Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kıbrıs'a motor götürme

Motovento
    REKLAM ALANI
    94CanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Merhaba arkadaşlar mutlaka bunun hakkında konuşulmuştur ama en güncel bilgi olması için konu açtım affola.Neyse, Kıbrıs'a motosiklet götüren veya bu konu ile ilgili detaylı bilgi verebilcek var mı ? Çok acil götürmem gerekmekte.Teşekkürler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kngsze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache *11
    Değişmiş olabilir ama 3 aşşa 5 yukarı buradan bir şeyler öğrenebilirsin.
    http://www.motosiklet.net/forum/konu...-goturmek.html
    94CanRR bunu beğendi.
    Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.Doğrusunu bildiğim yalanları dinlemek çok hoşuma gidiyor.http://ulubahtsizhasan.blogspot.com.tr/ dan beni tanıyabilir,neler çektiğimi görebilirsin

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Blackeagletr
    "Merhaba,

Buraya öğrenci olarak motor getirmek için yapman gerekenleri yazıyorum.
    Pasaport gerekiyor.
    Türkiyeden motorunla Taşucundan çıkışını yapıyorsun, yanlış hatırlamıyorsam 34 TL gibi bir vergi ödüyorsun ilk olarak. Sonra pasaportundan motorun ve kendi çıkışını yaptırıyorsun.
    100 TL Motor + 1 kişi parası ödüyorsun arabalı feribota.
    Girne limana iniyorsun. Motoru köşeye bırakıp gelen yolcu kısmından kendinin girişini yapıyorsun. Aman ha yanında öğrenci belgen olsun ! kimlik kabul etmiyorlar yoksa girişini yapamazsın motorun öğrenci belgeni getirene kadar orada kalır. Sonra giriş yaptıktan sonra sol kısmında gümrük memurları var oraya gidiyorsun pasaport ve öğrenci belgenle oradan motorun Kıbrısa girişini onaylıyorlar ve sana sarı bir kağıt veriyorlar. Sonra diyorlar ki 1 ay içinde muhaceret yaptırıp ehliyetini KKTC ehliyetine çevirtmen lazım.
    Sonra muhaceret denen Türkçesi konaklama izni diyebileceğimiz zımbırtıyı yaptırmak gerekiyor. Bunun için okulun öğrenci işlerine gidip muhaceret formu alıyorsun
    Muhaceret formunun altında gereken şeyler yazıyor. Öğrenci belgesi, 2 tane pul, okulda ilk senense sağlık raporu, muhaceret vergisi yatırdığına dair makbuz 83 TL idi geçen sene. vs birkaç hatırlamadığım benzeri şey daha.
    Hepsini tamamlayıp pasaportunla birlikte okula veriyorsun. Okul 3 4 gün max 1 hafta içinde muhaceret yaptırıp sana pasaportunu veriyor.
    Sıra geldi ehliyeti çevirtmeye.
    Lefkoşadaki Türkiye elçiliğine gidiyorsun ehliyetinle birlikte. Çevirtmek için Türkiye ehliyetinin gerçek olduğuna dair onay alıyorsun bir kağıda damga vurup veriyorlar sana.
    O kağıt yanlış hatırlamıyorsam 4 resim ve pasaportunla birlikte Lefkoşadaki ehliyet dairesine gidiyorsun. Ehliyetini çevirttiriyorsun. 2 yıllığı 176 TL idi ben aldığımda.
    Tamam ehliyetini de aldın ! Sıra geldi KKTC MTV si yatırmaya Bunun fiyatı hakkında bilgim yok çünkü yatırmadım. Türkiyede MTV ni yatırdıysan o makbuzu gösterdiğinde 6 ay ödemiyorsun. Yani 6 ay sonra ödeyeceksin. Ve sarı kağıdının arkasına mühür vurup yolluyorlar. İşlemler bitti.
    Açıkçası ben aşırı zahmetli ve gereksiz buluyorum bu yüzden motor getiresim hiç gelmiyor.

Ek olarak unuttuğum birşey, sarı kağıdı aldıktan sonra trafik sigortası yaptırıyorsun, tırnaksızlar çok pahalıya yapıyor, dışarda 1 yıllığı 150 TL iken gümrük çıkışında 3 aylığı 150 TL ye yaptırıyorsun. Okay saolsun biz motoru çıkarana kadar ruhsatı vermiştik demir parmaklıklardan memurlar da göz yummuştu 1 yıllık yaptırıp gelmişti tanıdık sigortacıdan öyle çıkmıştık. Biraz sakat iş, bilmiyorum riske değermi Kısacası masraflarına +150 TL ekle."

kaynak: http://www.motosiklet.net/forum/mt-i...-mt%5D-77.html
    94CanRR, Blackeagletr ve ceyceypad bunu beğendiler.

maxiscooter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öğrencı oldugunu varsayarak cevap verıyorum.Çünkü kıbrısta çalışma ıznı ıle bulunursan Turkıyeden araç getıremıyorsun.

