Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

polis egzoza el koyabilir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    teknoali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tudey Gsr pcx
    merhaba arkadaslar ,

bir konuda fikrinizi almak istedim , polis araç üzerindeki egzoza el koyabilir mi ? eskiden sistem şöyle idi , araba yada motorda yüksek sesli egzoz varsa polis ceza yazar araç bağlanır orjinal egzoz takılır araç normal trafiğe geri dönerdi. şimdi ise ceza yazılıp araç bağlanıp orjinal egzoz takılıp çıkan performans egzozunu polise teslim etmeden araç tekrar trafiğe çıkmıyor. hatta bazı arkadaşlar çevirme de araç bağlanınca peşinen egzozu polise verip çekici ile gittiği otoparkda orjinal egzozu takarak geri çıktıklarını söylüyorlar. bunun mevzuatta yeri nedir ? polis egzoza el koyabilir mi ?

bu da haber kısmı
    http://www.gercekfethiye.com/L/TR/mid/396/hcid/27/hid/3871/POLIS_SES_CIKARTAN_EGSOZLARI_TOPLADI.htm#HaberDeta y

http://www.youtube.com/watch?v=sJK2C90qlPI
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    evilded - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Delight
    Polisin ceza yazabilmesi için, öncelikle egzosun orjinal olmadığını tespit etmesi ,ardındanda çıkan sesin yasal düzeyi aştığını ispat etmesi gerekir, ardından araç trafikten men edilir, men edildikten sonra egzosa el koyma gibi bir yetkisi yoktur, el koymayı mahkeme yapar.
    mehmetenis bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Şartlar uygunsa sana bile el koyabilir.
    çağhan, cece89, afu35 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    polisin egzoza el koyma yetkisi yok. hatta suçlu birini yakaladığında üzerinden çıkan suç aletine(bıçak, silah vs)bile el koyma yetkisi yok. böyle bir durum olduğunda 24 saat içinde savcılık kanalıyla hakim onayı istemek zorundadır. aksi takdirde usülsüz delil toplama işi yapılmış olur.

Motosikleti
    Honda
    yıl 2012..cbr 125 motorumda tiger egzoz vardı.öyle bagırtıp duran bırı değilim.çevirmeyi gördüm dönmedım herşeyim tam çünkü ve gıttım durdum.polısler geldı motoru calıstırdı son gaz verdı egzoz acık baglayın dedı.neyse pek uzatmım polıse kafa atma aşamasına geldım orda o derece..o sınırle hakkımı pek savunamadım motoru goturduler.orjinal egzozu aldım taktım motoru cıkarcaz.polıs o egzoz kalacak burda dedı.sen 500 tl lık egzozu alacaksın bende bıse demeyecem mı dedım..ordada bır munakasa oldu.sonra egzozu dıger egzozların oraya dogru atar gıbı yapıp.yedıemının dısına attık ve sonra gıdıp ordan aldım..bı tanıdık aracı koyduk polıs 2 gun sonra gelıp alsın egzozunu tanıdık olmasanız satacaktım demiş.vayyy p*ç kurusu senidedim.gerek kalmamıstı zaten ben cıkarmıstım.aynıı gun gerı taktım bagırta bagırta gezdım.3 yıl kullandım o kadar polıs durdurdu bıse demedıler bu boyle bişe yaptı.nefret edıyorum bu adaletten...
    yiwotxxx bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Yeni uygulama da araçlar egsozst nedeni ile bağlandığında otoparka gönderiliyor bundan sonra aracın egzost değişimi için aracı çekici ile tamirhaneye ve oradan egzost emisyon kontrolü sonrası muayene istasyonuna yine çekici ile götürerek egzostun değişimi sonrası muayene tamamlanıyor. işlemler tamamlandıktan sonra gönül rahatlığı ile araca binebilirsiniz.

Motor egzostları hemen sök tak oluyor ise durum otoparktan muayeneye çekici ile bir çekici parasından yırtılarak halledilir.

Egzosta el koyma konusunda bilgim yok ama isterse sen daha önce almıştın ya egzostu der senin egzostunun bekçisimiyim der tutar kolundan atar egzostu bi deliğe .... uzar gider. Yapar yapacak olan.
    RAMİREZ bunu beğendi.

MotojeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 125 Duke
    Burası Türkiye ,
    sana bile el koyabilirler.

Motosikleti
    CG125 ES
    Bizim burada kanalizasyon borusu gibi egsoz takmış E30 lar cirit atıyor sabah akşam rahat vermiyorlar ve geceleri de polis otoları sürekli devriye atıyor. Hiçbirisi de bu araçları durdurup ceza kesmiyor. Bunların hepsi bitti bir tek motosikletler mi kaldı ?

