Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Ötenazi Hakkında Görüşleriniz (Video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hacı salyangozun haşlamasımı yoksa fırın olanımı daha iyi gidiyor
    Mangal daha iyimiş...
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    yamaha süper tenere 1200cc ZE
    muslüman olan biri için yasaktır intaharla aynıdır ve ayrıca bunu izin veren yakınlarıda katildir..ama bazı işler var o da beyin ölümü ayrı tutulması gerekri diye biliyorum.ayrıca ne kadar itici bir konu varsa altından sen çıkıyorsun mete yine boştasın galiba.
    not:yazdıklarım müslüman olanlar için gecerli nufus kagıdında muslüman yazanlar için degildir.....
    Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim
    Olurya kalp durur..Akıl unutur...Ben dostlarımı ruhumla severim O ne durur ne de unutur....(MEVLANA)

ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    at kendini bir yerden gitsin ne uğraşıyorsun yasakla masakla hem bungee jumping de yapmadım demessin
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

Motosikleti
    cbr 125r - Hysoung 250R
    Arkadaşlar ötenazi tamamen kişisel bir tercihdir bunu müslümanlıkla bağdaştırmamak gerekli. Daha önceki yorumlarda okuduğum kadarıyla arkadaşlar dinimizde günah olduğunu söylemiş ki mantıkende düşünürsek banada öyle geliyor tabi herkesin dini inancı kendisinedir ben günah olduğuna inanırım bir başkası inanmayabilir. Fakat allah düşmanımın başına vermesin ama bir yakınım eğer ki tıbben hayatta kalma şansı kalmamışsa daha fazla acı çekmesinede bence gerek yok sonuçta hayatta kalma şansı sıfır olan bir insanın hem geride kalanlara hemde ailesine yük olmasına hem maddi hemde manevi olarak hakkı yoktur. Sonuçta askeri ücretle geçinen bir ülkede yaşıyoruz maddi manevi herşey malesef ki çok ağır. Ayrıca ötenazinin gerek ülkemizde gereksede avrupada yasak olduğunun altını çizerim. Bu konu ile ilgili çok güzel bir film yayınlanmıştı 2010 yılında dilerseniz;

http://www.vizyonkolik.com/3238/dokt...-full-hd-izle/ bu linkten ulaşabilirsiniz ayrıca
    https://www.facebook.com/pages/Dr-Ja...1148136?ref=ts
    [B]Pırasanın piştiği günlerde masada 3 kişi olurduk çocukken. ben, annem bir de oklavası.[/B]

Ötanazi özellikle bilinci yerinde ama kendi başına hareket edemeyen yatalak hastalar için bir seçenek olarak kanunen verilmeli diye düşünüyorum.

Özellikle genç arkadaşların illerindeki büyük bir hastaneye gidip izin alarak hastanede yatan hastaları dolaşmasını öneririm.Çoğunluğu yaşlı, çaresiz ve ölmeyi bekleyen hastalar.Elinin ayağının tutmaması, başka birisinin yardımı olmadan tuvaletini yapamamak, yemek yiyememek ne demek biraz oturup düşünmek lazım.Yaş olmuş 70.Bundan sonra iyileşip maça çıkacak halin yok.Bitmiş işte.Bu kadar.Kendi ninemden bilirim.Alzheimer hastasıydı.92 yaşında öldü.Son yaşında kendi çocuklarını tanımıyordu.Odanın ortasına zıçıp kendi pisliği ile oynuyordu.İnsan olduğunun bile farkında değildi.Kendi adıma konuşuyorum; bu hale geleceğime çok öncesinde ölmeyi tercih ederim.Zaten kendinde değilsin ki.Yaşamak bir fark yaratmıyor.

Kendinde olan için durum daha feci.Daha geçen hafta büyükşehir belediyesi kapısında yaşlı bir teyzeyle karşılaştım."Evladım başkanlık girişi nerede?" dedi, tarif ettim.Hiç sormadan başladı anlatmaya.Kimsesizmiş ve hiç geliri yokmuş.Başkandan yardım istemek için gelmiş.Benim bildiğim kadarıyla kimsesiz yaşlılar için aylık bağlanıyor ama kaymakamlıktan.Ta oraya kadar gelmişken müdahale etmek istemedim, girsin konuşsun hem daha net bilgi alır diye düşündüm.Ayrılırken uzun ömür diledim.Tam gidiyorken geri döndü. Aman dedi tövbe de! Allah sağlık versin ama daha fazla ömür istemiyorum, dedi ve gitti.

Belki hiç rastlamadınız yada okuduğunuz gazetede o tür haberler verilmiyor olabilir.Bazı gazeteler vermiyor çünkü. 70 yaşında kendini evinde asan insanlar var.Niye asıyor, neden ölmek istiyor hiç düşündünüz mü?

