Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ehliyet Yaş Sınırı 30 olmalıdır!

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı mustf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben ne tokat yiyecem yorumlardan? " Akıl yaşta değil baştadır. " sözünün aslında hangi anlama geldiğini ve bir istisnayı ifade ettiğini anlamadan onu kullananlar kendilerini tokatlıyorlar. Yoksa 18 yaşındaki adamın hertarafı akıl olsa ne olur?[COLOR="Silver"]
    Şu cümlenle,

Hah, işte o "giydirme" cümlesi dediklerini değil fikirlerini ifade edeceksin.

Anlayabildiğin kadarıyla tabi.
    Ve bu cümlenle liseli ergen gibi davranıyorsun....

http://www.motosiklet.net/forum/tani...-selamlar.html

Ve dediğine göre 42 yaşındasın....
    İşte onu diyoruz ya....
    Akıl yaşta değil diye....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ehliyet olsa ne degisecek apaci apacidir

Motosikleti
    Bisiklet
    sorun onların trafikte ne yaptığı değildir neden böyle yaptıklarıdır aldıkları eğitim ve aile terbiyesi, ve ayrıca şu var o anahtarı onun eline öz babaları veriyor ve çoğu ehliyetsiz.
    Eğer Rahat İsteseydim Araba Kullanırdım Lisanslı Bisiklet Sürücüsü...

ABD'de ehliyet yaşı 15, trafikte nüfusa oranla ölüm oranı bizden daha az. Demek ki yaşla alakalı değil bu iş.
    MhmtcnKoral bunu beğendi.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    yasakla değil eğitimle ve bilinçle çözülmeli. bunun bir de sosyal yönü var. kendisini ispatlayacak doğru düzgün bir spor dalı sanat dalı gösterilmeyen bir kişi kendisini araç kullanımı ile ispat etmeye çalışır. yaşı genç olan insan da zaten kanı kaynar limitlerle oynamayı sever. bunu başkalarına en az zararla yapana medeni insan diyoruz bu yüzden.
    dünyanın her yerinde suç işleyen insanlar olmuştur ve olacaktır.
    20 yaşında ailesine araba motor vs kullanarak bakan 100binlerce insan var. ya da 18 yaşından beri para biriktirip 25 yaşında araba almış gözü gibi bakan insanlar. inan bana trafikte yeniyetme sürücülerden en çok çeken benim yine de 30 yaş ehliyet sınırına karşıyım.
    MhmtcnKoral bunu beğendi.

fastturkish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim atlattığım kaza tehlikelerinde tamamına yakını 40 yaşın üzerinde kelli felli amcalardı. Sinyal vermezler, yol vermezler, önüne kırarlar, sonra duymadım görmedim derler.. Yaptığın genelleme ve çıkardığın sonuç tamamen yanlış arkadaşım. Akıl yaşta değil baştadır. Ve eğitimle olur bu işler.

ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben ne tokat yiyecem yorumlardan? " Akıl yaşta değil baştadır. " sözünün aslında hangi anlama geldiğini ve bir istisnayı ifade ettiğini anlamadan onu kullananlar kendilerini tokatlıyorlar. Yoksa 18 yaşındaki adamın hertarafı akıl olsa ne olur?

---------- Post added 24-04-2013 at 00:01 ---------- Previous post was 23-04-2013 at 23:57 ----------

çizgiyi aşma kimseye hakaret edemezsin konuştuklarına dikkat et

The Best - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09 2017 tracer9 2022
    Canım abicim belki çok kılasik olucak ama sana bi atasözüyle cevap vermek istiyorum. '' Akıl yaşta değil baştadır '' Bak ne güzelde söylemiş atalarımız

Motosikleti
    yamaha cryptone
    Yanlış yazmışım değiştiriyorum. Bu millete 30 az gelir.

EHLİYET YAŞI 40 A ÇIKARILMALI!

40...

Progressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma
    neyin kafasını yaşıyor...

bu adam 2-3 konudur kendi açıp kendi oynuyor, trollüyor resmen...

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Yanlış yazmışım değiştiriyorum. Bu millete 30 az gelir.

EHLİYET YAŞI 40 A ÇIKARILMALI!

40...
    Liseli ergen demiştim ya....
    Vazgeçtim...

Motosikleti
    mh drift, phamtom-inazuma250-calibre250
    Ben ne tokat yiyecem yorumlardan? " Akıl yaşta değil baştadır. " sözünün aslında hangi anlama geldiğini ve bir istisnayı ifade ettiğini anlamadan onu kullananlar kendilerini tokatlıyorlar. Yoksa 18 yaşındaki adamın hertarafı akıl olsa ne olur?