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Ulan aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık. Temsilen söylüyorum daha öncede bu konu tartışılmıştı. Gideceksin faturalı, garantili x marka bi egzoz alacak takacaksın motosikletine, sonra polis gelip o egzozdan dolayı cezayı yazacak. Sormadan edemiyorum hadi el yapımlarını geçtim, ulan madem o egzozu takmak yasak bu ülkeye garantili faturalı şekilde niye sokturuyorsunuz o zaman

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Afrika..
    50 liraya bakar..

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    Alıntı teknoali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaslar ,

bir konuda fikrinizi almak istedim , polis araç üzerindeki egzoza el koyabilir mi ? eskiden sistem şöyle idi , araba yada motorda yüksek sesli egzoz varsa polis ceza yazar araç bağlanır orjinal egzoz takılır araç normal trafiğe geri dönerdi. şimdi ise ceza yazılıp araç bağlanıp orjinal egzoz takılıp çıkan performans egzozunu polise teslim etmeden araç tekrar trafiğe çıkmıyor. hatta bazı arkadaşlar çevirme de araç bağlanınca peşinen egzozu polise verip çekici ile gittiği otoparkda orjinal egzozu takarak geri çıktıklarını söylüyorlar. bunun mevzuatta yeri nedir ? polis egzoza el koyabilir mi ?

bu da haber kısmı
    http://www.gercekfethiye.com/L/TR/mid/396/hcid/27/hid/3871/POLIS_SES_CIKARTAN_EGSOZLARI_TOPLADI.htm#HaberDeta y

ellerine sağlık çevre boyutuda sesten çok daha önemli katalitik konvertör yok çevre kirliliği
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    Motoru bağlar. Sende gidersin,orjinal ekzosotu tekrar takarsın, motorun emisyon ve muayeneye girer, işlemler bittiğinde gerekli cezalarını ödeyip performans ekzostunu eline alır paşa paşa otoparktan çıkarsın.
    Polis sana ait olan bir şeye mahkeme veya nöbetçi savcı kararı olmadan süreli veya süresiz el koyamaz. Tek istisnası, suça karışmış veya karışması kuvvetle muhtemel olan şeylere, kanundaki şekil ve hükümlere göre işlem yapıp kullanılırlığının önlenmesidir. Yani seni yolda çevirip, ekzostunu söktürüp el koyamaz. O işlemi sadece sen rıza gösterirsen yapabilir. Zaten bu sebeple "bağlamak" tabir edilen işlem uygulanır. Motoru bağlar, sende motorunu kanunlara uygun hale getirip geri alırsın. Tabi ekzostunuda.

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    Egzozu bilmemde böyle gezenlerin motorlarına el koysalarda rahat etsek

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Benden önceki sahibide taktırmış 650 lik sesi çıkıyor hem benimde başımı agrıtıyor yarın bigün polislede başımı yaktırır. Kurtulucam bu hafta.

teknoali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tudey Gsr pcx
    Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulan aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık. Temsilen söylüyorum daha öncede bu konu tartışılmıştı. Gideceksin faturalı, garantili x marka bi egzoz alacak takacaksın motosikletine, sonra polis gelip o egzozdan dolayı cezayı yazacak. Sormadan edemiyorum hadi el yapımlarını geçtim, ulan madem o egzozu takmak yasak bu ülkeye garantili faturalı şekilde niye sokturuyorsunuz o zaman

hocam demek istediğinizi anlıyorum fakat yanlış bir pencereden bakıyorsunuz. x marka egzoz faturalı ve yasal olmasına rağmen bu bize sınırsız kullanım hakkı vermez. aynı ruhsatlı faturalı silah almak gibi. madem ki tabanca satılıyor bu kuş vurmak için değil ruhsatıda var herkesi indirelim. yada kadran da 200 yazan araba ile ithal edildi ise ülkeye vergi verdik ise 200 yapalım .

zaten bu egzoz ile çevreyi rahatsız etmek hem yasal değil hem etik değil yani savunduğum bir tarafı yok . merak ettiğim nokta yasadaki dayanak nedir ? bu her il yada ilçede aynı mı.
    08 Mondial 100 UKH(44.000) > 11 CBR 125R(3500) >11 CBR 125R( 24.000) >11Ninja 250R (15.000)>Spacy 110 (11.000)>XT660R(10.000)>CBR600RR(8.000)>CBR250R(5. 000)>Suzuki GSR 600(5.000) >Yamaha RS (500)>Tudey50 (2.000) >Honda PCX 125(150 KM)

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Polis her suç aletine el koymaya kalkarsa,
    tecavüz suçlulari ile aralarinda geçmesi muhtemel mevzulari canli yayinda seyretmek isterdim.

