Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

kontra tekniği hakkında yardım...

Motovento
    REKLAM ALANI
    eruyanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı sahkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam beyler;
    kendini geliştirmekte olan bir motorcuyum.Kontra yı uyguluyorum ve gerçekten daha rahat dönüş yaptığımı daha güvenli viraja girdiğimi anladım.Ama tam olarak doğru yaptığımdan emin değilim.
    gidonu sıkmadan sürüş yapmaya gayret gösteriyorum.viraja ve dönüşlere geldiğimde hızımı ayarlayıp sola döneceksem sol elciği sağa döneceksem sağ elciği itiyorum tabiri caizse.
    çok düşük hızlarda yapmıyorum kontrayı,yüksek viteste de yapmamaya çalışıyorum.
    şimdi tecrübeli arkadaşlar yanlışım varsa beni düzeltirlerse ve daha sağlıklı sürüş yapmam için fikir verirlerse sevinirim.
    iyi sürüşler...
    bu arada sahkayanın kontradan kastettiği, casey stoner gibi motorla aynı yönde yatmaktan ziyade motorla ters yönde pozisyon almak, en azından sürüşte bunu böyle hissedersiniz. bilmem yanılıyor muyum? tüm cevaplarımı bu doğrultuda yazdım.
    yürekçe bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı eruyanik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu arada sahkayanın kontradan kastettiği, casey stoner gibi motorla aynı yönde yatmaktan ziyade motorla ters yönde pozisyon almak, en azından sürüşte bunu böyle hissedersiniz. bilmem yanılıyor muyum? tüm cevaplarımı bu doğrultuda yazdım.
    bilmem, siz daha iyi bilirsiniz.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilmem, siz daha iyi bilirsiniz.
    dostum benim iyi bilmek gibi bir derdim yok yaptığımı anlatmaya gayret ediyorum, belki bu konuda eksiğim var olabilir, mümkündür. bu soruya sahkaya cevap verirse hepimiz daha iyi anlayacağız. ben sahkayayı anladığımı sanıyorum, ama o doğru anlayıp anlamadığımı cevaplayabilecek tek kişi, bu nedenle de ona sordum.

bana öyle geliyor ki aynı şeylerden bahsetmiyoruz, yazarken farklı şeyleri düşünüyoruz, sorun burada. senin az yada eksik bildiğine dair bir iddiam yok. benden daha iyi bildiğine de kefil olabilirim ayrıca. bir yıllık bir geçmişim var motorsiklet sürücülüğünde, deneyerek öğrenen birisiyim, bunu söyleyebilirim kendimle ilgili olarak. kursa falan gitmedim, bir bilenden de derste almadım. bu bir yıl içinde tecrübe ettiklerimi paylaştım sadece.

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    bu işin scooter tekniği yok mu
    ihakanvardal bunu beğendi.
    Fikrin ne fahişesi oldum ne zamparası-Bir vicdanın bilemem kaçtır hava parası..
    Yollar boşaldı artık yolcular buldu vaha, -Yolcular gitmese de yollar gider Allah'a..
    DIŞI SÜKÛN İLE ZAHİR, DERUNU MAHŞERDİR DERUNU MAHŞER..

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Neden bu kadar eğitimci varken herkes üzerine alınıyor böyle konuları
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    çünkü eğitimciler, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlarımız yüzünden kaçmış olabilirler. ben de bir şeyler öğrenirim diye geldim ama :(

o değil de bu düşüyormuşuz hissinden nasıl kurtulacağız? boş alanda yapılan denemeler iyi oluyor da sanırım henüz tam oturtamadım. bir de okuduğum kadarıyla kontra tekniği belli virajalrda değil her zaman en güvenilir dönüş şeklidir, doğru mudur?
    Güncel Motosiklet Haberleri ve Kültürü Blogu
    https://www.facebook.com/BoutiqueMoto

DALGIC_800 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha
    düşüyormuşum huyu bendede oluyor arasıra..daha tam çözemedim ama sanırım oturuş pozisyonuyla alakalı denemeyi unutuyorum hep .
    Aşk tutkuyu ortaya çıkarmasaydı.O 2 tekerin üzerinde gitmezdim !!!!