---------- Post added 24-04-2013 at 00:01 ---------- Previous post was 23-04-2013 at 23:57 ----------

abi sen yaş konusuna takılmışın ama umarın yanlışını fark edersin olay yaş olayı değil 50 yaşındada saçma sapan hareket yapan adamlar var 40ındada 30 undada 20sindede desenizki 18 de bu tür davranışları sergileyen daha fazla anlıycam ama oğlede demiyorsunuz ve dediğiniz gibi ehliyet yaş sınırı 30 olsa düşen iş gücünü düşünün ve konunun saçma olduğunu fark edin derim memlekette dolmuşcusundan taksicisinden veya okul harclığını çıkaran kuryelerden yoksun bırakılırsa dahamı mantıklı sizin zihniyetinizle yaptığınız bir kaç hareket veya yaşınız kaç bilmiyorum ama bir kaçyıl sonra reflexleriniz yavaşlıcak 45 yaş üstü reflexler yavaşladığı için ehliyetlerine el konmalı desem ve sizin araç hakkınızı sizin yapmayı veya hayalini kurduğunuz gibi elinizden almaya kalksam nasıl hissedersiniz bazı konularda objektif bakabilmeli insan.. bakamadığınızı 30 yaş sınırı koymuşsam 30un ustundeyim heralde sözünüzdende anlayabiliyor insan nasıl olsa böğle bir kural konsa ben etkilenmicem memleket yıkılsın umrumda değil felsefesiyle yaklaşıyosunuz..

Motosikleti
    yamaha cryptone
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Liseli ergen demiştim ya....
    Vazgeçtim...
    Daha dünkü çocuksunuz. Burada motorla motorculukla ilgili öğrenecek çok şeyiniz var. Ama çıkıp millete akıl veriyorsunuz buralarda. Büyük ihtimal senede iki yaz ayı motora binen kişilerle dolu bir site burası.

Hayat başka şeydir çocuklar. Biraz dışarı çıkıp derin nefesler çekin içinize.

Motorculuk klavye başında olmaz.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Daha dünkü çocuksunuz. Burada motorla motorculukla ilgili öğrenecek çok şeyiniz var. Ama çıkıp millete akıl veriyorsunuz buralarda. Büyük ihtimal senede iki yaz ayı motora binen kişilerle dolu bir site burası.

Hayat başka şeydir çocuklar. Biraz dışarı çıkıp derin nefesler çekin içinize.

Motorculuk klavye başında olmaz.
    Abisi...
    Sen 42 yaşında olabilirsin....
    Ben de 43 yaşındayım..Senden büyüğüm...
    Tam 30 senedir motor üzerindeyim...
    Daha bilmem gereken ne var sa söyle de bilelim

Klavyeden sallama da bi anlatıver motorculuk geçmişini....
    Bilelim biz de

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Eğitim sistemi malesef hiç birşey için yeterlilik sağlamıyor insanlara. Ne düzgün ebeveyn olabilmeleri, ne araç sürmeleri, ne de oy verme için. Sorun çooook derinlerde anlayacağınız. Eğitim sistemi de büyük ihtimalle bizi yönetenler böyle olmasını istediği için böyle. "Fazla düşünmesinler, koşulsuz itaat etsinler yeter."

Bu düşüncenin sonucu ortaya çıkan toplum da malumunuz.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    yamaha cryptone
    Alayı yalan.

Başka söylenecek söz yok. Zaten sitede geçmiş mesajlara bakan anlar ne kadar motorcu olduğunu. Belli zaten yazdığın mesajlardan.

Motosikleti
    Ninja 250
    ayrıca şunu da belirtmek lazım

umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Alayı yalan.
    Gerçekten de;
    Başka söylenecek söz yok.
    Heil Spellcheck

MhmtcnKoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R 2011
    O kadarnliseli ergen diyip duruyorsunuz, bende liseliyim yaşım itibariyle ergen olmama rağmen ergenliğin üstüne koyduğunuz hareketleri yapmıyorum "abilerim" ancak madem öyle o zaman biraz yaparım bende. Konuyu açan "amca" madem bu kadar işi dalgasına alıyor. Bizde dalga gibi gödterip söyleyelim ki alınmasın 40 yaş sendromuna falan girmiş olamaz mı acaba üstüne varmamak lazım. Tarzı bu herhalde cikcik diyip twitttteer diyip kapatmak istiyorum. Bence daha fazla yorum yapıcak şey kalmadı. Beyin basmadıktan sonra isterse 10 kg olsun. Saygılarımla abilerim amcalara yüklenmeyin onlar avealı değil :D
    alp_tunay ve Dachota bunu beğendiler.
    SONUNA KADAR İZİNDEYİM ATAM!

Dört teker bedenimi, iki teker ruhumu taşır.

