kendinin hem motorunun sınırlarını bil.

Ama yinede başlama dostum.

Motoruna yakışmayacaksan başlama.
    Yakışmak derken ekipmanlarından bahsediyorum.
    Seni hiç bir zaman çıplak beğenmez.
    Kaskını tak imkanlarını zorla en iyisini al. Ceketini giy. Giydiğin an da kendini biraz daha güçlü ve güvenli hisset. Pantolonunu, eldivenin ve dahasını eksik etme. Edeceksen de başlama.

Hem bizi hem sevenlerini üzme.
    Eline sağlık 10 numara 5 yıldız tam anlamıyla budur. Ben daha ilk aşamadayım ehliyet ve ekipman ,ortada motor yok face maxe unuttum hep forum okuyorum. İlk motoruma ne zaman binerim diye hevesleniyorum.
    KYorulmaz bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    boşuna dememişler, hayat iki kişi yaşanır yada iki teker üstünde

Motosikleti
    CBR 250R 2016 (S) - NC 750X 2017
    Yaşım 32, ilk defa birisi beni bu kadar net açıkladı. Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:18 ----------

Bence başla da gör.

Linwelin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R25 / 2016

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)