agilty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    valla benim bir arkadaşım viraj dönerken kıçını döneceğin yöne ver, virajın sonuna bak,omuzlarınıda hangi yöne dönüyorsan oraya yatır dedi ve denedim. sanki motor altından kayacak gibi oluyor ki o durumda kaysa ayağım altında kalırdı kesin ama dönemeyeceğim virajı o şekilde dönebildim. bi dahada hiç denemedim çünkü motorum olmadı. doğrumu yanlışmı bilmem ama tekrar motor alınca denicem bütün taktikleri.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    Alıntı sahkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam beyler;
    kendini geliştirmekte olan bir motorcuyum.Kontra yı uyguluyorum ve gerçekten daha rahat dönüş yaptığımı daha güvenli viraja girdiğimi anladım.Ama tam olarak doğru yaptığımdan emin değilim.
    gidonu sıkmadan sürüş yapmaya gayret gösteriyorum.viraja ve dönüşlere geldiğimde hızımı ayarlayıp sola döneceksem sol elciği sağa döneceksem sağ elciği itiyorum tabiri caizse.
    çok düşük hızlarda yapmıyorum kontrayı,yüksek viteste de yapmamaya çalışıyorum.
    şimdi tecrübeli arkadaşlar yanlışım varsa beni düzeltirlerse ve daha sağlıklı sürüş yapmam için fikir verirlerse sevinirim.
    iyi sürüşler...
    yazılanlardan, kontra tekniğinin motorla güreş tutmak gibi birşey olduğunu düşünebilirsin. En iyisi internetteki videolardan faydalanmak

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Naçizane birkaç şey karalamak istiyorum.
    Sadece aradaki yanlış anlaşılmaların kaynağı hususunda şunu söyleyebilirim.
    Herkes tuttrmuş bir kontra gidiyor. Kontra ney? Kontra atak mı? Futbol mu oynuyoruz?
    Motosiklette 2 türlü kontra var.
    1- ''Counter Steering'' denilen, hızımızın belli bir seviyeye ulaşmasından sonra viraj almak için kullanılan teknik.
    2- ''Counter Balancing'' denilen, oldukça düşük hızlarda dönüş yaparken, counter steering tekniğinin tam tersine, gidonu çevirerek yapılan, aynı zamanda vücudu terse doğru çıkartarak dengeleme yaptığımız tekniktir.

Kaynak: Motosiklet teorisi kitabı.

Bir de düşüyormuş hissine kapılan arkadaşlar için şu yorumu yapabilirim:
    Olay, vücudunuzdaki denge merkeziyle alakalı. Yani iç kulak.
    Viraja girerken, motorla birlikte hareket ettiğimizde vücudumuz yere olan dik pozisyonunu kaybetmiş ve belli bir açıya gelmiş oluyor.
    İşte vücudun dik pozisyondan o açıya gelene kadar başınızı her zaman dik pozisyonda olduğu gibi tutmanız gerekiyor. Yani 2 gözünüzün arasında bir çizgi çekecek olursak, o çizginin yere paralel olması gerektiğini düşünün.
    Bu olmazsa, yani başınızı viraj yönüne iyice çevirip, çene ucuyla döneceğiniz yönü gösterip, baş pozisyonunu doğru ayarlamazsanız, iç kulaktaki denge mekanizması, düşüyor olduğunuz sinyalini verecektir. Aslında olay sadece viraj çıkışına ''bakmak'' değil, aynı zamanda kafayı da çevirmek ve gözlerin yere paralel konumunu koruyarak, çeneyi gideceğiniz yere uzatmakta.

