Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Akü insana zarar verecek kadar çarparmı???

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    mondial mh 125 dirift
    Alıntı A.Türker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen ne yiyip ne içiyorsun arkadaş ya.
    bence kırmızı Tuborg
    HAYATI TESPİH YAPTIM KAH ÇEKİYORUUUM KAH SALLIYORUUUM......

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cbr 125 R Repsol
    Öncelikle insanı çarpan akü üzerindeki voltajdan ziyade akımdır. Yani insan vücudu direnci 1200 ohm kadardır ve 50Volttan yukarı insan için tahlikelidir. Diyelimki 12 V 100 Amperlik iki kabloyu iki elinizle tuttunuz o zaman çuff :( Ama 1000Volt ama 0.1 Amper bir kabloyu tuttunuz istediğiniz kadar tutun birşey olmaz. Nikola TESLA bununla ilgili deneyler yapmış hiçbir kablo bağlantısı olmadığı halde floresan lambayı elinde tutarak yakmıştır. Ayrıca TESLA birçok kişinin bildiğinin aksine Flöresan ampülden Alternatif akıma ve wifiden binlerce olaya kadar icat etmiş gerçek ve dünyanın en zeki bilim adamıdır.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı wehwetoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle insanı çarpan akü üzerindeki voltajdan ziyade akımdır. Yani insan vücudu direnci 1200 ohm kadardır ve 50Volttan yukarı insan için tahlikelidir. Diyelimki 12 V 100 Amperlik iki kabloyu iki elinizle tuttunuz o zaman çuff :( Ama 1000Volt ama 0.1 Amper bir kabloyu tuttunuz istediğiniz kadar tutun birşey olmaz. Nikola TESLA bununla ilgili deneyler yapmış hiçbir kablo bağlantısı olmadığı halde floresan lambayı elinde tutarak yakmıştır. Ayrıca TESLA birçok kişinin bildiğinin aksine Flöresan ampülden Alternatif akıma ve wifiden binlerce olaya kadar icat etmiş gerçek ve dünyanın en zeki bilim adamıdır.
    ”Einstein’e sormuşlar, Dünyanın en zeki insanı olmak nasıl birşey diye. Einstein, bilmiyorum Nikola Tesla ya sormam gerek demiş.”

TOTEMONS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1991 MODEL MZ 251-YAMAHA MT-125-2014CBR500R-CBF150
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Voltaj, amper, alternatif akım, doğru akım konularında biraz bilginiz olsaydı daha seviyeli bir sohbet ortamı kurabilirdik.
    Velakin herkesin kompanzasyon hesaplarıyla otomatik kumanda, elektroliz, elektronik bilgisi olmadığından dolayı anlaşılabilecek bir dile indirgeyip anlattım olayı.

Ayda 2-3 defa bakım için 42 adet 12 Volt 9 Amper batarya bloğuyla uğraşan benim.
    Sizin mantığınıza göre çarparsak 504 Volt ediyor. Yani Sanayide kullanılan RST geriliminden 120 volt daha fazla.
    İnsanı VOLTAJ değil AKIM çarpar.
    Yük altında gerilim düşüm testleri yaparız arızalı aküyü bulabilmek için. Çıplak elle çalışmama rağmen çarpıldığımı hatırlamıyorum.

DC gerilimin ANOT u size zarar vermez. Katot ta zarar vermez. (Akünün kutup başları)
    Ama 500V DC kutuplarını tutarsanız kendinizi elektrolize bağlamış olursunuz. Reflexleriniz buna tepki vermez fakat deriniz ısınma ile tepki verecektir ve ister istemez bırakacaksınız.
    AC gerilim de DC gerilim gibi anlık bir şok çarpma olayı olmaz.

Kısaca motor veya aracınızdaki aküler sizi çarpabilecek güçte değildir.

1-İndüksiyon bobin çıkışları yada bilinen adıyla Buji kabloları ölümcüldür dokunmayın.
    2-Xenon far kullanıyorsanız bunlara 6-12v girer indükte edilen çıkış akımı ateşleme anında 24.000 volta kadar yükseltilir. Uzak durun.
    3-Şayet İnverter (akü voltajını 220AC için yükseltir Benim araçta mevcut)yoksa aracınızda başkada sizi çarpabilecek bir şey yok demektir.

1200 Volta kadar DC akım fazla etkilemez gıdıklar sadece. (Çok çarpıldım notebook ekranlarında kullanılan inventör devre tarafından )
    Ama yüksek faratlı kondansatörlerdeki biriken enerji voltajı küçükte olsa sersemletir, hatta bayıltabilir.

Ağzına sağlık.

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache

bu abiyi ac çarpmıyor o zaman ac akım da çarpmıyor Videonun sonunda açıklama var.

Aşağıdaki linkte ac ve dc nin ortalama bir insanda hangi değerlerde etkili olabildiği anlatılmış. araştırırsanız benzer bir sürü kaynak var.
    http://www.drbulentaldemir.com/elektrik-carpmasi/

Basitçe hareket etmeyen bir motosiklet hiç bir yere çarpamaz zarar veremez elektrik için de aynı şey geçerli. sadece akım değil voltajda insana ciddi zararlar verir diyerek akım mı çarpar voltaj mı goygoyuna hiç girmiyorum (ohm kanunu sizi korusun). Çarpılmayı böğürerek sarsılmak sanan ve dc akımın kendini çarpmadığını iddia eden arkadaşlar kendilerini süper kahraman ilan edebilir.

Alıntı oguzhan6161 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hem bu konuda bilgi sahibi olmak hem de sana yardımcı olabilmek adına google'da arama yaptım ancak ben de kesin bir bilgiye rastlayamadım. Merak ediyorum konunun takipçisiyim güzel bir soru sormuşsun.
    Oğuzhan abi sende olmasan işimiz yaş
    Sağolasın abi
    oguzhan6161 bunu beğendi.

Motosikleti
    Kuba Black Cat
    Soruyu soran arkadaş sen boş ver o çarpar bu çarpmaz goygoyunu. Bujiye giden kabloya dokunma! Çarpılmak istiyorsan illa, bakkala git 9 voltluk dikdörtgen piller var onlardan al bir tane. Onun kutupları yan yanadır zaten, ikisini aynı anda diline değdir.

NECOCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Tigrina Cup 100
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dilinize 9 volt pili sürttürün bakalım çarpıyo mu
    aman sakın ha hocam şaka yapmış burada yanlış anlayan olmasın sakın ağız gibi beyine yakın ve iletimin çok olduğu yerlerinizi elektrikten uzak tutun

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Alıntı A.Türker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen ne yiyip ne içiyorsun arkadaş ya.
    Yemiyor, icmiyor ne konu acsam diye dusunuyor heralde

Çarpmaz çarpmaz korkma

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)