Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

7 Eylül Ehliyet Sınavı

Motovento
    REKLAM ALANI
    A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Selamün Aleyküm Arkadaşlar bugün girmiş olduğum direksiyon sınavını Allah'ın izniyle geçtim.Sabah 11:30'da yağan sağanak yağmurun ve gök gürültüsünü altında sırılsıklam olarak parkurunu tamamladım.Komisyon sadece bir kereliğine 50 km hıza yükselmemi istedi.Benden sonra diğer adaylarda güneş açtı.İnşaAllah diğer aday arkadaşlarımda başarılı olmuştur.Forumda beni bilgilendiren ve eğiten herkese teşekkürler.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Hayırlı olsun.
    A.Volkan bunu beğendi.

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Hayırlı olsun umarım bende sorunsuz geçerim henüz sınav tarihi bile belli değil
    A.Volkan bunu beğendi.

Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Amin Amin Amin Allah razı olsun

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    28 inde benim var sınav İlk defa motora binmeme rağmen iyiydim.
    Umarım sınava kadar pekiştiririm.

Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    İnşaAllah başarılı olursun Allah yardımcın olsun

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O havada sınavı ertelemeyen yada ara verip biraz mola vermeyen bundan sorumlu kimse kulaklarını epey çınlattım.

Cumartesi günü eğitim di sanıyorum cendere yolunda paşam arabaya kurulmuş, önde kızcağız motorla sağanak yağmurda gitmeye çalışıyor. Ekipmanları da, dizlik, dirseklik ve kask. Bu iş böyle olmaz manasında yanlarından geçerken ima ettin el kol hareketleri ile. Beyefendi Gültepe sapağında bana atar yaptı. Hangi sürücü kursu olduğuna bakamadım yağmur ve trafik yüzünden. Ama o kızcağız yada ondan sonrakilerden biri düşerse hesabını nasıl verecekler çok merak ediyorum. 1 saat erteleseler, öğleden sonra güneş açtı. Ne değişirdi acaba onlar için? Neyi kaçıracaklar diye bunları düşünmezler anlamam. Para gelsin yeter kursiyer kaza yapmış düşmüş kalkmış hiiiç umurlarında değil.

Neyse seni konuda patladım kardeşim ama senin de yeni ehliyetin hayırlı olsun kazasız belasız.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    mucoist bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Hayırlı olsun
    Bende direksiyon sınavındayken dolu yağmaya başlamıştı
    A.Volkan bunu beğendi.

MhmtcnKoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R 2011
    Sayın @Sadık1453 hocam başıma şöyle bir şey geldi. Kurs saati gelmişti yalnız kurs motoru bozulmuş. Yeni motor evraklar yok onları getirin falan derken benim sınav saatim geçtiği için beni sınava sokmadılar(sokamadılar) sonuç olarak denetmenler kağıtta yazan sınav saatinin dışına çıkamıyorlar, bu konu biraz sıkıntılı ve saçma ama yapacak pek bir şey yok. Kurstan önce denetmenler bunu yapmalı ama sizce denetmenlerin umrunda mı sınava girecek aday ki milli eğitime bunun için başvurup yetki isteyecek? Bence değil yani bu ülkemizin büyük ihmalkar zihniyetlerinden çok basidi. Dediğiniz sınav erteleme mevzuu belki bu durumlardan dolayı birinin ölmesiyle değişebilir o da belki. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Bu arada şimdiden ehliyetiniz hayırlı olsun.

Saygılar
    Sadık1453 bunu beğendi.
    SONUNA KADAR İZİNDEYİM ATAM!

Dört teker bedenimi, iki teker ruhumu taşır.

Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Amin Amin Amin beyler

J3ASKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR TWO HUNDRED NS
    sınavdan koskoca kurstan bir tek arkadaşım kalmış neden kaldığını araştırıyoruz ona bakılırsa güzel sürmüş platform,trafikte ilerlemesi falan herşey tamam peki sınavdan kaldı şimdi ne yapabilir mebe itiraz etse birşey çıkarmı.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O havada sınavı ertelemeyen yada ara verip biraz mola vermeyen bundan sorumlu kimse kulaklarını epey çınlattım.

