Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

kontra tekniği hakkında yardım...

Motovento
    REKLAM ALANI
    dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    D&R, ve inkilap a baktım alkıma telefon açtım yok :( remziye bir bakim
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sekohtc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gt250r
    Alıntı dreamkiller adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır konuşuluyorken birşey sormak istiyorum,

Bilmediğimiz bir yolda ilerliyoruz, viraj geldi ve hazırlandık lakin virajı bilmediğimizden dolayı viraja hızlı girdik... Şimdi ;

1 - Kesinlikle frenleme yapmıyoruz
    2 - Bakışımızı virajın çıkışına odaklamış durumdayız
    3 - Motoru virajın içine yatırabildiğimiz kadar yatırıyoruz... Ve viraj sorunsuz dönüldü lakin....

Motora yeni başlayan ve bu işi internetten ya da diğer kaynaklardan araştıran arkadaşlar bu üç maddeyi teorik olarak bilirler.. Lakin bir başka konu ise yatma fobisi... Yani hadi bu üç maddeyi yerine getirdik.. Gazı ani kesmeyin ki motor ön tekere yığılmasın diyor üstadlar.. Peki frenleme yapmadık, gazı viraj içinde kapatmadık.. Bu lanet olası viraj için tek bir çıkış yolu var, motoruna, lastiklerine ve bileğine güvenip yatabildiğin kadar yatacaksın yusuf yusuf nidalarıyla.. Peki nasıl yatacağız? Bu fobiden nasıl kurtulacağız? Bunun alıştırması nasıl yapılmalıdır? Bunun eğitimini almış arkadaşlardan rica ediyorum.. Özellikle kendimizden çok daha tecrübeli dostlarla toplu sürüşlerde onların temposuna ayak uydurmak isteyen daha az tecrübeli arkadaşlar bu durumu çok sık yaşıyorlar..
    Video eklemeyi tam beceremiyorum ama youtubeda bulacaksın viraja girdikten sonra virajı alamayan ve kaza yapan sürücünün yaptığı 8 hayatı anlatıyor sadece öneriyorum o konuda eğitimim olmadığından bişey yazmayacağım yalnız orda gördüğüm şeyden sonra motoruma ve kendime daha da güveniyorum.

Motosikletlerin arka tekeri ön tekerden daha kalın olduğundan virajlarda büyük sorumluluğu zaten arka teker üstleniyor virajı alamayacağını anladığında biraz daha gaz vererek motora daha fazla yüklenmek fren yaparak dönmeye çalışmaktan daha güvenlidir çünkü;

Arka teker kendisine daha fazla yüklendiğin anda yere daha iyi basacak ve görevini daha iyi yerine getirecektir ama bu demek değildir ki viraja girince tam gaz yapayım o zaman, hayır o zaman teker ivmelenmesini kaybeder

virajı alamayacağını anladığın anda frene basarsan yük arka tekerden daha ince olan ön tekere binecektir, bu ön tekerin kaymasına neden olabilir kaymasa bile yük öne bindiğinden motor doğrulma eğilimine girecektir ve virajı alman daha da güç bir duruma gelecektir

Bir hoca edasıyla yazmaktan sakınıyorum çünkü değilim ama o dediğin şeyin cevabı burda youtubedangerekli videolara bakabilirsin. Bir de yukardaki videoda kontra tekniğini anladığımı sanıyorum ve şu kanıya vardım; kontra viraj alma yöntemi değil viraja girme yöntemidir. Bilmem doğru mu
    RAKİBİNİ GEÇ, SINIFINI GEÇ , AMA GÜLÜP GEÇME..

Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Alıntı sekohtc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Video eklemeyi tam beceremiyorum ama youtubeda bulacaksın viraja girdikten sonra virajı alamayan ve kaza yapan sürücünün yaptığı 8 hayatı anlatıyor sadece öneriyorum o konuda eğitimim olmadığından bişey yazmayacağım yalnız orda gördüğüm şeyden sonra motoruma ve kendime daha da güveniyorum.

Motosikletlerin arka tekeri ön tekerden daha kalın olduğundan virajlarda büyük sorumluluğu zaten arka teker üstleniyor virajı alamayacağını anladığında biraz daha gaz vererek motora daha fazla yüklenmek fren yaparak dönmeye çalışmaktan daha güvenlidir çünkü;

Arka teker kendisine daha fazla yüklendiğin anda yere daha iyi basacak ve görevini daha iyi yerine getirecektir ama bu demek değildir ki viraja girince tam gaz yapayım o zaman, hayır o zaman teker ivmelenmesini kaybeder

virajı alamayacağını anladığın anda frene basarsan yük arka tekerden daha ince olan ön tekere binecektir, bu ön tekerin kaymasına neden olabilir kaymasa bile yük öne bindiğinden motor doğrulma eğilimine girecektir ve virajı alman daha da güç bir duruma gelecektir

Bir hoca edasıyla yazmaktan sakınıyorum çünkü değilim ama o dediğin şeyin cevabı burda youtubedangerekli videolara bakabilirsin. Bir de yukardaki videoda kontra tekniğini anladığımı sanıyorum ve şu kanıya vardım; kontra viraj alma yöntemi değil viraja girme yöntemidir. Bilmem doğru mu
    dostum eyvallah cevabın için lakin.. Bunları teori olarak biliyoruz zaten hepimiz..Şu yatma korkusundan fobisinden nasıl kurtulabiliriz.. Viraj bir zincirleme reaksiyondur.. Önce viraja hazırlan - Bakışını hazırla - Kontra yap - yat yat yat!! yat ma!! Nasıl yat? konu zaten burda patlak veriyor

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

sekohtc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gt250r
    dostum eyvallah cevabın için lakin.. Bunları teori olarak biliyoruz zaten hepimiz..Şu yatma korkusundan fobisinden nasıl kurtulabiliriz.. Viraj bir zincirleme reaksiyondur.. Önce viraja hazırlan - Bakışını hazırla - Kontra yap - yat yat yat!! yat ma!! Nasıl yat? konu zaten burda patlak veriyor
    tmm işte ben de onu diyorum videoyu izle sana işin fizik bölümünü anlatıyor insan bilmediği şeyden korkar o viraja girdiğin anda neler olacağını tam olarak anlarsan alamayacağını düşündüğün virajın üstesinden kolaylıkla geldiğini göreceksin

http://youtu.be/VTC7f6M2L1E 7:50den sonrası
    dreamkiller bunu beğendi.
    RAKİBİNİ GEÇ, SINIFINI GEÇ , AMA GÜLÜP GEÇME..

Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Eyvallah

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:58 ----------

MotorKafa bunu beğendi.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    bu fobiden düşük hızlarda dönüşler yaparak, sonrasında slaloma geçerek kurtulabilirsin. tam tekmil giyinip boş temiz bir asfalt/beton bir yerde alıştırma yap. sonsuza kadar dön dön bir süre sonra yavaş yavaş daha çok yattığını farkedeceksin. gaz vermek(yeteri kadar ya da sabitlemek diyelim) önemli. çok fazla denemedim ancak tecrübesi bu şekilde oluyor...
    Güncel Motosiklet Haberleri ve Kültürü Blogu
    https://www.facebook.com/BoutiqueMoto

Eyvallah

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:58 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=VTC7f...ature=youtu.be
    1:40'la 2:05 arası direkt bu konudaki cevaplar gibi .

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Peki nasıl yatacağız? Bu fobiden nasıl kurtulacağız? Bunun alıştırması nasıl yapılmalıdır?

Bu motorda bulunan şekilde koruma demiri olacak ki korkmadan yatmaya alışalım. Eğitim şart gibi gözüküyor.
    Suzuki AN 125 - 2008 / 0 - 24500 km
    SYM Joyride 200 - 2008 / 4500 - 20000+ km (Halen Devam)

eruyanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı phradrel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    isim vermek istemiyorum ama bu başlıkta bazı arkadaşların söyledikleri çelişkili, uzmanlardan görüp okuduklarımız ile örtüşmeyen sonuç olarak da güvenilir olmayan şeyler. kötüsü bu yanlışlıklarını da kabul etmiyorlar.
    Güzel kardeşim hangi söylediğimiz yanlışta, kabul etmiyoruz, onu bir ifade eder misin? Bahsedilen teknikleri kitaptan okuyarak yada kursa giderek öğrenmediğim için benim için adları yoktu, kavramlar karışmış olabilir ama uyguladığım yanlış bir metod olduğunu sanmıyorum. Counter steering dedikleri motoru yatırma metodu, bunu yapıyorum. Counter balancing dedikleri motorla vücudu çapraz dengeleme, bunuda yapıyorum. Hele bir arkadaş swerving diye tarif etti, her motorsiklet sürücüsünün uygulamayı öğrenmesi gereken bir metoddur. Ani kaçışlar için, bu metodu uygulamayan bir motorsiklet sürücüsü her zaman tehlikeye açıktır, önüne çıkan ani bir araç, insan yada hayvandan kurtulmanın tek yoludur bu. Eğer bu metodu uygulamıyorsan yapacağın tek şey panik olacaktır, çünkü seni böyle bir durumda ne gaz kesme nede fren kurtaracaktır, kilitlenir kalırsın. Bunların hepsini uyguluyorum ve kendim keşfettim, elbette ilk keşfeden ben değilim, ama kendi sürüş tecrübemle zaman içerisinde kendim bularak öğrendim. Şimdi bunların yanlış olan kısmı nedir, onu söyle ve bizde kabul edelim yanlışımızı.

Aşağıdaki videoda 2:33'te göreceğin siyah araç birden önüne çıkınca yapacağın şey swerving'tir, videoda belki yeterince anlaşılmıyor ama swerving yapmasam arka kapısındaydım aracın ve arkamda da kızım oturuyor. Kitaptan-kurstan öğrenmeye karşı değilim, ancak kişi kendiside bulabiliyor bu metodları. Yukarılarda bir arkadaş boşverin counter steeringi derken bunu uygulamayın anlamında kullanmadı o cümleyi, ki kendiside uyguluyor zaten, sadece tariflerle yapmanın zorluğunu anlatmaya çalışıyordu.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Dostlar , arkadaslar,

Yazdiginiz her satirla konuyu bilmeyen kardeslerinizi olume bir adim daha yaklastiriyorsunuz. Anlatilanlarin sonucunda olacaklar pardon diyerek gecistirilecek seyler degildir. Lutfen bundan sonrasini profesyonellere birakin.

Birseyi uygulamak baska sey , ogretmek bambaska birseydir
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdiginiz her satirla konuyu bilmeyen kardeslerinizi olume bir adim daha yaklastiriyorsunuz.
    Ölüme yaklaştırıyoruz öyle mi? Nasıl bir yaklaşmaymış bu biraz açar mısın? Yanlış olan kısmı söyler misin? Hani şu ölüme yaklaştırdığım kısımdan bahsediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:19 ----------

Ömer Seyfettin'in hani bir hikayesi vardır, diyet diye. söyleyin diyetimizi de kesip atalım arkadaş. sanıyorum değerli moderatörümüz gereğini yapacaktır. böyle statükocu bir yaklaşıma benim katlanmam mümkün değil. içi boş ve alkış bekleyen sözlere karnımız tok bilader. profesyonelliğin şartı explorer alıp profil fotosu yapmak mıdır? veya vfr'a yaslanıp başkalarına dayamak mıdır? moderatörlere yalakalık yapıp, kalabalıklardan alkış almak mı?

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Dostlar , arkadaslar,

Yazdiginiz her satirla konuyu bilmeyen kardeslerinizi olume bir adim daha yaklastiriyorsunuz. Anlatilanlarin sonucunda olacaklar pardon diyerek gecistirilecek seyler degildir. Lutfen bundan sonrasini profesyonellere birakin.

Kimse yazdıklarından sorumlu tutulamaz...
    Burası bilgi edinme paylaşım yeri...
    Herkes birşeyler biliyor...
    Belki az , belki çok ama biliyor...Ve bunları paylaştığında bir takım şekillenmeler kendiliğinden ortaya çıkıyor...
    Adam yıllardır yaptığı hareketin kontra olduğundan habersiz...
    Bunu da böyle konularda okuyarak öğreniyor...

