Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Balık Üzerine Mutfak Kültürüme Katkıda Bulununuz...

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Değerli arkadaşlar yemekte balık pek doymasamda çok keyifli birşey...Dardanelle başlayan ağız tadım yavaş yavaş gelişmeye başladı...

Sonrası şoför ve korumalığını yaptığım bir önceki patronumla birlikte balık yemeye başladık...klas restoranlarda balık yemeyi sevdiği için banada farklı bir masada balık ısmarladı...

en son fenerbahçe de bir balık restoranında levrek yedim...daha doğrusu balık kültürüm annemin kılçığını ayıklayarak tavada yaptığı hamsiden öte asla gidememişti...garson buyrun ne alırsınız dediğinde bön bön bakıp cehaletimi farkedince artık birşeyler kapmam gerektiğini anladım...

öteki masada patron salatasından içeceğine kadar bir gurme edasıyla balık yerken ben malak gibi garsona abi sen ne getirirsen onu yerim dediğim olmuştur...

restoranlarda sadece kalamar isteyip soslarla karnımı doyurduğum da olmuştur...yani kalamara dayanıp enfes soslar eşliğinde balık yemeden kalktığım çok an yaşandı...

hatta benim için bir dönem balık restoranları sadece KALAMAR yenebilecek bir mekan olarak görüldü dimağımda...ama en son gittiğim restoranda garsonun tavsiyesiyle levrek yediğimden bu yana hayatım değişti...nasıl bir lezzettir o ...

öncelikle sizlerden ricam...

1.Balığa dair bildiklerinizi özetlemeniz...mutfağa hangi balıklar girer mesela...

2.Evde kılçıksız olarak hangi balık yenlebilir...

3.Kılçık derdi hiç olmayan uğraştırmayan süründürmeyen pişmesi en kolay çeşitleri...tavamı buğulamamı vs...

4.Pişirme teknikleriyle birlikte...

5.Birde hangi mekanda nerede ne yenmeli...bu hususta tavsiyelerinize ihtiyacım var...

son olarak da bir balık restoranında sipariş kültürüne dair birkaç tiyolar verinde rezil olmayalım yav...önce ne söylenir sonra ne gelir falan...

Bir önemli detay da konunun piç edilmemesi...hani konuyla alakalı yazacağınız bir şey yoksa lütfen yazmayınız...cıvıtmaz ve geyik yapmazsak çok memnun olurum...hadi bir kerede cümle alemi şaşırtıp konunun özünden çıkmadan birşeyler paylaşalım...konuyla alakasız detayların silinmesini modlardan rica edicem...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Faruk.UZN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vallahi öğrenci evinde çok yapardık al hamsi batır una at yağa çıkar çerez gibi ye bundan şaşmam. :D
    Asayiş berkemal

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    levrek nispeten bol kılçıklıdır ama tuzda yapıldı mı afiyetle yenilir.

kılçıksız löp balık istersen dil , somon , kalkan , mezgit fleto gibi seçeneklere yönelebilirsin.

ancak güzele ulaşmak için zor yollardan geçmek gerektiğini unutma ;)

mesela çipura gibi iri balıkların yanakları atlanmamalıdır.

tekir çipura sarı kanat favorilerimdendir.

hafif alkol alınacaksa soğuk bir beyaz şarap tavsiye edilir.

yoksa rakı balık zaten kankidir.

balık restaurantlarında menüde fiyat yazmıyorsa hal fiyatına göre günlük fiyatlandırılıyor demektir , pazarlık yapılabilir anormal karşılanmaz.
    fiyat yazıyorsa kesene göre seçersin , yeşil mevsim salatası bol limon ve kızarmış ekmek ile yutulur , hafif soğan yenilebilir.

ama asla balığa limon sıkılmaz !!!

şimdilik bu kadar...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    1. Mutfağa girmesi en muhtemel bence en lezzetli balıklar çipura,levrek,çinekop,fare,mercan,sarıkanat,barbun ,kolyos,lüfer,mezgit,gubbes,turna,dil,kaya grida,hamsi,sardalya.uskumru ve palamut....2.Bütün balıkları balıkçıya söyleyip kılçıklarını aldırabilirsin ama en kılçıksızları palamut-lüfer-grida-uskumru yani boyutları büyük olanlar iri kemikli ve eti en kolay kemikten ayrılanlar..3.Damak zevkine göre bütün balıklar her şekilde pişirilir yağlı balıklar mangal ızgara daha az yaglı olanlar fırın buğulama seklinde yenmesi daha makbuldür(yağlı balıklar çinekop,hamsi,sardalya,uskumru..az yağlılar palamut,çipura,levrek,barbun bunlar bence tavalıktır yani yağda pişer) 4.yağda pişirecek olduklarını una veya mısır ununa bulayıp kızgın yağa sallayacaksın fırında yapacaklarını zeytin yağıyla sıvazlayıp fırına atacaksın. yanında birsürü sos,meze yapılır bunlarıda balığı iyice çözdükten sonra anlatırım...5.istanbulda gideceğin mekanları arkadaşlardan öğrenirsin antalya'ya gelirsen ben sana yediririm hadi afiyet olsun metehan...rastgele...

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çipura yemeye 3 yıl önce başladım bağımlısı oldum desem yeridir kılçığı inanılmaz kolay ayrılan hele kışın yağlanmış balıksa yemede yanında yat o derece. Pişimi de diğer balıklara göre kolay olduğunu söyleyebilirim (frında yapılacaksa ki genel tercihim frında yapmaktır)

önce 200 derecelik frının olacak tepsiye frın kağıdı sereceksin balıkları koyacağın yüzünü yağlayacaksın sonra balıkları koyup yanında damak zevkine bağlı kuru soğan patates biber domates vs konulabilir (patatesleri önceden kızartmaya yada haşlamaya gerek yok) sonrasında piştiğine kanaat getirdiğin vakit tamamdır afiyet olsun

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    her balık lezzetlidir. ama usulüne uygun pişirldigi taktirde. ayrıca hangi balıgın hangi ayda yenilebileceginide bilmek gerekir.

ben genelde evde pişiririm. o nedenle balık lokantalarında ne yenir ne ipek bilmem. balıgı ailecek çok severiz. balık işi birazda bütçe ile ilgili. kimi balıklar pahalıdır.çok lezzetli olmayan balıklarda ara sıra pahalı olur bunun nedeni o dönemde az çıkmasıdır.

bu aralar hamsi ucuz.

sana bir tarif vereyim

iki kilo hamsi al. eger temizlemeyi bilmiyorsan ve aldıgın yer temizlemiyorsa balıkçıya söyle ben bunun bel kemiginide çıkaracagım birkaç tane gösterirmisin de. son balık temizleninceye kadar bir daha gösterirmisin diye sor ki son balıgıda adam temizlesin.

şaka bi yana bel kemigi alınmış hamsileri önceden hazırlanmış hafiften yaglanmış tepsiye önce halka halka dogranmış soganları diz sonrada hamsileri önce sırtüstü sonrada tam üzerine gelecek şekilde yüz üstü yatır. mümkün oldugunca sık diz. daha sonra ince limon dilimlerini halka halka diz en son tuzunu at. son olarak üzerine hafiften zeytinyagı gezdir. sür fırına. kızarınca afiyet olsun.

aslında balık işi ayrı bir mutfak ve kültürdür. burada yazsak sayfalar dolusu yazılır. en güzeli hazıra kon ve internetten faydalan. bol miktarda döküman bulursun.
    şerefini kaybedenin kaybedecek bir şeyi kalmamıştır

babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Abi En Güzel Ve tatlı Balık kendi tutuğun balık..saatlerce bekleyip yakalamak tamamen ayrı bi zevk+birde yemesi var olta başında vazgeçilmez
    Hem sizin için değişik bir durumda yok çizme giymek gibi zaten meşhur sarı çizmelerin var...Saygılar....

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    1. mutfağa genelde hamsi ile giriyoruz..Sahilde ise sardalya ızgara ve salata iyi gider
    2. genelde kılçıklı yiyoruz ama kılçıksız olanlarıda var ( adını unuttum böyle parça parça oluyor)
    3. pişirmesi en kolay bana göre sardalya
    4. Tava, ızgara, fırında aklıma gelen bunlar
    5. Izgara, sahil kenarında özellikle yağlanmış bir sardalya ile iyi gider evde ise diğerleri tercih edilebilir.