Cumartesi günü eğitim di sanıyorum cendere yolunda paşam arabaya kurulmuş, önde kızcağız motorla sağanak yağmurda gitmeye çalışıyor. Ekipmanları da, dizlik, dirseklik ve kask. Bu iş böyle olmaz manasında yanlarından geçerken ima ettin el kol hareketleri ile. Beyefendi Gültepe sapağında bana atar yaptı. Hangi sürücü kursu olduğuna bakamadım yağmur ve trafik yüzünden. Ama o kızcağız yada ondan sonrakilerden biri düşerse hesabını nasıl verecekler çok merak ediyorum. 1 saat erteleseler, öğleden sonra güneş açtı. Ne değişirdi acaba onlar için? Neyi kaçıracaklar diye bunları düşünmezler anlamam. Para gelsin yeter kursiyer kaza yapmış düşmüş kalkmış hiiiç umurlarında değil.

Neyse seni konuda patladım kardeşim ama senin de yeni ehliyetin hayırlı olsun kazasız belasız.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Bu iş ertelenmez,her adayın sınav saati vardır,eğer o aday yağmur yağıyor diye motora binmeseydi hakkı yanardı,bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayalım,bırak yağmuru isterse kar yağsın o sınav eğer valilikten ertelenmemişse yapılır.
    Sınav prosedüründe aday motoru ön tarafta kullanır arkada kursun aracıyla komisyon ve kurs hocası onu takip eder puanlamada bu şekilde yapılır.
    Düşersede düşer kimse vermez hesabını o yüzden dizlik kask dirseklik takılıyor,zaten maksimum 20 km hızla seyrediyorlar o hızda düşse ne olur?

Prosedür bu şekilde ister beğen ister beğenme...

Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Aslında mehmet bey haklı sonuçta ben bu motora yağmurdada binicem.
    mehmetenis bunu beğendi.

Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu iş ertelenmez,her adayın sınav saati vardır,eğer o aday yağmur yağıyor diye motora binmeseydi hakkı yanardı,bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayalım,bırak yağmuru isterse kar yağsın o sınav eğer valilikten ertelenmemişse yapılır.
    Sınav prosedüründe aday motoru ön tarafta kullanır arkada kursun aracıyla komisyon ve kurs hocası onu takip eder puanlamada bu şekilde yapılır.
    Düşersede düşer kimse vermez hesabını o yüzden dizlik kask dirseklik takılıyor,zaten maksimum 20 km hızla seyrediyorlar o hızda düşse ne olur?

Prosedür bu şekilde ister beğen ister beğenme...
    Önceki yazılarınızı hatırlıyorum oldukça bilgilendirici ve kibar bir üsluptaydı şimdi ne oldu da bu tavra döndünüz? Sizi rahatsız eden nedir?

Benim umurumda olan sağanak yağmurda bir kızcağazın motor kullanmak zorunda bırakılması, sınavın yada milli eğitimin ne dediği değil. İsterse de yaksın sınavı.

Yanlış hatırlamıyorsam bir ara sürücü kursları hakkında bilgi vermiştiniz. O zamanki üsluptan eser kalmamış.

Malumunuz sürücü kursları benim nazarımda kalpazandır. Kimden ne kadar kopartırsa kar gözüyle baktıklarından dolayı.

Dizlik, kask, dirseklik o hava şartlarından yeterli ekipmanlar değildir. Ayrıca profesyoneller bile bu tip havalarda sürmemeyi tercih ederken saçma sapan prosedürler yüzünden insanlara o havada motor kullandırmak insanlık dışıdır.

20 km hızda düşerse neler olabileceği konusuna gelince. Bahsettiğimiz yer cendere yolu, vızır vızır inşaat ve hafriyat kamyonları cirit atıyor. Harç mikserleri de cabası.

