Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Skutır Sevilmemesinin iki sebebi ERGONOMİ-DENGE

Motovento
    REKLAM ALANI

Bebek nüniye'si gibi tekerler (rezil frenaj yoltutuş) bende sevemedim, sevemiyorum, sevemeyeciğim, ama integra gibi olursa, istemem yan cebime koy.
    mete_han ve F54 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Vitesli motorum var 2 adet
    Birde iş yerinde Honda fizy var şehir içinde vitesli harbi den AMELELİK
    Şehir içinde gezeceksen 50 cc de olsa 500 de olsa scooter den başkası yalan
    Ayrodinamik ten anlamam ben kendi rahatıma bakarım arkadaş
    mete_han ve copycat bunu beğendiler.

kong - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 100 sfc snappy x
    şehir içi vitesli olmuyo ya en rahatı scoter
    mete_han ve copycat bunu beğendiler.

Motosikleti
    Transalp
    100 kiloyum ve 2 sene xciting 250 kullandım.Bu motor kullandığım en keyifli motorlardan biriydi.Ayaklarımı uzatmak da ayrı bi keyifti.Ancak tek sorun amortisörlerin sertliği.Asfalttan çıkınca yol eziyet geliyo insana.Xciting en kalıplı maxiscooterlardan biri olduğundan benim gibi iri bir adam için oldukça güzel bir motordu.Tabii ki asfalt dışına çıkmadığım sürece.Ama bol çukurlu veya bozuk asfalt da baya yoruyodu.
    mete_han bunu beğendi.

leokaplann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    skutırların en büyük sorunları küçük tekerlerinin olması yoldaki değişiklikleri absorbe edemiyorlar ve aldıkları darbenin hatırı sayılır kısmını sürücüye aktarıyolar dengeleride bence çok kötü. büyük tekerlikli olanlarından hiç süremedim onlar için pek bir fikrim yok. Taşlanmadan önce çok dengeli ve konfolu skutırlar kesinlikle vardır..
    Skutır alacak olsam yada büyük bir motosikletim olsa yanına 2. motoru alacak olsam pcx 150 alırdım çok güzel gözüküyorlar..
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    Pcx 125
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .

Arkadaşlar Mete Handro der ki... teorime göre (en azından kendimden biliyom) skutırların kullanımda tercih edilmemesinin tek sebebi dengeyi sağlayan kişinin sürücü olmaması...tabiri caiz ise skutırlar kendi kendine gidiyor... kay kay üzerinde gibisin...motora hükmedemediğin hissine kapılıyorsun...

pcx125 ilk çıktığında (2010 sonları galiba)aldım bisiklet gibi kullandım ama bir sağlık sorunu yaşadım...bir yayla gezisi yaptım ve motor o kadar sarstı ki bel fıtığı oldum sandım emara bile girdim...skutırla yaylada olmanızı asla tavsiye etmem... ayakta duramadım sonraki 1 hafta yatarken bile bel ağrısından kıvrandım..o dönemler Show TV de güvenliktim...nöbette ayakta bile duramadım...nöbet yerine giriyorum oturuyorum yine ağrıyor soyunma odasında yere karton serdim ağrıdan artık yanlamasına uzandım ve amirimden acil izin isteyip emara gittim...emarda da bişey çıkmadım geçici bir şeymiş..fıtık olsaydım zaten mesleğimi bile bırakabilirdim o derece zor günlerdi benim için...Allahım dedim bir daha tövbe skutıra binersem ve 1000 km olmadan satmak zorunda kaldım...

aslında sıkıntı dediğim gibi ergonomik yapısında...dede koltuğu gibi oturuyosun yani çapır gibi ayakları uzatma fikri kiminde negatif etki ve tavır yaratıyor...bence vitesli motorlarda olan denge skutırlarda da olsa tercihler skutırdan yana olacak...yani bele paralel ayak kısmı olsa aynı paralelde bir çukuru hissetsek bile BEL AMORTİSÖR görevi görmese bu önyargıda yıkılır...ve inanmayacaksınız ama apaçiler neden commuter kullanır (bende dahil)seri kalkmak hızlanmak ve ara dereye girmek ...agresif sürüş için...e skutırın bu tarz oturuş sistemi (yani commuter gibi bel ayak hizası paralel) olsa satışları patlar...

