Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

soğuk havalarda motora binmek ileride sorun yaparmı

Motovento
    REKLAM ALANI

kardeşlerim ben bursada yaşıyorum .yaklaşık 3 senedir yaz kış motor üzerindeyim.sabah bişeyler içmek için kahveye girdim .çıkışta 40 yaşlarında bir kardeşimiz bişey diyecek gibi oldu.selam verdim.direk binme soğuk havalarda kardeşim diye söze başladı.ben bindim zamanında şimdi heryerim ağrıyor dedi.soğuk havada her yeri sızlıyormuş.aslında bu lafı çok arkadaşımdan duydum ama önemsemedim.ama bu abi çok içten konuştu.sanırım doğru .ne kadar korunsanda olmaz dedi.
    her motorcu için soğuk havalar için 4 teker şart gibi geliyor eskide olsa..yoksa 20 sene sonrası için kaçışımız yok...
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Biz ölümü göze aldık yahu ağrı dediğiniz nedir ki? Adamın önüne kalas çıkmış otoyolda siz 20 sene sonrasından bahsediyorsunuz
    sdirer, tekoklava, efendy06 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

copycat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 CF 650MT- 2023 Peugeot Django
    her ne kadar buradaki bütün motorcu kardeşlerimiz ne alakası var deyip sana hücum edecek olsa da ben de seni uyaran o "abi" ile aynı düşüncedeyim. sana iki net kıstas vereyim.

1- git bursa'daki göğüs hastalıları hastanesinde bir gün tam tur at. orada göğüs hastalılarından yatan kuryelerle, motorcularla tanış.
    2- iyi bir göğüs hastalıkları, ciğer doktoruna danış.

bak bakalım sana ne anlatacaklar.

maddi imkansızlık sebebiyle mecbur olmayı kesinlikle anlayışla karşılarım ama bunun dışında ciddi soğuk havalarda motora ara sıra ve kısa mesafelerde keyfi binilmesini doğru buluyorum.
    efendy06, hyanax100 ve redlion999 bunu beğendiler.

adonis84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    lintex mach, kanuni tiger 250
    sen günde iki paket sigara içmez, alkolün dibine vurmazsan ,düzenli sporunu yapar, iyi beslenirsen bide profesyonel şekilde giyinirsen hiç bişi olacağını sanmam,bişi oluyorsa bunun sebebini sadece kışın motosiklete binmeye bağlamak bence mantıksızlık .
    saykem, Pekbipicadam ve hasansonmez bunu beğendiler.

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    beat-cbf150-apache-cbf150-NC700-XMAX-DJANGO-ACTIVA
    yapar .

saykem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 600
    Yaşım 56, 40 senedir motora binerim.Şu anda bile her gün yaz kış motor kullanırım. Şİmdilik hiçbir yerimde soğuk ve rüzgardan kaynaklanan bir sorun yaşamadım.70 li 80 li yıllarda biz koruma nedir bilmezdik.O zamanlar motorcu kıyafeti almak çok lükstü,ayrıca pahalı olduğu için istesekte maddi gücümüz yetmezdi.şimdi herkesin maddi gücüne göre bir korumalı kıyafet satılmakta.Eğer iyi bir motorcu pantolonun,içliğin,montun,eldivenin,botun ve kaskın varsa kışında motora binmek ilerde bir sorun çıkarmaz.Yeterki sen yaz veya kış kendini korumasız olarak motor üstünde rüzgarlara verme.
    dockerengin, Salih_T, mehmetenis ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Alıntı saykem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşım 56, 40 senedir motora binerim.Şu anda bile her gün yaz kış motor kullanırım. Şİmdilik hiçbir yerimde soğuk ve rüzgardan kaynaklanan bir sorun yaşamadım.70 li 80 li yıllarda biz koruma nedir bilmezdik.O zamanlar motorcu kıyafeti almak çok lükstü,ayrıca pahalı olduğu için istesekte maddi gücümüz yetmezdi.şimdi herkesin maddi gücüne göre bir korumalı kıyafet satılmakta.Eğer iyi bir motorcu pantolonun,içliğin,montun,eldivenin,botun ve kaskın varsa kışında motora binmek ilerde bir sorun çıkarmaz.Yeterki sen yaz veya kış kendini korumasız olarak motor üstünde rüzgarlara verme.
    Abim çok güzel açıklamış, Eksi 5 derece bile olsa tam korumalı bi şekilde hiç üşümüyosan motorun üzerinde insana ne olabilir ki?
    Fakat tir tir titreyerek motor kullanırsan elbet hastalanırsın.
    E bana sorsan tam korumalı mı biniyorsun diye? Hayır. Sadece kaskım ve eldivenim var. Onun için kışın binmiyorum. Sadece haftasonları 1. 2. vites mahallede bi dolanıyorum motor paslanmasın diye.
    mehmetenis bunu beğendi.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Arkadaşın dediği doğru eğer ki tam korunulursa sıkıntı olacağını zannetmiyorum
    Ben 5 Ocakt'a İzmir'den lapa lapa kar yağarken geldim.Yeri geldi tipi oldu Yeri geldi kaskım kardan kapandı önümü göremeyecek hale geldim.Ama hiç üşümedim.
    Yani tam korumalı ekipman giyinilirse ileride sıkıntı olacağını zannetmiyorum

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Alıntı saykem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle katılıyorum. ekipmana bağlı diyecektim , demişler zaten.
    Ben,keyfim ve kahya, her gün birimiz kullanıyoruz.

