Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Başbağlar katliamı

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Erzincan'ın Eğin ilçesine bağlı Başbağlar köyünde yaşanan katliamın üzerinden 18 yıl geçti.

5 Temmuz 1993'de, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü'nde PKK tarafından 33 sivilin öldürülüp köyün ateşe verildiği olayda akşam üzeri 100'e yakın PKK mensubu köyü bastı.

Ezan okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi, burada 29 kişi öldü. Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1'i kadın 4 kişi de yanarak can verdi.

Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alındı ve haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sanıkların 18'i bu davalardan beraat etti, 2'si mahkûm edildi. Ayrıca bu katliamın 2 Temmuz'daki Madımak Olayları'na karşılık olarak yapıldığı iddia edilmektedir.

Eğin bizim Eğin, Sivas bizim Sivas.

Madımak, Başbağlar ve her nerede olursa bu karanlık savaşta hayatını kaybetmiş insanları hürmet ve rahmetle anıyor,

terörü, şiddeti, insanlık tarihini kana bulayan kalantorları ve maşalarını lanetliyorum.
    Sadık1453, kurubuz, azizsele ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kingcüneyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    Allah rahmet eğlesin mekanları cennet olsun
    Rx 115 Mavi (2004) Rx 135 King Yeşil (2002), Rx 135 King Yeşil-Siyah (2003) Ford Fiesta Flair Bordo (2000) Ford Fiesta Ghia Gri (2000) Peugeot 206 Xt Gümüş Gri (2005) Ybr Esd Siyah 125 (2012) Ford Fiesta (2006) Ford Fiesta (2009) Yamaha R6 (2013 ) Vınn Vınnn

Allah hepsine rahmet eylesin.

Türkiye'nin bu tip madımak, başbağlar vs. olayları gibi karanlık dönemlere asla tekrar dönmemesini ümid ediyorum.

Terör'den, şiddetten ve kaostan fayda bekleyenler, umduklarını bulamayacaklar.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    Başbağları pkk nın gerçekleştirdiği söylendi duruldu. Devleti yıkmaya çaba gösteren bir örgütün halktan destek alması gerekir. halkı karşısına alması saçmalıktır. pkk gibi taşeron bir örgütün kendi reklamı için durduk yere böyle bir eylemi gerçekleştirmesi mantık dışıdır. İyi nişan alınmalı kukla değil kuklacıyı vurmalı. Başbağlar köyünden olanların torunları ve çocukları bir çoğu bayrampaşa da vefatih karagümrük çevresinde ikamet etmekteler. Az biraz muhabbet edebilirlerse köye yapılan zulmun sebebi anlaşılacaktır.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Afrika..
    Insanlik tarihine kara lekeyle yazilan eylemler bunlar.
    Gerek madımakta gerek başbağlarda hayatını haksız yere kaybeden tüm yurttaşlarımıza Allah rahmet diliyorum..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    PKK yaptı diyen var, Tikko yaptı diyen var. Ne önemi var? Amaçlar ne olursa olsun, kanla elde edilen kazanımların ne değeri var? Ölümlerden, savaştan elde edilebilecek hangi sonuç safiyane olur? Kim elde ettiklerine bakıp, bunların bedelinin insan hayatlarıyla ödendiğini bilmesine rağmen mutlu olabilir? Üzerine çocuk kanı bulaşmış kıyafet kimi yakışıklı gösterir?

Savaştan ve silahtan tiksiniyorum...
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Bende Başbağlar köyüne 5 km uzaklıkdaki Başpınar nahiyesindenim. Yani en azından atalarım oralı. Yaşanan olaylar olduğu dönemde 12 yaşında küçük bir çocuktum, ama yaşananları dün gibi hatırlıyorum. Almanyadan gelen başbağlarlı bir hemşerimiz olayın olduğu gün; artık memleketine dönmenin ve yaz tatilini burada geçirecek olmasının verdiği heyecanla bütün yorguluğunu unutarak köyüne girer ve karşılaştığı olay tartışmasız büyük bir şoktur, yanmış yıkılmış bir köy, yaralılar ve şehitler. Altında VW Transporter minibüsü ile bizim köyümüze yaralıları taşır, insanların olaydan o zaman haberi olur. Başbağlar; tunceli-elazığ-Erzincan sınırında müthiş bir vadiye kurulmuş şirin bir köy, aklımda kalan en güzel özelliği yazın bile yerden kaynayan ve buram buram kar kokan kaynak suyudur..