Çok yaşamak marifet değil.Önemli olan sağlıklı kalmak, muhtaç duruma düşmemek.Ölmeden önceki son 10 yılını yatalak geçirmeyi kim ister? Ayrıca ülkemizde yaşlılar yurdundaki muamelede pek iç açıcı değil.Çok lüks olanlar hariç tabi.Parası olan her zamanki gibi son yıllarında da rahat ediyor.

Videodaki adamın şiddetli motor nöron hastalığı varmış.Yani diğer adı ile ALS.
    Bu hastalık gittikçe ilerleyen bir sinir sistemi hastalığı.Yavaş yavaş vücut kontrolü kişiden çıkıyor.En son safhasında kendi kendine nefes de alamadığı için solunum cihazına bağlanıyor.Elbette yemek falan da yiyemiyor boru ile besleniyor.Tedavisi yok.Geri dönüşü yok.Bu adamı hayatta zorla tutmak eziyetten başka birşey değil.Videoyu izledim.Dikkat ederseniz bir odada muhtemelen eşi ve arkadaşları ile yapıyor bu işi.Ve derin bir uykuya dalar gibi sevdiklerinin arasında hayata veda ediyor.

Hepimiz ölücez. Bunun farkında olmak ve hayatı saçma sapan hevesler için başkalarına zehir etmeden yaşamak lazım diye düşünüyorum.

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamamen kişinin kendi tercihi kimse laf söyliyemez bu konuda.

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Arkadaş

Öncelikle ötenazi bir intihar değildir. Tıbben yaşama şansı kalmayan, ya da yaşam kalitesi insanca devam edemeyecek kişinin tercihidir. Kimse ölmek için izin almayacaktır elbette.
    Birçok ülkede bu konu bir tabu olsa da, kendi kendine, özellikle yatalak ve hareket kısıtlılığına sahip hastalara nasıl ötenazi yapabileceklerini öğreten kurumlar dahi var. Ölüm hep bir tabu olmuştur elbette her insan için.
    Bir arkadaşımın annnesi, dünyanın en muhteşem kadınlarından biri, bir doktor arkadaşı ile bu konu için anlaşmıştı. kanser hastalığı bilincini kaybetmesine neden olduğunda o doktor arkadaş verdiği sözü tutmamıştı. Burada insani bir durum ortaya çıktı. Bu doktor arkadaş zamanında yapamayacağını belirtse idi teyzemiz zaten bir başka dostunu bulabilir zamanında organize edebilirdi. sonuçta o kişinin tercihine ve bir anlamda vasiyeti yerine getirilememiş oldu.
    Ötenazi Kolay ölüm manasına gelir. Özellikle yaşama şansı olmayan insanların kendi yaptığı tercihlere saygı duyulması gerekir.
    konu çok yönlüdür ancak benim düşüncem budur. Ölmeyi yasaklamak devletin işi değildir
    Poturdak

Motosikleti
    Yok
    Yüzüklerin Efendisinden bir diyalog.

Frodo Gandalfla konuşurken "Bilbo keşke en başında fırsatı varken Gollum'u öldürseydi" der. Gandalf şöyle cevap verir. “Yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor. Ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında hüküm vermekte acele etme. Çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez. Ben de Gollum’un ölmeden önce iyileşeceğini pek ummuyorum, ama bir şansı hep var. Sonra O, Yüzük’ün kaderiyle bağlanmış. Gönlüm bana, bu iş bitmeden onun da ister iyi yönde olsun ister kötü, mutlaka bir rol oynayacağını söylüyor; o an geldiğinde Bilbo’nun acıma duygusu birçok kişinin-en başta da senin- kaderine hükmedecektir."

Çıkmadık candan ümit kesilmez. Ne ölümcül hastalar ayağa kalkıp düzelmiştir.

Motosikleti
    Alıntı izmaritçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüzüklerin Efendisinden bir diyalog.

Frodo Gandalfla konuşurken "Bilbo keşke en başında fırsatı varken Gollum'u öldürseydi" der. Gandalf şöyle cevap verir. “Yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor. Ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında hüküm vermekte acele etme. Çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez. Ben de Gollum’un ölmeden önce iyileşeceğini pek ummuyorum, ama bir şansı hep var. Sonra O, Yüzük’ün kaderiyle bağlanmış. Gönlüm bana, bu iş bitmeden onun da ister iyi yönde olsun ister kötü, mutlaka bir rol oynayacağını söylüyor; o an geldiğinde Bilbo’nun acıma duygusu birçok kişinin-en başta da senin- kaderine hükmedecektir."