Artes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banada olumsuz örnekler denk geliyor demekki, fabrikada konuşuyoruz genelde ortak şeyler , sinizüt tarzı solunum sıkıntıları ve diz ağrıları var

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    23 yaşında kalp krizi geçirip ölen insan var arkadaşlar.. Sürekli tshirt ile bindiği için ciğerleri su toplamıştı sanırsam..

Sırf o yüzden montumun içine birde göğüs koruma giyiyorum..

http://www.motosella.com/icon-vest-s...ma-siyah-yesil

Bunun 390 liralık versiyonu da var birde %30 indirim yapıyorlar bazen o ara alın bir tane..

http://www.motomaxonlineshop.com/hel...koruma-pmu2865

Birde bu var böbrekleri sıcak tutup korur..

Ben difi monza deri ceketin içine göbekli halimle bunları giyip sürebiliyorsam orta ve uzun mesafelere giderken üşenmeyin giyin.. Doktor doktor gezmekten çok daha iyidir..

Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    Yolda yürürken kafanıza saksı düşse gene öleceğiz ne dert ediyorsunuz ki.

Bir alıntıyla cevabımı bitireyim,
    her canlı ölümü tadacaktır.
    tekoklava bunu beğendi.
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    iki kış tır yağmur olan günler hariç diğer (o da üstüm batıyor diye )günler hep bindim şu an için sorun yok ekip man olarak sadece kask ve eldiven vardı çok soğuk günler de alta içlik falan üste normal mont ve birkaç kat fazla giyinerek sürdüm şu an için sıkıntı yok gerçi gittiğim mesafe şehir içi maksimum 15 20 km bunu belirtmek lazım ekipmansız uzun sürüşte sıkıntı olur herhalde

bu soruyu 10 15 veya 20 yıldır sürenler cevaplar sa daha iyi olur herhalde

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    abi bişey sorucam ya..
    ben motosiklet sürerken gram üşümüyorum. sıcaklık rahatlık öyle konforlu ki... tam tersi toplu taşıma kullandığım zaman başlıyo hastalıklar neden mi?

motosiklette sıkı giyiniyorum. herşey usülüne uygun. kışlık montum bel korumam termal içliklerim alt üst pantolonum botum kışlık kaskım bafım balaklavam eldivenim. hepsi kış şartlarına uyumlu. yolum her sabah 20 akşam 20 km. sabahları eksilere düştüğü oluyor. ve yine motorcu arkadaşımla konuştuk. üşümüyoruz.. ne zaman ki toplu taşımayı kullansak(iki vasıta) ikimiz de üşüyoruz
    evden çık durakta bekle soğuk soğuk, otobüse bin klima kalorifer gavur gibi yanıyo içerisi 40 derece soyun soyun soyun.. neyse in izban/metro ya yürü yürü o sırada üstünü toparla yine rüzgar bi yerden vurur bereni bafını atkını düzelt kapşonu tak, izban/metro yine gavur gibi yanı cehennem sıcağı yan yan yan soyun soyun.. metrodan/izbandan in servis bekle bekle soğukta orda bi üşü bi daha. servise bin. arkadaşlar şoför arkadaşa söylemişler bize temmuz sıcağını yaşat diye. o da basmış kalorifere yine sıcak sıcak sıcak. soyun soyun soyun.. iş yerine gir oh bitti mi? bitmedi. orası yolculuk dışında kalıyor

motorda çok sıcak basarsa açarım vizörü azıcık ceketin fermuarını indiririm 1 2 parmak tamam yeter. üşüdüm mü kapat vizörü kaldır fermuarı haydeeee devam :D kim diyo sakıncalı diye?

uzun lafın kısası : U.L. usülüne uygun hareket ediyorsan hiçbişey olmaz. ne zaman apaçilik yaptın yandın

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    eğerki seni rüzgardan soğuktan gayet iyi koruyan eldivenin-montun- pantalonun var ise hiç birşey olmaz. ben istanbulda yaşıyorum 2 -3 gundur hava güzel fakat öncesinde baya buz gibiydi istanbul kar yağmur vardı hep kar haricinde diğer butun havalarda motorumu kullandım. üzerimde revitin montu var içindeki 2 kat takılı durumda içimde sadece tshirt ile kullandım motorumu ve 1 gram ne soğuk ne rüzgar aldım. altımda kot pantalonum üzerinde su - rüzgar geçirmez pantalonum bacaklarım gram üşümedi. dane marka eldivenlerim var elime soğuk hava gelmedi. ayagımdada ayakkabım. eğer bu havada üzerinde normal bir mağazada satılan x marka bir mont var ise ( motor montu değil ) işte o zaman bak nasıl donuyorsun yada bundan 10 sene sonra ya göğüs hastalıklarındasın yada hava soğuk oldugu zaman heryerin başlar sızlamaya...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)