Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Emniyet şeridinde sollama yapmasak olmaz mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    Herkese selamlar,

Hem Anadolu hem Avrupa yakasından Boğaziçi Köprüsüne doğru giden yollarda emniyet şeridi çoğunlukla tek motorun güvenli gidebilmesine ancak olanak sağlayacak genişlikte. İstisnai 1-2 yer mevcut oralarda sollama yapana bir şey demiyorum.

Şeritten ilerleyen araba emniyet şeridine kırsa güvenlik payı kalmıyor ancak bazı motosikletli kardeşlerim emniyet şeridinde 60-70 gibi hızlarla gidilirken hala daracık yerde motosiklet sollamaya çalışıyorlar.

Okuyanlardan bu konuya özen göstermelerini rica ederim. Karşı argümanlar varsa onları da dinlemeye hazırım.

Herkese güvenli sürüşler.
    serotizm, mehmetenis, crxforever ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ugurcan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX-R 600
    Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum, bazen şu tür durumlar yaşanabiliyor:

- Bahsettiğiniz dar yerde öndeki motorcu arkadaş acemi oluyor ve boşluklardan geçemiyor,
    - Öndeki motorcu arkadaş aynasını kontrol etmiyor ve arkadan gelen motorcuyu farketmiyor, yol verebileceği yerlerde farketmediği için arkadakinin geçişine izin vermiyor...

bir de bunların yanı sıra siz arkanızdaki motorcunun farkında olduğunuzda, geçebilecek yer olmadığında dahi kıçınıza yapışıp sizin sürüşünüzü olumsuz yönde etkileyen öküzler oluyor, maalesef yol verecek yeriniz yoksa onlara yapacak bişey yok, üstünüze üstünüze geliyorlar... keşke biraz düşünseler...

Bazı arkadaşlar da insanca sola doğru çekilip geçişinize izin veriyorlar onları çok seviyorum sonuçta trafikte zaten saygı görmüyoruz bari birbirimize saygımız olsun, karşımızdakinin yerine kendimizi koyup 2 dakika düşünelim... kazasız, belasız sürüşler dilerim..

Motosikleti
    Cb125e
    Arkadaşlar merhaba,

Aynı istikameti ben de günlük kullanıyorum ve sizlere tamamen katılıyorum. Bir şey de ben eklemek istiyorum:

Hızımız yaklaşık 60-70 sıra halinde emniyet şeridinde ilerlerken, öndeki motoru tam ekseninden değilde duruma göre biraz sağında veya solundan takip etmeye çalışıyorum. Bazı arkadaşlar gelip yanımda bıraktığım boşluğa ısrarla girmek istiyor, anlamıyorum. Kaçla gideceksin ki sanki.
    ectuna bunu beğendi.

Ben emniyet şeridinde hem kendime hem diğer araçlara güvenmediğim için max 50-60 km ile gidiyorum.Yol müsait olduğu sürece de arkadan gelene yol vermeye çalışıyorum sağa yanaşarak.Yine de mutlaka her seferinde tabakhaneye dışkı yetiştiren bir arkadaş (hayır,genelde kuryeler değil) dibime girip korna tacizinde bulunuyor sağolsun. Arabayı da motoru da kullanan kafa aynı olunca..
    BIYIKLI ve ucanteneke5 bunu beğendiler.

heia2654 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı naptinoisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben emniyet şeridinde hem kendime hem diğer araçlara güvenmediğim için max 50-60 km ile gidiyorum.Yol müsait olduğu sürece de arkadan gelene yol vermeye çalışıyorum sağa yanaşarak.Yine de mutlaka her seferinde tabakhaneye dışkı yetiştiren bir arkadaş (hayır,genelde kuryeler değil) dibime girip korna tacizinde bulunuyor sağolsun. Arabayı da motoru da kullanan kafa aynı olunca..
    "Arabayı da motoru da kullanan kafa aynı olunca"... Hay ağzına bal süreyim...

