Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha MT-125
    Motosiklet ile giderken şehir dışından gelen bir sürücü ile kaza yaptım 8de8 adam hatalı motorumda maddi 1000 tlye yakın hasar var kolumda dikiş izleri ve bir sürü kesik var (adamın camına kolum girdi). Adama abicim gönder 1000tlyi ne sen uğraş ne ben uğraşayım dedim uzlaşmaya varmak istemiyor. Üstüne üstlük ukala ukala davranıyor. Kaza sırasında arabasında bekleyip vatandaşların gelmesini bekledi.Ne bir geçmiş olsun dedi ne bir yüzümüze baktı. Psikiyatristten rapor almayı düşünüyorum trafiğe çıkmaya korkar oldum yada evden çıkmaya korkar oldum gibisinden öyle kolay kolay vermezler demeyin tanıdık ile alırım. Bu durumdan ben ne kadar tazminat elde edebilirim ? Adam telefonda bana benden para çalcaksınız falan diyor iyice sinirlendirdi bizi. Ne kadar tazminat alabilirim ??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Artık alamazsın
    Karşı taraf bu yazdıklarını mahkemede kanıt olarak gösterecektir.
    ocyhy bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Yamaha MT-125
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artık alamazsın
    Karşı taraf bu yazdıklarını mahkemede kanıt olarak gösterecektir.
    Ne kadar alabilirdim peki ?

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Ne kadar kaybettiğin değil, ne kazandığın önemli......
    ocyhy bunu beğendi.

Hocam bu ne boyle ne kadar alabilirim ne kadar alabilirim.sigorta zararinizi karsilar geri kalan birsey olmaz bence.

Motosikleti
    Yamaha MT-125
    Alıntı bllhlskr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu ne boyle ne kadar alabilirim ne kadar alabilirim.sigorta zararinizi karsilar geri kalan birsey olmaz bence.
    Adam bize hırsız dedi ve başta masrafınızı karşılarım dedi. Şimdi arıyorum telefonlarını bile açmıyorlar. Sigortadan karşılatmıycam cebimden vericem. Ben adamın ve o adamın ailesinin bize yaptığı tavırlara bir ders vermek istiyorum başta insan gibi anlaştık abicim 1000tl masrafı çıktı anlaştıysak şikayetimizi geri çekiyorum dedim. Tamam göndericem haber bekle dedi şimdi telefonları açmıyor mesajlara görüldü atıyor. Telefonda bize artistlik yapıyor ben o kadar anlaşmak istememe rağmen

Alıntı atheras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam bize hırsız dedi ve başta masrafınızı karşılarım dedi. Şimdi arıyorum telefonlarını bile açmıyorlar. Sigortadan karşılatmıycam cebimden vericem. Ben adamın ve o adamın ailesinin bize yaptığı tavırlara bir ders vermek istiyorum başta insan gibi anlaştık abicim 1000tl masrafı çıktı anlaştıysak şikayetimizi geri çekiyorum dedim. Tamam göndericem haber bekle dedi şimdi telefonları açmıyor mesajlara görüldü atıyor. Telefonda bize artistlik yapıyor ben o kadar anlaşmak istememe rağmen
    Hocam varsa etrafta kamera falan acin dava gitsin manevi tazminati bilmem ama avukat parasina kadar alirsin.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Avukatla konussana bu konulari
    mitmuallim bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-125
    Alıntı bllhlskr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam varsa etrafta kamera falan acin dava gitsin manevi tazminati bilmem ama avukat parasina kadar alirsin.
    Mobese kameraları vardı kaza anında hatta en az 3 kamera çekmiştir bizi

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    parayı vermesin. bugün 1000 lira isteyen yarın 2000 ister. şurası bozuldu. lamba patladı, başım ağrıdı deyip durur. en iyisi sigorta kanalıyla çözmek.

Motosikleti
    Yamaha MT-125
    Alıntı bindiregandi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    parayı vermesin. bugün 1000 lira isteyen yarın 2000 ister. şurası bozuldu. lamba patladı, başım ağrıdı deyip durur. en iyisi sigorta kanalıyla çözmek.
    Niye yarın 2000 isteyeyim işciliği bile kendi cebimden karşlıayacaktım benim derdim motora hasar kaydı olmasın fakat adama listeyi attığım halde işcilik fyatı dahil olmadan bana beni kandırıyorsun dolandırıyorsun falan dedi. Gel dedim birlikte gidelim bayiye gene döndü

evilded - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Delight
    Maddi tazminat ikiye ayrılır, mala gelen zarar, bedene gelen zarar.
    mala gelen zarar motosikletin hasar almasıdır, bedene gelen hasarlar, kaza nedeniyle işlevini yitiren organ ve varsa bu organın günlük hayatta neden olduğu (işgücü kaybı) tazmin edilir. Bunun dışında motosikletin hasar gördü diyelim 1 ay kullanamadın bu bir aylık ulaşım giderin de karşılanır. Kısacası eğer karşı taraf %100 haksız ise kaza nedeniyle uğranılan tüm zararlar tazmin edilir . Bunun yanında manevi tazminat denilen yine kolun kırıldı ağrı çektin, 1 ay yatakta kaldın bunlar manevi yaşanan üzüntülerdir. Bu üzüntüyü bir nebze karşılamak için mahkeme manevi tazminat adı altında mağdur lehine para ödenmesine karar verebilir.

Durum bu şekilde.

berkay3212 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR 2015
    Alıntı atheras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Niye yarın 2000 isteyeyim işciliği bile kendi cebimden karşlıayacaktım benim derdim motora hasar kaydı olmasın fakat adama listeyi attığım halde işcilik fyatı dahil olmadan bana beni kandırıyorsun dolandırıyorsun falan dedi. Gel dedim birlikte gidelim bayiye gene döndü
    Yasal olarak bunu diyemezsin. Sigortası senin her türlü hasarını karşılar. Trafik sigortası olduğu için adamın cebinden mahkemeye bile gitsen 5 kuruş çıkmaz. Maalesef türkiyede sistem bu %100 haklıda olsan uğraşan cezasını çeken sen oluyorsun. Benimde motorumda 1900tl hasar kaydı var, park halinde çarptılar.
    https://www.youtube.com/channel/UCG8V2OFsRDyxuCrAklq8aBg

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Atheras bence ugrasmayin sonuc cikacagini sanmam. Zira sizin motosikletinizin hasar kaydi cikmasin diye bence karsi taraf cebinden odeme yapmak zorunda degil. Madem 8/8 suclu. Karsi tarafin sigortasi masrafinizin tamamini karsilar. Sigorta bunun icin var. Ama adamin evraklari eksikse, sigortasi ehliyeti yoksa para istemekte hakli olabilirsiniz. Gecmis olsun.

35Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Super Tenere 1200
    Eğer vücudunda hayatının geri kalanında dış görünüşü etkileyecek bir yapı bozukluğu oluştuysa bir avukat aracılığıyla şahsa manevi tazminat davası açıp bir miktar para alabilirsin. Bunun dışında kaza olduktan sonra ki iyileşme sürecinde yaşadığın psikolojik çöküntüyü ve özgüven kaybınıda ekleyebilirsin dava dosyasına. Sigorta ödemez bunları ama şahıstan alabilirsin. Bu arada motorunu yaptırdıktan sonra sigortadan değer kaybı parasını istemeyi unutma.Yukarıda ki bişey olmaz uğraşma diyenleri sakın dinleme bilip bilmeden konuşur onlar, emsal davalar var.
    atheras bunu beğendi.

Yanagisawa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC gitti Hayabusa Alma Arifesinde
    Ben arac kazasinda boyle birseyi yasadim ve olay ogle soyledigin gibi rapor alirimla tanidikla olan birsey degil. 1 En az 3 sene dava surer mahkeme kacirirsan hakkinda yakalama emri cikar ve ummadigin bir yerde nezarette bulursun kendini.

2 Adamin 8/8 sucu var diyorsun ve sigortasi varsa senin tum masrafin SIGORTA tarafindan expertiz yoluyla karsilanir kimse senin motorunun hasar kaydi olmasin diye cebinden para vermez karsi tarafin en doga, hakki bu ayrica sigortalarin yaralamali kazalarda verdigi tazminatta vardir.

3 bu yazinda adam 8/8 suclu bile olsa sonuçta kaza bu ne se istiyerek yaptin nede o sana bir zarar vermek istedi dava bilir kisiye gider bilir kiside seni bir devlet kurumuna yollarsa es dost vasitasiyla alirim dedigin raporu alirsin.

4 ben boyle bir olayi yasadim ve 5 sene mahkemelerde surundum sonucta manevi tazminattan onu zor duruma dusurebilirsin ama avukatsiz bu isler yurumez ve yasayacagin surecte attigin tas urkuttugun kurbagaya deymez surecte illalah edersin.
    evural bunu beğendi.

mustafa42121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kardes tr bura ne bekli10?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Kimse sormamış, ben anlamadığım için sorayım.

Kaza olduğunda tutanak tuttunuz mu? Kaza ile ilgili bütün prosüdürler uygulandı mı?

Neden adamı arayıp muhatap oluyorsun?
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Kaza tutanağı varsa, gider dilekçe ve ifade verir şikayetçi olursun hukuk süreci başlar..

simurgg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimse sormamış, ben anlamadığım için sorayım.

Kaza olduğunda tutanak tuttunuz mu? Kaza ile ilgili bütün prosüdürler uygulandı mı?

Neden adamı arayıp muhatap oluyorsun?

Uygulanmamis, cunku bu kaza yapan arkadas ileride motorunu "kazasiz" diye satabilmek icin sigortayi ise dahil etmek istememis.

Sonra da karsi tarafin kendisine hirsiz demesine sasiriyor.

Ve karsi tarafin kendisine aciktan para yollamakta isteksiz olmasina da sasiriyor.

Tutanak tutulsaydi iki tarafinda ruhu bile duymadan tum sorunlar sigorta sirketi tarafindan halledilecekken 'aramizda halledelim abi' yuzunden devamli calan telefonuna artik bakmamasina da sasiriyor.

Ve tum bu saskinlikla karsi tarafa "maddi manevi tazminat davasi acarak ne elde edebilirim"in derdinde...
    zaferce ve Yanagisawa bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)