Çıkmadık candan ümit kesilmez. Ne ölümcül hastalar ayağa kalkıp düzelmiştir.
    Arkadaş iyi güzel yazmışsın da,

Buradaki kaç kişi, kaç kere Babasını, tamamen bilinçsiz olduğu halde hastaneye taşıdı 5 kat indirerek-çıkararak. (Battaniye, sandalye, özel taşıma sedyesi vs denemediği metod kalmadan üstelik...) Ben babam ve amcam için yaptım... Buradaki kaç kşi, kaçkere yatağında yatan yakınınla sabaha kadar sohbet etti anlamadığını duymadığını bile bile, cihazların, kaciğer desteği makinesi, ilaç otomatları vs kulağının dibinde vınlarken.. Kaç kere sonda değiştirdi buarada yazan çizen kardeşler? Kaç kişi yatak yaralarını temizlerek ''Ohh şükür, artık en azından acı duymuyor..'' dedi çürümüş derileri bisturi ile keserken??? Hepsini bir yazmaya kalksam sanırım kimsenin gönlü kaldırmaz. Kimse bilmediği, yaşamadığı şeyleri, hele de dini kisveler ve bunun yaratacağı, buradan alacağı artı puanlar için ucuz biçimde satmasın.Özellile yarım yamalak konuşmaya çalışan o insan ''bırakın beni, kurtarın Allah aşkına bu durumdan'' diye yalvarırken, gerçekten kolay değil...
    Çıkmayan candan umut da çıkmaz diyenler buyursun en azından bana yardım edip yanımda dikilsinler (birşey yapmasınlar-sadece dikilsinler...)

Bu konu yüzükle falan alakalı değil, büzük ile alakalı
    Poturdak

Motosikleti
    Yok
    Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş iyi güzel yazmışsın da,

Buradaki kaç kişi, kaç kere Babasını, tamamen bilinçsiz olduğu halde hastaneye taşıdı 5 kat indirerek-çıkararak. (Battaniye, sandalye, özel taşıma sedyesi vs denemediği metod kalmadan üstelik...) Ben babam ve amcam için yaptım... Buradaki kaç kşi, kaçkere yatağında yatan yakınınla sabaha kadar sohbet etti anlamadığını duymadığını bile bile, cihazların, kaciğer desteği makinesi, ilaç otomatları vs kulağının dibinde vınlarken.. Kaç kere sonda değiştirdi buarada yazan çizen kardeşler? Kaç kişi yatak yaralarını temizlerek ''Ohh şükür, artık en azından acı duymuyor..'' dedi çürümüş derileri bisturi ile keserken??? Hepsini bir yazmaya kalksam sanırım kimsenin gönlü kaldırmaz. Kimse bilmediği, yaşamadığı şeyleri, hele de dini kisveler ve bunun yaratacağı, buradan alacağı artı puanlar için ucuz biçimde satmasın.Özellile yarım yamalak konuşmaya çalışan o insan ''bırakın beni, kurtarın Allah aşkına bu durumdan'' diye yalvarırken, gerçekten kolay değil...
    Çıkmayan candan umut da çıkmaz diyenler buyursun en azından bana yardım edip yanımda dikilsinler (birşey yapmasınlar-sadece dikilsinler...)

Bu konu yüzükle falan alakalı değil, büzük ile alakalı
    Tercih meselesi adam uyutun beni derse kimse karışamaz. Yukarıdaki yazdıklarımı kendim için yazdım ben. Bu arada din kisvesi filan yok ben dinsizim zaten.

Motosikleti
    Alıntı izmaritçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tercih meselesi adam uyutun beni derse kimse karışamaz. Yukarıdaki yazdıklarımı kendim için yazdım ben. Bu arada din kisvesi filan yok ben dinsizim zaten.
    yanlış anladıysan çok özür dilerim kardeşim. Ben genel olarak düşüncemi belirtmek istedim ki. hani bazen bekara hanımını boşamak kolaydır ya da davulun sesi uzaktan hoş gelir... Asla kişisel değildir.
    Sadece konu beni halen de yaşamak ta olduğum şeylere denk getirdi o kadar.
    Böylesi önemli bir konuya hemen düşünmeden neredeyse, sadece aklına ilk gelen yorumu yazan arkadaşlara kızdım biraz...
    Poturdak

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    acısız ölüm yoktur.
    "Her canlı bir gün ölümü tadacaktır."
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acısız ölüm yoktur.
    "Her canlı bir gün ölümü tadacaktır."
    hahh arkadaş

Tüyü de diktin, şahane oldu
    Poturdak

Motosikleti
    Yok
    Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hani bazen bekara hanımını boşamak kolaydır ya da davulun sesi uzaktan hoş gelir...
    Aslında yukarıdaki mesajıma ekleyecektim bu cümleyi. Kendim ne yapardım acaba dedim. Ne kadar acı çeksemde yaşamdan vazgeçemem ben. Belki de bekar olduğum için kolayca boşuyorum hanımı. O konuda haklısınız. Allah sabır versin diyorum.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    SİS diye bir film vardı izlemenizi tavsiye ederim.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    "Ötenaziye izin verelim" demekle "ötenaziye izin vermeyelim" demek arasında bir gri bölge var, onu da belirteyim, tartışmanın gelişmesinde işe yarar belki.