Herkesin profesyonel eğitim alma gibi lüksü de yok...
    Eğitim alıpta herhangi bir kazada yaralanan veya hayatını kaybedenler olduğu zaman,
    o eğitimi veren kişi sorumlu tutulabiliyor mu?..
    Sen bilgini verirsin , o alır veya işine geleni alır... Kendi bilir..

Zaten o eğitimi alabilecek kişiler burda yazıp çizmezler..
    Uzun zamandır aynı forumu paylaşıyoruz...
    Zaten sende farkındasın...
    Genelde ufak cc li motorları olan , çok genç üyeye sahip olan bir site burası...
    Tamamen boş olan kadar , gerçekten aklıselim ve bilgili üyelerde var...

1-2 şey kapsalar kar kardır... Bu arada bizlerde bişeyler kapıyoruz...
    Konu hakkında gerçekten bilgisi olanlar , doğruları paylaşsa zaten herkes susar...

Bu mesajım seni yermek veya sorgulamak gibi algılanmasın lütfen...
    Uzun zamandır boş bırakılan bir sitede bu gibi konuların açılması çok güzel...
    Yöneticiler sağolsun bu eğitim işine hiç yanaşmadılar bu site kurulduğundan beri...
    Anca lafla yazıldı çizildi...

Saygılar...
    yürekçe bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Alıntı eruyanik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ölüme yaklaştırıyoruz öyle mi? Nasıl bir yaklaşmaymış bu biraz açar mısın? Yanlış olan kısmı söyler misin? Hani şu ölüme yaklaştırdığım kısımdan bahsediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:19 ----------

Ömer Seyfettin'in hani bir hikayesi vardır, diyet diye. söyleyin diyetimizi de kesip atalım arkadaş. sanıyorum değerli moderatörümüz gereğini yapacaktır. böyle statükocu bir yaklaşıma benim katlanmam mümkün değil. içi boş ve alkış bekleyen sözlere karnımız tok bilader. profesyonelliğin şartı explorer alıp profil fotosu yapmak mıdır? veya vfr'a yaslanıp başkalarına dayamak mıdır? moderatörlere yalakalık yapıp, kalabalıklardan alkış almak mı?

Sevgili Kardeşim,

Aşağıdaki mesaj konuya yazdığınız ilk mesaj ve aynen yazdıklarımı destekleyen cümleler içermekte . Külliyen yanlış ve konuyu buradan okuyarak öğrenmeye çalışan gençler için riskli öğeler içermekte.

kontra derken motoru viraj yönüne yatırıp senin tepesine diğer yandan basmanı kastediyorsun. genelde bahsedilense viraj yönünde motorla birleşen bir vücut olmak. bir de kontranın tersi var ki o da viraj yönünde bedenini konumlandırıp gidonu kendine doğru çekmek, motogp'cilerin yaptığı gibi. kontrada motorun merkezkaç kuvvetini gidonun üstüne basarak karşılıyorsun, diğerindeyse gidonu kendine doğru çekerek. Kontrada virajlara hızlı girmek biraz daha zor, kontra her zaman en doğru seçim olmayabilir yada en azından bana öyle geliyor. Kontra ancak belli hız ve belli açılı virajlarda kullanılabiliyor, yani limitleri var. En doğrusu genelde bahsedildiği üzere motorla bir beden gibi hareket etmek. bedeni viraj yönüne yatırmaksa ayrı bir keyif ancak tehlikeli olabilir. Genelden şaşmamak doğru tercih olacaktır. Tabii bunların tamamında unutulmaması gereken önemli husus virajda gideceğin noktaya bakman, bu ilk kural.

Diğer söylediklerine gelirsek ,

Profil fotosundaki motorun Explorer olmadığını bile anlayamayacak kadar motosikletten anlamıyorken bu kadar teknik bir konuda nasıl yorum yapabiliyorsunuz , düpedüz "cahil cesareti " sizinkisi.

Saygılar

---------- Post added at 02:40 ---------- Previous post was at 02:35 ----------

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster

1-2 şey kapsalar kar kardır... Bu arada bizlerde bişeyler kapıyoruz...
    Konu hakkında gerçekten bilgisi olanlar , doğruları paylaşsa zaten herkes susar...
    Sevgili Alp,

Konu hakkında gerçekten bilgisi olanlar doğruları paylaşmışlar ve bazı cahil arkadaşlar tarafından uğramadıkları taciz kalmamış.
    Sence bu adamlar artık bilgilerini paylaşırmı ?

