Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Vazgeçtim bu sevdadan

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Gayet isabetli karar. Benzer durumu ben de yaşadım. 5 sene kullanmadım. Sonra bir şekilde esti aldım yine.

Ama trafikte motorsiklet kullanmak kesinlikle tehlikeli bir şey. Ölümlü yahut sakat bırakacak kazaya bulaşma riskinizi en az yirmiye kalıyorsunuz arabaya göre.

E peki ben niye kullanıyorum? Yurt dışında yüz elli bin nüfuslu bir kasabada yaşıyorum. İnsanlar eğitimli, trafik yok, yollar düzenli ve kaliteli. Türkiye'de, hele hele buyuk şehirde, araba kullanmayı bile sevmiyorum, ki acaip severim normalde...

Bu arada motorsikleti bırakırken yerini tutsun diye Honda S2000 edindiydim. İlk başta çok yavaş ve zevksiz geldi, ama alışınca o da çok hoşuma gitti. Hatta birçok motorsikletten daha zevkli kullanması diyebilirim. O derece.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ali İmran surasi 145. Ayet

"Allah'ın izni olmadıkça hiçbir kimseye ölmek yoktur. (Ölüm) belirli bir süreye göre yazılmıştır. Kim dünya menfaatini dilerse, kendisine ondan veririz. Kim de ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri mükafatlandıracağız."

Ölmekten korkmayın ama bir gün öleceğinizide aklınızdan çıkarmayın.

Bana soruyorlar "Neden motora biniyorsun?" diye, bende onlara "Bana birgün öleceğimi hatırlattığı için biniyorum" diyorum.
    barodi bunu beğendi.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kader kader diye diye resmen köreldik,bi bosvermis olduk,abi bi onceki sayfada gayette dogru yazilmis ozaman niye kask takip niye ekipman takiyoruz? Nasi olsa ölmiyceksin e daha ne? Taman herkesin inanci kendinede,inancin iyi yanlarini almak lazim,temizligini,duzenini,guzelliklerini alin,eger kader diye bi kelime olmasaydi,ben inaniyorumki insanlar kavsaklarda bir kere daha sagina bakacaklardi,bi kaza oluyo konusuyoruz hatalarini soyluyorum,kaderde varmis diyip geciyo,yav hatani gorsene,bidahakine dikkat ederim desene,kader de kader,sacma sapan bi hata yapip öldügündede ben arkasindan diycem 'kader yav napalim'

Edit:Hic kimsenin inancina laf soylemiyorum,simdi birisi cikar sacma sapan yorum yapar,benim sahsi gorusum,sahsi yorumumdur,katilip katilmamakta sizin sahsiniza aittir,katilmiyosaniz,'mantik' cercevesi icinde konusulup tartisilabilir,saygilar
    eren3736 bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Arkadaşlar, kader diye bir sürü yanlış şeyler yazan olmuş. Bu tür düşünceler malesef kader meselesini suistimal ederek kendi iradenizi sorumluluktan kurtarmaya çalışan nefsinizin isteğinize dini bir kılıf uydurmasından başka bir şey değil.

Kader meselesini bu şekilde kullanmak itikaden de yanlış, çünkü iradenize ters. Unutmayın, İslam'a göre yaptığınız herşeyden siz sorumlusunuz. Allah onun için yıldızlar ve melekler dahil yarattığı hiç bir şeye değil de insana vermiş cüzi iradeyi. "kader böyleymiş" sorumluluktan kaçış için değil, sizin kontrolünüz dışında gerçekleşen şeylere tevekkül düşünceli söylenebilir belki. Ama tehlikesi belli bir şeyi bilerek yaptıktan sonra denmez. Biraz sert olacak ama, dense dense, zarara bilerek girene merhamet edilmez denilir.

Kader ince bir mesele, okuyalım, öğrenelim, Cebriye ve Mutezile'nin düştüğü hataya düşmeyelim

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    İyi yapmışsınız yerinde bir karar.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Şimdi bırakırsınız. Sonra bir bahane ile yeniden başlarsınız. Ben evlendikten sonra 15 sene bıraktım. Tekrar başladım (Laf aramızda kadın dırdırına da iyi gelir İnsan bazen olumsuz düşüncelere kapılıyor. Bu akşam ben de bayağı içerledim. Kilit trafikte 10km/h ile araçların yanından ilerlerken üst üste iki araç üzerime sürdü. elbiseme değercesine. İnsan düşünüyor. "Tamam senin seridine 50cm. girmişiz. Fakat yol geniş. Bu kadar da mı hoşgörü yok." Bu olumsuz düşünceler bir müddet sonra unutuluyor. Hayırlısı...

