Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yunanistan Uluslararası Ehliyet (Beynelmilel) Zorunluluğu Kalktı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-09
    Türkiye'den Yunanistan'a otomobille gidecek olan ziyaretçilerin uluslararası ehliyet alma zorunluluğu kalktı.

Türkiye pasaportlarına vize verilmesi konusunda son yıllarda kolaylıklar sağlayan Yunanistan şimdi de ülkeyi arabaları ile ziyaret edecek olanlara iyi bir durumu bildirdi. Türkiye'den Yunanistan'a otomobille gidecek olan ziyaretçilerin uluslararası ehliyet alma zorunlulukları kalktı. Türk sürücüler ehliyetleri ile Yunanistan'da rahatlıkla araba kullanabilecekler. Konu hakkında Türkiye Büyükelçiliğinin yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin de taraf olduğu 1968 tarihli Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi'ne getirilen değişikliklerin Yunanistan tarafından kabul edilerek 10 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığı Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından resmi makamlarımıza bildirilmiştir. Söz konusu değişiklikler çerçevesinde; aşağıda kayıtlı belgelerin, hamilleri Yunanistan'da daimi ikamet etmemek şartıyla geçerlilikleri Yunan makamlarınca tanınacaktır.

- Sözleşmenin 6. ekinin hükümlerine göre ilgili Türk makamlarınca verilen tüm geçerli sürücü belgeleri,
    - Sözleşmenin 7. eki hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş olan ve Türkiye'de kullanılan tüm uluslararası geçerli sürücü belgeleri" denildi.

Her yıl TURING'ten uluslararası sürücü belgesi almak zorunda kalan Türk vatandaşlarının bundan böyle sadece uluslararası kasko için ekstra prim yatırmaları yeterli olacak. Yunanistan'ın almış olduğu bu kararın son yıllarda artış gösteren Türk turist sayısını daha da arttıracağı bekleniyor.

(www.novahaber.com - İHA)
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Bu gerçekse nefis olur.

Motosikleti
    MT-09

Motosikleti
    Honda NC750X
    Sınırı geçen ve deneyimleyen arkadaşlar olursa dinlemek isteriz. Şimdi vize al, git sınıra, kapıdan sokmazlarsa hiç hoş olmaz.

Motosikleti
    MT-09
    Kolay yolu var :
    İpsalayı arayıp sorabilirsin. Detaylı bilgi vereceklerini düşünüyorum. Ben yaz başı yaptırmıştım daha neredeyse 1 sene var. Sadece 43 euroyla giriş yapabilirsin tabiki 15 liraya alınan pulu da eklersen.

Motosikleti
    Honda NC750X
    43 euro trafik sigortası değil mi?

Motosikleti
    Öncesi muhtelif motorlar :) Şuan Yamaha YZF R 25

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    2015 de yürürlüğe girecek benim bildiğim

Motosikleti
    Honda NC750X
    2015'te ehliyetler yenilendikten sonra uygulamaya geçecekmiş.

RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    E 2015 de bi komşi yapılır o zaman... Katırı yurtdışına çıkarmadık demeyiz.

TURİNG Kurumu'nun açıklamasına göre, Türkiye'de şu anda verilen ehliyetler 1968 Viyana Konvansiyonu’na uygun olmadığından, Yunanistan'da araç kullanabilmek için uluslararası ehliyet alma zorunluluğumuz sürüyor. Yunanistan'ın suçu yok, konu ülkemizin gelişmişlik düzeyiyle ilgili. 2015 konusuna gelince; 2014 Eylül ayı bitmek üzere, ben daha yeni ehliyetle ilgili elle tutulur bir gelişme görmedim.
    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27215398.asp
    Ayrıca; İHA'yı da kınıyorum. Tüm kaynaklarda "Türkiye'den alınan ehliyetler Yunanistan'da geçerli olacak" denilirken, İHA "araba sürücüleri" diye bir tanım kullanarak motosiklet sürücülerini görmezden gelmiş. Her ne kadar "araba", "tekerlekli kara taşıtı" demek olup aslında motosikleti de kapsıyor ise de "araba" denildiğinde kimsenin aklına motosiklet gelmez sanırım, ben dahil.
    GB79 bunu beğendi.

Peder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR Daytona (Siyah)
    Gayet güzel bi gelişme her ne kadar geç kalınmış olsada..

benim anlamadığım şu. bu ehliyetler bulgaristanda geçiyor yunanistanda geçmiyor.

tamam bizim ülkemizin mallığı,bir ehliyetini bile kabul ettiremiyor madem öyle bulgaristan neden sormuyor bu beynelminel'i. anlamış değilim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler