Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Bujiler

Motovento
    REKLAM ALANI
    mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarınız yanlış bilgi, buji ile yazılmış diğer başlıkları araştırınız veya bujinin ne olduğunu araştırın, sonra iridyum neymiş onu araştırın veya bir bilene sorun...

Bence ahkam kesmeden önce bunları siz yaparsanız komik duruma düşmezsiniz.

Buyurun okuyunuz ===> http://bikeadvice.in/ngk-ir-iridium-...s-motorcycles/

Teknik serviste çalıştığınıza göre şu ana kadar zaten bunu çoktan biliyor olmalıydınız. Bilmediğinize göre efektif bir öğretme metodu olan resim yoluyla anlatmayı deneyeyim ====>

Ne diyor bey amcalar? "İridium require less voltage to spark" Yani Türkçe meali iridyum kıvılcımı oluşturmak için daha az voltaja ihtiyaç duyar diyor.

E sistemdeki voltage değişmeyeceğine göre aynı etkinliği düşük voltajla verebiliyosa yüksek voltaj altında daha fazla akım geçmesi demektir bu. Bu da güç tüketimini yani tesisata binen yükü arttırır.

Konunun içinde "the need for high performance cables arises" cümlesini kurmalarının nedeni bu. Yani diyor ki normal tesisatla bu işe girerseniz tesisatın canına okursunuz.

Buradan görülüyor ki soracağımız bir bilenin siz olmayacağınız kesin....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    mozgur bey ben ahkam kesmiyorumda siz edep sınırlarını aşmışsınız, bildiğim şeyleri paylaştım, ''Buradan görülüyor ki soracağımız bir bilenin siz olmayacağınız kesin'' ben değilsem buyursun herkes sizin gibi edepsizlik yapıp bana veya başka paylaşımlar yapanlara edepsizlik yapsınlar, BENDEN BAŞKA BİRİNE SORAMAZSINIZMI dedim ben ? SEN AHKAM KESİYORSUNYA UNUTMUŞUM SENİN GİBİ BUJİ İŞİNİ KULLANANLARDAN ve DAHA ÇOK BİLEN birinin olduğunu...

AKIM NE KADAR FAZLA OLURSA SİSTEMDEKİ DİRENÇ-ISINMA YÜK ARTAR...YÜK ZATEN AMPERDİR ŞİDDETİ VOLTAJDIR...

ATEŞLEME SİSTEMİNDEN SABİT VOLTAJ GELİR, çekilen yüke oranla tesisata yük binmesi-ısınma-direnç-yanma (kablo tutuşması) olur, 30 wattlık ampulle 100 wattlık ampul aynı sıcaklıkta çalışmaz...30 wattla kablolar ısınmaz ama 100 watt ile ısınır anlaşılsın diye yazıyorum...

Akımın ne olduğunu daha bilmiyorsunuz...Yüksek performans kabloları daha fazla alım vermesi içindir buda yanmada çok cüzzi bir performans sağlar tesisatın YANMASIN DİYE TAKILMAZ...

VARSA TESİSATI ZARAR GÖREN BUYURSUN YAZSIN bende yazayım başka profesyönel bu işi yapanlarda yazsınlar, bakalım kaç kişinin tesisatı yanmış bozulmuş...

Ürün pazarlamayla ürün tekniğinin ne olduğunu öğrenin sizde sonra tatava yapın gelipte...Satmak için elbette yaldızlı sözler kullanılacak iridyum buji yeni nesil bujidir yakın zamana kadar böyle bir buji üretilmemiştir...

O zaman resme göre gidelim, iridyum bujilerin YENİ dış kaplaması korozyon yapmaz yazmış önceki bujilerin bu kısımları korozyon yapıyormuydu?

Ayrıca ben motosiklet teknik servis işi yapmıyorum, senin kendinle komik sorunların var...
    mk10 bunu beğendi.