Motosiklet teorisi kitabını okumadıysanız, daha faza hayatınızı riske atmayın ve okuyun.
    pistolpitt, acayüp, zongoku ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    belki de haklısın. ben sadece kendi kendime uyguladığım 3 ayrı teknikten bahsettim, elbette kimse kendini hazır hissetmeden yada tam olarak anlamadan anlatılanı uygulamamalı motosiklet üzerinde. Benim ilk cevabımda vurgulamak istediğim şey kimsenin kontrayla ilgili bir cevap yazmamış olmasıydı, bilmem farkında mısınız?
    Hocam kimse kontradan bahsetmemis derken? Basliginda haci babanin essegi o..surdu oyleyse.. Ben kontra teknigi hakkinda bildiklerimi yazdigimi saniyordum ama..
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı dreamkiller adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kimse kontradan bahsetmemis derken? Basliginda haci babanin essegi o..surdu oyleyse.. Ben kontra teknigi hakkinda bildiklerimi yazdigimi saniyordum ama..
    arkadaş kontra diye yazmış ancak tarifi şu şekilde: "viraja ve dönüşlere geldiğimde hızımı ayarlayıp sola döneceksem sol elciği sağa döneceksem sağ elciği itiyorum" sol viraja girerken sol elciği sola yatırmak. ve vücudu da counter vaziyette ters yönden motorun üzerinde tutmak. arkadaşın kullandığı motora bakarsanız bu şekilde viraj alması casey stoner gibi viraj almasından daha mantığa yakın değil mi? Başlık yanlış yazılmış, terminoloji hatası var. benimde terminolojim eksik olabilir ancak arkadaşın ne demek istediğini anladım ve onun anlayacağı cevabıda yazdım. sizse ısrarla başlıktan devam ediyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:02 ----------

Alıntı dreamkiller adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haci babanin essegi o..
    haklısınız hocam, siz adamın rüyalarını öldürürsünüz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:06 ----------

tüm yazdıklarımda yanılıyor olabilirim, arkadaşı yanlış anlayanda ben olabilirim ancak bana verilen cevaplardaki üslup mananın önüne geçiyor. dayamak, yaslamak, aşağılamak, hacı babanın eşşeği gibi kelimeler kullanmak manaların üzerini örtüyor. üslup manadan önemlidir. insanı tanıyan ne demek istediğimi anlayacaktır. doğru üslupla en ters şeyler güzelce anlatılabilir, yanlış üslupla en doğru olanı dahi anlatsanız, bu sizi haksız konumuna düşürmekten kurtarmayacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

Alıntı reverse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklette 2 türlü kontra var.
    1- ''Counter Steering'' denilen, hızımızın belli bir seviyeye ulaşmasından sonra viraj almak için kullanılan teknik.
    2- ''Counter Balancing'' denilen, oldukça düşük hızlarda dönüş yaparken, counter steering tekniğinin tam tersine, gidonu çevirerek yapılan, aynı zamanda vücudu terse doğru çıkartarak dengeleme yaptığımız tekniktir.
    Aynen, konuyu netleştiren cevabınız için teşekkür ederim. Benim kontra derken kastettiğim 2. metod olarak bahsettiğiniz counter balancing, diğer tüm arkadaşlarım ise counter steering ile ilgili cevap döndüler. Bende zaten ilk cevabımda counter balancing'in limitlerinin olduğunu yüksek hızlarda sağlıklı olmayacağını yazmıştım. Viraj en önemli husus motosiklet sürüşünde, ben de ilk kros motorumun ardından gt250'yi aldığımda viraj konusunda sıkıntı yaşadım ve bir gün birden counter steering olarak tarif edilen metodu keşfettim. motoru çok yatırmasamda vücudumu viraj yönünde konumlandırıp viraj alma işini rahatlattım. Daha sonra da işin mantığını kafamda kurduğumda counter balancing'i uyguladım. Yani motosiklet düz bir yolda ilerlerken viraja geldiğinde geldiği yönde hareket etmeye devam etmek istediği için onu karşılayacak bir kuvvet uygulamanız gerekiyor. Uzatmayalım, nihayet yeterli sürüşün ardından da motorsikletle bir beden olup dönüş konusunu sorun olmaktan çıkardım.

Kimi arkadaşlar yazılanların anlamsız olduğunu ifade etmişler ancak dönüşle ilgili bir çok konu başlık altında konuşulmuş oldu. Unutulmaması gereken anlamadan ve hissetmeden sırf bir yerlerde okuduğu için bir şeyi denemek iyi sonuç vermeyecektir. Sürmek ve hissetmek gerekiyor, hepsi ondan sonra.

