Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Herkezin dilindeki laf eğitim eğitim...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBR 600RR '15
    Çok ciddi soruyorum bu eğitimde ne veriyorlar? Ben Ankaradayım ve burada gidecek bir eğitim bulamadım. Tek aklıma yatan İstanbuldaki Honda güvenli sürüş eğitimleri. Ama ona da gidemeyeceğim için içeriğini araştırmadım. Herkezin dilinde son zamanlarda eğitim eğitim. Benim tecrübemde bir adam bu eğitime gidince ne öğreniyor?Mutlaka bişey öğreniyorum her seviyeye eğitim var deniyor ama içeriği hakkında bilgi yok. 15.000 km motosiklet tecrübem vardır ortalama. Şu anki motorumla da 4000 km yaptım hadi 20.000 km diyelim.

Bilen bilmeyen tahmini olan mantıklı bulan bulmayan herkez yazsın konuşalım bi sonuç çıksın bu yükselen trend eğitim hakkında.
    harman tozu ve D e m i r bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Eğitim alalı 8 yılı geçti. GS2-GS3 eğitimlerinden aklımda kalanları yazayım.
    Honda eğitimleri için söyliyeyim
    1. Moturu tanıtmak ve denge konusu
    2. Sabah motora binmeden yapabileceğiniz esneme hareketleri.
    3. Motora binmeden önce yapılması gereken kontroller (Yağ, su, lastik havası vb.)
    4. Isınma turları
    5. Slalom (Çeşitli parkurlarda)
    6. Viraj alma teknikleri(yatarak,Yarım poziyon ve tam sarkma)
    7. Kaçınma manevrası
    8. Yavaş sürüş.(Denge amaçlı)
    9. Yokuşta durma kalkma
    10. Yokuşta dönüş.
    11. Frenleme
    12. Ani frenleme
    12. Düşmüş motoru kaldırma teknikleri

iki gün boyunca bu konularda yeterli eğitim veriliyor bence. Yazdıklarımdan bazıları gs2'de yok. GS3'de olanlar ise (örneğin slalom daha dar aralıklı kukalarla yapılıyor)

Kendi adıma ben yararını gördüm. Hatta fırsatım olursa bu yaz gs3'ü tekrarlamyı veya alabilirsem gs4'ü almayı düşünüyorum.
    mehmetenis ve Deryali bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Hiç bilmeyene kolay bilene zor gelir eğitim, çünkü yanlışları düzeltmek kolay değildir.
    Sadık1453, zenon, oknglr ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Survivalsyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar
    Bilimsel olarak "kazanılmış çaresizlik" deniyor.Kurtulması çok zor.Eğitim farkındalığı ve bilgiyi sağlar.Ancak sonrasında iş yine kendimizde.Nasıl merdiven çıkmak için düşünmüyoruz.Beynimiz otomatiğe bağlanmı olarak çıkıyor.Öğrendikten sonra yanı merdiveni yanlış çıktığımızı varsayarsak,doğrusunu yapmak yanlış otomatiğe göre çok zordur.Aynen doğru otomatiği yapmak ta çok çaba ve farkındalık gerekir.
    Özetlemek gerekir ise eğitim çok önemlidir.Şahsen motosiklet konusunda profesyonel bir eğitim almadım.Bazıları hariç sanmayın eğitimi hava atmak yada şekil olmak için söylüyorlar.
    "Bilen ile bilmeyen bir olmaz"
    Atasözü ile sözlerime son veriyorum.
    Bilg.
    Sayg.
    telike, mehmetenis, CANER1405 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    survivalsyk arkadaşımı doğru mu anlamışım

kurslar size doğru tekniği öğretir. yanlış olanı kapmadan doğrusunu omuriliğe öğreterek refleks olarak yapmak için. ve bunu çalışa çalışa kendimiz oturturuz.
    doğru mudur?
    mehmetenis, CANER1405 ve halilom bunu beğendiler.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Bence survivalsyk doğru söylüyor eğitimlerin amacı hareketleri refleks haline getirmektir.Nasıl araç kullanırken şimdi debriyaja mı basıcam veya frene mi basıcam diye düşünmüyorsak motorda da kaçış menavrası yaparken düşünmememiz gerekiyor,yani refleks motoruna öğretilmesi gerekiyor bu da eğitimle oluyor ama en önemlisi de kişinin kendini geliştirmesi yani eğitim aldım diye yan gelip yatmak yok devamlı tecrube etmesi gerekeir.
    telike bunu beğendi.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    2 senelik aktif binici olarak gs2 ye gittim.. Motosikleti olmayan sadece eğitim almış eleman benden iyi gidiyordu.. Ducati monster ı olan adam daha yavaş hızda düz süremiyor,virajda dönemiyordu.. Ducati üstündeki maymunlardan olmayın
    mehmetenis, zenon, oknglr ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    kağıt üstünde bir sertifikam yok. tam 2 sene (motosiklet alma kararı vermemle motosiklet sahibi olmam arasında geçen süre)araştıra araştıra izleye izleye görerek ve duyduklarımı motosiklet sahibi olduktan sonra uygulayarak öğrendim. fren kabiliyeti kaçış manevraları, viraj dönüşler yokuşlarda kalkışlar inişler dönüşler, sıradışı kayma, istemli drift, teker ve biçok tekniği görerek öğrendim. haftada minimum 200 km yol yapıyorum. şimdi gs çi abim de gelip sen eğitimsizsin sokağa çıkman bile ölüm diyor. ağlicam sırf bu yüzden bi eğitime katılmak istiyorum. adım gibi eminim daha önce eğitim aldığımı düşünecekler. bu başıma kış sporlarında geldi (snowboard) kendi başıma teknikleri öğrenip ders almak istediğimde hoca "daha fazla km yaparak kendini geliştirirsin artık" dedi. peki sevgili gs1200cü abim neden bana "eğitimin yok nasıl 650cc motor sürüyorsun?" diyorsun.

not: şimdi yanlış anlayacak arkadaşlar, eğitim almayın gereksiz dediğimi düşünecek :D kesinlikle öyle bişey yok botlarımızı beraber bağlamadık eğitim alması gereken kişi eğitim almalıdır. filhakika ileri teknik sürüşünde de 4 teker ve 2 tekerde eğitim alma hedefim var. Motorumu değiştirmeyi bekliyorum bunun için.

saygılarımı sunarım.

ekleme: izmirde katılabileceğim kurs olsaydı zaten şimdiye kadar nedir ne değildir diye giderdim
    mehmetenis bunu beğendi.

motosikleti yatirmayi ogretiyorlar. kendine guvenin artiyor. turkiyenin guzel yolarinda motoru yatirinca patliyorsun.

Alıntı Survivalsyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Bilen ile bilmeyen bir olmaz"
    Atasözü ile sözlerime son veriyorum.
    Bilg.
    Sayg.
    Yazdiginiz herseye katiliyorum. Yalniz atasozu diye bahsettiginiz cumle Kuran ayetidir. Zumer suresi 9. ayet.
    Saygilar.
    Sadık1453, hkn34, mehmetenis ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Rospa standardında eğitim veren bir kurumdan paket eğitim alın. Çok şeyler değişecek.

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki sevgili gs1200cü abim neden bana "eğitimin yok nasıl 650cc motor sürüyorsun?" diyorsun.

ekleme: izmirde katılabileceğim kurs olsaydı zaten şimdiye kadar nedir ne değildir diye giderdim
    Boş ver sen 1200 gs li abiyi kimsenin gazı yada ulan eğitimsizim diye hakir görülüyorum sebebi ile eğitime gidilmez. Ön yargı oluşur ve ağitimi almaya gitsen de almayı red edersin.

Türkiye' nin en iyi eğitmenlerinden biri (Uğur Ertekin ART Moto Academi) İzmirde, ararsan bulursun.

Gelelim şu eğitimde neler veriliyor meselesine......

Birinci öncelik güvenlik, kafanıza vura vura bot giydiriyorlar size, dizlik değil motosiklet pantolonu giydiriyorlar. Antin kuntin kasklar yerine tam korumalı kask tercih etmenizi öneriyorlar.

E iyi de bunların hepsi para kardeşim, ne yapalım paramız yok.

O zaman güzel kardeşim, motoruna alacağın aksesuardan keseceksin. Pavyon gibi neonlarla gezmeyecek, monster elcik almayacak,jant şeriti, ışıklı sibop kapağı v.s. gibi abuk sanuk aksesuarlar yerine nakitini güvenliğine harcayacaksın.

Teknik olarak ne verilir bu eğitimler de?

Bisiklete dahi binmeyi bilmeyen adamdan, birmilyon km. tecrübem var diyen adama kadar herkesin alması gereken yada böyleymiş dedirtecek noktalar çıkıyor eğitimler.

