Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

gümrük vergisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    derdalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam gençlerbirliği

Çin'den aksiyon kamerası sipariş ettim. Bu forumda okuduğum bilgiye dayanarak 100 dolar üstüne gümrük vergisi alınıyor diye 70 dolarlık kameranın yanına motor için çakmak ıvır zıvır ve hatta bazı gereksiz bişiler daha aldım. 100 doların hemen altında bıraktım. DHL beni aradı kargonuz geldi gümrük vergisine dahil vergi ödeyeceksiniz dedi, dedim yahu 100 dolar değil mi niye vergi ödüyorum, kadın dedi hayır 75 Euro nedense müşterilerimiz sürekli 100 dolar olduğunu sanıyorlar.(hanginiz yazdı lan )

Neyse aklınızda olsun alışveriş ederken sınır 75 Euro imiş. çapraz kurdan hesaplayın bakın kaç dolar ona göre alışveriş edin.

saygılar efenim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    hata sende 75 euro üzerinde sipariş vereceksen satıcıyla konuşuyorsun bu ürünü bana hediye olarak gönder diye kargonun üzerinde gift kutucuğu var satıcı ona tik atarsa gümrükte içine bakamıyorlar veya satıcıya ürünün 75 euro altında olduğunu belirtmesini söylersen sana yardımcı oluyorlar ürünün böylece gümrüğe takılmıyor bir de sürekli birşeyler alıyorsan alıcı kısmına hep kendi adını yazma aileden birinin adını yaz

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Şerefsiz Dhl bilerek ürünü gümrüge sokuyor. Ürünün gümrükte takılması için elinden geleni yapıyor. Çünkü ürün gümrüge takılınca kendi depolarında ürünü sakliyorlar ve ürünü almak istediğinizde gümrük vergisine ekstra olarak bilmem ne kadar depo ücreti yada ardiye ücreti çıkıyor. Ürünün fiyatını geçebilir bu ücret.

Ürünün fiyatını az yazmakta problem. Çin ve benzeri ürünlerde pek problem yaşamadım ama avrupa ülkelerinden gelen paketleri daha bi titizlikle inceliyorlar. Yani ürünün fiyatını az gösterseniz bile gümrük memuru şüphelenip sizden odediginiz tutarı kanitlamanizi isteyebiliyor. Daha önce başıma geldi. Gearbesten satin aldığım ürünler paketleme hatasindan dolayi fiyati yazilmadan gönderilmişti. Ptt benden ürüne ödediğim ücreti kanitlamami istedi. Banka ekstreleriyle felan bayağı bir mail trafiğinden sonra ürünü alabildim. Dikkatli olun bu konuda ve mümkünse dhl kullanmayın.

Hediye fln yazmadım çünkü limit nasıl olsa 100 dolar diye düşünüyodum. Ve arkadaşın da dediği gibi benden kredi kartın ekstresini aldığım ürünlerin fiyat bilgilerini gösteren linki istediler. Ve 3 dolarlık motor çakmak girişi aldım diye motorumun adıma kayıtlı ruhsat fotokopisini istediler!

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Geçem hollandadan birşey sipariş ettim. 2 metre x 1 metre boyutunda bir kutuydu. Fiyat olarak 150 dolar yazdırdım. Toplamda 95 lira civarı gümrük vergisi ödedim. Gümrüğe takıldıktan sonra sanıyorum 1 hafta için bu parayı öderseniz, depo ücreti ödemiyorsunuz.

UPS kargo ile geldi. Sağolsunlar ciddi ilgilendiler. Habersiz bırakmadılar. Her adımda gerek telefonla, gerek maille haber verdiler.

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Dhl ile geliyosa gumrugu affetmiyolar
    Kac lira istediler?

Ben depo için ekstra bi ücret ödemedin istedikleri evrakları hemen onlara yolladım %20 vergi ödedim aldıklarımın %20si kadar

dental_land - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    75 euro=83,74 dolar=246,96 tl

blue4XL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Önce MCT250, şimdi Yamaha
    Alıntı derdalan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam gençlerbirliği

Çin'den aksiyon kamerası sipariş ettim. Bu forumda okuduğum bilgiye dayanarak 100 dolar üstüne gümrük vergisi alınıyor diye 70 dolarlık kameranın yanına motor için çakmak ıvır zıvır ve hatta bazı gereksiz bişiler daha aldım. 100 doların hemen altında bıraktım. DHL beni aradı kargonuz geldi gümrük vergisine dahil vergi ödeyeceksiniz dedi, dedim yahu 100 dolar değil mi niye vergi ödüyorum, kadın dedi hayır 75 Euro nedense müşterilerimiz sürekli 100 dolar olduğunu sanıyorlar.(hanginiz yazdı lan )
    Neyse aklınızda olsun alışveriş ederken sınır 75 Euro imiş. çapraz kurdan hesaplayın bakın kaç dolar ona göre alışveriş edin.
    saygılar efenim
    Aslında meselenin özü bu linkte olabilir. Bence sizin siparişiniz kargo ile gelince otomatik olarak "Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya" kapsamında değerlendirilerek fatura bedelinin % 20 si üzerinden (Çin'den geldiği için) vergilendirildiğinizi düşünüyorum. Oysa siz kargo yerine posta yolunu tercih etmiş olsaydınız büyük bir ihtimalle hiç vergi vermeyecek, en kötü ihtimalle (siparişinizdeki ürünlerin tamamının aynı pakette olduğunu varsayarak) 100-83,69=16,31 doların %20 si için vergi vermek durumunda kalacaktınız. Bundan sonraki siparişlerinizde gönderim şekline dikkat edin.

Alıntı derdalan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hediye fln yazmadım çünkü limit nasıl olsa 100 dolar diye düşünüyodum. Ve arkadaşın da dediği gibi benden kredi kartın ekstresini aldığım ürünlerin fiyat bilgilerini gösteren linki istediler. Ve 3 dolarlık motor çakmak girişi aldım diye motorumun adıma kayıtlı ruhsat fotokopisini istediler!
    Yani bunun neden yapıldığını anlayamadım. Eşinize, dostunuza da o çakmaklığı almış olabilirsiniz. Ruhsatın istenmesi çok garip geldi. Bürokratik bir durum yada kendi mevzuatları gereği iç denetlemelerde bu fotokopiyi göstermek gerekebilir diye düşünmüş olabilirler ama yine de bana çok garip geldi. Hem vergiyi al, hem de ruhsatın fotokopisini al, inanın çok garip. Ha, siz bir üründen 10 tane sipariş verdiyseniz ticari kapsamına girer ruhsatın fotokopisi de fayda etmez, direkt o ürünlere el koyarlar. Ticari statünüz varsa bu sefer o kapsamda vergi alırlardı.

Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hata sende 75 euro üzerinde sipariş vereceksen satıcıyla konuşuyorsun bu ürünü bana hediye olarak gönder diye kargonun üzerinde gift kutucuğu var satıcı ona tik atarsa gümrükte içine bakamıyorlar veya satıcıya ürünün 75 euro altında olduğunu belirtmesini söylersen sana yardımcı oluyorlar ürünün böylece gümrüğe takılmıyor bir de sürekli birşeyler alıyorsan alıcı kısmına hep kendi adını yazma aileden birinin adını yaz
    Kısmen doğru bilgi. Yukarıda yazdığım gibi, posta yada ptt kargo ile getirtirseniz öyle eşin dostun ismine almanıza gerek olmaz. Ptt'de her zarfı açmazlar, zarfın üstündeki satıcının beyanına bakarlar. Zarfın içinde cep telefonu olursa asla almanıza izin vermezler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)