Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
11. sayfa BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu

Motosiklet Çantalarının Ruhsata İşlettirilmesi Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Grhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi edinme servsine soru sordum ve cevp geldi. Cevaptan bir şey anlayan varsa beri gelsin...

SORU: 2009 model BMW F 650 GS motosikletim var. Orjinal bağlantı aparatları ile orjinal BMW arka va yan çantalar var. Çantaları ruhsata işletmem gerekiyor mu?

EL CEVAP:
    Sayın ...... ..........
    09.10.2012 tarihli başvurunuz incelenmiştir.
    Konu ile ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan 01.08.2012 tarih ve 1783 sayılı yazıda; AİTM Yönetmeliği kapsamında Türk Standardları Enstitüsünden alınan görüşler ve Bakanlıklarınca yapılan değerlendirmeler neticesinde, söz konusu motosikletlerin arka şasisi üzerinde yer alan taşıma kutularının aracın niteliğini değiştirmesinden dolayı, ilgili mevzuata göre tadilat projelerinin hazırlanarak onaylanması ve bu tadilatların araç tescil belgelerine işlenilmesi gerektiği bildirilmiştir.
    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan görüş yazısı doğrultusunda hareket edilmesi için 17.08.2012 tarih ve 160093 sayılı yazımızla 81 İl Emniyet Müdürlüğüne talimat verilmiştir.
    Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı hakkındaki Yönetmelikte (AİTM) belirtilen şekillerde yapılan her türlü değişikliğin, tescil belgesine işlenebilmesi için, yetkili makine mühendisi tarafından tanzim edilip TSE tarafından onaylanan tadilat projesinin ibrazı ve aracın fenni muayenesinin yaptırılması zorunludur. İyi günler dileriz.
    22239
    Dumanla haberleşmeye son.
    Her yer DUMANSIZ HAVA SAHASI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    007mac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 25 2020 alacağım
    Yazı son derece açık ve net:

"Yapılan her türlü değişikliğin, tescil belgesine işlenebilmesi için, yetkili makine mühendisi tarafından tanzim edilip TSE tarafından onaylanan tadilat projesinin ibrazı ve aracın fenni muayenesinin yaptırılması zorunludur."

Başka nasıl anlamalıyız bu yazıyı?
    Full koruma + Fulll dikkat...

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    ben 0 motor aldım 3 hafta önce özellikle belirttim çantanında ruhsata işlenmesini ancak öyle bir işlemin olmadığı söylendi bana motoru aldıgım bayi taradından özellikle yeniden sordumdum teslim alırken gerek olmadıgı söylendi aldım motorumu geldim sorunsuzda kullanıyorum aldıgım günden beri .s

chocolateman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660X
    Bu konuya uyuz oldum ve biraz önce bende Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Egm ye mail gönderdim.

Pardon bildirememişim, B.T.S.Bakanlığının web sayfasından iletişime geçemiyosunuz Bilim ve teknolojiye bakınız.

Mesajımda sökülüp takılabilen ekipmanların ruhasata işlendiğinde ihtiyaç olmadığı zamanlarda söküldüğünde yine cezai işlem konusu olabileceği, hususi kullanımlarda sürücülerin yağmurluk eldiven gibi ilave ekipmanları taşımak için kullandığını, yasak veya tadilat şartı getirildiğinde sırt çantası gibi çözümlerin sürüş ve sürücü için daha sakıncalı olabileceği gibi konulardan bahsederek, hususi ve ticari araçların bu konuda ayrı tutulmasını uzman ve bilirkişilerden görüş alınarak incelemenin yapılmasını ve bilgi verilmesini diye birşeyler yazdım bakalım ne çıkacak. Bilim teknoloji bakanlığı ve TSE ye de ulaşmak için elimden geleni yapacağım. Sonuçta görüş bildiren bu kurumlar.
    Free Motorcycle Team

ceza yazmak için daha neler icat edecekler kimbilir

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    ulen bunlara kızıp , paraya kıyıp 100litre kappa topcase aldım. polise gösterdim ceza yazar mısın ? dedim ... sieee tarzı bi cevap verdi.
    tavsiye ederim. 50 kilo bile attım. banamısın demedi..

astorojna bunu beğendi.
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

Motosikleti
    XT 660X
    Karayolları Trafik Kanununa göre Motosikletin tanımı ) Sepet yasak değil. Topcaselerin üzerini açarsak sepet olur ceza yazamazlar .P

8) Motosiklet: (Değişik tanım: 21/03/2012 - 28240 S.R.G. Yön./1. md.) 2 veya 3 tekerlekli sepetli veya sepetsiz motorlu araçlardır. Bunlardan karoserisi yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veya özel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılmayan 3 tekerlekli motosikletlere yük motosikleti (triportör) denir. L3, L4, L5 ve L7 sınıfı motorlu araçlardır.
    Free Motorcycle Team

cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Hala devam ediyormu o yasak? Çünkü bende toplam 80lt vardır
    Evindeki muhabbet kuşunu, bebe şampuanı ile yıkayan insanlardan zarar gelmez

designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Alıntı cousinecruis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hala devam ediyormu o yasak? Çünkü bende toplam 80lt vardır
    Aylardır hiç bir gelişme yok bu konu bizim tarafımızdan unutulmak üzere ama polisler ne durumdadır bilmiyorum.Bende çantada var açıkçası bu muhabbet yüzünden bende temkinli geziyorum bir kaç kişi ceza yemişti çanta yüzünden böyle bir saçmalık var mı ya belli ki birilerinini cebine para girecek bu işten insanları motorsiklet e teşvik edeceklerine soğutuyorlar bizim saçma menfaat içeren yasalarımız.Dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir uygulama yok.

Motosikleti
    XT 660X
    EGM den yazıma gelen cevap

Konu ile ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan 01.08.2012 tarih ve 1783 sayılı yazıda; AİTM Yönetmeliği kapsamında Türk Standardları Enstitüsünden alınan görüşler ve Bakanlıklarınca yapılan değerlendirmeler neticesinde, söz konusu motosikletlerin arka şasisi üzerinde yer alan taşıma kutularının aracın niteliğini değiştirmesinden dolayı, ilgili mevzuata göre tadilat projelerinin hazırlanarak onaylanması ve bu tadilatların araç tescil belgelerine işlenilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan görüş yazısı doğrultusunda hareket edilmesi için 17.08.2012 tarih ve 160093 sayılı yazımızla 81 İl Emniyet Müdürlüğüne talimat verilmiştir.

Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı hakkındaki Yönetmelikte (AİTM) belirtilen şekillerde yapılan her türlü değişikliğin, tescil belgesine işlenebilmesi için, yetkili makine mühendisi tarafından tanzim edilip TSE tarafından onaylanan tadilat projesinin ibrazı ve aracın fenni muayenesinin yaptırılması zorunludur.

Üzerinde teknik değişiklik yapılan motosikletin kullanım amacı ne olursa olsun (hususi veya ticari) değişikliğin belgelerine işletilmesi zorunludur.

Ayrıca, fabrikasyon olan ve takma aparatı ile satıldığı iddia edilen çantalarla ilgili olarak uygunluk belgelerinde herhangi bir bilgi olmadığından, konu ile ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurmanız uygun olacaktır.

İyi günler dileriz.

22239

Bu demek oluyor ki, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından orjinal olarak satılan ürünler için görüş yazısı almamız gerekmekte. Telefon ile ulaşmayı denedim fakat ulaşamadım konuya hakim kimse yok. Mail gönderdim maile cevap gelmedi. Bilim Sanayi Bakanlığına ulaşabilecek kimse var mı aramızda?
    Free Motorcycle Team

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    benim 100lt kappa topcase var. bişey demiyolar. tavsiye ederim.

salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

yakamoz7795 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05' Kawasaki Z750S
    Kardeşim ben özellikle Trafik Polislerine sordum tek 1 polise değil 6 polise sordum öyle birşey yok dedi hepside (Yalova)'da oturuyorum
    Y@K@M02... 4 TEKER BEDENİ 2 TEKER RUHUNU TAŞIR... Faswind200R

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Topcasede bişeymi ben motoru aldığımda ruhsatında "1" kişiliktir yazıyordu.. Ruhsatı yeniledim "2" kişilik oldu
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık yok
    Hazır yenileşmişken 3 kişilik yaptırsaydın bari,ayakta yolcu falan alırdın

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı chocolateman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    EGM den yazıma gelen cevap

Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı hakkındaki Yönetmelikte (AİTM) belirtilen şekillerde yapılan her türlü değişikliğin, tescil belgesine işlenebilmesi için, yetkili makine mühendisi tarafından tanzim edilip TSE tarafından onaylanan tadilat projesinin ibrazı ve aracın fenni muayenesinin yaptırılması zorunludur.