Simdi burada enteresan olan konu sudur.
    Arkadasimizin yazdigina göre polis motosikletin gazini açarak egzozun çok ses çikarttigina karar vermis.
    Bu biraz absürt bir konu.
    Mesela polisle karsilasmadan az önce egzozunuz düstü ve o sekilde sürmek zorunda kaldiniz.
    Yani egzozunuz gayet yasal,
    tek sorun az önce koptu.

Mesela arabaniza sahane bir ses sistemi dösediniz.
    Polis arabanizi durdurup sesi sonuna kadar açiyor ve çok ses çikarttigina karar veriyor.
    Oysa siz sesi sonuna kadar açip müzik dinlemiyorsunuz.

Bir çok egzoz normal devirlerde rahatsiz edici sesler çikartmazlar.
    Yani siz özel olarak bir sey yapmadiysaniz.

Üzerinden geçiyorum;
    diyelim ki verdigim örneklerle ilgili her sey bir kenara
    polis ses seviyesine neye göre karar veriyor?
    Yani elinde desibel ölçen bir alet mi var?
    Diyelim ki var.
    Yani motosikletinizi durdurdu ve aletle sesini ölçtü.
    Sesin fazla olduguna neye göre karar verecek?

Buraya kadar olani size farkli bir pencere açmak için yazdim.
    Akliniza gelmediyse gelsin diye.
    Simdi isin gerçekçi tarafina bakalim.
    Mantikli insanlarin yönettigi ülkelerde bu isler nasil olur onu degerlendirelim.
    Bir egzozun yasal olarak satiliyor olmasi
    o egzozu kullanmayi yasal hale getirmez.
    çünkü o egzoz trafikte kullanilsin diye üretilmis olmayabilir.
    Nerde kullancaz ulem o zaman diyenler için bakiniz yaris pistleri!!!

Burada devlete düsen görevlerden bir tanesi standart hazirlamaktir.
    Devlet derki;
    Benim ülkemde motorlu bir araç,
    en fazla 70 desibel ses çikarabilir.
    Bunun üzerinde ses çikaran araçlar trafikten men edilir ve su kadar ceza kesilir.
    O zaman piyasada satilan egzozlar
    homolog ya da degil olarak siniflanacak ve egzoz üzerinde bu ibare bulunmak zorunda olacaktir.
    Yani siz egzoz satin alirken bunlari bilerek satin alirsiniz.
    Bile bile lades diyorsaniz devlet tabi ki yaptirim uygular ve sonucuna katlanirsiniz.

Fakat tüm bunlara ragmen polis ses düzeyinizin fazla oldugunu ispat etmekle yükümlüdür.
    Bunu da kulakla degil ölçü aleti kullanarak yapmak zorundadir.
    Bu da yetmez.
    Aldigi ölçünün fazla oldugunu ispat edebilecegi bir maksimum rakam,

yani bir standarta ihtiyaci vardir.
    Anlamayan varsa detayli anlatabilirim.

maxiscooter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Araçların fabrika çıkışı verilen bilgileri yani devlete giden onlarca kağıtta belirli bir devirde çıkardığı gürültü desibel bazında veriliyor. mesela arabalarda yanlış değilsem 3750 devir. Hatta geçenlerde izlediğim bi motor videosunda motor numarasının yakın bir yerinde şasi üzerinde bir etiket vardı ve yine aynı 3750 devirdeki gürültüyü gösteriyordu. Bu konuda eminim kanunda belirli devirde çıkacak gürültü seviyesi vardır. Sorun kendi kulağıyla dinleyip karar veren memur parçalarında. Gerçekten öyle bi durum varsa cihazla ölçüm yapıp tutanak tutması gerek.. Ayrıca el koyulması durumunda şöyle bir seçenek daha var. Elinizde faturası olan çeşitli onayları olan bi egzosa el koyulursa sizde geri dava açarak ülkeye girerken vergi verilen ve satılırken yine vergisi alınan bir ürünün yeterliliği yoksa ülkede neden satıldığına dair bir dava. iyi bir avukat güzel bi tazminat bile kazandırabilir.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    bazı motosikletlerin şasi no etiketlerinde de yazıyor. ha çevirmede neyle ölçücen o ayrı bir muamma.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)