İtiraf ediyorum arkadaşlar, trafikte otomobillerden çok motorlara gıcık oluyorum... Yolda doğru düzgün hareket ettiğiniz zaman çoğu otomobil anlayışlı davranıyor göreceksiniz. Motoru her haltı yeme aracı olarak gören kafayla sürekli münakaşaya girme içgüdüsündeyim... Temennileriniz güzel ama bu zihniyetle motor sürenin dinleyeceği konusunda şüpheliyim. Daracık emniyet şeridinde uyarıda bile bulunmadan o hızlarda sollama yapan fütursuz eleman neye güveniyor anlamış değilim. Biraz genişlik varsa da gelirken uyar da kenara çekilsin adam bare. Abartısız söylüyorum Boğaziçi Köprüsü Avrupa çıkışındaki ancak bisiklet sığacak emniyet şeridinden 50-60la ilerleyen 8 motorluk konvoyun en arkasından önündekine korna çalanını gördüm. Vicdansız diyebilirsiniz ama bazen düşünüyorum acaba o an düşse durur yardım eder miyim diye...
    serotizm, ucanteneke5 ve mehmetenis bunu beğendiler.

Motosikleti
    yamaha yzf r125
    valla allah istanbul da motor sürenlere kolaylık versin. geçenlerde bir iş için arabamızla gitmiştik öyle bir trafik yok herkes kasap. motorumla istanbul a gitmeyi düşünmüyorum.
    mehmetenis bunu beğendi.

ectuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys 650 (İnazuma-YBR125-Honda Ps150i-H.Kinetix)
    Önümdeki ile hafif çarpraz ilerliyorum ki ters durumda arkadan girmeyeyim:
    Sonuç: çarpraz olan boşluğa arkadaki giriyor ve yan yana gitmeye başlıyoruz. Gaz kısarak yol vermeyi tercih ediyorum.

Önümdeki motor ile güvenli takip mesafesi bırakıyorum ki ters durumda arkadan girmeyeyim:
    Sonuç: arkada gidip durmakta olan adam illa sollama fırsatı için çok yakın takip etmeye başlıyor. Gaz kısarak yol vermeyi tercih ediyorum. Takip mesafesini daha hızlı gidemediğimiz için bırakmadığımızı anlamayan adamla birlikte sürmeyi riskli buluyorum.

Önümdeki motor benim gitmek istediğimden yavaş gidiyor:
    Sonuç: uygun geçiş yerine kadar güvenli mesafeden izleyip, o yerde yaklaşarak çarprazında korna ile geçmek istediğimi taciz etmeden belli ediyorum. Beni gördüğüne emin olunca geçiyorum (genelde yol veriyorlar bu durumda). Geçtikten sonra sol elimi kaldırıp teşekkür ediyorum. (genelde tek korna yaparak "bişi diil abim ne demek" manasında bir diolog yaşıyoruz.

Genelde hep aynı araçlarla gidip geliyoruz sabah ve akşamları. sıklıkla da karşılaşıyoruz. korumalar, kasklar motorlar aynı olduğundan da tanıyorsun zamanla. Aynı saatlerde çıkılıyor yola.
    O yüzden kamera çekimleri ile bazılarını teşhir etmeyi planlıyorum. Genel olarak hep aynı tacizde bulunanları.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    mantıklı bir öneri
    yol tasarımı, trafiği, sürücü profili ile çok farklı olan bu şehirde standart trafik kuralları ve cezalandırma sistemi ile kalıcı sonuçlar alınamaz.
    bu yüzden adı konulmamış kurallar ile kendi sürüş stilimizi yaratmamız lazım. kimi yerde sol şeridin sağı kimi yerde emniyet şeridi gibi yerleri istisnasız kullanmak ve bunu bir gelenek haline getirmeliyiz. bu sayede otomobil sürücüleri de bilir buradan motor geçiyor ona göre hareket eder.
    ben arkamda veya önümde yakın mesafede motor olduğu zaman rahat gidemiyorum. bu yüzden yol vermeyi seçiyorum.
    kdiner bunu beğendi.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mantıklı bir öneri
    yol tasarımı, trafiği, sürücü profili ile çok farklı olan bu şehirde standart trafik kuralları ve cezalandırma sistemi ile kalıcı sonuçlar alınamaz.
    bu yüzden adı konulmamış kurallar ile kendi sürüş stilimizi yaratmamız lazım. kimi yerde sol şeridin sağı kimi yerde emniyet şeridi gibi yerleri istisnasız kullanmak ve bunu bir gelenek haline getirmeliyiz. bu sayede otomobil sürücüleri de bilir buradan motor geçiyor ona göre hareket eder.
    ben arkamda veya önümde yakın mesafede motor olduğu zaman rahat gidemiyorum. bu yüzden yol vermeyi seçiyorum.

