Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İğrenç Bir Sorum Olacak

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar öncelikle hepinizin Kurban Bayramı mübarek olsun. Yaşamış ya da fikri olan dostlara bir sorum olacak. Motosiklet kazalarını incelediğimde birkaç sebepten bir tanesi de kedi köpeğin yola atlaması. Ve bu atlama sonucu motorcu dostlarımız telaşla gidon kırıp düşmesi ve hayatını kaybetmesi. Bazen kaçacağın yere bakman bile fayda etmiyor. Tabii ki dikkatli ve kontrollü bir sürüşle bu en aza indirgenebilir. Lakin merak ettiğim durum şu. Kesinlikte yapılması gerektiği için değil de meraktan soruyorum. Bir kedinin ya da köpeğin üzerinden geçersek o an atıyorum hızımız 100 ve küsürleri Durum ne olur.Kediyi ya da köpeği sormuyorum o zaten ya ikiye ayrılır ya da feci şekilde ölür. Kayar düşer miyiz yoksa keser geçer miyiz.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    ARaba ile farklı da motor ile kasisten zıplamak nasılsa oda öyle köpek motorun araya sıkışır kitler seni en olmadı zıplatır havaya kedinin üstünden geçmek demek yine zıplamak demek onsan sonrada kontrol kaybı ve yine kaçınılmaz son.
    mehmetenis bunu beğendi.
    Kontrol edemediğin güç,güç değildir. ...Ya ALLAH Ya MUHAMMET Ya ALİ... Engin TEPE Yaş:26 Sivas/Hafik

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    duruma göre değişir düşebilirsinde ezip geçebilirsinde.. motosiklet hızlandıkça düz gitmeye ve dik kalmaya çalışır. düz giderken çarparsan tabiki kediye büyük ihtimalle birşey olmaz ama virajda falan denk gelirsen yüksek ihtimalle düşersin.. 1-2 kere virajda kedi atladı yola santimetrelerle kurtuldum diyebilirim.. bir keresinde köy yollarında grup sürüşü yaparken önümüze köyün köpekleri atladı 4-5 tane hızımız 60km/s ben yine on anda frenlemeyle çarpmaktan kurtuldum öndeki arkadaşım köpeğe çarptı ve köpek karşı şeritten yolun yanındaki bankete resmen fırlatılmış gibi sürüklendi. arkadaşımın dengesi bile bozulmadı dümdüz yoluna devam etti hemen durduk köpeği kontrol ettik motora baktım ve yola devam ettik..
    mehmetenis bunu beğendi.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu biraz da şans, özellikle ağır bir motor varsa düşmeden devam edebilirsin. Dragstarlı birisi bunu yaşamıştı forumdan. Allah göstermesin tabi ki, onlar da can.
    cenkito ve ferhatkars bunu beğendiler.

C.Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift - 2015
    Tamamen şans.

Kedi ise çarpıp devam etme şansın var, ama köpek ise böyle bir şansın yok. Hatırladığım kadarı ile en son yaz aylarında Türkiye'de 1 motosiklet üzerindeki 2 kişi köpeğe çarpıyorlar köpek havalanıyor ve kafalarına geliyor ikisi'de boynu kırılarak hayata veda ediyorlar ( kafalarında kaliteli kasklar vardı haberde gördüğüm kadarı ile, lakin kask boynu korumuyor tabi'ki )

Velhasılıkelam köpeğe çarparsan durum vahim, hayvan fark etmez yapacağın şeyler belli 1-) Kaçış noktası aramak 2-) Duracağına inanıyorsan kontrollü! fren yapmak 3-) Yapacak bir şey yoksa kendi güvenliğini sağlamak.

2 Ay kadar önce mahalle ara sokaklarda 50 - 60 km/h ile giderken önüme birden kedi atladı frene basmamla arka lastik cayırdamaya başladı tam kediye vuracaktım kedi beni son anda görüp kaçtı, eğer kaçmasa yada 1 - 2 saniye geç hareket etse ezecektim.

Yapacağın pek fazla bir şey bulunmuyor ne yazık'ki şans işi
    mehmetenis bunu beğendi.

jonkro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 660,Motoran Vento,Opel Corsa C
    Kardeş ben şehir içinde cup motorumla 85 le giderken kedi karşıya geçmek için çalışırken bütün çabalarıma rağmen durmaması sonucu üzerinden geçtim 85 km ile. Geçtiğim anı çok iyi hatırlıyorum refleks olarak motorun üzerine abandım kedinin üzerinden geçmezden saliseler önce. Kedinin üzerinden geçtiğimde motor çok hafiften havalanıp yalpalamaya başladı ama üzerine abandığım için düşmedim ve gidonu kontrol edip hakimiyeti sağladım ve ilerde durabildim.Esnaf beni izlemiş helal olsun sana biz yere yapıştı demiştik dediler su filan ikram ettiler. Sizlere tavsiyem böyle durumlar için dizinizle motoru bırakmayın ve motorun üzerine yatmaya çalışın mümkün olduğunca ABANIN ve gidonun hakimiyetini bırakmamaya çalışın yeterince. Saygılar...

bu arada 2 gün sonra o civarda kediyi gördüm üzerinde tekerin çok az izi çıkmıştı ama ölmemiş hayvan

Motosikleti
    F850 Gs
    Merhaba
    Bu gibi durumlarda hızı kesmeden ileriye bakmaya devam ederek,fren yapmadan , kediye noldu nereye gitti demeden gidon hakimiyetini koruyarak kedi tekerden ya da motordan kurtulduktan sonra durmaya çalışmak daha doğru.

MotojeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 125 Duke
    Hayvan gibi sürme hayvanlara zararın olmasın.

Motosikleti
    SUPERDUKER
    Alıntı MotojeN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    40 lada gitsen 100 lede gitsen kaçma imkanın yoksa çarparsın.kaçma imkanın varsada maçı ağaçta duvarda bitireceğine en az zararla kurtarmak en iyisidir.
    hayvan gibi değil insan gibi düşünürseniz daha mantıklı sonuçlar elde edebilirsiniz

s.ozer1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Hyosung GT250R EFi
    Alıntı MotojeN adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tavrınız bence hiç hoş değil. Uzun yolda hangimiz 50-60 km/h hızlarda gidiyoruz ? Farz edelim uzun yoldayken önümüze bir hayvan atladı arkadaş ne yapılması gerektiğini soruyor oluşabilecek zararlar nelerdir onları öğrenmeye çalışıyor.

Benim samimi arkadaşım mahalle arasında önüne yavru köpek atladı diye motoru yatırdı hızı ya 30 ya 40 km/h idi. Bacağı kolu çok fena ezildi ve sıyrıldı. Uzun yolda 90-100 km/h larda olsaydı ne olurdu düşünmek bile istemem...
    cenkito ve leokaplann bunu beğendiler.
    2006 Hyosung GT250R >> 2011 Hyosung GT250R EFi

Motosikleti
    F850 Gs
    Merhaba

hiç agresif kullanmam. Hizim 50 lardaydi , kediyi görür gormez 30 lara indim ve daha da yavasladim ama yanindan gecerken bir anda resmen zipladi... Duramazdim çünkü zeminde hiç uygun degildi yolda uygun degildi ,dardi da....tam viraj dönüşü ve dolmus duzergahi , araç altinda kalabilirdim hemen bir araç dönecek olsa..o hızla devam ettim ancak kedi korktu yine ve bir anda yolun kenarından ilerlerken bnm onumden zipladi..

Agresifde kullanmasak,buna hayvan gibi kullanmakta desek , hayvanlara zarar vermeyi hiç istemesekte insanın basina gelebiliyor.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı s.ozer1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tavrınız bence hiç hoş değil. Uzun yolda hangimiz 50-60 km/h hızlarda gidiyoruz ? Farz edelim uzun yoldayken önümüze bir hayvan atladı arkadaş ne yapılması gerektiğini soruyor oluşabilecek zararlar nelerdir onları öğrenmeye çalışıyor.

Benim samimi arkadaşım mahalle arasında önüne yavru köpek atladı diye motoru yatırdı hızı ya 30 ya 40 km/h idi. Bacağı kolu çok fena ezildi ve sıyrıldı. Uzun yolda 90-100 km/h larda olsaydı ne olurdu düşünmek bile istemem...
    hak vermemek elde değil,
    gecen yaz aksam, minübüsle, saatte 80-90 civarı hızla yogun trafikte ben en sol seritte iken önüme kedi cıktı,
    yapabilecegim hiçbirsey yoktu, ezdim gectim.
    motorla önüme cıksa idi ne olurdu bilenmiyorum.
    s.ozer1991 bunu beğendi.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kedi kurtulabilir de ! , senin için aynı şeyi söyleyemem.!.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı Benli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kedi kurtulabilir de ! , senin için aynı şeyi söyleyemem.!.
    kendi yasadıgım olayla ilgili olarak kedi değil dana cıksa idi frenler carpardım, direksiyon manevrası yapmazdım
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    şimdi ne dersek hangi durumu dersek o an geldiğinde yalan olur.
    her kaza kendine özgüdür.
    kiminde atlarsın ödün kopar, oh atlattık dersin; kiminde hayvanı bölersin motor hafiften kırıma uğrar; kiminde ikinizde ölürsünüz.
    sitemizde bir ineğin ( inekti galiba) kafasını koparan arkadaşımız olması lazım ;)
    tüm olay o an geldiğinde senin hızına, yola, çevrene, trafiğe, çarptığın ya da ezdiğin hayvanın büyüklüne, boyuna posuna göre değişir...
    şimdiden ne desek yalan sen o an geldiğinde çarpmamaya çalış
    kazasız belasız...

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Tek teker yap önü kurtardıkdan sonra hayvan alttan geçerken birde stopie yap
    fz6_fazer, aadrenalin16, cenkito ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

s.ozer1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Hyosung GT250R EFi
    Alıntı Tİme_shİft42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek teker yap önü kurtardıkdan sonrada hayvan alttan geçerken birde stopie yap
    Bence arkadaş bundan taşısın. Hayvan önüne çıkınca bu taşıdığını ön tekerin hizasında yola atsın hayvanın üzerinden zıplar kaza bela olmaz. Daha cancanlı oldu değil mi

2006 Hyosung GT250R >> 2011 Hyosung GT250R EFi

HONDAANTALYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Bundan 6 sene önce bi köpekcige çarpmamak için kaza yapmıştım amaa olan motora olduydu ne köpecige nede bana hiçbişe olmadı Şükür

The-Rock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 200
    http://www.youtube.com/watch?v=Ab-WN9kdMrw

Bu videodaki arkadaş R1 le geyiği ortadan ikiye bölmüş, ingilizcen varsa bi göz at derim ha yoksa da sorun değil fotoğraflar herşeyi anlatıyor zaten
    cece89 bunu beğendi.

mustbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    http://m.youtube.com/watch?v=Ab-WN9kdMrw az bi mantıklı olun.. köpek iskeleti duvar kadar sağlamdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:58 ----------

Hocam son yoruma bakmadan yazmışım :-) affola

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)