Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CG 125 Debriyaj Sorunu - Yardıma İhtiyacım Var (Lütfen)

Motovento
    REKLAM ALANI
    camelsoft - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ Sportstar 125
    Abiler, başlıklara hatta başka forumlara falan da baktım ama bi çözüm bulamadım. "USTA" lardan yardım bekliyorum.

Debriyaj ayırma yapmıyor. En azından ben öyle sanıyorum. Motoru alalı iki seneyi biraz geçti. Bu süre içerisinde debriyaj yavaş yavaş bozuldu. Başlarda pek bi şey yoktu.Sonraları vitesteyken debriyajı sıktığımda motor gitmeye çalışıyordu yani nasıl diyeyim boşa almış gibi olmuyordu. En sonunda tamamen gitti artık debriyajdan hiç tepki yoktu.

Havalar iyileşti, motor da lazım oluyor diye 1 hafta&10 gün önce falan sanayiye git gel ona sor buna sor derken resimdeki parçaların hepsini değiştirdim. Toplayıp, yeni yağını koyup, debriyaj telini falan ayarlayıp ne heveslerle çalıştırdım ama hiç bi değişiklik olmadı. Hayal kırıklığının daniskasını yaşadım.

Bunlar da parçaları sökerken -bi şey ifade ederse eğer- :

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Her şeyi yapmışsınız belki iç kısımlarda başka ayarlar ve değişmelerde yapmanız mümkün olabilir ama debriyaj ayarı yaptınız mı yeni parçaları taktıktan sonra.

Motosikleti
    MZ Sportstar 125
    Debriyaj ayarından kastın nedir abi? Telin sıkılığı falan mı?

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    debriyaj kapağının içten fotosunu da atar mısın kardeş...

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    vitesteyken debriyajı sıktığımda motor gitmeye çalışıyordu yani nasıl diyeyim boşa almış gibi olmuyordu
    sıktığımda motor gitmeye çalışıyordu, bunun için debriyaj ayarı yapmanız gerek bunu koldan veya motor kısmında bulunan debriyaj somununu gevşetip ayar yapmanız gerek.

Motosikleti
    MZ Sportstar 125
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi yağını boşaltıp sökeyim, fotoğrafını çekip atayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vitesteyken debriyajı sıktığımda motor gitmeye çalışıyordu yani nasıl diyeyim boşa almış gibi olmuyordu
    sıktığımda motor gitmeye çalışıyordu, bunun için debriyaj ayarı yapmanız gerek bunu koldan veya motor kısmında bulunan debriyaj somununu gevşetip ayar yapmanız gerek.
    onları yaptım abi, ondan bayağı canım sıkıldı zaten ben olacak diye bekliyordum ama olmadı işte o yüzden bi anlayan varsa diye konuyu açtım. ince teknik bi mesele var sanıyorum ?

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    bu parcanın yanlarında içten dısa dogru yag delikleri vardır. o delikler tıkalı ise gerekli yag balatalar arasına girip bıraktırmaz

birde yan kapagı acmısken yag filtresini ve yag pompasını kontrol et.

ama o parcayıda yenilemişsin. benim aklıma birde en kötü olay, yag kanalı tıkanması geliyor. insallah o değildir çünkü biraz ugrastırıcı iştir

Motosikleti
    MZ Sportstar 125
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha önce çekmemişim kapağın içini nedense sırf senin için söktüm bugün. yağ tahliye tıpası da yalama olmuş kapaktan boşalttım yağı

şu debriyaj tasının ortasındaki çubuğu keserin arkasıyla ittirsem ayırmayı hissedebilir miyim? denedim bugün bi tepki yok. acaba sorun orada mı?

bu da delioğlan

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    belki kapaktaki levye debriyaj göbegindeki mile denk gelmeyip itemiyor olabilir.

o kapagın içeindeki yag kanalı debriyajı yaglayan kanal galiba. onun da acık oldugundan emin ol.

enjektörle benzin sıkıp sonrasında hava ile kontrol edebilirsin

Motosikleti
    MZ Sportstar 125
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    belki kapaktaki levye debriyaj göbegindeki mile denk gelmeyip itemiyor olabilir.

o kapagın içeindeki yag kanalı debriyajı yaglayan kanal galiba. onun da acık oldugundan emin ol.

enjektörle benzin sıkıp sonrasında hava ile kontrol edebilirsin
    abi yardımın için

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı camelsoft adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi yardımın için
    halloldu mu? eger öle ise sevindim
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross

bu milin önünde veya arkasında bir bilye olması lazım diyecektimde...
    zaten ucu bilye gibiymiş...

Motosikleti
    MZ Sportstar 125
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    halloldu mu? eger öle ise sevindim
    yo daha bi sonuç yok ama fikirlerini paylaştın yardım ettin onun için yani
    cenkito bunu beğendi.

Sıkıntı neymiş usta aynı sorundan muzdaribim Cg kullanıyorum bende

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Balata ve pleytleri doğru sırayla dizdiğinizze emin misiniz? Debriyaj tasının içine koyduğunuz diskler her zaman bir balata bir pleyt olarak dizilmiyor, öncelikle ondan emin olun derim. Ardından fazla balata takmadığınızdan emin olun. Debriyaj balatalarını montaj öncesi bir gün kadar yeni motosiklet yağında bekletmeniz gerekir (tabi her usta bilmiyor/yapmıyor), onu da burada belirtmiş olayım.

Ancak ilk başta da aynı sorunu yaşıyor olmanız bana asıl sorunun debriyaj balata grubundan kaynaklanmadığı izlenimini veriyor ki, zaten sorun debriyaj balata grubundan olsaydı genellikle motosiklette ayırma değil kavraşma sorunu çekerdiniz. O zaman daha basit düşünerek başlayalım;

Debriyaj teliizi kontrol ettiniz mi? Debriyaj teliniz içeriden kopmuş veya uzamış olabilir. Debriyaj telini değiştirmenizi öneririm.

Debriyaj tası içindeki yağ kanallarına basınçlı hava tutun (üzerinize bol yağ püskürebilir dikkat edin), açık olduğundan emin olun.

Tası kapattıktan sonra debriyaj levyesini (debriyaj telinin bağlı olduğu kısmı) elinizle itin, bir anormallik, takılma, atlama, kırık hissi oluştu mu? Eğer öyle ise levye içeriden kesmiş/kırılmış olabilir. Çok düşük bir ihtimal de olsa ihtimal dahilinde..eğer görülmeyen bir yerden kestiyse farketmeniz mümkün olmayabilir. Deneyin.

Debriyaj teli sıkılık/boşluk ayarlarını doğru yaptığınızdan emin olun. Yine de aynı sonuca varıyorsanız debriyaj telini tam ters şekilde ayarlayıp deneyin. Belki de yükseltmek isterken alçaltıyorsunuz, mutlaka bir kez deneyin.

Şu an aklıma bunlardan başka birşey gelmiyor

Debriyaj tası içindeki levye grubunu hiç sökmediğinizi varsayıyorum, debriyaj tasını söktüğünüzde kırık hiçbir parça çıkmadığınız varsayıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)