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Alıntı mozgur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence ahkam kesmeden önce ...
    Evet, bence ahkâm kesmeden önce ... sizin de birşeyleri okumanız, ama daha da önemlisi, okuduklarınızı anlamanız gerekiyor. Koskoca bir makaleden tek anladığınız sadece "İridyum buji daha fazla güç çeker elektrik aksamından. Elektrik aksamın yetersiz kalırsa canıva okursun motorun veya bujilerin veya elektrik aksamının" ise, o makaleyi boş yere okumuşsunuz demektir.

Birincisi, yabancı dilde yazılmış olan ve/ya yabancı bir dergide yayımlanan her makale doğru değildir. Tıpkı bizim ustalarımızın bilmiyorum demeyi kendilerine yediremeyip ahkâm kesmeleri veya ohm kanununu kavga gürültü öğrenince kendini elektrik alimi zannetmeye başlayan yarı cahillerimiz gibi, yabancılar arasında da palavracılar, ukalalar, çokbilmişler,... vardır. O makalenin yazarının da motordan anladığını, fakat elektrik bilgisinin çok kısıtlı olduğunu düşünüyorum. Aradaki farkı hissedebilmek için yabancı diller de dahil her dilde ve mümkün olduğu kadar geniş bir alana yayılmış konularda binlerce kitap, makale, teori v.b. okumak ve bir süre sonra bunların kanıtlandığına veya yalanlandığına şahit olmak gerekir. Yani yaşamak, yaşlanmak, yaşayarak deneyim sahibi olmak gerekir.

Deneyim, deneyimsizlerin anlayabileceği bir kavram değildir. Kafası çalışan bir insan, tıpkı bilgi alanında olduğu gibi, deneyim kazandıkça ne kadar deneyimsiz olduğunu görür. Bir sene, iki sene, üç sene bir konu üzerinde (internette okey oynamaktan veya iddaa kuponları doldurmaktan artan vakitte) çalışmak, kimseye övünülecek bir deneyim kazandırmaz.

Ben de ahkâm kesiyorum ve bunları nereden mi biliyorum? Bakınız sayın mozgur, o sıralarda siz nerelerdeydiniz bilmiyorum, ama ben bundan taaa 50 (yazı ile: ELLİ) yıl önce, 15 yaşında iken o zamanların en usta motor hocalarından, motor elektriği hocalarından (bunlar TCK motor atölyesinin hocalarıydı, kendilerini saygı ile anıyorum), ve bazı gerçekten üstün zekâlı elektronikçilerinden (bugün çoğu profesör unvanı taşımaktadır) öğrenmeye başladım. Sonra meslekte rolüm değişti, eğitmen oldum, bu ülkeye sayısını hatırlayamadığım kadar çok bilgisayar, fotokopi ve faks teknisyeni yetiştirdim. Hâlâ öğreniyorum. Herhalde ahkâm kesmeye hakkım olduğunu da düşünüyorum.

Konuya dönecek olursak, ben hiç de güvenilir bulmadığım sizin kötü bir Türkçe ile yazdıklarınıza itibar etmektense, bende en azından yazdığı konuda birşeyler bildiği ve araştırma yaptığı izlenimi uyandıran bassturbin'e itibar etmeyi yeğliyorum.

Anlaşıldığı kadarıyla öğrenme hayatınızın (yani kısaca hayatınızın) başlarındasınız. Size bir şey anlatmaya, öğrenmeye çalışan kişilerle kavga ederek hiç bir şey öğrenemezsiniz (ben bu yüzden pek çok teknisyen adayını daha hayatının başında eledim, çoğu gidip bir bankada güvenlik görevlisi oldu).

Umarım bu yazıyı sonuna kadar okur, anlar ve gerekli dersleri çıkartırsınız (siz ve sizin gibi doğru şekilde yönlendirilmesi gereken gençler).
    mozgur bunu beğendi.