Diyelim ki kursiyer düştü, kamyoncular zaten süreleri nedeni ile o yolda kasap gibi gidiyorlar. Yağmurda görüşü iyice yok ediyor. Düşen kursiyere bir araç çarpar yada kamyon ezerse ne olacak? Tabi sizin umurunuz da olan o kursiyerin parasını ödeyip ödemediği. Ödemediyse de attığı imzaya istinaden kırkı çıkmadan ailesinden istersiniz.

Aynı yolda uzun yıllar önce bir motosikletli polise kamyon çarptı ve ağır şekilde yaraladı. Sonrasında ise hayatını kaybetti yanlış hatırlamıyorsam.

Siz eğer motosiklet ehliyeti veriyorsanız bu iş bırakmalısınız. Biz motosikletin üzerinde otururken düşüp kapasını çarparak hayatlarını kaybeden insanların olduğu bir dünyada yaşıyorken siz 20 km.yi küçümsüyorsunuz. Bir gün gerçekten bir şey olmayacağına inanıyorsanız kendinizi motosikletin üzerinden atın 20 km ile giderken.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:54 ----------

Alıntı A.Volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında mehmet bey haklı sonuçta ben bu motora yağmurdada binicem.
    Yağmurda hatta karda buzda da binebilirsin. Emeklemeden koşmaya mı başladın kardeşim?

Her şeyin zamanı düzeni var.

Bu mantıkla askere ilk giden herkese versinler silahı soksunlar savaşa yada çatışmaya.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    mucoist ve mehmetenis bunu beğendiler.

Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Sadık kardeşim bence mehmet bey ile orta yolu sakince bulmalısın.Bakış açılarınız biraz farklı.Aranızda geçen önceki muhabbetleri bilmiyorum ama bana deselerdi yağmurda sınav yapmıyoruz hava açana kadar bekliyoruz.Bende o zaman sizin veya komisyonun öngördüğü uygun hava şartlarını beklerdim.Keşke komisyonda sen olsaydın mubarek adam.
    Sadık1453 bunu beğendi.

Alıntı A.Volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadık kardeşim bence mehmet bey ile orta yolu sakince bulmalısın.Bakış açılarınız biraz farklı.Aranızda geçen önceki muhabbetleri bilmiyorum ama bana deselerdi yağmurda sınav yapmıyoruz hava açana kadar bekliyoruz.Bende o zaman sizin veya komisyonun öngördüğü uygun hava şartlarını beklerdim.Keşke komisyonda sen olsaydın mubarek adam.
    Ben bu güne kadar ilk defa "heh tamam bu adam" dediğim bir sürücü kursu yetkilisi ile sohbet edebileceği sanıyordum.

Daha önce bir başlık altında kendisi gayet düzgün bir üslup ve şekilde bizi aydınlatmıştı ve bende kendisine teşekkür etmiştim. Ama görüyorum ki sürücü kursları hakkında eleştri yazınca katlanamadı. Ne deyim.

Umarım bu işler ile ilgili en tepedeki adam kimse aklı başında bir takım çözüm ve öneriler uretir. İsterlerse bu konuda gece gündüz destek veririm. Ama nerede o bakış açısında bir yetkili devlet adamı. Varsa yoksa, kaynım, görümcem, amcamın oğlu, bibimin bilmemnesi.

Neyse, kazasız belasız.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    mehmetenis bunu beğendi.
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Allah razı olsun üstat
    mehmetenis ve Sadık1453 bunu beğendiler.

ben de bugün öğrendim geçtiğimi. hayırlı olsun hepimize. şimdi bi cup almanın zamanı geldi)
    mehmetenis ve A.Volkan bunu beğendiler.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önceki yazılarınızı hatırlıyorum oldukça bilgilendirici ve kibar bir üsluptaydı şimdi ne oldu da bu tavra döndünüz? Sizi rahatsız eden nedir?