Burada sahilde ızgara olayı kalktı ama.
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Ülen hacı Foça ya gelmedinki sana balık nasıl yenir,hangi balık ne zaman yenir anlatayım.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çipura yemeye 3 yıl önce başladım bağımlısı oldum desem yeridir kılçığı inanılmaz kolay ayrılan hele kışın yağlanmış balıksa yemede yanında yat o derece. Pişimi de diğer balıklara göre kolay olduğunu söyleyebilirim (frında yapılacaksa ki genel tercihim frında yapmaktır)

önce 200 derecelik frının olacak tepsiye frın kağıdı sereceksin balıkları koyacağın yüzünü yağlayacaksın sonra balıkları koyup yanında damak zevkine bağlı kuru soğan patates biber domates vs konulabilir (patatesleri önceden kızartmaya yada haşlamaya gerek yok) sonrasında piştiğine kanaat getirdiğin vakit tamamdır afiyet olsun
    Aynen katılıyorum Çipura candır,

Ayrıca ızgarada yapılan çipuraya limonu basarım hiç acımam , balığa limon sıkılmaz diyen dostlarıda şiddetle kınarım

Balık , roka , rakı hayatımın triosudur biri eksik olursa tadı çıkmaz .
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Abi bir balık satıcısı olarak sana söyleyeceğim levreğin ve çipuranın tadı farklıdır.Asıl olan balığın tadı kadar pişirme şeklinde gizli.Eğer bir gün bergama,soma,dikili civarlarına gelirsen sana kendi sattığım çipuradan fileto yaptırıp bir tadına bakmanı sağlarım. Yanında 35 cc cam şişe içinde bulunan materyali de getirmemiz lazım.Salata balığın motor yağı gibidir.Balıktan önce aksesuar olarak kesinlikle çorba öneririm.Fırında yada tavada seviyorum...Mangal açmıyor.Fırında yapacaksan soğan,domates vs... içini dolduracaksın şöyle büyük bir çipuranın...Sonra biraz yağ...Açım zaten...Ama abi sana şöyle söyleyeyim hayatta en sevdiğim yiyecek tavuktur...İstediğin her şeklini yaparım. İnsanları doyurmaktan zevk alan bir insanım.İnşallah bir gün seni ağırlarım abi.O zaman daha ayrıntılı konuşuruz.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ya sen nasıl bi insansın gel sapancaya sana en kral balığı ızgara yapayım istersen karasuya gidelim daha 1 saat önce tutulmuş levrek veya çipura ızgara da yanın da da 1lt rakı sana nasıl balık yenir öğreteyim ama sende onları yiyecek ağız yok ki hele varya yayın şiş yapalım hayatında hiç öyle güzel bi lezzet tattın mı gör bu balığı öyle con con restorantlar da bulamassın
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul'dasin, gelmissin neredeyse 50 yasina, balik kulturu soruyorsun. Kultur levreklere gelesin emi.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen katılıyorum Çipura candır,

Ayrıca ızgarada yapılan çipuraya limonu basarım hiç acımam , balığa limon sıkılmaz diyen dostlarıda şiddetle kınarım

Balık , roka , rakı hayatımın triosudur biri eksik olursa tadı çıkmaz .
    Ankarada balık var mi be ya !

Çiftlik balığına limon sıksanız da olur sıkmasanızda

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya sen nasıl bi insansın gel sapancaya sana en kral balığı ızgara yapayım istersen karasuya gidelim daha 1 saat önce tutulmuş levrek veya çipura ızgara da yanın da da 1lt rakı sana nasıl balık yenir öğreteyim ama sende onları yiyecek ağız yok ki hele varya yayın şiş yapalım hayatında hiç öyle güzel bi lezzet tattın mı gör bu balığı öyle con con restorantlar da bulamassın
    Tabi buldun motorunu satmış pandayı dersin tabi gel yayın şiş levrek çipura v.s motorunu satmadan deseydin de görseydin bak nasıl anında damlıyor senin yanına levreklerin çipuraların yayın şişlerin hatırına ee şimdi onları yemeye gelecek motoruda yok banstarımızın yazık @ immortalboss hiç tavsiye etmem kardeşim tüm sermayenizi yiyebilir arkadaş satacak balık bulamayabilirsiniz tezgahta
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    BMW R80 GS
    favorilerim levrek ve çipura
    BMW R80 GS 1993 & MERCEDES E 250 CGI BlueEFFICIENCY 2012 & YAMAHA YBR 125 ESD OLACAK İNŞALLAH

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    somon balıkları yavrulamak için ırmakların içinden sürüler halinde akıntının tersi yönünde iç bölgelere doğru ilerlerler
    bazı ayu kardeşler de bunu fırsat olarak değerlendirir, üç beş yutarlar bu kalabalığa dalaraktan
    buna somon küme denir

nasıl, aydınlandın mı?