ABD'de ve bazı Avrupa ülkelerinde "DNR" (Do not resuscitate/canlandırmayın) diye bir kanuni konsept var. Ülkemizde geçerli mi bilmiyorum. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. DNR emri hastanın kendisine tüp yutturulmasını ve kalbinin yeniden çalıştırılmasını istemediğini belirtir. Yani DNR emri olan hastanın hastanede kalbi durursa doktorlar kalp masajı ve elektroşok yapamaz, nefes almayı durdurursa tüp yutturup makineye bağlayamaz.

Peki sizce DNR emri imzalamak intihar mıdır?

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı halis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    muslüman olan biri için yasaktır intaharla aynıdır ve ayrıca bunu izin veren yakınlarıda katildir..ama bazı işler var o da beyin ölümü ayrı tutulması gerekri diye biliyorum.ayrıca ne kadar itici bir konu varsa altından sen çıkıyorsun mete yine boştasın galiba.
    not:yazdıklarım müslüman olanlar için gecerli nufus kagıdında muslüman yazanlar için degildir.....
    Abi boşta falan değilim...sen şimdi durup dururken niye bana kitledin anlamadım... konuya odaklanın dedikçe kimseye laf anlatamıyorum...

konu hoşuna gitmediyse yazmazsın olur biter... he hoşuna giden birşey varsa onu mu yazayım...yani ayıptır söylemesi biraz argo olacak ama Almanlar demiş ki..."neither emme nor gömme..."
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi boşta falan değilim...sen şimdi durup dururken niye bana kitledin anlamadım... konuya odaklanın dedikçe kimseye laf anlatamıyorum...

konu hoşuna gitmediyse yazmazsın olur biter... he hoşuna giden birşey varsa onu mu yazayım...yani ayıptır söylemesi biraz argo olacak ama Almanlar demiş ki..."neither emme nor gömme..."
    Ben konuya odaklandim zaten beyin olumu haric hic uzulu calismasa bile oldurmek direk cinayetir.allah katinda kimsede onu canini almaya haki yoktur bakin tekrar diyorum beyin olumu haric bazen yogun bakimda makinelere bagli bitkisel hayat olabilir vucududa felc olabilir sadece gozleri aciktir konusamaz ama yasiyordur allah kimsenin basina vermesin ama bu durumlarda kimse kimsenin canini alamaz alan aldiran allah katinda hsabini verir tamam He bu arada kitlemeye gelince ne yaparsin eski aliskanlik
    Olurya kalp durur..Akıl unutur...Ben dostlarımı ruhumla severim O ne durur ne de unutur....(MEVLANA)

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı halis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben konuya odaklandim zaten beyin olumu haric hic uzulu calismasa bile oldurmek direk cinayetir.allah katinda kimsede onu canini almaya haki yoktur bakin tekrar diyorum beyin olumu haric bazen yogun bakimda makinelere bagli bitkisel hayat olabilir vucududa felc olabilir sadece gozleri aciktir konusamaz ama yasiyordur allah kimsenin basina vermesin ama bu durumlarda kimse kimsenin canini alamaz alan aldiran allah katinda hsabini verir tamam
    tamam bende kabul ediyorum bu konu su götürmez bir mevzu...yani dinimizde değil olması tartışılması bile dinden çıkmakla eşdeğerdir...ama sadece kişilerin düşüncelerini öğrenmek istedim...ben senin şu biz ve ötekiler olayına taktım...senden olmayanlara karşı zulmün ve zalımlığınla nam saldın forumda...biraz hoşgörü...biraz sabır...biraz saygı...

oh kitledin rahatladın...sana 1 hafta yeter bu..
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamam bende kabul ediyorum bu konu su götürmez bir mevzu...yani dinimizde değil olması tartışılması bile dinden çıkmakla eşdeğerdir...ama sadece kişilerin düşüncelerini öğrenmek istedim...ben senin şu biz ve ötekiler olayına taktım...senden olmayanlara karşı zulmün ve zalımlığınla nam saldın forumda...biraz hoşgörü...biraz sabır...biraz saygı...

oh kitledin rahatladın...sana 1 hafta yeter bu..
    Ben mevlana degilim ki her ne olursa ol gel diyeyim zaten diye bilsedim su anda koseme cekilmistim o yuzden ben boyleyim.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)