Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor alacağım lütfen yardim..

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle merhaba
    Ninja 300 SE ABS almayı planlıyorum. Yaşım 23, boy 1.80, kilo 75. Motor tecrübem azda olsa var merak ettiğim konular var bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim.

1. Ekonomik olur mu? Aslında araba almayı planlıyordum fakat çok masraf olur uzun yıllar para biriktiremem korkusu ile motora yöneldim. Biraz araştırdım çok ilgimi çekti motor ve aşırı derecede tutku var içimde : )

2. Ninja 300 doğru tercih mi? Kullanıp bi kaç yıl sonra satıp cc büyütmeyi düşünmüyorum. Bu motor işimi görür. Uzuun yıllar bineceğim Allah izin verirse. İleriki yıllarda bana sorun yaratmaz değil mi?
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    umuterdogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO Agility 125 + CBR 125 R 2016
    Forum abileri gelmeden bende yatmadan önce ninja 300 başlangıç motosikleti değil bencede kontrolsüz güç güç değildir ben 125 cc lik scooter ın gucunu hiç saydım kendı kendın şaha kaltı ve benı yere yatırdı bu bir 300 cc ve vitesli kontrolsüz güç güç olmadıgını anladım 125 cc den yavaş yavaş devam ediyorum :D neyse abiler bana kızmasın sana kızsın yarın ehliyet sınavım var hayırlı akşamlar :D
    AydınOğlu09, AttilaXtreme ve erensipahi bunu beğendiler.

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Motor tecrübem azda olsa var cümlesini biraz daha açarsan yardımcı olabiliriz. Son sattığım motor ninja 300'dü, Umuterdogdu kardeşimizin de dediği gibi bazı kullanıcıya 125'lik scooter bile fazla gelebilir değilki 300 cc bir kawasaki normal gelsin ama 150 cc. ve benzeri vitesli motor tecrüben varsa al ilk başta alışana kadar yavaş yavaş sokak aralarında sonrada bulabildiğin en geniş yolda kullanır motora olan acemiliğini atarsın gerisi senin trafiği okumana ve becerine kalmış, özet olarak vitesli motor tecrüben yoksa alma ama varsa al çok keyifli motordur.

Var vitesli motor tecrübem. Fiyatı uygun olursa özel ders de almayı planlıyorum artı gıda firmasında dağıtıcı personel olarak 5yıldır araç kullanıyorum. Zorluk çekeceğimi düşünmüyorum .)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:25 ----------

Alıntı umuterdogdu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forum abileri gelmeden bende yatmadan önce ninja 300 başlangıç motosikleti değil bencede kontrolsüz güç güç değildir ben 125 cc lik scooter ın gucunu hiç saydım kendı kendın şaha kaltı ve benı yere yatırdı bu bir 300 cc ve vitesli kontrolsüz güç güç olmadıgını anladım 125 cc den yavaş yavaş devam ediyorum :D neyse abiler bana kızmasın sana kızsın yarın ehliyet sınavım var hayırlı akşamlar :D
    Sinavda başarılar

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    [QUOTE=xfaulz;3574268]Var vitesli motor tecrübem. Fiyatı uygun olursa özel ders de almayı planlıyorum artı gıda firmasında dağıtıcı personel olarak 5yıldır araç kullanıyorum. Zorluk çekeceğimi düşünmüyorum .)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:25 ----------

/QUOTE]

araç kullanmak ile motor kullanmak arasında dağlar kadar fark vardır. zorluk cekcegımı dusunmuyorum dedıgın yerlerde zorlanırsın emın ol... egıtım alman guzel bırsey bravo. fakat ben senın yerınde olsam 300 le baslamam 125 cc vıteslıyle başlar egıtımlerımı alırdım 6 ay sonrada 300 ü alır en az 2 sene bınerdım. zaten ondan sonrasıda tıkır tıkır gelir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:56 ----------

Alıntı xfaulz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Var vitesli motor tecrübem. Fiyatı uygun olursa özel ders de almayı planlıyorum artı gıda firmasında dağıtıcı personel olarak 5yıldır araç kullanıyorum. Zorluk çekeceğimi düşünmüyorum .)