Yaşananların, madımak ile ilgili olduğu söylene dursun, olayın aslı çok farklıdır.. bunu forumda açıklamak istemem, yalnız olay yarı terör, yarı öldürmeye azmettirme şeklinde gelişmiştir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:16 ----------

Evet, mezapotamya kanla sulanmış ve ilk kardeş kanı bu coğrafyada dökülmüştür. Atalarımızın daha önce burada yaşayanlara olan hataları olabilir. Ama vatan ve özgürlük için insan herşeyini verebilir. Bunun haksız bir yanı yoktur ve yüzyıllardır bu topraklar bizimdir bizde kan döktük ve dökmeye de hazırız. herşeyin bir hakkı ve bedeli vardır. Bir bu bedeli ödeyip, hakkımızı elde etmişizdir. Kimse kendini özgürlükçü insan hakları savunucusu falan ilan etmesin.. Irkçılık yapan halkların zaten kendi ülkeleri var..(ermenista, kuzey ırak kürd yönetmi, israil vs.) Ama TÜRKİYE tektir ve her ırktan insanı içinde tüm alçakgönüllüğü ile barındırmaktadır. TÜRKİYE herkeze yeter...
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

katliamlar cenneti türkiye.
    Memlekette o kadar çok katliam yapılmış ki....
    insanlıktan çıkmışız,yazık....

---------- Post added at 16:32 ---------- Previous post was at 16:29 ----------

ve bu yaptığımız katliamlarla övünen insanları gördükçe.
    insanlığımdan tiksiniyorum.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    O bolgeye yakin yerlede OHAL zamaninda askerlik gorevimi yaptim. Bir koy PKK sempatizani iken bir yanindaki komsu koy PKK dusmani olabiliyor. Olaylar o kadar karisik ve karmasik ki. PKK ya goz yuman korucular, PKK tarafindan oldurulen korucu aileleri. Korkudan PKK yatkalik yapmak zorunda kalan koyluler.

Bildigim tek bir sey var, Gerila savasinda asla kazanan taraf diye bir sey yoktur. Bu ancak bir hayal olur. Kaybeden her zaman iki taraf arti sivil toplum olur. Silah ile idoloji savunmak hic bir sey kazandirmaz. O bolgenin etnik toplumu bugun meclise soz hakki alabilmelerinin sebebini senelerdir yaptiklari bu katliam ve savaslar ile elde edildigini saniyorlar. Halbuki o yanlis dusunceyi biraktiklari ve normal insan gibi davranmaya basladiklari icin bu hakki elde ettiklerinin farkinda degiller. Yada baslarindaki insanlar onlara bu sekilde empoze edip insanlarin gecmislerinden prim yapiyor.

Sivil yasami ve toplumu yok etmek hic kimseyi hakli gostermez.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    kanı, kanla yıkamak!
    hangi kan daha duru ki?
    ve hangi duruluk kan gördükçe bulanmaz?

ancak dünya tarihinde tek bir toplum var ki;
    kan gördükçe daha da kenetlenir!!!
    işte, ben o kenedin sıkılığıyım;
    tıpkı sizin gibi
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    yok sünniler alevileri öldürdü, yok aleviler misilleme yaptı, yok pkk değildi ergenekondu, hepsinin canı cehenneme, birileri kendi çıkarları için halkı birbirine kırdırıyor, arada gariban halk kalıyor.
    sonuç olarak ise türkiyeden nefret etmek için bir sebep daha.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

İbrahim Büyükcevher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar farkındaysanız son günlerde terör olayları artmaya başladı...sivil giyinmiş iki uzman çavuş, polis arabası kundaklanması,ankarada yol kenarında ses bombası....birileri yine bi işler peşinde...umarım daha kötü hadiseler meydana gelmez...
    Biz harama meylederiz korkusuyla helalin onda dokuzunu terkederdik (Hz.Ömer)

doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni...eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni...

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    sivas katliamından 3 gün sonra gerçekleşen bu hadiseyi tekrar hatırlatalım.
    iki elim hadiseyi birlikte düşünmek nasıl bir kumpasın içinde olduğumuzu anlamaya yardımcı olacaktır.
    eğin bizim eğin, sivas bizim sivas.
    Levsy bunu beğendi.

