Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sizce nasıl bi yol izlemeliyim ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha R25
    Motorum 800 kmde r25 3 ay kapatmayı düşünüyorum kapalı otoparka 3 ay motora sıkıntı olmaması icin neler yapmalıyım ?? 3 4 günde bir calıstırmaya gidicem

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    haftada 1 çalıştırmaya gidiceksen hiç birşey yapma.Üzerini güzelce ört yeter. Deponu doldur ağzına kadar. Kış geldiği için herhalde kapatıyorsun.Fakat şunuda unutma çalıştırdığın gün hava güzel ise soğuk olması önemli değil yağmurlu değilse o gün bi 10 km sür motoruda.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Rölantide çalıştırdığın akü enerji olarak 12 volt gibi bir enerji üretiyor, buda sağlıklı şarj etmesine yetmeyebilir, berk arkadaşın dediği gibi 10 km gibi bir mesafede sürmelisin, motoru öyle yatıralım dememek lazım, kış boyunca yatacaksa akü çıkartılıyor.. değer mi bilmem, ben mutlaka sürme taraftarıyım,
    kapalı garaj olması iyi fakat nemli ortam olmamasına da dikkat etmek lazım..
    keremkrmn ve mobyby bunu beğendiler.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    3 ay mı ?
    Her türlü sıkıntı olur bence..
    Hiç bişey olmazsa lastikler iner, akü biter, kediler mesken tutar, gelen gidenin dikkatine çeker
    "-Lan bu motor 2 aydır ne duruyor burda adam unuttu heralde" diyen biri çöker, çizer, vurur, düşürür, çalınır etc..
    AWESQME ve AKIN17 bunu beğendiler.

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 ay mı ?
    Her türlü sıkıntı olur bence..
    Hiç bişey olmazsa lastikler iner, akü biter, kediler mesken tutar, gelen gidenin dikkatine çeker
    "-Lan bu motor 2 aydır ne duruyor burda adam unuttu heralde" diyen biri çöker, çizer, vurur, düşürür, çalınır etc..
    hahahah mahalledeki yaşlı teyzeler gibi hemen başına ne kadar kötülük gelirse saymış zümer ama hepsi doğru
    AWESQME, obarey ve AKIN17 bunu beğendiler.
    Kelimelerini yükselt sesini değil, yağmurdur çiçekleri büyüten gök gürültüsü değil.

Motosikleti
    Yamaha R25
    Hahahaha cok iyi ya kapalı otoparka koyuyorum evime
    2 dakika ozaman haftada bir 10 km sürerim üstünü brandayla örtmedim yatak çarşafıyla örttüm terletme yapmasın diye Depom çeyrek dolu olursa ne gibi sorunlar olur bide bakımını yaptırimmi 1000 bakımına 100 km var yada nisanamı bırakim sezonda yapar sürerim diye düşünüyorum

Motosikleti
    mondial mct 250 2006 mondial mc honda 125 titan
    ars kardeşim herkezin görüş ve fikirlerine saygı duyarım motorru ister yatırırsın veya kış uykusuna veya kışın azar azar gezersin ama illa kışın tehlikeli olur motoru kış boyunca kullanmıcam dersen aküyü sökersin depoyu boşaltırsın ister keyfime bakim yazın sürerim dersin istersen benim gibi kışında azda olsa beş on kilometre motoru sürersin ama yerler buz olursa kayar düşersin çok dikkatli olmak lazım tekerin düz bassın kardeşim.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Bir tanidigim sonbaharda acik otoparkta regal raptoru birakti, ustunden kis gecti, hic dokunmadi..baharda 2-3 marsla calistirdi.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Eskiden velesbiti tekerlerinden tavana asarlardı lastikler inmesin, iz yapmasın diye..
    (İç anadolu yöresi Velesbit = pisiklet)

3 ay yollar buzluydu, tuzluydu diye bırakıp binmeyeceğim motora para vermem şahsen..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Bitecek tek şey aküdür. Oda sürücü selesi altında. Söker eve koyarsın. Ayda bir araç akü şarj cihazı ile şarj edersin olur biter.