Üzerinde teknik değişiklik yapılan motosikletin kullanım amacı ne olursa olsun (hususi veya ticari) değişikliğin belgelerine işletilmesi zorunludur.

Ayrıca, fabrikasyon olan ve takma aparatı ile satıldığı iddia edilen çantalarla ilgili olarak uygunluk belgelerinde herhangi bir bilgi olmadığından, konu ile ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurmanız uygun olacaktır.

İyi günler dileriz.

22239

Bu demek oluyor ki, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından orjinal olarak satılan ürünler için görüş yazısı almamız gerekmekte. Telefon ile ulaşmayı denedim fakat ulaşamadım konuya hakim kimse yok. Mail gönderdim maile cevap gelmedi. Bilim Sanayi Bakanlığına ulaşabilecek kimse var mı aramızda?
    Şu mesajları emniyete atmayın yeter artık, zorla yasaklatacaksınız adamlara çantaları

Motosikleti
    XT 660X
    Genelge gönderilmiş, şu an motosiklet sezonu başlamadı, martta vize yaptıracam motoruma, gerekirse ruhsata işletirim. Sezon açılmadığı için kimse üzerine düşmüyor şu an. Havalar ısınsın vızıklama seslerini duymaya başlarız. Şimdiden tedbir almak gerek. Konyadan Antalyaya giderken, çanta yüzünden durdurulup motosikletimin bağlanmasını istemem. İki üç iş bilmezin görüş bildirmesi yüzünden boşa para da harcamak istemem.
    Free Motorcycle Team

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Genelge gönderilmiş, şu an motosiklet sezonu başlamadı, martta vize yaptıracam motoruma, gerekirse ruhsata işletirim. Sezon açılmadığı için kimse üzerine düşmüyor şu an. Havalar ısınsın vızıklama seslerini duymaya başlarız. Şimdiden tedbir almak gerek. Konyadan Antalyaya giderken, çanta yüzünden durdurulup motosikletimin bağlanmasını istemem. İki üç iş bilmezin görüş bildirmesi yüzünden boşa para da harcamak istemem.
    Çantayı ruhsata işletirseniz motor tek kişilik oluyor biliyosunuz dimi ?

Motosikleti
    XT 660X
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çantayı ruhsata işletirseniz motor tek kişilik oluyor biliyosunuz dimi ?

Evet en büyük sıkıntım bu zaten, topcase yanlarda soft çanta önde depo üstü çanta, fotoğraf makinamı tripotumu giysilerimi alıyorum, genelde iki kişi yola çıkıyorum. İki ucu b.klu değnek. Ne işi bilen var ne müdahale eden. TSE Türk Standartları Enstitüsü. Yani biz yaptık oldu kurumu. Çiğ köftenin yapımı hakkında bile yazı yazan bir kurum malesef motosiklet çantaları hakkında kimseden görüş almıyor. Ustalara sormuyor, oturduğu yerde teorik hesaplamalarla milleti rencide ediyorlar. Ce belgeli uluslararası kendini kanıtlamış kappa giwi shad gibi markalara binlerce TL yi boşa veriyoruz demekki. Adamların bunca arge çalışması testleri boşa demekki, bize işlemiyor. Lafa geldimi de Avrupa standartları diye açarız ağzımızı.
    Free Motorcycle Team