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    ben konuya farklı yaklaşıyorum zira korkularımız bizi yönlendirdiği anda kaybettğimiz şeylerde fazla oluyor.15bin km yol yapmışsınız ama içinizde hala korku var ise benim görüşüm sizin motor hakimiyeti ve trafikde yol okuma konusunda sıkıntılarınız var ve buda size olumsuz etki ediyor.Ülkemizde eğitimin önemli odluğu gerçeği herkes tarafından bilinsede şu koskoca forumda kaç kişi adam akıllı kurumlardan eğitim almış hiç düşündünüzmü? motoru alacaz yada yükseltecez diye para kasmaya imkan var ama eğitim almaya imkanlar elverişsiz diyorsak işte "kaza yaparım ölür yada sakat kalırım" korkusu yaşarsınız.

Elbette kişinin kendisini bilmesi ve güvenmesi lazım.Ama kendini motor konusunda tam bilmiyor yada güvenmiyorsa korkular ön plana çıkacaktır hiç kuşkusuz dolayısı ile etrafdan duyulan haberler şahit olunan olaylardan etkilenmemek mümkün olmasada motor kullanan bir sürücü kendini biliyor ve yolda her türlü riske karşı bilinçi sürüş yapıyor ise tehlike şartlarını minimuma indirip daha güvenli sürüş yapabilir.

Birde ben bu bahar ayı kış ayı sendromunada karşıyım.Motor yazda kışda kullanılır neyi ertiliyoruzki? insna kendini iyi hissetiği her koşulda motor kullanabilir,buda ayrı bir korku durumu söz konusu yani kış ayı şartları ,yağış ,soğuk,rüzgar etkileride motor kullanma konusudna insnaları geri adım attırıyor.Bunların hepsi çözülebilecek şeyler.

Benim tavsiyem kendinize güveniniz yoksa motor zaten kullanmayın,bunun yazıda kışıda aynı olacaktır sizin için ama kendi içinizde hissetiğiniz eksiklikler varsa onları giderin bu kış sezonunda,emin olun korkularınızı ve kaygılarınızı yeneceksiniz.Eğitimde öğrenmenin sonuda yaşıda yok ama genelde kış sezonunda eğitim süreçleri hızlanır bilinçli sürücüler için çünkü bahar sezonuna daha bilinçli daha özgür ve korkularından arınmış şekilde yola çıkarlar.Benim tavsiyemde bu yöndedir.
    Şahsi İnstagram Hesabım: _hayalet_ct.mc
    Chaos Turkey MC - instagram: chaos.turkey.mc
    Superlight Türkiye Facebook Sayfamız: slturkiye

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı BlackGhost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben konuya farklı yaklaşıyorum zira korkularımız bizi yönlendirdiği anda kaybettğimiz şeylerde fazla oluyor.15bin km yol yapmışsınız ama içinizde hala korku var ise benim görüşüm sizin motor hakimiyeti ve trafikde yol okuma konusunda sıkıntılarınız var ve buda size olumsuz etki ediyor.Ülkemizde eğitimin önemli odluğu gerçeği herkes tarafından bilinsede şu koskoca forumda kaç kişi adam akıllı kurumlardan eğitim almış hiç düşündünüzmü? motoru alacaz yada yükseltecez diye para kasmaya imkan var ama eğitim almaya imkanlar elverişsiz diyorsak işte "kaza yaparım ölür yada sakat kalırım" korkusu yaşarsınız.

Elbette kişinin kendisini bilmesi ve güvenmesi lazım.Ama kendini motor konusunda tam bilmiyor yada güvenmiyorsa korkular ön plana çıkacaktır hiç kuşkusuz dolayısı ile etrafdan duyulan haberler şahit olunan olaylardan etkilenmemek mümkün olmasada motor kullanan bir sürücü kendini biliyor ve yolda her türlü riske karşı bilinçi sürüş yapıyor ise tehlike şartlarını minimuma indirip daha güvenli sürüş yapabilir.

Birde ben bu bahar ayı kış ayı sendromunada karşıyım.Motor yazda kışda kullanılır neyi ertiliyoruzki? insna kendini iyi hissetiği her koşulda motor kullanabilir,buda ayrı bir korku durumu söz konusu yani kış ayı şartları ,yağış ,soğuk,rüzgar etkileride motor kullanma konusudna insnaları geri adım attırıyor.Bunların hepsi çözülebilecek şeyler.