Hatta bak motomaxde indirim var yüzde 30: http://www.motomaxonlineshop.com/h-t...cihazi-pmu2147
    İndirimle 35TL ye gelir. Aynı cihaz benim arkadaşımda var, sorunsuz kullanıyor, gayet. memnun

Ha ben şarj cihazı almam dersen götür bi oto akücüsüne. Şu aküyü bu gece bi şarja koyuverin yarın alacam de. 5-10 tl bişeye akünü şarj ederler. Oda şartlarında yeni bir akü kolay kolay boşalmaz. Kış boyu 2 kere şarj ettirsen yeter.

Baharda akünü yerine tak, lastik basıncını kontrol et, keyifle gazlamana bak

Motosikleti
    Yamaha R25
    Depoyu fullemekmi gerekir yoksa boşmu bırakmak gerekir ?

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı Ars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Depoyu fullemekmi gerekir yoksa boşmu bırakmak gerekir ?
    R25 yeni bir motosiklet olduğundan aslında fark etmez. Nedeni de şu;

Depo fullemedeki mantık şudur: Benzin deposu motosikletlerde genellikle metal olduğundan depo boş bırakılırsa zamanla havayla temas eden kısımlarının pas yapma ihtimali ortaya çıkar. (yeni bir depoda bu olmaz ancak zamanla iç kaplamasında aşınma olmuş motosikletlerde olabilir) Ancak ağzına kadar benzinle dolu bir depoda içerisinde hava ile temas eden yüzey kalmayacağı için paslanma diye bir durum söz konusu olmaz.

Bu nedenle dolu depo bırakmanın daha iyi olacağı söylenir. Fakat 6 aydan daha uzun süre (1-2 yıl) bekletilen motosikletlerde benzinin kimyasal yapısındaki bozulma olacağından bu benzinin yeniden çalıştırma öncesi değiştirilmesi de tavsiye edilir.
    3 aylık bir süre zarfında böyle birşey söz konusu değil. Kafan rahat olsun.

Akünü sök, motorunu güzelce kilitle, brandanı ört, haftada bir uğra motorunu sev

kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    R25 yeni bir motosiklet olduğundan aslında fark etmez. Nedeni de şu;

Depo fullemedeki mantık şudur: Benzin deposu motosikletlerde genellikle metal olduğundan depo boş bırakılırsa zamanla havayla temas eden kısımlarının pas yapma ihtimali ortaya çıkar. (yeni bir depoda bu olmaz ancak zamanla iç kaplamasında aşınma olmuş motosikletlerde olabilir) Ancak ağzına kadar benzinle dolu bir depoda içerisinde hava ile temas eden yüzey kalmayacağı için paslanma diye bir durum söz konusu olmaz.

Bu nedenle dolu depo bırakmanın daha iyi olacağı söylenir. Fakat 6 aydan daha uzun süre (1-2 yıl) bekletilen motosikletlerde benzinin kimyasal yapısındaki bozulma olacağından bu benzinin yeniden çalıştırma öncesi değiştirilmesi de tavsiye edilir.
    3 aylık bir süre zarfında böyle birşey söz konusu değil. Kafan rahat olsun.

Akünü sök, motorunu güzelce kilitle, brandanı ört, haftada bir uğra motorunu sev
    Depoyu fullemenin bi mantigi daha var oda su..
    Kisin arabankn caminda metalinde çiğ duşer ya.. iste o havadaki suyun soguk metale degip sivi formuna donusmesi.. ayni durum senin deponun icinde olucak ve benzinine su karisicak..(kismen)

Deponu doldurarak deponun icindeki havayi (dolayisi ile su buharini) minimuma indiriosun

Ek olarak lastikleri havaya kaldirmani oneririm.. yere basan noktada kabaklasma olmasin diye.. yada haftada bir ileri geri yapacan.

Akuyu cikarmak fsydali olucaktir akunun omurunu uzatir.. akuyu sarj cihazina takmak dahada faydali olur akun bosaldikca o sarj edicektjr (ejnebiler buna trickle charger der)
    SuleymanE bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    görmek istediğin gibi bırak
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Motosikleti
    Yamaha R25
    Birde son olarak motorum 950 Km de 1000 bakımını 3 ay yatırdıkdan sonra yapsam olurmu ? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim harika insanlarsınız )

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Alıntı Ars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde son olarak motorum 950 Km de 1000 bakımını 3 ay yatırdıkdan sonra yapsam olurmu ? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim harika insanlarsınız )
    1000 km bakımı yağ değişiminden ve kontrollerden ibaret. Sürmeyeceksen yağı değiştirme boşuna eskimesin.
    Depoyu dolu bırakacaksan da o benzinle marşa basma baharda boşaltıp temiz benzin koy(nasıl yapılıyor bilmiyorum)
    Kimse değinmemiş ama vitesi boşta bırak donmasın.
    Zincirini yağlı bırak paslanmasın.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Zaten herkes yazmış birşeyler ve hepside doğru şeyler yapabilirsin ama ben yinede haftada 10 km sürmen taraftarıyım. Ama sürmesende hiç birşeycik olmaz. Ben geçen sene 2 ay kadar yurtdışında kaldım ve geri geldiğimde tek marşta çalıştırdım. Depo doluydu zincir bakımını yapıp gitmiştim ama geri geldiğimde tekrar bir zincir bakımı yaptım baya bir toz yapışmıştı çünkü. Lastiklerin temasını taştan kesebilirsin iyi birşeydir bu eğer kesemiyorsan altına bir tahta koy hem lastiklerin çok az iner hemde aşınma yapmaz.

Ayrıca yatak örtüsü demişsin çok doğru birşey. Çünkü naylonlar ister istemez terleme yapıyor heleki nemli bir ortam ise daha çok yapıyor. Bende motorumun üzerine yatak örtüsü örtüyorum.

VESPERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 800 GS
    Aküyü komple sökmen saçma olur. Kutup başlarını sök yeter. Hatta arada çalıştıracaksan ona da gerek yok aslında. İçin rahat etsin diye kutup başlarını sökmen yeter. Kaldırıp götürme aküyü, ne alakaysa millet tavsiye etmiş.

kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Alıntı A.Türker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1000 km bakımı yağ değişiminden ve kontrollerden ibaret. Sürmeyeceksen yağı değiştirme boşuna eskimesin.
    Depoyu dolu bırakacaksan da o benzinle marşa basma baharda boşaltıp temiz benzin koy(nasıl yapılıyor bilmiyorum)
    Kimse değinmemiş ama vitesi boşta bırak donmasın.
    Zincirini yağlı bırak paslanmasın.
    Arkadasin aksine yagi degismeni tavsiye ederim
    . Kullanilmis yag hafif asitik oluyor buda calismiyan motorun blogunu icten ice yiyebilir

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:46 ----------

Alıntı VESPERA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aküyü komple sökmen saçma olur. Kutup başlarını sök yeter. Hatta arada çalıştıracaksan ona da gerek yok aslında. İçin rahat etsin diye kutup başlarını sökmen yeter. Kaldırıp götürme aküyü, ne alakaysa millet tavsiye etmiş.
    Alakasi isidan korumak.. kisin gecirilen isi zaten ufak olan akunun omrunu azaltir.. ha diyceksin peki kisim binenler naapsin... haklisin sokmeye gerek yok ama madem kutuplari sokcek alsin evine gotursun zarar olmiycagi kesin

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    depoyu full'le haftada bir çalıştır.olduğu yerde çalıştırmak yerine hareket ettirirsen daha iyi olur.zinciri yağla,metal parçalarada wd40 sıkmayı unutma

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)