Öncelıkle oturma ıznın olacak yoksa zıyaretcı gırısı yaparsın süresı kısa. Motoru gecıreceğın yerde taşucu yada mersınde Otomobıl ve turıng federasyonu subelerı var oralardan motorun pasaportu olan trıptık denılen belgeyı alıyorsun.Motor kendı üstüne olmalı yada motorun sahıbı bu konuda sana vekalet vermelı. Gemı bıletı,pasaportun ve trıptık belgelerı ıle Turkıyeden çıkış yapıyorsun.KKTC ye geldıgınde lıman vergısı vb seylerı ödüyorsun ve kıbrısın trafık sıgortasını yaptırıyorsun.Zaten tumaraç sahıplerı ıle aynı ışlemlerı yaptıracağından herhangı bır karışıklık olmaz. Uzun surelı kullanımlarda kı yanlış bılmıyorsam 6 ay üzerınde araç muayeneye gıdıyorsun hem motor muayeneden geçıyor hemde kktc de aracına denk gelen vergıyı ödüyorsun. Her halukarda karlısın çünkü burda motor fıyatları çok uçuk...1 saat önce sıfır honda actıva sordum(yenı kasa hındıstanda satılanlardan) 8000 tl...Işlemler uzun gıbı ama çok bı ayrıntısı yok.Ayrıca kktcde kullancağın ıçın ehlıyetını buraya göre cevırmen gerekecek.
    94CanRR bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    arkadaşlar sağolun biraz acele yazmak zorunda kaldım araştıramadan affola

Motosikleti
    Alıntı 94CanRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen hele bi gelde... affederiz...
    4 teker gövdemi ,2 teker aklımı alır...

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    ben buradayım hocam da sıkıntı motor burada değil bu arada geçen pazar yürüyüş yaparken karşılaştığım motorcu ekip burada mı ? Hani biri yatırmıştı motoru hatta

Motosikleti
    sen hele bi gelde... affederiz...

burdan sadece 2-3 kişi var... geçen pazar super moto yarışında idik...
    o guruplara pek takılmayız... 4-5 kişilik bir grubumuz var... yetiyor bize...

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Dahil olmak isterim grubunuza. Ben de arkadaşımın xt ile gelecektim ki işi çıktı gelemedim malasef :( çok keyifli geçmiştir...

Motosikleti
    Dahil olmak isterim grubunuza. Ben de arkadaşımın xt ile gelecektim ki işi çıktı gelemedim malasef :( çok keyifli geçmiştir...
    önceden bizimle iletişime geçseydin... başka 2 motorsuz arkadaşımız gibi seni de alırdık...
    bir dahaki sefere artık...
    ceyceypad ve 94CanRR bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın ama acil güncel bi sorum var; muhacereti(oturma izni) motoru getirmeden önce yaptırmamız şart mı yoksa öğrenci belgesi ile giriş yapıp bize tanınan sürede yapmak mümkün mü ? Teşekkürler

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın ama acil güncel bi sorum var; muhacereti(oturma izni) motoru getirmeden önce yaptırmamız şart mı yoksa öğrenci belgesi ile giriş yapıp bize tanınan sürede yapmak mümkün mü ? Teşekkürler
    Şart değil, getirdikten sonra da yapabilirsiniz, çoğu kişi öyle yapıyor.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

tuncevren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS
    arkadaşım yapacağın en son şey olsun. ben 1 yıl oldu mezun olalı daü de ilk tr den motor getiren 2. kişiyim.İlki de bende o zaman 1600 lerde olan mondial i aldık. Lakin kıbrıs ta motor kullanmak bir akıl ve salaklık. trafik benzin vs harika bir şey hele baharda ve yzın harika ama oldu oldu ufak bir kaza düşme servis. adamı düdüklüyo motorcular. 5 yılda kıbrısta 1600 luk motora 7 000 civarı para harcadım. Yeter diyosun kıyamıyorsunda elin ayağın oluyor. DAÜ de isen görmüşssündür 16 plaka mondial turuncu . bence al bir broadway rahat et araba da fena değil makinisler ama motor facia

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)