Benim tavsiyem kendinize güveniniz yoksa motor zaten kullanmayın,bunun yazıda kışıda aynı olacaktır sizin için ama kendi içinizde hissetiğiniz eksiklikler varsa onları giderin bu kış sezonunda,emin olun korkularınızı ve kaygılarınızı yeneceksiniz.Eğitimde öğrenmenin sonuda yaşıda yok ama genelde kış sezonunda eğitim süreçleri hızlanır bilinçli sürücüler için çünkü bahar sezonuna daha bilinçli daha özgür ve korkularından arınmış şekilde yola çıkarlar.Benim tavsiyemde bu yöndedir.
    Usta şimdi o iş öyle değil. Ben motordan kendi hatam ile bir kez düştüm, yavaştım aslında, vites büyüttüm, motor patinaj çekti, toplayamadım yan yattım. Hiç de aklımdan geçmedi "bu motor tehlikeliymiş be yaa" diye. Kendime dedim ki; "araba değil bu motosiklet, araba alışkanlıklarını bırak"
    Solladığım araçla bir noktada birbirimize yaslandığımızda ise kendime dedim ki "aynasından göz temasını kurmadan, farkedildiğinden emin olmadan,araba sollarsan öyle sinyalsiz falan dönüverir üstüne".

Ama arkadaş haberlere bakıyorum, adam yasak yerden u çekerken motoru ezmiş, sağındaki arabanın sıkıştırması sonucu sola kaçan araç ordaki motoru devirmiş, daha geçen gördüm Ankara'da kurye motoru olduğu belli honda spacy, adamı kaldırımla araba arasında sıkıştırmışlar, elemanın bir şeyi yoktu Allahtan. Benim bahsettiğim bu. Ben zaten %95 oranında şeridin birini kendime tahsis eder öyle kullanırım motoru. Çok çok mecbur kalmadıkça aralara girmem, Ankara trafiği de bunu çok gerektirmiyor. (Ama mesela ilerleyemeyen trafikte sağımda solumda apaçi kılıklı otomobil falan varsa hemen bir boşluktan kaçar, bakınca kültür seviyesi daha iyi görünen sücülerin arabalarının yanına dururum ki ezmesinler. Bunun dışında aralara girmem, yanımda ağır vasıta ile viraja girmem, dikiz aynasından şöförle göz göze gelmeden sollama yapmam. Kornayı sık ve kısa kullanarak "buradayım" derim. Ancak trafikte vasıtadan sayılmadığımızı, azcık zorda kalan araç sürücüsünün göz göre göre üstümüze geleceğini, bazılarının ise sebepsiz yere sıkıştırıp kaza yaptırmaya çalıştığını inkar etmek hata olur.
    R1100RT kullanırken, 3 şeritli yolda bulunan tek aracı sollarken sıkıştırıldığımı biliyorum. Boş yolda adam aynadan geldiğimi görüp tam zorda kalacağım noktada sola kırmıştı direksiyonu. Gaz açarak sıyrıldım, az ilerde durdum, adam durmadı. Dursa sonuç iyi olmazdı. Plakasını polise bildirdim, Ankara olanlar bilir, Ülker fabrikasının karşısında her daim polis noktası olur, aracı tekrar sollayıp oraya daha önce varıp polise şikayetimi bildirdim, tehlikeli araç kullanmaktan ve trafiği tehlikeye sokmaktan ceza uygulandı. Başka bir numara yok. Sizce o araç bunu kendisini sollayan bir otomobile yapabilir miydi?
    c4gin bunu beğendi.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motosikleti
    4. motor Honda
    Alıntı Evrenalpar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence motosiklet kullanmanın en can sıkıcı noktalarından biri de, ölmek ya da sakat kalmak dışında, en basit kazada bile el - ayak bileğinin, omuzun, kaburga kemiklerinin, kalçanın kırılması ve işten güçten bir süre mecburi uzak kalmak, hatta belki de işsiz kalmak.
    Kesinlikle malesef en can sıkıcı durum bu yoksa, cidden büyük bir şanssızlık(biz aşağıdan yoldan geçerken üst geçitten üstümüze kamyon düşmesi gibi) veya büyük bir hata(dar ve kontrollü olmayan yolda süratli gitmek) yoksa motorda ölüm otomobilde olduğu gibi kolay olabilicek birşey değill gibi geliyor ama işte en ufak birşeyde yaralanmak ve sakatlanmak kolay, birde kalıcı hasar kalırsa o daha kötü bence motor bu yüzden tehlikeli...

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)