amaninmb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    QJ Motor- VPS 125
    Evet en büyük sıkıntım bu zaten, topcase yanlarda soft çanta önde depo üstü çanta, fotoğraf makinamı tripotumu giysilerimi alıyorum, genelde iki kişi yola çıkıyorum. İki ucu b.klu değnek. Ne işi bilen var ne müdahale eden. TSE Türk Standartları Enstitüsü. Yani biz yaptık oldu kurumu. Çiğ köftenin yapımı hakkında bile yazı yazan bir kurum malesef motosiklet çantaları hakkında kimseden görüş almıyor. Ustalara sormuyor, oturduğu yerde teorik hesaplamalarla milleti rencide ediyorlar. Ce belgeli uluslararası kendini kanıtlamış kappa giwi shad gibi markalara binlerce TL yi boşa veriyoruz demekki. Adamların bunca arge çalışması testleri boşa demekki, bize işlemiyor. Lafa geldimi de Avrupa standartları diye açarız ağzımızı.
    Benim Fizy için (Konya Şerafeddin Caddesi Üzerinde Axa sigorta var oradan ve Konya Honda Motomert'e sordum birde gerekli belgeleri Konya Köprübaşı karakolu (tabi oradan normal trafiğe yolladılar) sordum) arka çanta toplamda vize vs 600 tl tutuyor. ruhsat değişimi + proje + tekrar vize + ek1 belgesimi ne zıkkım... 3,500 Tl lik motora tutupda 600 Tl bi çanta işletmem. sırt çantası takarım gerekirse 2 sırt çantası takarım kombo yaparım dedim.
    Normal Yunus polise sordum dükkanın önünde bizim bilgimiz yok dedi.
    Bir arada (yaklaşık 2 ay önce gibi) Konya Fetih caddesinden giderkende motoru kenara çektirip ehliyet ruhsat kask kontrolü yaptıktan sonra topcase mevzusunun yeni yeni çıktığı sıralarda motor dükkanın üstünemi dediğinde yok kendi üstüme dedim (onların dediği işyeri üstüneyse ceza var şahsi kullanımda yokmuş. muş lar...) dükkan benim üstüme olunca e ruhsatta benim üzerime şahıs firması. Neyse bu şekilde atlatmıştım sonrada çantayı çıkardım zaten...
    Bilginize Konya'da yaşayan ve 2 tekerli güzel kasklı sinyalli sürücüler...
    "men dakka dukka"

Motosikleti
    XT 660X
    Alıntı amaninmb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Fizy için (Konya Şerafeddin Caddesi Üzerinde Axa sigorta var oradan ve Konya Honda Motomert'e sordum birde gerekli belgeleri Konya Köprübaşı karakolu (tabi oradan normal trafiğe yolladılar) sordum) arka çanta toplamda vize vs 600 tl tutuyor. ruhsat değişimi + proje + tekrar vize + ek1 belgesimi ne zıkkım... 3,500 Tl lik motora tutupda 600 Tl bi çanta işletmem. sırt çantası takarım gerekirse 2 sırt çantası takarım kombo yaparım dedim.
    Normal Yunus polise sordum dükkanın önünde bizim bilgimiz yok dedi.
    Bir arada (yaklaşık 2 ay önce gibi) Konya Fetih caddesinden giderkende motoru kenara çektirip ehliyet ruhsat kask kontrolü yaptıktan sonra topcase mevzusunun yeni yeni çıktığı sıralarda motor dükkanın üstünemi dediğinde yok kendi üstüme dedim (onların dediği işyeri üstüneyse ceza var şahsi kullanımda yokmuş. muş lar...) dükkan benim üstüme olunca e ruhsatta benim üzerime şahıs firması. Neyse bu şekilde atlatmıştım sonrada çantayı çıkardım zaten...
    Bilginize Konya'da yaşayan ve 2 tekerli güzel kasklı sinyalli sürücüler...
    Zaten olayın çıkış noktası kurye motorlarındaki abuk subuk cantalar. Fakat hususi ticari ayırdımı yapmadan genelleme alıp işi bitirmişler. 55 lt lik topcase sıkıntı mı? 80 lt softbag bağlamazsam namerdim. Yola cıkıyoruz artcımın bazen yanımdaki arkadaşın, kendimin kıyafetleri taşıyorum, hadi onu boşver gittiğin yerde elinde mont bot kask taşımak zoruna mıyız, afedersiniz müsayit bi yerimiz de yok bunları sokalım
    Umarım bir an önce çözüme kavuşur hata düzeltilir.
    Free Motorcycle Team

REKLAM ALANI
11. sayfa BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler