Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Balık Üzerine Mutfak Kültürüme Katkıda Bulununuz...

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Balık kültürünün en yaygın özelliği balığı yedikten sonra tatlı niyetine ya tahin helvası yiyeceksin ya da tahin pekmez karışımı....
    Ayrıcana balığa limon sıkılmaz diyenlere sevgilerimi sıkıyorum........
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    levrek-çipura vazgeçilmezdir, ince kıyım salatayla iyi gider (ben limon sıkmadan, ekmeksiz yerim)
    yanında da 10-20 adet tekir balığıda çok güzel gider
    levrek kofana gibi olmussa 1 buçuk-2 kilodan ağır olanını fleto yapmak lazım 2 ye bölerek, aksi halde pişmeyebilir.
    yiyeceğim balığı meze yapmam, saygı ve sevgiyle nimetimi doymak için yerim, rakı balık keyfi yapanlara lafım yok
    sarıkanat, tekir, lüfer, kalkan, vs. vs... meze balığı olabilir bana göre. bu arada kalkan balığıda özellikle erkek olanı az düğmesiz olanını
    tavada az yağlı yaptırıyorum lokum gibi oluyor.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Alıntı takendy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ankarada balık var mi be ya !

Çiftlik balığına limon sıksanız da olur sıkmasanızda
    var var.... aha geliyo resimler....

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:55 ----------

en iyi balık kendi tuttugun balıktır....

speedy2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1150GS ADV
    Bunlarda benden olsun

Hangi balık hangi ayda yenir

Pts, Ağu 4, 2008

Belge ve Bilgi

Ocak

Şubat

Mart

Lüfer, palamut, kefal, hamsi iyice yağlıdır; çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç boldur; mercan, sinarit az da olsa çıkar. Eskiden kılıç da yakalanırmış. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye sezonu başlamıştır.

Mayıs sonuna kadar sürecek Kalkan sezonu başlar. Tekir’ in sezonu devam eder. Gümüş (varsa), kefal, dere pisisi, minakop, midyenin lezzetli dönemidir. Lüfer, palamut yağını kaybeder. Hamsinin sezonu bitmiştir. Çipura devam eder.

Kefal, levrek ve kalkan en lezzetli dönemlerindedir. Gümüş artar lezzetlidir. Lüfer, palamut yağını kaybetmiştir, tava veya malzemeli pilaki yapmaya daha uygundur. Kofananın hala ızgarası yapılabilir. Çipura hala lezzetlidir.

Nisan

Mayıs

Haziran

Mercan, levrek, kırlangıç bollaşır. Gümüş, mezgit, kefal, berlam, tekir, barbunya lezzetlidir. Eşkinanın sezonu başlar, çok lezzetlidir. Midye bu ay sonuna kadar lezzetini korur. Zargana bu ayda da devam eder.

Levrek, barbunya, tekir, kırlangıç, meraklısına iskorpit lezzetler suna. Istakoz, pavurya, karides de bulunabilirse lezzetlidir. Palamut, torik, hamsi, istavrit artık yağsızdır.

Verimsiz bir aydır. Geçici balıklar Karadenize çıkmıştır. Taş ve dip balıkları yumurta döktüğünden hem dağınık hem de lezzetsizdir. Meran, levrek, sinarit, barbun, tekir, eşkina az da olsa vardır. Istakoz, pavurya lezzetini korur.

Temmuz

Ağustos

Eylül

Kolyoz ve sardalya başlar; izmarit, istavrit tavaya gelir. Tekir, barbun lezzetini sürdürür. İstakoz, pavurya çıkar. En verimsiz aylardandır. Kefal artık lezzetini kaybeder.

Lüfer ve çingene palamudu ayın ikinci yarısında başlar. Sardalya çok lezzetlidir, kırlangıç devam eder. Kolyoz, izmarit lezzelenmiştir. İstavrit tavaya gelir.

Palamut hem artar hem irileşir; lüfer artarak devam eder çok lezzetlidirler. Kolyoz, izmarit, istavrit lezzetlidir. Kırlangıç boldur. Kılıç lezzetlidir.

Ekim

Kasım

Aralık

Karadenize çıkan gezici balıklar artık hızla inişe başlar. Lüfer, palamut, istavrit lezzetlidir. Tekir, barbun, izmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit, eşkina bol ve lezzetlidir.

Ekim ayı gibi verimli ve bol balıklıdır. Tüm balıklar özellikle geçici olarak Karadenize çıkanlar bol ve lezzetlidir. Torik artmıştır. Pisi ve hamsi de çok lezzetlidir.

Lüfer, kofana, palamut, torik, istavrit, izmarit, hamsi boldur. Taş ve dip balıkları lezzetlidir.

Yukarıdaki tablo aylara göre düzenlenmiştir meraklısı için balıklara göre düzenlenen bir tablo da alttadır.

Akya

haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim

Barbunya

nisan, mayıs,temmuz

Çinekop

ekim’den sonra

Çipura

eylül, ekim, kasım

Dil Balığı

her mevsimde yenir

Gelincik

her mevsimde yenir

Gümüş

şubat,mart, nisan

Hamsi

aralık,ocak,şubat

Hani

her mevsim

İskorpit

mayıs,haziran,temmuz

İstavrit

her mevsimde yenir

İzmarit

kasım,aralık,ocak,şubat

Kalkan

şubat,mart,nisan

Karagöz

her mevsimde yenir

Kayabalığı

her mevsimde yenir

Kefal

ocak,şubat,mart

Kılıç

ağustos-ocak arası ve nisan

Kırlangıç

nisan-eylül arası

Kofana

eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Kolyoz

temmuz,ağustos,eylül

Lahos

her mevsim, haziran, temmuz’da iyidir

Levrek

mart,nisan,mayıs,haziran

Lüfer

eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Mercan

eylül,ekim,kasım,aralık

Mezgit

her mevsimde yenir

Minekop

her mevsim, eylül ekim’de çok lezzetlidir

Palamut

ağustos,eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Sardalya

temmuz,ağustos,eylül,ekim

Sinarit

her mevsim, temmuz, eylül çok lezzetlidir.

Tekir

şubat,mart,nisan,mayıs,haziran,temmuz

Torik

eylül,ekim,kasım

Uskumru

kasım,aralık,ocak

Zargana

mart,nisan

Yayın

mayıs-eylül arası hariç her mevsim

Tabii burada yandaki özet tabloda daha çok balıkların lezzetli oldukları dönem ile İstanbul ve civarı balığı ve balıkçılığı ön plana çıkmıştır. Ege ve Akdenizde balıklar genelde yerli olup, göç yapan balıklar da Marmara üzerinden Karadenize çıkan ve dönen balıkları içerdiğinden sezonlar yaklaşık tutar. Ama şu bir gerçek ki Karadeniz ve Marmara’da tutulan lüfer, kofana, palamut, torik gibi balıklar yağlı ve çok lezzetli iken; Çanakkale boğazından çıkan ve Ege, Akdenize açılan aynı balıklar lezzetini muhafaza edemez.

Balıkların doğal ortamlarında olmaları esas olup çiftliklerde yetiştirilen balıklar bu tablolarda dikkate alınmamıştır. Genel olarak çiflik balıkları her mevsim yenir.

Tatlı su balıkları da genelde tüm sene boyu, her mevsimde yenir

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burası Gordion değilmi?.... Çok benziyor...................

Motosikleti
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burası Gordion değilmi?.... Çok benziyor...................
    maşallah....
    gordionu (yassı höyük) anımsatacak pek bir şey yok ama iyi biliyorsunuz buraları.... önceden geldiniz sanırım....

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Değerli dostlar...alakanız paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum...bunları tek tek okudum nöbetteyken mobilden...tek tek cevap yazmıyorum kusura bakmayın...

şimdi balık restoranlarında ahkam kesicem usta bir müşteri edasıyla...getir evladım erkek düğmesiz bir kalkan....

alp tonga bu balıktan sonra tahin pekmez olayını ilk senden duydum valla...o nası bi ağız tadı lan öyle...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli dostlar...alakanız paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum...bunları tek tek okudum nöbetteyken mobilden...tek tek cevap yazmıyorum kusura bakmayın...

şimdi balık restoranlarında ahkam kesicem usta bir müşteri edasıyla...getir evladım erkek düğmesiz bir kalkan....

alp tonga bu balıktan sonra tahin pekmez olayını ilk senden duydum valla...o nası bi ağız tadı lan öyle...
    abi sen balıktan sonra bi helva ye yeminle nasıl bi tat olduğunu anlayamazsın çok değişik bi tat
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Fatihcim bana biraz tuhaf geliyor yav helva balık falan öncesi sonrasıda olsa...ha dediğinizi yaparım orası ayrı...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla pek balık kültürüm olmasa da önce mezeyle başlar , çeşit çeşit mezeleri yutar (ahtapot özellikle) sonrasında Çipura ile bitiririm. Çipura için başka şehirlere gitmişliğim vardır.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maşallah....
    gordionu (yassı höyük) anımsatacak pek bir şey yok ama iyi biliyorsunuz buraları.... önceden geldiniz sanırım....
    Ben Ankaralıyım yahu.... Temellide BOSB da fabrikadaydım...Hergün balıktaydım.... )
    Balıklar ufak ama yav.... Sanki bizim zamanımızda çok daha iriydi...En küçükleri 300 gr... falandı.... Su bulanıktır..Hatta biraz garip bulanıktır...Ama balıkları lezzetlidir...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:05 ----------

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Lan dingil... Ağlıyorsun balığımın kültürü yok diye..Yol gösteriyoz yordam öğretiyoz ama kafa odun...Basmıyor...
    Balıktan sonra tahin helvasını ya da tahin pekmezi bilmeyen varmı sor bi hele..Kör cahal... Allaan köfte imha makinası... Sırf köfteden göbeğin var olm..Hakkını ver artık...

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Ufak tefek taktikler verin diyordun işte herkes anlatıyor,hem bu tahin işide senin için önemli restauranta gidince balık yedikten sonra garsondan helva istersen bi havan olur adam işi biliyor derler metehan.Gerçi balık restaurantlarında helva bulundurulur bazısı sen sormadanda balığın üstüne getirebilir acele etmeden bekle sonra duruma göre istersin rezil olma oralarda sonra gelip burda şu oldu bu oldu taktikler tutmadı dersin... bize giydirirsin...

Motosikleti
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Ankaralıyım yahu.... Temellide BOSB da fabrikadaydım...Hergün balıktaydım.... )
    Balıklar ufak ama yav.... Sanki bizim zamanımızda çok daha iriydi...En küçükleri 300 gr... falandı.... Su bulanıktır..Hatta biraz garip bulanıktır...Ama balıkları lezzetlidir...
    tanıştıgıma memnun oldum abi.... ben de her yaz fırsat buldukca giderim oraya.... bu yaz 4 defa gittim....hatta en son gittiğimde oltaları oraya saklamıştım....balığı çok tutunca oltaları oraya bırakma zorunda kaldım....
    bı tane de 30 metrelık germe almıştım.... suyun içine girmeden onu suya kurdum ben de olta ile devam etmiştim...

Motosikleti
    bu konumu unutmuştum...alaka için cevaplar için sağolun varolun...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)