Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ tavsiyesi! ACİL!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Valentinik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARORA AR 150-31 AVANTGARDE
    Herkese merhaba arkadaşlar, yeni motorum 980 km ye dayandı, servisi ilk 300 de yağı değişip castrol 5-30 yağ koydular, şimdi 1000 dede yağ değişimi olacak dediler. Ancak bikaç usta castrol 5-30 un yaz mevsimi için uygun olmadığını söyledi, şimdiki yağ değişiminde castrol 10-40 koymayı düşünüyorum sizce bu uygunmudur yada önerdiğiniz başka varmı? Birde yağı kendim değişmek istiyorum, ilk değişiminde izlediğim kadarıyla usta motorun altındaki bi vidayı açtı ve ordan yağı boşalttı daha sonra orayı kapatıp, bloktaki yağ çubuğunu çıkarıp huni ile yağı koydu, aslında bana basit geldi ama ne kadar koymam gerektiğini tam olarak bilmiyorum, biraz gezi yapcağım için sabah direk yağı değiştirip çıkmak istiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yaşadığın şehre göre yağ seçeceksin klavuzunda yağ parametresi var oradan uygun olanı al ben manisada 15w50 kullanıyorum

Motosikleti
    Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaşadığın şehre göre yağ seçeceksin klavuzunda yağ parametresi var oradan uygun olanı al ben manisada 15w50 kullanıyorum
    ben istanbulda yaşıyorum bahsettiğin klavuz nedir?

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Okudugum bölüm motor, hocaya sormustum bi ara atiyorum 10-40 sa 10 ve 40 derece sicaklik icin ideal gibi birsey demisti sanirim,
    Klavuzunda yazar arkadasin dedigi gibi ne kadar koyman gerektigini 1 litresi 10-50 tl arasi degisiyor kalitesine, markasina gore
    aklinda bulunsun kendin degistirmek istersen yagi bosalttiginda 10 liraya balata temizleyici al yag iyice aktiktan sonra yag ekledigin yerden temizleyiciyi sık icinde kalan yağlari komple söker pislik vb varsa 2 dk kadar bekle sonra alttan kapatip yagini ekle.
    Yanliz cok dikkat et dedigim sprey yanicidir sigara vb icme sakin

Motosikleti
    Alıntı seta34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okudugum bölüm motor, hocaya sormustum bi ara atiyorum 10-40 sa 10 ve 40 derece sicaklik icin ideal gibi birsey demisti sanirim,
    Klavuzunda yazar arkadasin dedigi gibi ne kadar koyman gerektigini 1 litresi 10-50 tl arasi degisiyor kalitesine, markasina gore
    aklinda bulunsun kendin degistirmek istersen yagi bosalttiginda 10 liraya balata temizleyici al yag iyice aktiktan sonra yag ekledigin yerden temizleyiciyi sık icinde kalan yağlari komple söker pislik vb varsa 2 dk kadar bekle sonra alttan kapatip yagini ekle.
    Yanliz cok dikkat et dedigim sprey yanicidir sigara vb icme sakin
    Sigara ağzıma sürmedim hiç sürmemde, birde ilk yağ değişiminde otobandan gelmiştim usta farkedemediği için yağı boşalttığı anda eli yanmıştı bende motor öyle sıcakken sıksam patlamam dimi? Bide kılavuz full ingilizce benimde ingilizcede 49 dan kalmıştım

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    15w50 castrol koy devam et motosikletin 800-900 ml arası bir şey alır diye tahmin ediyorum

tozluklu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar ns 200
    castrol power 1 10 40 uygundur. Sanayi gibi yerlerde daha ucuza bulabilirsin. internette yağ değişim videosu diye ara izle öğrenirsin.

Ahmet_Tascı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Cg 200
    Yag degisimi motor sogukken yapilir ve 10 40 castrol koy.
    Tutkudur Motosiklet

tozluklu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar ns 200
    içine de bir şey sıkma sakın!!