Sevgilerimle
    ihakanvardal bunu beğendi.

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Profil fotosundaki motorun Explorer olmadığını bile anlayamayacak kadar motosikletten anlamıyorken bu kadar teknik bir konuda nasıl yorum yapabiliyorsunuz , düpedüz "cahil cesareti " sizinkisi.

Saygılar
    Profil fotoğrafına fazla bakmayıp altındaki yazıyı okumuş olabilirim değil mi? ayrıca motorsiklet markalarını ezberlemem gerektiğiyle ilgili bir ödevim olduğunu da hatırlamıyorum. yoksa bu konuda da mı işi profesyonellere bırakmalıyız, marka profesyonellerine. ben konuyla ilgili bir çok yorum yazdım, fotoğraf ve video paylaştım, siz ise azrailin sözcülüğünü yapar gibi ölüm kelimesini öne sürüp, sürekli profesyonellere yol açmamızı salık veriyorsunuz. Vatandaşı ölüme biraz daha yaklaştırdıysak eksik etme, haberimiz olsun.

Motosikleti
    Profil fotoğrafına fazla bakmayıp altındaki yazıyı okumuş olabilirim değil mi? ayrıca motorsiklet markalarını ezberlemem gerektiğiyle ilgili bir ödevim olduğunu da hatırlamıyorum. yoksa bu konuda da mı işi profesyonellere bırakmalıyız, marka profesyonellerine. ben konuyla ilgili bir çok yorum yazdım, fotoğraf ve video paylaştım, siz ise azrailin sözcülüğünü yapar gibi ölüm kelimesini öne sürüp, sürekli profesyonellere yol açmamızı salık veriyorsunuz. Vatandaşı ölüme biraz daha yaklaştırdıysak eksik etme, haberimiz olsun.
    Sevgili Kardeşim,

Sen sordun , bende ilk yazdığın mesajı önüne koyup ,verdiğin bilgilerin çok tehlikeli yanlışlar içerdiğini söyledim. Hala ısrarla laf cambazlığı yapıp laf sokmaya uğraşıyorsun.

Kabul etmen zor olacak ama motosiklet konusunda bilgisiz ve cahilsin , kendine yetecek bilgin yokken burada yazılanları uygulamaya çalışabilecek yüzlerce kanı deli akan genç binicilerin cirit attığı bir ortamda ahkam kesmeye uğraşıyorsun.

Sana yazdıklarının yanlış olduğunu söyleyenlere hakaret ederek bir yere varman çok zor . Bence artık uzatma kiminle neyi tartıştığının bile farkında değilsin henüz.

Saygılar

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Hala ısrarla laf cambazlığı yapıp laf sokmaya uğraşıyorsun.
    Laf cambazlığı dediğin kısımlarda seni rahatsız eden gerçekler olmasın sakın? İnsanları hakir gören yaklaşımınızı kendinize rol olarak biçip, cevap almak hoşunuza gitmiyor olabilir. Başkalarına tahrik edici cevap yazıp sonrada yazdığına cevap gelincede doğrucu kesilmek uygun bir tutum değil. Keşke herkes bildiği, yaptığı, uyguladığı şeyleri paylaşmaya baksaydı da, varsa eğer yanlışlar, bari teşekkürlerle düzelseydi.

ihakanvardal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800, Suzuki Hayabusa gsxr 1300

Ya hocam sen nasıl birisin çözemedim. Yaşını başını da almışsın. Bulaşma diyorum kendi kendime ama yeter artık. Bu işin üstadları varken bizlere susmak düşer. Ben çok profesyonel bir sürücü değilim, hala çok acemiyim ve öğrenecek daha çok şeyim var. Ben kitaplarda,forumlarda ve uzman kişilerin videolarını izleyerek tecrübe kazandım ve başlığı açan arkadaşımla bunu paylaştım. Fakat sen kendi kendine öğrendiklerinle burda bu işin pirilerine ahkam kesiyorsun. işin en kötü tarafı doğru olduğunu savunuyorsun.Burda herkes senin yanlışlarını söylüyor sen hala kendini aklama çabasi içerisindesin. Hala uzatıyorsun, hala kendini ıspat etmeye çalışıyorsun. Birtane video çekmişsin yok karşıma siyah bir araba çıktı yok belli olmuyor ama swering yaptım demişsin. Yahu sen arabanın üstü üstüne gidiyorsun uzak mesafeden belli zaten onun karşına çıkacağı sen hala dibine doğru gidiyorsun. Arkanda da kızın var. Allah ona uzun ömür versin belalardan korusun ama sen önce bi öğren bu işi sonra al kızın arkana. Bunu en samimi duygularıma söylüyorum.
    “Don't cry because it's over, smile because it happened.”
    Dr. Seuss

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı ihakanvardal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fakat sen kendi kendine öğrendiklerinle burda bu işin pirilerine ahkam kesiyorsun.
    Ben ahkam kestiğimi hatırlamıyorum, siz bana yazdığınız ilk cevaplarınızın tarzına bir bakar mısınız? benim tüm tepkim, mersin temsilcisi arkadaşın bana yazdığı cevapta gizli ve sizde katıldınız kendisine.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:08 ----------

Alıntı ihakanvardal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkanda da kızın var. Allah ona uzun ömür versin belalardan korusun ama sen önce bi öğren bu işi sonra al kızın arkana. Bunu en samimi duygularıma söylüyorum.
    Dostum sen beni trafikten men edersin gibime geliyor ;) Şaka bir yana samimi ve insani tavsiyen için teşekkür ediyorum.

ihakanvardal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800, Suzuki Hayabusa gsxr 1300
    Ben ahkam kestiğimi hatırlamıyorum, siz bana yazdığınız ilk cevaplarınızın tarzına bir bakar mısınız? benim tüm tepkim, mersin temsilcisi arkadaşın bana yazdığı cevapta gizli ve sizde katıldınız kendisine.
    O kadar cumlenin arasından bunu mu çektin sadece. O arkadaşın sana verdiği cevap çok zoruna gitmiş olmalı ki tencere kapak olayına girdin ve beni de tahrik ettin. O yazdıkların hepsi saçmalık bunu bil ve artık konuyu uzatma.
    “Don't cry because it's over, smile because it happened.”
    Dr. Seuss

Motosikleti
    Laf cambazlığı dediğin kısımlarda seni rahatsız eden gerçekler olmasın sakın? İnsanları hakir gören yaklaşımınızı kendinize rol olarak biçip, cevap almak hoşunuza gitmiyor olabilir. Başkalarına tahrik edici cevap yazıp sonrada yazdığına cevap gelincede doğrucu kesilmek uygun bir tutum değil. Keşke herkes bildiği, yaptığı, uyguladığı şeyleri paylaşmaya baksaydı da, varsa eğer yanlışlar, bari teşekkürlerle düzelseydi.
    Sevgili kardeşim,

Ben doğru bildiğimi yazdım , motosiklette bazı şeyler okuyarak öğrenilir . Bazıları ise belli bir altyapı oluştuktan sonra sahada anlatılır. Kontra tekniği bunların başında gelir .

Kontra için buraya birşeyler yazmak istesem , kendi bilgilerimi değil ; CSS in kurucusu Keith Code un kitabından kontra ile ilgili bölümü alır olduğu gibi koyardım ve bunun tartışılabilecek bir yanı olmazdı . Ancak bu teknik uluorta iki satır yazarak öğretilebilecek veya öğrenilebilecek bir şey değildir.

Konu tamamı ile sürücü psikolojisi ile ilgilidir. Kontra tekniğinin teorik bilgisine %100 hakim olan bir binici bile gerçek bir virajda kontra tekniğini uygulamaya kalktığında 8 (sekiz) farklı hayatta kalma içgüdüsü (survival reaction) ile boğuşmak zorundadır. Uygun şekilde psikolojik olarak bu tekniği kullanmaya hazırlanmamış bir binici tekniği bildiği halde eninde sonunda bir virajda sorun yaşayacaktır.

Yeterince açıkladığımı düşünüyorum

Saygılar

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)