Benim umurumda olan sağanak yağmurda bir kızcağazın motor kullanmak zorunda bırakılması, sınavın yada milli eğitimin ne dediği değil. İsterse de yaksın sınavı.

Yanlış hatırlamıyorsam bir ara sürücü kursları hakkında bilgi vermiştiniz. O zamanki üsluptan eser kalmamış.

Malumunuz sürücü kursları benim nazarımda kalpazandır. Kimden ne kadar kopartırsa kar gözüyle baktıklarından dolayı.

Dizlik, kask, dirseklik o hava şartlarından yeterli ekipmanlar değildir. Ayrıca profesyoneller bile bu tip havalarda sürmemeyi tercih ederken saçma sapan prosedürler yüzünden insanlara o havada motor kullandırmak insanlık dışıdır.

20 km hızda düşerse neler olabileceği konusuna gelince. Bahsettiğimiz yer cendere yolu, vızır vızır inşaat ve hafriyat kamyonları cirit atıyor. Harç mikserleri de cabası.

Diyelim ki kursiyer düştü, kamyoncular zaten süreleri nedeni ile o yolda kasap gibi gidiyorlar. Yağmurda görüşü iyice yok ediyor. Düşen kursiyere bir araç çarpar yada kamyon ezerse ne olacak? Tabi sizin umurunuz da olan o kursiyerin parasını ödeyip ödemediği. Ödemediyse de attığı imzaya istinaden kırkı çıkmadan ailesinden istersiniz.

Aynı yolda uzun yıllar önce bir motosikletli polise kamyon çarptı ve ağır şekilde yaraladı. Sonrasında ise hayatını kaybetti yanlış hatırlamıyorsam.

Siz eğer motosiklet ehliyeti veriyorsanız bu iş bırakmalısınız. Biz motosikletin üzerinde otururken düşüp kapasını çarparak hayatlarını kaybeden insanların olduğu bir dünyada yaşıyorken siz 20 km.yi küçümsüyorsunuz. Bir gün gerçekten bir şey olmayacağına inanıyorsanız kendinizi motosikletin üzerinden atın 20 km ile giderken.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:54 ----------

Yağmurda hatta karda buzda da binebilirsin. Emeklemeden koşmaya mı başladın kardeşim?

Her şeyin zamanı düzeni var.

Bu mantıkla askere ilk giden herkese versinler silahı soksunlar savaşa yada çatışmaya.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    @Sadık1453 Haklısın üslup biraz sert oldu, yazdıklarım kesinlikle sizin şahsınıza ilgili değildir. Yanlış anlaşıldıysam eğer bu yüzden sizi kırdıysam kusuruma bakmayın.

Ama :

Şimdi Sizin yazdığınız yazıya bakalım;

Sizin ifadeniz kırmızı benim ifadem mavi ile renklendirildi,

O havada derken yağmurlu havayı kast ettiğinizi anlıyorum ama prosedürlere göre sınavlarda yağmur, çamur, kar, dolu veya güneşli havalar gibi ayrım olmaz sınavların ertelenmesi ancak ve ancak valilik kararı ile olur aksi takdirde sınavlar hava şartlarına bakılmadan yapılır.

Cumartesi günü eğitim di sanıyorum cendere yolunda paşam arabaya kurulmuş, önde kızcağız motorla sağanak yağmurda gitmeye çalışıyor.