Motosikleti
    mozgur bey ben ahkam kesmiyorumda siz edep sınırlarını aşmışsınız, bildiğim şeyleri paylaştım, ''Buradan görülüyor ki soracağımız bir bilenin siz olmayacağınız kesin'' ben değilsem buyursun herkes sizin gibi edepsizlik yapıp bana veya başka paylaşımlar yapanlara edepsizlik yapsınlar, BENDEN BAŞKA BİRİNE SORAMAZSINIZMI dedim ben ? SEN AHKAM KESİYORSUNYA UNUTMUŞUM SENİN GİBİ BUJİ İŞİNİ KULLANANLARDAN ve DAHA ÇOK BİLEN birinin olduğunu...
    Benim edepsizlik yaptığım yok merak etme. Sadece seninle aynı ayarda anlayacağın dilden yazdım ;) Bir bilene sorun vs. bunlar senin cümlelerin. O yüzden terbiyesizliğe gerek yok. Ne yazdıysan onun karşılığını alıyorsun. Beğenmiyorsan kendi yazım biçimini düzeltirsin önce. Bu yaştan sonra edep ahlak öğretecek halimiz yok sana. Ne ekersen onu biçersin.

AKIM NE KADAR FAZLA OLURSA SİSTEMDEKİ DİRENÇ-ISINMA YÜK ARTAR...YÜK ZATEN AMPERDİR ŞİDDETİ VOLTAJDIR...

ATEŞLEME SİSTEMİNDEN SABİT VOLTAJ GELİR, çekilen yüke oranla tesisata yük binmesi-ısınma-direnç-yanma (kablo tutuşması) olur, 30 wattlık ampulle 100 wattlık ampul aynı sıcaklıkta çalışmaz...30 wattla kablolar ısınmaz ama 100 watt ile ısınır anlaşılsın diye yazıyorum...

Akımın ne olduğunu daha bilmiyorsunuz...Yüksek performans kabloları daha fazla alım vermesi içindir buda yanmada çok cüzzi bir performans sağlar tesisatın YANMASIN DİYE TAKILMAZ...

VARSA TESİSATI ZARAR GÖREN BUYURSUN YAZSIN bende yazayım başka profesyönel bu işi yapanlarda yazsınlar, bakalım kaç kişinin tesisatı yanmış bozulmuş...
    Tesisatı sadece kablolara indirgedin ya haklı çıkmak adına pes doğrusu. Hacım bir oto elektrikçisine git, beyin , ampul vs. nedir nereden besleme alır anlatsın sana. Sabit beslemeli bir sistemde bir elemanın çektiği akımı arttırırsan diğer elemanları deadlock a düşürürsün. Yani yeterli besleme alamazlar. Bu da elektrik tesisatının canına okur.

V= I(toplam)*R(toplam)

Bak bunu ortaokulda öğretiyorlar. Sistemdeki toplam direnç ve akü voltajı sabit olduğuna göre bir elemanın çektiği akımı arttırırsan diğer elemanların beslemesi azalır. Çok zor değil anlaması.

Ürün pazarlamayla ürün tekniğinin ne olduğunu öğrenin sizde sonra tatava yapın gelipte..
    Mesleğim gereği bu tatavayı yapabilecek yetkinliğe sahibim. Sen değilsin.

.Satmak için elbette yaldızlı sözler kullanılacak iridyum buji yeni nesil bujidir yakın zamana kadar böyle bir buji üretilmemiştir...
    O zaman resme göre gidelim, iridyum bujilerin YENİ dış kaplaması korozyon yapmaz yazmış önceki bujilerin bu kısımları korozyon yapıyormuydu?
    Bana ne bundan? Geç bunları. Yazdıklarını neye dayandırdığına dair birşeyler paylaş bunun yerine. Daha makbula geçer.

Ayrıca ben motosiklet teknik servis işi yapmıyorum, senin kendinle komik sorunların var...
    "RC model teknik servis" . Profilinde yazan bu. Ben de teknik servis yazdım . Eğer beğenmediysen git profilini değiştir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:35 ----------

Alıntı etarhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, bence ahkâm kesmeden önce ... sizin de birşeyleri okumanız, ama daha da önemlisi, okuduklarınızı anlamanız gerekiyor. Koskoca bir makaleden tek anladığınız sadece "İridyum buji daha fazla güç çeker elektrik aksamından. Elektrik aksamın yetersiz kalırsa canıva okursun motorun veya bujilerin veya elektrik aksamının" ise, o makaleyi boş yere okumuşsunuz demektir.