çünkü düşük ccde küçük vites aralıkları o kadar can sıkıyor ki...ben 8.5 yıldır cbfye biniyorum diye değil... ayak koyma yeri biraz daha geriye doğru uzasa bu skutır çok keyifli olacak...bir öneri..fantastik bir konu ama biraz elim yatkın olsa alırım bir maksi skutır ayak koyma kısmını geriye doğru uzatırım ek parça kaynatırım vesaire...yani Japon Mühendislerden çok mu iyi biliyorum bence evet...olması gerekeni söylüyorum...bel ve vites düzlemi birbirine ya eşit paralel düzlem de ya da geride olmalıdır aksi olmuyor biliyorsunuz motor denen illet keyif vermiyor...

konuyla alakalı Ali Topu Tut kıvamında çizimim ...

http://i.hizliresim.com/b5YQ6m.png
    bence skuter dengesi daha iyi :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:12 ----------

Alıntı MotorcuMetos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence skuter dengesi daha iyi :D
    (scooterim var diye deil)
    mete_han bunu beğendi.

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Şu aşağıdaki 3 motosiklet dışındaki küçük hacimli scooterlar, tamamen şehiriçi pratikliği ve bagaj hacmi yüzünden tercih ediliyor. Bence uzun yol yapmak (asfalt yol bulamadığınız sürece) pek konforlu olmaz diye düşünüyorum.

HONDA DN-01 680

YAMAHA T-MAX 530

SUZUKI BURGMAN 650Z EXECUTIVE

mete_han bunu beğendi.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şehir içi scooter, şehir dışı 50-100 km ye kadarda maxi scooter tercih ederim. gidipte ybr ye cbf ye binmem. yani konuyu açan dostum sna katılmıyorum
    mete_han bunu beğendi.

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    bence o ağrıların sebebi süspansiyonun iyi olmaması. oturuş değilde süspansiyona bir çözüm Bulsak .
    mete_han bunu beğendi.

copycat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 CF 650MT- 2023 Peugeot Django
    "scooterların pek tercih edilmemesi" lafından sonrasını okumadım. dünyadaki scooter satış rakamlarına bir baksaydınız durumu anlardınız. he ben scootera binince kendimi batman gibi hissedemiyorum derseniz orası doğru.

neticede sadece bir dönem scootera bindim ancak, bagajı olması, takım elbiseyle, klasik ayakkabıyla sürülebilmesi, vites ameleliği olmaması, ıslaktan geçerken alttan su sıçratmaması süper olaylardır.
    A.Volkan ve krmzhr bunu beğendiler.

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Alıntı copycat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "scooterların pek tercih edilmemesi" lafından sonrasını okumadım. dünyadaki scooter satış rakamlarına bir baksaydınız durumu anlardınız. he ben scootera binince kendimi batman gibi hissedemiyorum derseniz orası doğru.

neticede sadece bir dönem scootera bindim ancak, bagajı olması, takım elbiseyle, klasik ayakkabıyla sürülebilmesi, vites ameleliği olmaması, ıslaktan geçerken alttan su sıçratmaması süper olaylardır.
    %100 katılıyorum. İşim gereği takım elbise giymek zorundayım ve sırf bu yüzden motorumu işe giderken yalnızca cuma günleri serbest kıyafet olduğundan kullanabiliyorum. Sırf bu sebeple 1 tane de scooter almayı düşünüyorum 125-150 cc gibi.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Motosikleti
    14' Yamaha Xcity 250
    Xcity'mi gayet güzel kullanıyorum. Daha vitesli model kullanmadım

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Bu akşam bi Beverly 250 kullandım gerçekten güzel motosiklet scooter ler
    Güçlü olanların kullanması daha da keyifli yok debriyaj Çek vites tak derdi yok bas gaza gazla git
    Ama ABS li olsa çok daha güzel olur Beverly in frenlerini beğenmedim zınk diye kitleye kitleye savuruyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    tamamen yanlış bilgi. hangi koşulda neye göre ergonomi denge. büyük tekerli scooterlar da var ayak yere koymadan dur kalk yapıyorlar. Ayrıca bel ağrısı eğilirken daha çok olur. scooterda dik oturduğunuz için beliniz ağrımaz. Ha scooter var sert, scooter var konforlu. Yamahalar sert, symler piaggiolar konforludur. en konforlusu da burgman efsanesidir küçük tekerlidir evet ama daha konforlu bir şehiriçi motoru yoktur. günlük pantolonla ayakkabı ile kullanırsınız robocop gibi giyinmenize gerek yoktur. sele altı olsun topcase olsun bir sürü eşyanızı alır. sıkışık trafikte ışıklarda vites değiştirme derdi yoktur, dikkatinizi daha çok trafiğe etrafınıza verirsiniz bu sayede olası kaza risklerini de azaltırsınız zart diye kalkmazlar bu açıdan da güvenlidirler. tercih edilmemesi derken herhalde dil sürçmüş. ben yollarda daha fazla scooter görüyorum. şehiriçi motoru scooterdır. nokta.ayrıca çok da sevilmektedirler. sadece scooterlara özel forumlar da vardır bildiğiniz gibi.

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Birde bu konuyu açanda acaba vücûd olarak ergonomi var mı adam 150 kg 1.95 cm boy hangi motora binse aynı Sıkıntılar olur
    Anca tenere 660 kle 500 e binecek ki kıçı başı ağrımasın
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    motosiklet esas itibari ile felsefesi olan bir ihtiyaç aletidir.
    felsefesi özgürlük minvalinde açıklanabilir.
    ihtiyaç konusu ise estetik kavramlardan sıyrılabilmiş amacını bilen bireyin alanındadır.

scooter sınıfı motosikletler "urban" tabir edilebilecek şehir içi ulaşım amaçlıdır.
    motor hacmi biraz daha büyük olanlar ise şehirden uzaklaşmak için medeniyet dahilinde kullanılabilir.

motosiklete eşya olarak bakmaktan ziyade yaşadığım hayatta bir uzvum olarak görüyorum.
    senelerdir scooter kullanırım, makinem sym gts 250.

son olarak istanbul izmir arası geldim pazar günü.
    sürüş konforu, bagaj hacmi gibi pozitif yanları küçük tekerlek ve motoru hissetme duygusunu bastırıyor.

denge ile ilgili bir sorun yaşamadım bugüne kadar.
    ergonomi ile ilgili de.
    iptaluyelik02 ve tozluklu bunu beğendiler.

C@LiMeRO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V Strom 250
    sıkışık trafikte cidden scooter büyük keyif, ama scooter da hantal olmayacak öte türlü yine aralardan derelerden geçilmiyor. Mesela DeligHt iyi

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    KEEWAY ARN 125 cc motor almıştım 10 yıl kadar önce . 80km de Metehanın bahsettiği sorunlara yakın nedenlerden sattım .
    Bütünleşemedim anlayacağınız. Sanki o beni yönetiyordu bi şeyin üzerinde değil , içinde gidiyormuşum gibi geldi. Fakat bu demek değil ki kullananlar hata yapıyor. Özünde ki Özgürlük duygusu baki...

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Başlığı değiştirelim lütfen . " Metehanın skutır sevmemesinin sebepleri" olsun.
    Kendi düşüncemizi toplumun görüşü olarak duyurmayalım lütfen . Sen binemiyorsun diye kıskanmayalım.
    C@LiMeRO bunu beğendi.

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    Alıntı fedos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    KEEWAY ARN 125 cc motor almıştım 10 yıl kadar önce . 80km de Metehanın bahsettiği sorunlara yakın nedenlerden sattım .
    Bütünleşemedim anlayacağınız. Sanki o beni yönetiyordu bi şeyin üzerinde değil , içinde gidiyormuşum gibi geldi. Fakat bu demek değil ki kullananlar hata yapıyor. Özünde ki Özgürlük duygusu baki...
    kesinlikle katılıyorum,

ve ekliyorum scooter candır can, böylesi pratik başka araç var mı, satayım diyorum bir türlü elim gitmiyor, her motorcunun bir scooter'ı kesinlikle olmalı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)