Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İkinci el motor satanların dikkatine...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Nissan Juke + Honda PCX
    Arkadaşlar motosiklet almadan önce sürekli karşılaştığım bir durumu paylaşacağım.. Çoğumuz biliyoruzdur ancak bilmeyen ve inatlaşan kişiler oluyor... İlanlarda ikinci el plaka masrafınız yok deyip 600 TL yazıyorlar. Açıklıyorum sadece plaka masrafımız yok sigortayı mecburen yaptıracağız yok dostum diyenler oluyor.. Yani sıfır motorun alım satımı 600 ise - ikinci el de de noteri sayarsak 350 TL'yi buluyor. Plaka masrafınız yok deyip 600 neredeyse sıfırının üstünde para isteyen arkadaşlara bilgi olsun istedim. İkinci el ile sıfırın alım satım masrafları arasında sadece 200-250 TL oynuyor. Kolay gelsin.
    Mondial Loyal / Salcano Wolf / Motoran Karry / Regal Raptor 150 / Bajaj Discover 125 ST/ SYM Fiddle 2/ Honda Pcx 125 Motorsuz Araştırma İçerisinde

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ykocabay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Karar aşaması yine...
    Taş çatlasın aradaki fark 150 tl.

İkinci el bir araç ( motosiklet yada otomobil ) eğer plakayı değiştirmezseniz; (28 haziranda aldım motorumu ödediğim para )

- 97 TL noter masrafı
    -15 gün sonra gelen ruhsat için 5 TL

Eğer plaka değiştirmiş olsaydım ( keşke değiştirseydim o an kafam nereye gitti ben de bilmiyorum )
    -157 TL noter masrafı ( yanlış hatırlamıyor isem )
    -Yeni ruhsat çıkarma + plaka çıkarma ( ek1, şöförler odası vs vs) vs 50 TL diyelim ( ki gerçek rakamı birazdan bilenler yazar )

Aradaki fark 100 TL gibi olmasına rağmen hadi 150 TL diyelim Sıfır alınca 2. seçeneği yapıyoruz bir farkı yok yani.

Sigortası parasını yazmıyorum çünkü; ikinci el de alsanız, sıfır da alsanız sigorta yaptıracaksınız. Sigorta malum 1 yıllık yapılıyor, motoru aldınız sonra bir durum oluştu 5 ay sonra sattınız diyelim, sigortacınıza gidiyorsunuz, 5 ay sigortadan yararlandınız ama 12 aylık ödediniz o yüzden geri kalan 7 ayın parasını ( tam bölerek hesaplanmıyordur da böyle anlatayım ) geri alıyorsunuz. Umarım anlatabilmişimdir, konuyu açan arkadaş gibi ben de bu tarz ilanlar gördüğümde uyuz oluyorum, teşekkürler içimi dökmemi sağladığın için ;)

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı boshaft adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigortayı mecburen yaptıracağız diyorum, yok dostum diyenler oluyor..
    Sigorta şahsi bir mesele ki ya, tabi ki mecburen yaptırıcaz

Birde sıfır motosiklet alırken takipci falan tutulmazsa veya anahtar teslim alınmazsa : EK1 para öde, zarf al öde, EK1 aldığın yere yol git-gel, söforler odasına yol git gel, plaka basım, saatlerce bekle veya git kendin bastır mühür için geri gel,

harcımsı bişeyler emniyete, bayii gümrük belgesini verdimi vermedimi koşuştur, illa birşey kaynıyor çünkü..., bunların hepsinin 2-3er adet fotokopineri gerekiyor, emniyetten randevu al/alama...

herşey bitsin plakanı aldın haydaaa bayiye plakayı takıp motosikleti teslim almaya git (o da para :/ ), aldın benzin hiç yok içinde, çektin benzinliğe o pompa birtürlü çıkmaz gitti 20/30 neyse ... ...

Sonra başlarsın canını sevdiğinden değişeceklere, fabrika lastiklerinden başlarsın, zincir, kilit, çanta, siperlik... ... bitmez o bitmezzzz. Sıfır hertürlü epey farklı oluyor, kim ne derse desin

2. el öylemi, notere 90 lira ver, bir telefon eski sigorta iptal, paran geri yatsın, üstüne ekle 3/5 bişeyler yenisini yaptır devam et Ruhsat şu bu da evine postalansın, miss miss

Üzerine yapacağın tüm zorunlu değişimler zaten yapılmış olsun, AL--> BİN

Takipçi veya anahtar teslim zaten iyice tuzlu, vaktin varsa herşeyi kendin koşuşturmak en güzeli ama 2. ele oranla ince ince hesaplanırsa epey maliyetli aslında, bizim hatamız ufak meblağları yok saymak !
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    plakası değişecekse aşağı yukarı aynı fiyata gelir...
    tek artısı plaka ve ruhsat harcını ödememek ve emniyet ile uğraşmamak olabilir...
    dediğin gibi arabayı sattım.. kullanmadığım sigorta sürelerine ait primleri geri aldım sigorta pazarlık konusu olamaz.. satış sırasında, devredilmiyor çünkü..

Motosikleti
    Nissan Juke + Honda PCX
    Alıntı ykocabay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taş çatlasın aradaki fark 150 tl.

İkinci el bir araç ( motosiklet yada otomobil ) eğer plakayı değiştirmezseniz; (28 haziranda aldım motorumu ödediğim para )

- 97 TL noter masrafı
    -15 gün sonra gelen ruhsat için 5 TL

Eğer plaka değiştirmiş olsaydım ( keşke değiştirseydim o an kafam nereye gitti ben de bilmiyorum )
    -157 TL noter masrafı ( yanlış hatırlamıyor isem )
    -Yeni ruhsat çıkarma + plaka çıkarma ( ek1, şöförler odası vs vs) vs 50 TL diyelim ( ki gerçek rakamı birazdan bilenler yazar )

Aradaki fark 100 TL gibi olmasına rağmen hadi 150 TL diyelim Sıfır alınca 2. seçeneği yapıyoruz bir farkı yok yani.

Sigortası parasını yazmıyorum çünkü; ikinci el de alsanız, sıfır da alsanız sigorta yaptıracaksınız. Sigorta malum 1 yıllık yapılıyor, motoru aldınız sonra bir durum oluştu 5 ay sonra sattınız diyelim, sigortacınıza gidiyorsunuz, 5 ay sigortadan yararlandınız ama 12 aylık ödediniz o yüzden geri kalan 7 ayın parasını ( tam bölerek hesaplanmıyordur da böyle anlatayım ) geri alıyorsunuz. Umarım anlatabilmişimdir, konuyu açan arkadaş gibi ben de bu tarz ilanlar gördüğümde uyuz oluyorum, teşekkürler içimi dökmemi sağladığın için ;)
    aynen hocam bende artık sıkıldım bu ilanlardan konu açayım dedim , ayrıca sıfırda muamelecilere çok büyük farklar ödenmiyo ben sıfırda aldım vekalet vermedim sadece imza için gittim 5 dakika bile sürmedi. 250 TL ödedim plaka ruhsat için. Kendimiz yapsak byük bir fark olmuyor. 2300'e sıfır alıp plaka ruhsat masrafınız yok 2,500'e satıyorum diyenler var 50-100 TL fark için 100km'de bile olsa gider sıfır alırım.
    Mondial Loyal / Salcano Wolf / Motoran Karry / Regal Raptor 150 / Bajaj Discover 125 ST/ SYM Fiddle 2/ Honda Pcx 125 Motorsuz Araştırma İçerisinde

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)