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    arkadaş kontra diye yazmış ancak tarifi şu şekilde: "viraja ve dönüşlere geldiğimde hızımı ayarlayıp sola döneceksem sol elciği sağa döneceksem sağ elciği itiyorum" sol viraja girerken sol elciği sola yatırmak. ve vücudu da counter vaziyette ters yönden motorun üzerinde tutmak. .
    Hocam Kontra tekniği denen motorun fizik kurallarından faydalanarak viraj almasını sağlayan bir tekniktir.. Arkadaş sağ virajda sağ elciği ittirerek, sol virajda da sol elciği ittirerek yapması gerekeni yapıyor.. Arkadaşın bindiği motorun marka modelini bilmem.. Counter Steering'in daha ziyade Supermoto kullanımında kullanılan bir teknik olduğunu duymuştum.. Ben bir önceki yazımı yazarken imla hatası yapmışım.. Siz yorum yapmadan önce biz kontra tekniği ile ilgili bilgi vermiştik.. Siz kimse vermemiş demişsiniz bunun üzerine kendimi "Gaz çıkartan, başçavuşun eşşeği" gibi hissetmem normaldir.. Yani sizin ilk anlattığınız teknikle arkadaşın sorduğu ve benim bildiğim kontra tekniği hakkında bir yakınlık göremedim açıkcası ama elbet bilgi bilgiden üstündür..
    ihakanvardal ve yürekçe bunu beğendiler.
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

Motosikleti
    Çalındı almayı düşünmüyor
    http://www.youtube.com/watch?v=NwNHNYGYHOQ

16:37 DE BAŞLIYOR ALTIN ELBİSELİ ADAM KONTRA TEKNİGİ İZLERSEN YARARLI OLACAKTİR

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Çarşı karışmış :D yukarıdaki videoda 16. saniye tüm bildiklerimi unutmama yetti

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:59 ----------

yahu, adam topic açmış, kontra diye,
    o vakit neden kontra başlığı altında yazdınız.
    neyse yaaa, son video da size hediye gelsin...

( 16 - 20 saniyelerde ön tekere dikkat )
    Beyler !!!!

Seviyeyi diz boyuna indirmeniz bir yana yukarıdaki videoyu "KONTRA TEKNİĞİ" adı altında sunmanız büyük yanlışlık.

16-20. saniyeler arasındaki "KONTRA" ile "KONTRA TEKNİĞİ" arasında uzaktan yakından alaka yoktur. 2 veya 4 tekerlekli araçlarda arka tarafın tutuşu kaybetmesi sonrasında gidiş yönünü koruyabilmek için direksyonun veya gidonun dönüş yönünün tersine çevrilmesi hareketine "KONTRA VERMEK", sadece 2 tekerlekli araçlara mahsus olarak aracın yatışını başlatmak için gidona dönüş yönünün tersinde uygulanan "ANLIK" baskıya "KONTRA TEKNİĞİ" denir .

Videoda gördüğünüz şey KONTRA TEKNİĞİ değil , viraj içerisinde yüksek ivmelenme sonucunda arkası bırakmaya çalışan makinanın KONTRA VERİLEREK ustaca kontrol altında tutulmasıdır.

Motosiklet kullanmanın temel tekniklerini bilip bilmediğinden emin olmadığınız kişilere oturup Kontra Tekniği , Kontra vermek , Hangoff , Kneedown anlatmak ne kadar mantıklı hiç düşündünüzmü ....

Saygılar
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler !!!!

Seviyeyi diz boyuna indirmeniz bir yana yukarıdaki videoyu "KONTRA TEKNİĞİ" adı altında sunmanız büyük yanlışlık.

16-20. saniyeler arasındaki "KONTRA" ile "KONTRA TEKNİĞİ" arasında uzaktan yakından alaka yoktur. 2 veya 4 tekerlekli araçlarda arka tarafın tutuşu kaybetmesi sonrasında gidiş yönünü koruyabilmek için direksyonun veya gidonun dönüş yönünün tersine çevrilmesi hareketine "KONTRA VERMEK", sadece 2 tekerlekli araçlara mahsus olarak aracın yatışını başlatmak için gidona dönüş yönünün tersinde uygulanan "ANLIK" baskıya "KONTRA TEKNİĞİ" denir .