OMM ile aldığım ilk kapalı alan eğitiminde, orta yaşın üzerinde bir abimiz benim 1.000.000 KM tecrübem var diyip kurs bitiminde demek ki sadece km yaparak olmuyormuş itirafını yaptı.

Diyeceğim oki, kimse bana daha ne öğretebilirler ki moduna girip gerek yok demesin. En azından denemek için ücretsiz teori eğitimleri var onlardan birine katılsın. Göreceksiniz ki aslında öğrenebileceğimiz bir çok nokta var.

Bu eğitimlerde, sürüş sırasında oluşabilecek problemler önceden gösteriliyor. Hemen her ihtimale karşı tedbirler ve bunların uygulamaları gösteriliyor. Eğitimlerin amacı problemler karşılaşınca ne yaparız dan öte problem ile karşılaşmamak için ne yapmalıyız.

Kapalı alan eğitimleri, sizin motosiklet kullanımınız geliştiriyor ve ne kadar hakim olduğunuzun testi. Mesele kapalı alan eğitimlerinde kurye arkadaşlar var katılan o 1200 lü abiler ağzı açık seyrediyor onları. İğne deliğinden geçip dar dönüşleri harika yapıyorlar.

Ama kritik nokta burası.....!

O süzülerek dar dönüşleri yapan kapalı alan eğitiminde herkesi kendine baktıran arkadaşlar yol eğitimine gelince çok düşük puanlar alıyorlar.

NEDEN?, Çünkü fazla özgüven, riski analizi yapamamak, farkındalık eksikliği, kötü planlama.

Çünkü vücudu o kadar alışmış ki motora yürür gibi motor kullanıyor, buda gereksiz bir özgüvene ve fazlaca riske neden oluyor.

Burada istediğimiz kadar anlatalım, sabahlara kadar yazsak ikna olmayacak olan için bir şey değişmeyecek. Ama madem merak ettin kardeşim bir tane eğitim mutlaka almalısın. Veya en azından teorisine gidip bu adamlar kimmiş? Ne anlatıyorlarmış dinlemelisin.

Ankara' da da eğitim veriyor OMM diğer illere göre belki sıklığı değişir ama sayfalarından takip edersen mutlaka yakaların. Araştır bulursun mutlaka bulamazsan da bana mesaj at bu konuda sana elimden gelen yardımı yaparım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Sinan Aksu, Volki34, mehmetenis ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    uğur ertekin gibi bi cevher varken izmir de katılabileceğim kurs olsaydı diyosun...?
    zaferce bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    sayın sadık hocam ilginiz için teşekkür ederim. dediğiniz gibi zaten nedir bu eğitimler merak ettiğim için almak istiyorum belirtmiştim
    art moto akademiyi izmirde bulamadım hep istanbuldaki kurslar çıktı, yönlendirmeniz için teşekkür ederim araştırıcam.

belirtmek isterim kursların öncelikli hedeflerini geçmişim sharp 5 puan kaskımdan fazlasıyla koruyacak botuma pantolonuma eldivenime kadar tam takım yola çıkarım. dediğiniz gibi bu setleri dizmek gerçekten maddiyat.. dizliğe de karşıyım zaten

tekrardan teşekkür ederim
    Sadık1453 ve mehmetenis bunu beğendiler.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBR 600RR '15
    Araştırıcam Sadık hocam. Eğer şu anki bilgimin üstüne yeni bilgiler eklenecekse maddi manevi ne gerekiyorsa fedakarlık yapıp giderim.Zaten param yok eğitim pahalı kısmı çürütülmesi zor bir bahaneden başka bişey değil.

Ben koruma ekipmanı takmayan adama neden takmadığını sorduğumda parasal bir neden öne sürerse üzerinde sigarası olup olmadığını soruyorum sonrası malum aylık sigara giderinin hayatına devam edebilmesi için takması gereken koruma ekipmanından bile daha pahalı olduğu ortaya çıkıyor.Parasal nedenler genellikle traştan öteye gitmiyor yani.

Yazarken baktım bu arada Şenol Sel tarafından veriliyor sanırım eğitim. Ne kadar çok katılımcı olursa kişi başına düşen eğitim ücreti o kadar azalıyormuş. Tabi belli bir katılımcı limiti vardır mutlaka. Sadık Hocam eğer iletişim bilgileri varsa "omm" nin özelden bana ulaştırabilir misin lütfen?