ben arkamda veya önümde yakın mesafede motor olduğu zaman rahat gidemiyorum. bu yüzden yol vermeyi seçiyorum. Tamamen size katılıyor.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    Yol veririm. Hele yardırarak gelen bir motor görürsem hemen gaz kesip yol veririm. Benim motorda büyük,bazen aralara giremiyorum. o zamanlarda iki araç araına kaçıp arkadan kaçana yol veriyorum.
    Dün e-5 te arkama geldi bir kurye. Ben geçemedim. o da yanıma geldi; "kardeş ben geçemiyorum, sen geç öne" dedim. "abi sıkıntı yok, geçemezsen zorlama, Allah korusun" dedi.
    Böyle olsak ya hepimiz?
    geocitys ve azizsele bunu beğendiler.

evilded - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Delight
    Her gün sabah 08:10- 08:20 arasında anadoludan avrupaya akşam 6:20 6:30 da avrupadan anadoluya geçiyorum.
    Köprü yolunda kuryeler deli gibi gidiyor aralardan otobüslere değerek arabalara sürterek geçiyorlar.
    Daracık emniyet şeridinde önde büyük motor biraz yavaşlasa hemen araya dalıyorlar, emniyet şeridinin hemen yanındaki şerit aralığından geçerken sürücüleri de kararsızlığa sokuyorlar soldaki motora izin verse emniyette ki motorcu sıkışacak sağdaki geçse soldaki sıkışacak.

Biraz sabırlı davransın herkes 20km hız fazla gitmekle köprü yolunda anca 3 dk kazanırsınız.
    mehmetenis bunu beğendi.

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    valla günlerdir aynı sıkıntıyı yaşıyorum. uzun bir aradan sonra istanbulda yeniden motosiklet kullanmaya başladım. Motorla acele edilmeyeceğini bilenlerdenim, her zaman daha yavaş ve temkinli gitmeyi tercih ediyorum. Görülebilmek için biraz da araba gibi hareket etmeyi tercih ediyorum, aralara girmekten özellikle kaçınıyorum. Çok şükür şimdilik araçlarla bir sıkıntı yaşamadım fakat motorlarla başım belada.. Özellikle köprü yolu olmak üzere, sürekli sağımdan solumdan daracık yerlerde çok yakın mesafeden hiçbir uyarıda bulunmadan motorlar geçiyor. Arabalardan çok onlar sıkıştırıyor, bir gün görmeyip çarpışacağız diye çok korkuyorum açıkçası..

İşin kötüsü etrafımdaki birçok aklı başında, eğitimli insan bu tipler yüzünden motorlulara inanılmaz kin besliyor, aracına sürten, kendisini zor durumda bırakan bu arkadaşlar yüzünden hiçbir motorcuya yol vermeyen, elinden gelse trafiğe çıkmalarına engel olacak birsürü insan var. Kendi kendimizi yakıyoruz farkında değiliz (ya da değiller..)
    azizsele ve Siyah&Beyaz bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
    Bana sorarsaniz bu tip surenlerin hicbirisi bu ve bu gibi sitelere uye olup da iki rekat adam olma gayesinde degiller. Biz kendi icimizde efendi gibi kullanalim bari. Daha fazla yapacak bir sey olsa keske. Kazasiz belasiz surusler dilerim.
    mehmetenis bunu beğendi.

///MPOWER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R
    İstanbulda bu iş gerçekten ayrı zor 1 seneyi geçti hala geriliyorum trafiğin içinde çünkü adamlar kamikaze gibi duran trafiğin içine öyle bir dalislari varki ben motor üstünde bile hayret ediyorum Kaldıki arabalar nasıl mantıklı yaklaşsın.

azizsele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    30 bin km oldu motora bineli 20-25 bin km önceki ben ile şimdiki ben aynı değil elbette 50 bin km sonra allah nasip eder de sağ kalırsak aynı ben olmayacağım motor üstünde... şimdi daha seri daha aktifim 1,5 yıl öncesine göre... 1,5 yıl önceki korku, endişe, panik halini hatırlıyorum önümde giden eğer yavaş ise fazla yaklaşıp strese sokmuyorum onun beni fark etmesini bekliyorum genelde bunu da trafiğin çok çok yavaşladığı bir ana denk getiriyorum arkamı da sık sık kontrol edip acelesi olan varsa ilk fırsatta yol veriyorum ben işe gidip gelmekte kullanıyorum genelde motoru ama işi bizzat o motor olan o motor ile ekmeğini-hayatını kazananlar var biliyorum ve anlayışlı olmaya çalışıyorum... her yerde ve her kesimde donanımı insan yazılımı camış olan canlılar var onlara yapabilecek bir şey yok maalesef medeniyet ne deseler medeniyet empati kurabilmektir derim.... büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim
    mehmetenis bunu beğendi.

ucanteneke5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Super Tenere xt1200z. Actros 1841 megaspais.
    1.5 milyon kilometreden fazla yol katetim türkiye yolarında özeliklede istanbulda ama denildiği gibi maalesef hızlı gonzales arkadaşlarımız çok var özelikle şimdi duke 200 le çalışıyorum ve belkide bir sene önce trafie çıkıpta kurye olan bana göre acemiler gelip hava atıcam bi KTM solicam diye şekilden şekle giriyolar ve kendilerini katletmesinler diye yol verip gaz gesiyom ki heycanlanıp biyere girmesinler.
    en çok kızdığım nokta arkama gelip 10 sanie beklemeden diyer araya dalıp korna çalıp geçmeye çalışmaları bu apaçilerin çünkü hiç düşünmüyolar ki öyle yapınca araç sürücüleri ani direksyon kırmayla beni sıkıştıracak ve ben onların üzünden kazaa yapıcam.
    böyle kendini süper motorcu zaneden öküzlerimiz maalesef çok var ama artık onlarada alışıyom..
    ///MPOWER ve azizsele bunu beğendiler.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    bari sollarken korna çalsalar bir zahmet çoğu zaman son anda görüyoruz özellikle egsozları sessizse

RmMuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Hergün sabah Anadolu yakası avrupa yakası akşamda tersi yönde motor kullanmaktayım. Önce emniyet olacak şekilde gidiyoruz elbette. Fırsatı olunca apaçilik elbette herkes kadar bende yapıyorumdur.

Ancak trafik yavaşladıysa veya durduysa mutlaka hızımı buna uydururum. Hele önümde bir motorlu arkadaşım denk gelmişse kesinlikle rahatsız edici mesafede kendisine yaklaşmam.
    Onun temposunda ilerlerim. Geçişin müsait olduğu zamanlar oldukça açığından ve önce korna ile bilgilendirerek geçerim
    Motor büyük ve güçlü olduğundan bu zaten hiç sorun olmuyor.

Ne varki bazı kurye kardeşlerimiz var ki şöyle bir eğilim gösteriyorlar. Aaaa bak büyük motoru var ama gidemiyo...

Aslında trafik durmuş veya yavaşlamış. Tamam bizde aralardan gidiyoruz ama önce emniyet.

Arkadan kopup gelip sonrada arkamdan arkadaki arabın sağına geçip acaip acaip yatanlar kakanlar mı ararsın. Arabaların arasında şerit değiştirerek slalom yapıp anormal derecede yatış gösterisi yapanlar mı ararsın.

Bir acaip hallere bürünen çok sayıda kardeşime rastlıyorum.
    Bu beni çok korkutuyor. Sırf kendini gösrecek diye aşırı riskli hareketlere kalkışmalarına sebep olduğumu düşünüyorum.
    Bunlara hiç gerek yok.

Az gazı açmamla fersah fersah gerimde kalacak motorları ile "çekil yol ver, böyle de gidilir mi" tutumları gösteren zevat beni aşırı rahatsız ediyor. Bu yüzden ben aynısını kesinlikle kimseye yapmıyorum ve bu konuda aşırı hassasım.

Lütfen sizde yapmayın.
    mehmetenis bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Sığırın 4 teker 2 teker kullanmasi farketmez,sığır her yerde sığırdır...
    GB79, RmMuR ve Siyah&Beyaz bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR 250R
    Kesinlikle Pizzacı,pideciler, kuryeler yok mu spor motoru görünce artistik yapıyorlar bizde biliyoruz hızlı gitmeyi yanından geçmeler makas atmalar sonra haberlerde okuyoruz. Zaten taşıt kullananlar bakar kör motora daha neyin artistiği. Birde taşıt sürücüleri de motorculara sinir olur haliyle kurunun yanında yaş yanar misali
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)