Sinavda başarılar

motor kullanmak ile araç kullanmak arasında dağlar kadar farklar var. zorluk cekıcegını dusunmedıgın yerlerde zorlanırsın emın ol buna. egıtımlerını alıcakmıssın al zaten bu senın hayatını kurtarır yerı geldıgınde. ayrıca ben senın yerınde olsam 300 ile başlamam 125 ile başlar eğitimlerimi alırım yavaş yavaş alışır 6 ay sonra falan satıp 300 ile devam ederdım en az 2 sene. 125 ile başlamayı şu yuzden tavsıye edıyorum. 125 cc hafiftir çok fazla gitmez gazı sonuna kadar açsanda altından fırlamaz. yanı bılıncsızde kontrol dısı yapıcagın hareketlerde tepkısı 300 deki gibi olmıcagından dolayı senı korur. ben ılk 50 cc ile başladım dusun 50 cc ne kadar gıdebılırkı ne kadar cabuk hızlanabılırkı =) ama bunu motor nedir nasıl gıder nasıl durur trafıkde motorla nasıl davranırsın trafıgı nasıl okursun gıbı seylerı ogrenmek adına yaptım. sonra 150 cc scooter aldım o zaman dedımki işte heee bu aletler gidiyor oğlum git ders al dedım ve aldım =) bunlara iyice alışırsın ondan sonrası zaten tıkır tıkır gelir.
    AydınOğlu09 bunu beğendi.

Teşekkürler bilgiler için ama esas öğrenmek istediğim iki soruma cevap alamadım : )

Sabırsız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZXr
    Hocam Tavsiye Etmem Başlangıç Olduğu için Ktm Duke 200'e bakmanı tavsiye ederim

Tech_N9ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 848 Evo SE Ninja 300 SE
    Ekonomik Olur Araç ile motosikletin işletme maaliyeti herzaman farklıdır bu nedenle motosiklet daha ekonomiktir ( sigorta masrafları bakım masrafları olarak ) yakıt konusunda ninja 300 100 km de 4-5 litre yakıyor. İstediğiniz zaman motosikletinizi satabilirsiniz kimsenin malı elinde kalmaz her malı alacak birisi illaki çıkar.

Alıntı Sabırsız adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam Tavsiye Etmem Başlangıç Olduğu için Ktm Duke 200'e bakmanı tavsiye ederim
    Başarabilirim .) Hocam çok araştırdım ve ninja 300de karar kıldım. Çok beğendiğim bi kız var onda bile yok ninja 300deki fizik hem bi süre sonra yetmeyip cc büyütme derdim de olmaz. Yavaş yavaş kaparim

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:47 ----------

Alıntı Tech_N9ne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekonomik Olur Araç ile motosikletin işletme maaliyeti herzaman farklıdır bu nedenle motosiklet daha ekonomiktir ( sigorta masrafları bakım masrafları olarak ) yakıt konusunda ninja 300 100 km de 4-5 litre yakıyor. İstediğiniz zaman motosikletinizi satabilirsiniz kimsenin malı elinde kalmaz her malı alacak birisi illaki çıkar.
    pekii Sağ ol. Uzun süre kullanmayı düşünüyorum demiştim buna birşey demedin?

Tech_N9ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 848 Evo SE Ninja 300 SE
    Ben Şu Zamana Kadar Bakımını Düzgün yaptıktan Sonra Yolda Kalan Sorun Çıkaran Kawasaki Görmedim Sen Gördünmü ?

Ben de görmedim .d teşekkürler

CengoCenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Dostum selamlar
    Doğru bir örnek olur mu bilmem ama benim durumu özetleyeyim.

Ben 37 yaşındayım. Motor sevdası biraz geç baş gösterdi bende Kurs ehliyet ekipman sonrası motor arayışlarına başladım. Motoru yazın gezmek ve arada sırada işe gitmek için kullanmak için aldım. Önceleri herkes gibi 125 likleri inceleyerek işe başladım. Kursta ve sınavda kullandığım 125 likler sonrası acabalar oluşmaya başlamıştı. O aralar Mt 125 e baktım. Ancak fiyat performans oranı yılbaşından sonra epey düştü. Arkasından 250 likler olur mu acaba diyerek incelemelerime farklı bir boyut ekledim. İşim gebze de olduğu için motoru tem de kullanacaktım çoğunlukla.O yüzden gerektiğinde sollayabilecek kadar güçlü ve ara hızlanmaları tatmin eden bir motor düşündüm. 125 liklerde ara hızlana ve temde kullanma gibi sorunlarım olacaktı.

Suzuki İnazuma acaba olur mu dedim? Ancak motorun ağırlığı ve ara hızlanmalarının geç tepki vermesi beni vazgeçirdi. Arkadaşlarımın tavsiyesi ile Z250SL e yöneldim. Hatta kaparosunu bıraktım. Ancak 250 SL in türkiyeye geç girecek olması sebebiyle ve döviz kurundaki düşüşün avantajını yakalamak için Z300 ABS siparişi verdim ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.

Z300 ilk motorum. Çift silindir olması sebebiyle gaz tepkileri çok stabil. Söylendiği gibi hemen tekere gelebilecek bir motor değil. 7000-8000 devir sonrası atikleşiyor. Daha öncesinde daha uysal. Hatta bence bu sınıfta KTM Duke 200 kontrolsüzlük bakımından daha tehlikeli. KG/Beygir oranında KTM açık ara önde Z300 e göre. Ani gaz verdiğinde motorun kontrolünü kaybetme ihtimali Duke 200 de daha fazla. Çünkü tek silindir ve ani olarak tepki veriyor. Keza Z250 ve ninja 250 de de aynı durum geçerli.

Açıkçası şu anda ben veya bir başkası sana "al kullanırsın" veya "alma kullanamazsın" demesi pek bir şey ifade etmiyor bence. Sebebi önemli olan senin kendini bilmen.

Bir örnek vereyim; Benimle birlikte aynı dönem bir arkadaşta Z300 almıştı. Arkadaş çok heyecanlıydı. Eğitim seviyesi benimle aşağı yukarı aynıydı. O motoru teslim alırken bende ordaydım. Ve onun arkadaşına "lütfen arkadaşına dikkat et çünkü fazla heyecanlı ve gereksiz hevesli" demiştim. Keza o gün motoru eve götürürken yatırmış. Şans eseri kendine birşey olmamış. Ancak daha kötüsü de olabilirdi.

Kısaca her şey senin bakış açında bitiyor. Temkinli, dikkatli ve kendini bilerek kullandıktan sonra olumsuz bir durum ile karşılaşma ihtimalin herkes ile eşittir. Ayna karşısına geçip, ben gerçekten ne yaptığımı biliyor muyum? Bunu becerebilir miyim diyerek öncelikle bir sor. Eğer kendine güveniyorsan ve bu güven, gaz ile değil sakin bir güven ise yapabilirsin tabi ki. Anahtar nokta "ben motor kullanmayı halen tam anlamıyla bilmiyorum, halen tecrübesizim, bu yüzden herkesten fazla dikkat etmem gerekiyor" telkinini kendine devamlı yapman dır. Umarım bakış açın bu şekildedir. Aksi halde 125 lik alsan da olumsuz durumlar ile karşılaşma ihtimalin her daim fazladır.
    mehmetenis bunu beğendi.

Kesinlikle haklısınız. Aklım başımda çok şükür ve canım da çok tatlıdır :D Bir anlık heves için canımı tehlikeye atmam.
    Hemen hemen sizin gibi düşünüyorum diyebilirim artı motoru hız tutkum olduğu için almıyorum, gerçekten ihtiyacım var. Araba alsam çok masraf olacak yaş olmuş 23 üç beş yıl sonra evleneceğiz bu motoru alırsam hem vasıta sorunumu hem de para sorunumu çözeceğimi düşünüyorum .)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)