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Castrol 10w 40w 4t kullan.
    Metro avm de 23tl fiyatı var.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Burda tartirsma yaratmak istemem içine sinmediyse ustanin birine sor bir sen balata spreyini bu arada 2 zamanli 4 zamanli yaglari karistirma kendin koyarsan

bulut59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha x-city
    aman diyim karterin içine yağda başka bişey sokmayın.

motorun klavuzunda - internetten dahi indirebilirsin çok basit - ne yağ kullanacağından tut bilmem neyi nasıl yapacağına kadar yazar. taş çatlasa 150 sayfadır 1 saatini almaz not çıkarman.

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    34 HSK 57
    ASYA AS125 T21 - DAELIM S2 250 - SUZUKI AN 125HK
    MONDİAL MASH

tubejh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara- Tekirdağ( Çerkezköy)-Çanakkale- artık nere olursa :)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 700
    Yağ değişimi motor hafif sıcakken yapacaksın soğuk olduğunda motor yağ alışkanlığı zayıftır. Karter Tıpası sökerken elini dokunma eğer illa dokunman lazım sa kalın eldiven kullan elini yakma. Yağ tamamen boşalttın mutlaka karter Tıpasını değiştir (hassas malzemeden yapılır) sıkarken kesinlikle zorlama karter zarar verirsin hafif sıklıkta.

korkmazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Valentinik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba arkadaşlar, yeni motorum 980 km ye dayandı, servisi ilk 300 de yağı değişip castrol 5-30 yağ koydular, şimdi 1000 dede yağ değişimi olacak dediler. Ancak bikaç usta castrol 5-30 un yaz mevsimi için uygun olmadığını söyledi, şimdiki yağ değişiminde castrol 10-40 koymayı düşünüyorum sizce bu uygunmudur yada önerdiğiniz başka varmı? Birde yağı kendim değişmek istiyorum, ilk değişiminde izlediğim kadarıyla usta motorun altındaki bi vidayı açtı ve ordan yağı boşalttı daha sonra orayı kapatıp, bloktaki yağ çubuğunu çıkarıp huni ile yağı koydu, aslında bana basit geldi ama ne kadar koymam gerektiğini tam olarak bilmiyorum, biraz gezi yapcağım için sabah direk yağı değiştirip çıkmak istiyorum.
    Dikkat edeceğin bir iki nokta var.

Motoru çalıştırıp ısınmasını bekleyeceksin (en az 5 dk bekle veya bir iki tur at gel)

Motoru durdurup yağın süzülmesini bekleyeceksin 3-4dk

Alttaki yağ kapağının 17 anahtar ile açılması lazım. Kaliteli bir anahtar (İzeltaş, Altaş vb) kullanmalısın yoksa dış sıyırır, diş atar vs.

Cırcırlı lokma kullanırsan çok daha iyi olur.

Yağ değişirken ameliyat eldiveni veya bulaşık eldiveni kullanabilirsin.

Kapağı aç, yağ iyicene süzülsün. İyice süzüldükten sonra motoru sağa-sola hafif eğdirebilirsin.

Sonrasında kapağı takarken ASLA AŞIRI SIKTIRMA! Alet kullanmadan elinle tak, sonra aletle çok az sıktırırsın.

Merak etme kendi kendine gevşemez düşmez. Aşırı sıktırırsan dişleri bozarsın bir dünya masraf çıkar. Almüninyum yumuşaktır, çeliğe benzemez.

Elektrikli vidalama varsa tork kısmını 5'e ayarlayıp da sıkabilirsin.

Önce 400-500mL yağ koy, ayak marşına bir iki kez bas. Sonra kılavuzda kaç mL diyorsa üstünü tamamlarsın.

SAKIN FAZLA YAĞ KOYMA!

10-40, 15-40, 20-50 yağ kullanabilirsin. Sıkıntı olmaz. Kışın aşırı soğuk bir yerde olur isen 5 veya 0 ile başlayan yağları kullanırsın. yoksa gere yok.

https://www.youtube.com/watch?v=4pfKQ8TAcPI

Bu testi 20-50 yağ ile yapsan o sıcaklıkta (-25 C) çok çok daha az akışkan olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=AmtSh4HMryw

Forumdan Uzaklaştırıldı
    10w40 castrol yap sen yağ konusunu kafaya takma

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)