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok sünniler alevileri öldürdü, yok aleviler misilleme yaptı, yok pkk değildi ergenekondu, hepsinin canı cehenneme, birileri kendi çıkarları için halkı birbirine kırdırıyor, arada gariban halk kalıyor.
    sonuç olarak ise türkiyeden nefret etmek için bir sebep daha.
    Türkiye coğrafi bir bölge neden bir ülkeden o ülkede bile yaşamayan insanların planladığı programlı savaşlar nedeni ile nefret eder insan.?

Balkonundaki çiçekte böcek var diye toprağın suçu ne? Zamanın da temizle böcek olmasın.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    insan canı almak bu kadar kolaymı arkadaş...Allah'ından bulsun bunları yapan,yaptıran,göz yuman,cezalandırmayan...

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    valla ne kadar lanetlesek, kınasak az...

bu toprakların kaderi bu, bunlar oldu devam da edecek...biraz gözümüzü dışarı çevirdiğimizde aşağılarda bunların kat be kat büyükleri aşağımızda oluyor..bir sürü terör örgütü boktan sebeplerle katliamlara devam ediyorlar...

buralar insanlığının ilk kanının kardeşin kardeşi vurarak aktığı bi coğrafya...normalleşmesini ya da insani şartları, mantıklı olayları beklemek anlamsız...

devam da edecek...

azizsele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    1992 de Elazığ'da liseye başlamıştım okuyordum... o zamanlar doğu güneydoğu ve kürt meselesine bakışımız Anadoludan Görünüm (Ertürk Yöntem) ile sınırlıydı... neler oluyor çok bilmiyorduk... Hain eşkıya yol kesip köy yakıyordu, kahraman Mehmetçik de onları yakalayıp hakkından geliyordu... ağlayan asker anaları, babaları terörist aileleri ise ya hiç gösterilmezdi ya da çocuklarına lanetler okuyan devletine yurduna anana babana dön çağrısı yapanlar ekrana çıkardı... aradan yıllar geçti ve şimdi zamandan sıyrılıp bakınca neler yapmışlar bu milletin çocuklarına diyoruz... bu ülkenin alevisine, kürdüne, türküne, dindarına, dinsizine... neler yapmışlar öyle oyunlar oynamışlar ki beni senden seni benden nefret eder hale getirmişler... bir beni dövmüşler sen oh olsun demişsin, bir seni dövmüşler ben "vur ellerin dert görmesin" demişim... o dönemi iyi hatırlıyorum yatılı okuyordum ve kaldığım yurt Elazığ'ın en işlek caddesinin üzerindeydi... Tunceli, Bingöl ve civarından tüm şehitler bizim oradan uğurlanırdı... neler yaşandı o 1-2 senede? şimdi parça parça anlatınca basit, sıradan saldırılar katliamlar gibi görünen bu olaylar şimdi uzaktan bakınca daha anlamlı oluyor... Uğur Mumcu'nun öldürülmesi, Gazi Olayları, Özal'ın hala ne olduğu belli olmayan ölümü, Başbağlar katliamı, Sivas katliamı, 33 er olayı (olaydan 1-2 saat önce Bingöl Elazığ karayolundaydı) Eşref Bitlis suikastı, Bahtiyar Aydın ve Kazım Çillioğlu'nun hala tam aydınlatılamayan öldürülmesi olayları, 8 MTA mühendisinin Elazığ Arıcak'ta katledilmesi... bunlar kamuoyunun hafızası iyi kısmının bildiği, okuduğu, hatırladıkları, duymadığımız, bilmediğimiz, kamuoyunda yeterince yer bulamayan nice olaylar...bazen ulan bu fesat kumpasını kurmak için nasıl düşündünüz nasıl plan yaptınız diye düşünüyorum çünkü böyle bir planı yapmak için ciddi anlamda kötü olmak gerekiyor... tüm bunlar 1-2 sene zarfında yaşandı... o zamanda şimdikine benzer bir ateşkes-çözüm süreci vardı ağır aksak işleyen, o zamanın sosyo-ekonomik şartları elbette bu kadar esnek değildi bu yaşananları, konuşulanları o zaman dilinize getirmek yüksek sesle konuşmak beyaz torosa bindirilmenize veya bir gece kapınıza gerilla adındaki zorbaların dayanmasına yeterde artardı bile... çok ciddi bir süreçten geçmişiz, çok acılar çekmişiz... Allah sebep olanları öldürmesin süründürsün diyorum... Allah utandırsın onları ne diyelim...
    Aşkta kanun imiş aşıklara cevr eylemek aşık odur ki cefa-ı yare sabretmek gerek..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)