Sınavlar Hafta sonu yapılır ya cumartesi yada pazar, Paşam derken herhalde adayı takip eden sürücü kursu aracındaki kişilerden bahsediyorsunuz dimi? Hemen size yönetmeliği hatırlatayım Motosiklet sınavlarında aday önde kursun motorunu kullanır arkada milli eğitimden komisyonlar ve kurs hocası kursun aracı ile adayı takip ederler. Birde şunu bilmeniz lazım bu adamlar sınav günü takribi saat 04:30-05:00 gibi kalkarlar sabah 07:00-08:30'a kadar araç kontrolleri yapılır 08:45'de sınav başlar sınav bitiş saati 17:45'dir yani neredeyse 14-15 saat adayları sınav yapmakla yükümlüdür ler, ve bu insanları yaş ortalaması ortalama 45-55 olduğunu düşünürseniz araçta oturup sınavı yürütmeleri normal değil galiba, peki ne yapsaydı motorcu adayın peşinden mi koşsaydı mecburen araçla takip edecekler başka nasıl bir yol varsa çok merak ediyorum sizin de fikirlerinizi bekliyorum, Ayrıca motor kullanan kız erkek ne fark eder yani o motoru kullanan erkek olsaydı bu kadar vicdanınıza dokunmayacaktı her halde..

Ekipmanları da, dizlik, dirseklik ve kask. Bu iş böyle olmaz manasında yanlarından geçerken ima ettin el kol hareketleri ile.

Ekipmanlar zorunlu olanlardır, dizlik dirseklik, kask, eldiven. Genelde biz motor sınavlarında bu ekipmanları sürücü kursundan getiririz ama çoğu aday kendi ekipmanlarıyla girer buna da bir mani yoktur. Yönetmelikte ne olması gerekiyorsa o dur fazlası olmaz eksiği de olmaz, peki sınavın nasıl olacağını siz devletten daha iyi biliyorsunuz herhalde şimdi şöyle dediğiniz duyuyorum bir yağmurluk verseler di ama olmaz olmaz adayın yağmurluğu varsa giyer yoksa bu şekilde sınavını yapmak zorunda. Ayrıca Sınavlar 30 dk boyunca yapılır.
    Nasıl Sınav yapmamız gerektiği hakkında da sizin görüşlerinizi bekliyoruz.

Beyefendi Gültepe sapağında bana atar yaptı. Hangi sürücü kursu olduğuna bakamadım yağmur ve trafik yüzünden.

Bir kişinin yaptığını bütün camiaya faturasını kesmeye hakkınız yok o kişinin ayıbıdır, ama siz nasıl el kol hareketleri yaptınız çok merak ediyorum. Siz sınav aracına komisyona müdahale ettiğiniz anda adayın sınavına da müdahalede bulunmuş sayılırsınız, çok net çünkü yapılan devlet işini engellemiş olursunuz mesela sizinle araçtakiler arasında bir tartışma çıksa ve bu esnada adayın sınavı zamanla sınırlı olduğu için adayın sınavını yakarsınız ve bu konuda ilçe milli eğitim size kamu davası açar bilginiz olsun,HİÇ BİR ŞEKİLDE SINAV ARACINA VEYA ADAYA MÜDAHALEDE BULUNAMAZSINIZ BU SUÇTUR.

Ama o kızcağız yada ondan sonrakilerden biri düşerse hesabını nasıl verecekler çok merak ediyorum. 1 saat erteleseler, öğleden sonra güneş açtı. Ne değişirdi acaba onlar için? Neyi kaçıracaklar diye bunları düşünmezler anlamam.