Motosikleti
    Uzun bir süre olmayacak...
    balık konusunda çok söyleyebilirim ama sana nokta atışı yapmak istiyorum ;

balık restaurantlarında var mıdır bilmiyorum ama bizim buralarda çok yaparlar (trabzon)

tavada tereyağına mezgit buğulama... (offfffffffffff açım ulan, olsa acayip yenirdi haaa ) : doyurucu özelliği olduğu için psikolojin bozulmadan ve aç karnını tamı tamına doyurarak mutlu mesut ayrılırsın restauranttan veya lokantada. not: mide ile dost olan en güzel balık mezgit balığıdır, bunu unutma

kırmızı benekli alabalık : bu balığı istersen şayet taze olup olmadığından çok emin olmalısın, aksi taktirde seni amuda kaldırıp parande attırabilir. taze olursa yenebilecek en mükemmel balıklar arasındadır. her restaurantta olmayabilir. senin cüssene bakılırsa 2 porsiyon ilk tercihin olmalı. aksi halde doymazsın.

tirsi : kılçıkları çok ama sert değildir. yani ana kılçıklarını ayırdıktan sonra geri kalanlar yumuşak hafif kıkırdak dokudur. bu balığın ızgarası ve kızartması mükemmeldir. balığa limon sıkılmaz derler ya. sadece bu balığa limon sıkılır dene ve gör.

şimdi gelelim asıl olaya ve üzerinde uzman olduğum balığa

HAMSİ : bu balığı anlatma ile bitiremem ama sana tek bir önerim olacak. hamsi buğulamanın keyfi apayrıdır ve eğer dibine yanmışsa o dibindeki yanık tat ekmek ile birlikte mükemmel gider. asıl belirtmek istediğim ise şu: hamsiyi eğer ızgara olarak yiyeceksen, hani bakkalların ekmek sardığı şu beyazımsı kağıt varya , ha işte onun üstüne hamsiyi bodoslama dökeceksin, gör bak o kağıt hamsiye nasıl bir tat verecek. yanında kırmızı turp ve biraz soğan yemen gerekiyor. bol ekmek tüketebilirsin, korkma çünkü hamsi ile mide asidi birleştiğinde 10 şişe soda içmişsin etkisi yapıyor ve hemen eritebiliyorsun... tabi yedikten sonra mandalina veya helva yemeni tavsiye ederim..

yukarıda yazdıklarımdan başka bir çok konuda tavsiye verebilirim çünkü küçüklüğümden beri balığın yenebilecek hemen hemen her çeşidini avlamışımdır. kıyıda, açıkta, dalgıç olarak vs....

hadi sana afiyet olsun..

not : baktın işin içinden çıkamıyosun, söyle balık ekmeği kurtul gitsin :D
    Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Balığa limon sıkılmasını nefretle kınıyorum
    Kahrolsun balığa limon sıkan caniler
    Düpedüz cinayettir bu.Sallandırıvericen bu canilerden birkaç tanesini,bak bir daha yapıyorlarmı
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

_SpartacuS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    Deniz Suyuyla yıkanmış Cinekopu ( Deniz Suyuyla ! ) iyice temizleyip Çok kor olmayan Mangal Ateşinde yavaş yavaş pişirip yanında kurusogan Roka tere maydonoz Bol limonlu...

Rest. gidincede
    Levrek ? Deniz Levreğimi ? Kilosu biraz pahalı olur. Mevsimine Göre Palamut, Lüfer, Sarıkanat, Cinekop Canın ne istiyorsa yiyebilirsin. Mevsimi önemli Balık sezonu kapandıgında Genelde Cupra vb suni beslemeli balıklar oluyor dikkat etmek gerekıyor hepsi güzel ama doğal olanlarının tadı bi başka..
    yanında;
    Mevsim Salatası, Kalamalar (Extra), Ayrı bi tabakta Bol yeşillik ( Roka, Tere, kuzukulağı ) , Bira veya Rakı Damak keyfinize kalmış.

@oocan;
    Abi Sana ilkkez katılmıyorum, Rakıya buz Atılmaz Balıga Limon sıkılmaz. Ama bi arkadasın sölediği gibi Ciftlik Cuprasıysa Sıkılabilir, Suni yemle beslendıgı için Pek Tadı olmaz.

Metehan Abi bi Ara Acayup BBelt Sinan Abi vs.vs. nickleri hatırlamıyorum Belgrat ormanında Bi alem yapalım diyorum.. 3 kişi kafadan onaylıyor bukonuyu konuşalım... Konu p.. olmasın :D

Saygılar...
    ....

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)