Birincisi, yabancı dilde yazılmış olan ve/ya yabancı bir dergide yayımlanan her makale doğru değildir. Tıpkı bizim ustalarımızın bilmiyorum demeyi kendilerine yediremeyip ahkâm kesmeleri veya ohm kanununu kavga gürültü öğrenince kendini elektrik alimi zannetmeye başlayan yarı cahillerimiz gibi, yabancılar arasında da palavracılar, ukalalar, çokbilmişler,... vardır. O makalenin yazarının da motordan anladığını, fakat elektrik bilgisinin çok kısıtlı olduğunu düşünüyorum. Aradaki farkı hissedebilmek için yabancı diller de dahil her dilde ve mümkün olduğu kadar geniş bir alana yayılmış konularda binlerce kitap, makale, teori v.b. okumak ve bir süre sonra bunların kanıtlandığına veya yalanlandığına şahit olmak gerekir. Yani yaşamak, yaşlanmak, yaşayarak deneyim sahibi olmak gerekir.
    Sonuna kadar haklısınız. O yüzden bu kadar rahat yazabiliyorum. O makale sadece bir örnekti iridyum bujilerin daha düşük voltajda çalıştıklarını göstermek adına.Daha doğrusu ilk bulduğum makaledeki o resimdi. Çümkü kendinden bu kadar emin birine yazılı olarak birşeyleri anlatabilmek çok zor.

Merak etmeyin bilgim buna dayalı değil. Zamanında kendi motoruma takmak için araştırmıştım kullandıkları voltaj değerlerini ve sistemden çektikleri yükü. Sisteme daha fazla yük getireceklerini hesaplayınca vazgeçmiştim. Ve bu çıkarımları yapabilecek yeterliliğe sahip olan bahsettiğiniz makalelerden oldukça fazla okudum ve mesleğim gereği sürekli de okuyorum.

Deneyim, deneyimsizlerin anlayabileceği bir kavram değildir. Kafası çalışan bir insan, tıpkı bilgi alanında olduğu gibi, deneyim kazandıkça ne kadar deneyimsiz olduğunu görür. Bir sene, iki sene, üç sene bir konu üzerinde (internette okey oynamaktan veya iddaa kuponları doldurmaktan artan vakitte) çalışmak, kimseye övünülecek bir deneyim kazandırmaz.
    Kesinlikle.

Ben de ahkâm kesiyorum ve bunları nereden mi biliyorum? Bakınız sayın mozgur, o sıralarda siz nerelerdeydiniz bilmiyorum, ama ben bundan taaa 50 (yazı ile: ELLİ) yıl önce, 15 yaşında iken o zamanların en usta motor hocalarından, motor elektriği hocalarından (bunlar TCK motor atölyesinin hocalarıydı, kendilerini saygı ile anıyorum), ve bazı gerçekten üstün zekâlı elektronikçilerinden (bugün çoğu profesör unvanı taşımaktadır) öğrenmeye başladım. Sonra meslekte rolüm değişti, eğitmen oldum, bu ülkeye sayısını hatırlayamadığım kadar çok bilgisayar, fotokopi ve faks teknisyeni yetiştirdim. Hâlâ öğreniyorum. Herhalde ahkâm kesmeye hakkım olduğunu da düşünüyorum.
    Elbette. 50 sene oldukça yüksek bir deneyim demektir eğer verimli harcandıysa. Bende 10 senedir bu mesleğin içerisindeyim. Sadece sizin gibi alaylı değilim. Eğitimini aldım. Ve çalıştığım ortamda da bu konudaki eğitimim hala devam ediyor.

Konuya dönecek olursak, ben hiç de güvenilir bulmadığım sizin kötü bir Türkçe ile yazdıklarınıza itibar etmektense, bende en azından yazdığı konuda birşeyler bildiği ve araştırma yaptığı izlenimi uyandıran bassturbin'e itibar etmeyi yeğliyorum.
    Ben de olsam aynı şeyi yapardım. Ama müsade edin ki buraya(akşamları/haftasonları hariç) çok kısıtlı bir vakitte yazıyorum. Daha önceden de konusu geçti. Orada da aynı şeyi yazdım. İçeride çocukların dizdiği anakartların üzerine kernel derliyorum ve zevkli ama bir o kadarda yoğun bir işim var. O yüzden genelde yapmakla birlikte çoğu zaman geriye dönüp tekrar okuyup yazdıklarımı düzeltme fırsatım olmuyor.

Anlaşıldığı kadarıyla öğrenme hayatınızın (yani kısaca hayatınızın) başlarındasınız. Size bir şey anlatmaya, öğrenmeye çalışan kişilerle kavga ederek hiç bir şey öğrenemezsiniz (ben bu yüzden pek çok teknisyen adayını daha hayatının başında eledim, çoğu gidip bir bankada güvenlik görevlisi oldu).

Umarım bu yazıyı sonuna kadar okur, anlar ve gerekli dersleri çıkartırsınız (siz ve sizin gibi doğru şekilde yönlendirilmesi gereken gençler).
    Katılmadığım nokta burası. 35 yaşında olmakla beraber öğrenim sürecinin ömür boyu devam etmesi gerektiğini düşünürüm. O yüzden ne ortasında ne başında ne de sonundayım. Ama kusura bakmayın birisi yazdığıma cevap olarak anlamaya çalışmadan veya nedenini sormadan direk git bir bilene sor gibi terbiyeden uzak bir tavırla yaklaşırsa içimden yumuşak bir biçimde yaklaşmak gelmiyor açıkçası.

Sanırım şimdi daha iyi anlıyoruzdur birbirimizi.

Sağlıkla kalın

aliberkgngr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CG100>>CBR250>>NMAX
    sırf 500km bakımı ve bu iridium bujiyi sormak için bugün yetkili servise gittim sordum adamın bana verdiği cevap aynen bu eğer motora uygun (gücüne akımına elektriksel gücüne vb)iridium buji takarsan hiç bir kötü yanını görmezsin dedi

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Bir bilene sor derken ben kendimi kastedmedim, ama sizin kibirli bakış açınızla o sözümü ''ben bilirim benden başkası bilmez'' diye algılamışsınız.

Burada insanlar bilgi alış verişi yapıyor siz daha dün gelmişsiniz bilginizi paylaşacağınıza benle veya başkasınla tanımadan kaşıntınız varmış gibi yaklaşıyorsunuz, bizde kaşımak yok başka kapılardan şifa arayın tımar-hane değil burası...

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    adam buji sordu millet birbirine girdi

Motosikleti
    Bir bilene sor derken ben kendimi kastedmedim, ama sizin kibirli bakış açınızla o sözümü ''ben bilirim benden başkası bilmez'' diye algılamışsınız.

Burada insanlar bilgi alış verişi yapıyor siz daha dün gelmişsiniz bilginizi paylaşacağınıza benle veya başkasınla tanımadan kaşıntınız varmış gibi yaklaşıyorsunuz, bizde kaşımak yok başka kapılardan şifa arayın tımar-hane değil burası...
    Valla ben bilgimi paylaştıktan sonra alıntı yapıp edepsizce bir tavırla yaklaşanın kim olduğu ortada. Daha hala neyin bıdı bıdısını yapıyorsun? Yok dün gelmişim de bilmemneymiş. Saçmaladığın ortaya çıkınca 15 yaşındaki ergenlerin muhabbetine çevirdin işi.

Paylaşacak başka engin(!) bilgin yoksa uzayıver bir zahmet.
    Cellat uyandı yatağında bir gece || "Tanrım" dedi "Bu ne zor bilmece :
    Öldürdükçe çoğalıyor adamlar || Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
    Ataol Behramoğlu

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)