Videoda gördüğünüz şey KONTRA TEKNİĞİ değil , viraj içerisinde yüksek ivmelenme sonucunda arkası bırakmaya çalışan makinanın KONTRA VERİLEREK ustaca kontrol altında tutulmasıdır.

Motosiklet kullanmanın temel tekniklerini bilip bilmediğinden emin olmadığınız kişilere oturup Kontra Tekniği , Kontra vermek , Hangoff , Kneedown anlatmak ne kadar mantıklı hiç düşündünüzmü ....

Saygılar
    haklısın abi, hiç bulaşmamalıydım...
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    kontra, kontra tekniği, knee down, hang off.. arkadaş ben motorsiklet kullanmayı, terimleri internette search ederek öğrenmedim. Nasıl sürüyorsam onu anlatmaya çalıştım. Ne kursuna gittim, ne kitabını okudum, nede motosikletçi gruplara takıldım. Tek başıma başladım ve de kar, kış, buz, yağmur demeden tek başımada sürüyorum. Sanıyorum şimdi bu sizi üzecektir, gördüğüm kadarıyla trafik sadece size açık olmalı. Şunu keyifle söyleyebilirim, sizden öğrenecek tek bir şeyim yok, ben kendim öğreniyorum. Ve ben arkadaşa bir cevap yazdım, sonra bana bulaşanlar oldu, işte bunda haklısınız.

sekohtc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gt250r
    konuyu başından sonuna okudum keşke tartışma ortamı yaratılmasaydı bu topic daha eğitici olabilirdi ama aradaki atışmalar biraz kafa karıştırdı
    Şimdi ben sorayım bilenler (bu konuda eğitim alanlar okuyan duyanlardan çok) cevap versin lütfen kontra tekniği konusunda gerek AEA gerekse başka sunucuların videoalrını izledim ancak;
    Soru 1: şu anlık ters yönde direksiyonu ittirmekten kasıt ne ben viraja girdiğimde direksiyonu kıracağım (virajı alabileceğim) kadar kırıp sabit şekilde tutuyorum ve çıkış başlamadan az önce gaz veriyorum
    Soru 2: tamam tüm kontra tekniklerinde gözler çıkışa baksın çünkü en ufak bir panik anında motor baktığınız noktaya yönelir deniyor ama belediyeler sağolsun çok ilgilendiğinden yollarda 10-20 cm derinliklerinde çukurlar var motorum eğik vaziyetteyken böyle bir çukura düşünce oturup ağlayasım geliyor :(
    Soru 3: bu topikde bitirici olsun lütfen ve eğitimini alan birisi cevaplasın ki bu demek değil önceki yorum yapanlar eğitim almadı bilmeden atıyorlar estağfurullah tüm görüşleri ele almalıyız ki arasından en doğrusunu ayıklayalım ama fotoğraflarla ve herkesin anlayabileceği şekilde anlatırsanız ben de çok mutlu olacağım; saygılar
    (yürekçe tüm yorumlarınız için teşekkürler sizin bu konuda bilginiz olduğu şüphesiz)
    RAKİBİNİ GEÇ, SINIFINI GEÇ , AMA GÜLÜP GEÇME..

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    dostum bu işi bilen arkadaşlar sana cevap dönecektir diye umuyorum. sadece şunu söylemek istiyorum, sebebini anlamadan tarifle yapmak mümkün değil, tehlikeli bile olabilir. elciği aşağı it, omuzunu bük, direksiyonu yukarı kaldır vs. bunlar muğlak kalacaktır. Motorun neden virajlarda karşı yöne savrulmak eğiliminde olduğunu anlamak işin çözümünü kolaylaştıracaktır. yada hızla giderken motoru yatırmadan gidonu aracın direksiyonu gibi çevirmenin neden mümkün olmadığını anlamak lazım. o zamanda çözüm geliştirebilirsin, yada en azından anlatılanları daha iyi anlarsın. yada hangoff, kontra, ters kontra, knee down yazarak bol bol videoda izleyebilirsin tabii.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)