SolidSnake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Olaya derinden gireceğim arkadaşlar....

Trafikte karşılaştığımız zorbalıklar; vurup kaçmalar, durup dururken sıkıştırmalar, nedensiz bir biçimde önüne geçmeyesiniz diye zikzak çizmeler, minibüslerin sürücülerinden bazılarının kendilerini yolların kralı zannetmesi, alkollü araba süren 17-18 yaşında ki insanlar ve hayatımızı tehlikeye atan, kasten adam öldürme suçundan yargılanması gereken bu insanlar neden bunları yapıyorlar? Sizce neden olabilir?

Aynı yaşta, - diyelim 21 - ehliyet alan iki insan düşünelim. ehliyet araba ehliyeti olsun. bu iki insandan biri yıllarca güvenle, şanssızlığına yenik düşerek belki 1 veya 2 olaya karışmış olarak aracını sürüyor olsun. şu ana kadar hepimiz de oldu kadar falsoları olsun.

diğer kişiye bakalım; bu kişi yukarıda belirttiğim zorbalıkları yapıyor olsun. dikkatsiz sürsün, aynalarını kullanmasın, aniden sağa-sola kırsın, makas atsın, arkasındakine yol vermemek için zikzaklar çizsin ( niyese? ), geceleri pendik sahil yolunda arabasıyla hız yapsın ve bir gün bir motosikletlinin veyahut bir insanın ölümüne neden olsun. Bkz : TUĞPER UZEL. İlgili : Çarpıp Kaçmak

Bu iki mahlukatı ayıran nedir? Yalnızca ehliyet kurumlarının yetersizliği mi? Eğitimsizlik mi? Polislerin işinin gereğini gerektiği kadar yapmıyor olması mı? Cezaların caydırıcı olmaması mı?

Bunlar birer sebep. Olayın kaynağına inersek karşımıza - en azından benim karşıma - tek bir cevap çıkıyor. aşırı özgüven. Peki bunun da bir sebebi var elbet. Nedir?

AİLE İÇİ EĞİTİM veya BÜYÜME ORTAMI.

bir insanın bu denli psikopatlaşmasını ben psikolojisine bağlıyorum. şayet düzgün psikolojide olan bir insan bunların hiçbirini yapmaz.

Bu yüzden ehliyet verilirken adam gibi bir psikolojik analizden yanayım. olay sağlık kontrollerinde bitmiyor.

Nedir bence bu işin sırları? Öncelikle terbiye, saygı vs.. en önemlisi bu.

İkinci olarak, ehliyet sistemlerinin eleyici olması. Psikolojik analizden geçiyor bu da. Her önüne gelen ehliyeti kolayca alamayacak. Ehliyet tam manası ile kazanılacak. Doğru dürüst kurumlar ve eğitmenler ile çalışılıp, eğitmenler ikna olana kadar kişi ehliyet sahibi olamayacak.

Ütopik olarak; her yeni ehliyet alan kişinin aracına, motosikletine gopro tarzı kamera konulacak. Belli periyotlar ile eğitim kurumlarına değerlendirme amaçlı yollanacak. Ülkemizde kim uğraşır bununla
    Hatta sadece yeni sürücüye değil, her araca takılması zorunlu olacak. Radara kadar asfaltı ağlatıp radara yaklaşınca kuzuya dönüşen sürücü kafasını engellemek için. ( kamera varken kuzu, yokken aauuuv.. ) Sonra da youtube'a koyulacak, rusya'nın yanında türkiye'de kaza ülkesi olarak anılacak. neyse o ayrı..

Ceza sistemleri çok ağırlaşacak. Caydırıcı olacak. Örneğin bir motosikletinin ölümüne sebep olup KAÇAN şerefsizler 1 yıl 8 ay yiyip de o cezanın ertelenmesiyle yırtamayacak. İnsan hayatı değerli hale gelecek.

Sürücüler tabiri caizse terbiye edilecek.

Belli aralıklarla sürücü düzeyini ölçmek için birden bire sürücüler sınavlara ve testlere çağrılacak. yok öyle çalışmak sınavlara önceden..

Gibi yöntemler ile trafik istense kuzu gibi yapılabilir. Yağ gibi yapılabilir. Ancak istanbul'da sadece 1 günde 550 yeni araç trafiğe çıktığına göre, ne yapacağız?

Üzerimize düşeni. Maksimum tedbir. adamı 10 km hızla alırlar aşağı.. sırf önünüze geçmek için ya da size sinir oldu diye. var bu. bu var.

demem o ki, yasaklar bir zıkkıma yaramaz arkadaşlar. tonlarca yöntem var. bir merkeze dikilen 4 koca rezidans parasına yapılır bunlar fazla fazla.
    egelim 43 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)