Şimdi yine prosedürler yönetmelikler size yazıcam buraya sayfalarca.. Sınavda her adayın belli bir saati vardır, komisyon nereden bilebilir ki 1 saat sonra güneş açacak veya kar yağacak aday kendi saatinde sınav olmak zorunda tamamen rastlantı, yağmur yağıyor kar yağıyor olmaz adayın neyse saati o. Saatinin dışında sınava giremez, size şöyle bir örnek vereyim, mesela sizden önceki aday sınava gelmedi ama onun yerine sizi alamazlar mecburen o gelmeyen adayın saatini beklemek zorundalardır. O gelmeyen adayın saati bittikten sonra sizi sınava alırlar. Ne kaçıracaklarını umarım anlamışsınızdır.
    Düşme meselesine gelince:Aday akan trafikte sınav olmadan önce kapalı bir alanda 8 tane duba arasında 8 çizer ardından platform denilen 8-10 m uzunluğunda 15-20 cm genişliğinde ve 4-5 cm yüksekliğinde alüminyum veya demir bir parçanın üzerinden geçer ancak bu aşamalardan sonra akan trafiğe çıkartılır. Daha evvel o yolda motosiklet kazası olmuş olabilir ölenlere Allahtan Rahmet Ailelerine sabır diliyorum ama sınav esnasında ilçe milli eğitim müdürlüğü ilçe emniyetten trafik ekibi talep eder ve bu ekip oradaki trafiği düzenlemekle sorumludur. Farz et ki aday sınav esnasında düştü olabilir hızı 20 km/h geçmez geçemez zaten orada trafik polisleri tarafından düzenleme yapıldığından dolayı üzücü bir kaza olma olasılığı %20 dir. Ben bugüne kadar yapmış olduğum hiç bir sınavda motosiklet kullanan aday düşmedi ve Düşende duymadım. Düşenler genelde platform üstünden geçemeyenler olur. Peki düşerse ne olur orada müdahale edilir gerekirse şube müdürüne bildirilmek suretiyle sınavı ertelenir ve düşerse masraflarını sürücü kursu karşılar.

Para gelsin yeter kursiyer kaza yapmış düşmüş kalkmış hiiiç umurlarında değil.

Tabi ki her iş belli bir para karşılığında yapılıyor siz galiba iş yerinizde bedava çalışıyorsunuz hiç para falan talep etmiyorsunuz galiba. Sonuçta orası ticari bir işletme tabi ki verdikleri eğitim karşılığında para isteyecekler bu çok normal.İnan ki orada adaya bir şey olsun kurs her şeyini ortaya koyar buna inan yeni sizin dediğiniz gibi hiiiç umurlarında değil yazdınız ya o işler öyle olmuyor.

Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Sadık1453 Haklısın üslup biraz sert oldu, yazdıklarım kesinlikle sizin şahsınıza ilgili değildir. Yanlış anlaşıldıysam eğer bu yüzden sizi kırdıysam kusuruma bakmayın.

Para gelsin yeter kursiyer kaza yapmış düşmüş kalkmış hiiiç umurlarında değil.

Tabi ki her iş belli bir para karşılığında yapılıyor siz galiba iş yerinizde bedava çalışıyorsunuz hiç para falan talep etmiyorsunuz galiba. Sonuçta orası ticari bir işletme tabi ki verdikleri eğitim karşılığında para isteyecekler bu çok normal.İnan ki orada adaya bir şey olsun kurs her şeyini ortaya koyar buna inan yeni sizin dediğiniz gibi hiiiç umurlarında değil yazdınız ya o işler öyle olmuyor.
    Açıklamalar için teşekkür ederim.

Öncelikle kırılmak konusunu açıklığa kavuşturayım. Kırılmadım. Kırılmam için ortada bir neden yok. Sadece beklentilerim kaybolduğundan, tamam artık kafamızdaki soru işaretlerini giderecek belki sürücü kursu problemine çözüm getirebileceğimizi birileri var dediğim birini tanıdığı düşünüyorken bunun bir den yok olmasına üzüldüm açıkçası.

Diğer tüm detayların tek tek cevabını vermeye gerek yok bu bizim karşılıklı aşık atışması gibi birbirimize cevap yazacağımız bir platform değil. Gerekirse bir gün çayınızı kahvenizi içmek için gelirim orada tartışırız bu konuları.

Gelelim çok önemli olan şu son konu yani para meselesi.

Haklısınız herkes tek bir örnekle aynı kefeye konularak değerlendirilmez. Ancak kararlar ekseriyete tabi olarak verilir.

Oturduğumuz yerde bir sürücü kursu, eşime ehliyet almak için başvurduk ve 150 TL kaparo ile kayıt yaptırmak istedik. Makbuz dışında hiç bir evrak imzalanmadı kayıt evrakları verilmedi. Ancak eşim özürlü ehliyeti alacaktı bu nedenle raporları gerekiyordu. Ve maalesef raporlar olumsuz çıktı doktoru alamayacağını söyledi. Biz bu mazeretlerle gittiğimizde durumu anlatıp paramızı iade istedik ve vermediler. Sundukları bahaneler onlarca burayı kalabalık etmeyelim.

Diğer taraftan, bir iki tane arkadaşım farklı sürücü kurslarından ehliyet almak için başvurdular. Tüm evrakların yanında malumunuz birde sağlık raporu var ki buradaki en ufak problemin tespitinde ehliyet şüpheye düşmeli ve hatta verilmemeli bence. Yada özel şartlar yerine getirilmeli.

Ancak bu çok saygıdeğer kurslarımızın teklifi şu oldu. Sağlık raporu (rakamlar farazidir) 35 TL ama siz hiç gidip uğraşmayın verine bize 50 TL bizim tanıdık sağlık ocaklarımız, polikliniklerimiz var biz oradan hallederiz gitmenize gerek yok.

Diğer taraftan, 1998 yılında aldığım B sınıfı ehliyetim için sınav hepimiz kopya dağıtıldığını yan sınıftan birinin bunu duyup bizi şikayet ettiğin ve bu nedenle neredeyse sınavımızın yanacak olduğunu kendi gözlerimle şahit oldum ve yaşadım.

Bunlara verilecek örnekler sayfalar dolusu çıkarılabilir.

Bende bir ücret karşılığında çalışıyorum kimse babasını hayrına çalışmaz. Ancak insan olarak bazı önceliklerimiz var. Mesela geçmiş yıllarda çoğumuzun evinde olan ve maç yayınlarını veren şu meşhur firma var ya. 60 gün çalışma zorunluluğunuz vardır o firmada call center' da size eğitim verdiklerini bu neden 60 iş günü çalışmazsanız tazminat alacaklarını iletiler. İşte bu firmadan 60 ncı günümü doldurduğumda insan kaynaklarına gidip siz bana insanlara yalan söylettiriyorsunuz diyerek istifamı vermiştim.

Bu örneği neden verdiğime gelince, insan için birinci öncelik PARA olduğunda paranın kendine nasıl ulaştığı sürecine bakmaz. Gelsin de nasıl gelirse gelsin. Bu süreçte ne olmuş, kim zarar görmüş? haram-helal kavramı kalkar ortadan. Kızdığım, katlanamadığım nokta bu.

Prosedürler ve yasalar konusunda haklısınız, sonuna kadar katılıyorum. bir sınavın yarım saat kadar sarkması o sınavı nasıl etkilerdi bilemem ama o sınavdaki sorumlu ben olsaydım kesinlik durup en azından biraz daha insanı şartlar oluşana kadar beklerdim. Tabi şuda olabilir, kursiyer inat edip kendisi de talep etmiş olabilir bu sürüşü. O da ayrı bir tartışma konusu, henüz konuya muktedir olmayan birine bu kararın bırakılmaması gerektiği de yine benim şahsi fikrim.

Neyse başladım susmam umarım bunların tamamının düzene girdiği bu tartışmaları bize yaşatmayacak prosedür ve ahlaklı yöneticiler bu işe el atar ve olması gerektiği hale getirir bu işleri.

Diğer taraftan sizden şahsım adına beklentim (artık ehliyete ihtiyacım yok diğerleri için bu talebim) sizden ehliyet almak isteyen insanlara diğer kursların gözü ile değil burada yaşananları ve yazılanları görerek farklı bir bakış açısı ile bakıp. Yarınlarda benim bakın işte sürücü kursu budur kardeşim insana değer veren abuk sabuk prosedürlerle veya ahlaksızlıklarla uğraşmayan gerçek eğitim neferidir diyebilmemi sağlayın.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    mehmetenis bunu beğendi.
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)