Dediğim gibi bişeyler katacaksa eğitime kesinlikle giderim. Ben havanın eksi derecelere düşmediği ve yağmur-kar yağmadığı her gün motosiklet kullanıyorum. İş yerimde takım elbise giymeme rağmen( kendimce çözümler buldum) Yani öyle böyle bir motosiklet manyağı değilim tabir yerindeyse Bu eğitimlerden en fazla istifade edeceklerden birisiyim aslına bakarsanız.
    Sadık1453, telike, mehmetenis ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    CG125 ES
    Ankarada Okan Sinan Ocan hocamizdan egitim alabilirsin, baslangic egitimimi ben kendisinden aldim ve cok memnun kaldim. Egitim onemli bence hele de sifirdan basliyorsan her seyi dogru olarak ogrenmek icin gerekli bir sey. Okan hocaya forumda oocan nicki ile ulasabilirsin.
    mehmetenis bunu beğendi.

zenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc700xa
    Ben 50.000 km sonra GS2 ti Murat DENİZHAN Hocadan aldım ben motor kullanmıyormuşum dedim. Üzerine 50.000 km daha yaptım ilk elideki kötü alışkanlıklardan kurtulamadım :( ve arada bir kez daha GS2 almışlığım var.
    Sadık1453 bunu beğendi.

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    honda gs2 de 15000 km trafik tecrübeli cbr 600rr ile gelip te eğitimde motoru düşüren gördüm

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    OMM' nin resmi sitesi ; http://ommriders.com/

Buda Bursa' dan bir eğitmen, OMM ile eğitimlerini organize ediyor. Ücretsiz teorik online eğitimleri var.

http://www.caneratagun.com/home.html

Ayrıca şehir dışı eğitimleri de yapıyorlar. Ancak naçizane tavsiyem eğitimin verildiği ile gidip orada eğitimi almak çok daha evla.

Neden?

Giderken yaptığınız sürüş ile dönüşteki sürüşünüzün arasında nelerin değiştiğini fark edersiniz. Diğer türlü eğitmenlerin bulunduğunuz ile gelip eğitim vermesi için talebin belirli bir sayıya ulaşması gerekliliği var malum.

Bu arada mevsim nedeni ile eğitim taksimleri şu anda zayıf, bu nedenle fuar sonrasında siteyi sürekli takip etmek gerekir.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    telike, porsuk80 ve mehmetenis bunu beğendiler.

tt768 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Project 4 coming soon...
    kağıt üstünde bir sertifikam yok. tam 2 sene (motosiklet alma kararı vermemle motosiklet sahibi olmam arasında geçen süre)araştıra araştıra izleye izleye görerek ve duyduklarımı motosiklet sahibi olduktan sonra uygulayarak öğrendim. fren kabiliyeti kaçış manevraları, viraj dönüşler yokuşlarda kalkışlar inişler dönüşler, sıradışı kayma, istemli drift, teker ve biçok tekniği görerek öğrendim. haftada minimum 200 km yol yapıyorum. şimdi gs çi abim de gelip sen eğitimsizsin sokağa çıkman bile ölüm diyor. ağlicam sırf bu yüzden bi eğitime katılmak istiyorum. adım gibi eminim daha önce eğitim aldığımı düşünecekler. bu başıma kış sporlarında geldi (snowboard) kendi başıma teknikleri öğrenip ders almak istediğimde hoca "daha fazla km yaparak kendini geliştirirsin artık" dedi. peki sevgili gs1200cü abim neden bana "eğitimin yok nasıl 650cc motor sürüyorsun?" diyorsun.

not: şimdi yanlış anlayacak arkadaşlar, eğitim almayın gereksiz dediğimi düşünecek :D kesinlikle öyle bişey yok botlarımızı beraber bağlamadık eğitim alması gereken kişi eğitim almalıdır. filhakika ileri teknik sürüşünde de 4 teker ve 2 tekerde eğitim alma hedefim var. Motorumu değiştirmeyi bekliyorum bunun için.

saygılarımı sunarım.

İzmir' de Art Moto Academy kurslarına katılabilirsiniz. iyi olduğunu duydum, ben de katılacağım en kısa zamanda... Ayrıca özel eğitim veren hocalar da var. biraz araştırma ve birkaç bilene sormak yeterli oluyor.
    telike bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)