Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

444 lü numaralara Dikkat !!!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Haftasonu yaklaşık 20 dakikalık 444 lü numaralarla gorusmem oldu bunun 10 dakikasını telde bekleyerek gecırdım 12 TL den biraz daha fazla para odedim. Sürprizle karşılaşmamak için bu haberi paylaşıyorum sizinle.

A.A 7 Mart 2011
    444'lü numaralara dikkat
    Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 5 Şubatta aldığı kararla birlikte '444' ile başlayan özel servis numaralarının ücretli hale geldiğini bildirdi.

Kaya, yaptığı açıklamada, GSM operatörü abonesi olan tüketicilerin bir süredir, 444'lü özel numaraları başına alan kodu ekleyerek arama yaptığını belirtti.

Tüketici paket abonesi ise bu aramaya ilave ücret ödemediğini dile getiren Kaya, şöyle devam etti:

“Ancak BTK'nın 5 Şubatta aldığı kararla birlikte '444' ile başlayan özel servis numaraları ücretli hale geldi. 444'lü numaraları aramanın dakikası en fazla 40 kuruştan ücretlendiriliyor. BTK, aldığı kararla ilgili olarak tüketiciyi bilgilendirmediği için birçok tüketici, halen bu yöne aramalar yapmakta olup, sürpriz faturalarla karşılaşacağını bilmiyor. Tüketici hak ve menfaatlerini korumakla görevli olan BTK'nın böyle bir karar almasını anlamak mümkün değil. Tüketici, ikinci şoku gelecek faturalarla yaşayacaktır.”

Kaya, bankacılık, iletişim, ulaşım, sağlık, kamu hizmetleri gibi bir çok alanda 444'lü numaraları sıkça kullanan tüketicinin adeta cezalandırıldığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

“BTK, aldığı kararı toplumla paylaşmadığı, internet sitesinde duyurusunu yapmadığı gibi, kararı isteyen tüketiciler için ise ciddi engeller çıkarılmakta, karar saklanmaktadır. BTK bünyesinde yer alan tüketici temsilcisinin, tüketiciyi ne kadar önemsediği de ortaya çıkmıştır. BTK, karardan geri adım atmalıdır. Aksi takdirde gerekli yargısal girişimi başlatacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Kaynak Hürriyet gazatesi
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben onların yapacağı işi...
    Dün ve önceki gün 444lu numaraları aramak için tarifem gereği başına 0212 koydum, sadece 444ile başlayan numarayı girmemi söyleyen uyarıyla karşılaştım. Tabi yermiyim, müşteri hizmetlerini aradım, 0212koymazsam heryöne dakikalarımdan değilde, ücret karşılığı görüşebileceğimin farkında olduğumu söyledim. Şimdilik bir çalışma olduğunu ve Ne zaman düzeleceğni bilmediklerini söylediler. Sanırım tamamını ücretli yapacaklar ve bizi duzeltecekler
    35kr/dk
    112ciyiz

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    0212 ile aradığında ücret karşı tarafa yansıyordu. Kodu kapattılar çalışma falan yok haberde yazdığı uzere hatlar artık ucretlı 0212 lı cıkış verırse şebeke para karşıtarafa yazar o yuzden kapalı.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Şimdilik (bunu farkedene kadar) numaraların başına 0312 koyarak arayabilirsiniz.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdilik (bunu farkedene kadar) numaraların başına 0312 koyarak arayabilirsiniz.
    Farketmişler.
    Gökhan YAŞDAL

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    444 lü hatların değil bu uygulama, cep telefonu operatörlerinin, ona göre tepkiyi doğru kanala yönlendirelim

Bir 444 çalışanı
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    444 lü hatların değil bu uygulama, cep telefonu operatörlerinin, ona göre tepkiyi doğru kanala yönlendirelim

Bir 444 çalışanı
    Türk Telekom için de geçerli bu uygulama. Bedava dakikalar falan geçerli olmuyor. Kararı BTK almış.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Peki bu hizmet numaraları bu hizmetleri 444 lü numaradan vermek mi zordundalar ?

Şirketlerine ait nomal bir telefon hattını bu işe ayıramazlar mı?

444 lü nuamraların tek özelliği hafızada kolay kalması değil miydi ?

Hafızası zayıf olupda parası olanlar 444 lü leri arasın, parası olmayan ama hafızası iyi yada rehbere nuamrayı katydedicek kadar akıllı kişilerde normal numaradan ulaşsın olma mı?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:04 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:03 ----------

Amma çok düşük cümle kurmuşum be
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Dragstar 650
    Bu tür numaralar zaten var, 444 lü numaralar sanal numaralardır. Mesela diyelim Aydın'dasınız, siz 444XXXX i aradığınızda aslında o ildeki misal 1234567 numarasını arıyorsunuzdur. Burada ücretlendirme şu şekilde çalışır, siz il içi görüşmüş olursunuz, asıl bağlandığınız yer olan (genelde ağırlıklı İstanbul, cep telefonu operatörleri içinse Erzurum, Elazığ) ille olan bağlantı aktarım ücretini de 444 lü kurum öder. Bu tutarlarda az değildir. Yaygın bir 444 lü ağa sahip olmanın bedeli, aylık 2800 adet böyle numaranın bedelini ödemekten geçer. Yani velhasıl kelam 444 lü bir numara aslında yok. 444 lü kurumlarla görüşerek sanal olmayan numaralarını isteyebilirsiniz, ha bunda da aynı anda çok kişi aramayın, voice ip özellikleri devreye giremeyeceğinden direkt aramalarda çok fazla aranma olursa çökebilirler O yüzden de pek verebileceklerini sanmıyorum
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Mesela diyelim Aydın'dasınız, siz 444XXXX i aradığınızda aslında o ildeki misal 1234567 numarasını arıyorsunuzdur.
    Yani bir nevi domain >> ip numarası gibi.

Aslında bağlanmak istediğimiz ip numarası ama ip numarasını aklımızda tutamadığımız için domain yazıyoruz.

E o zaman o yönlendiğimiz 1234567 noyu arayalım, ona görede güçlü bi santral filan kursun firmalar çuvalla para kzanıyolar
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Dragstar 650
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani bir nevi domain >> ip numarası gibi.

Aslında bağlanmak istediğimiz ip numarası ama ip numarasını aklımızda tutamadığımız için domain yazıyoruz.

E o zaman o yönlendiğimiz 1234567 noyu arayalım, ona görede güçlü bi santral filan kursun firmalar çuvalla para kzanıyolar
    Çağrı merkezi verirse tabiki arayabilirsiniz, bankalar için ( küçük şehirler için söylüyorum tabiki) bu numara o şehirdeki şubedir. 118 li numarayı arayıp bir banka şubesinin telefonunu istediğinizde ve o numarayı aradığınızda 444 lü numaraya düşmenizin sebebi budur. Daha güçlü santral maalesef olmaz, hiç bir altypı bunu kaldıramaz.. Formülleri var, hat sayısı, santral sayısı diye, örneğin sürekli açık 100 hatlık bir santral trilyonu bulur maliyeti

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şubeyi arayarak telefon bankacılığını kullanamayız.
    112ciyiz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    genelde ağırlıklı İstanbul, cep telefonu operatörleri içinse Erzurum, Elazığ
    Var böyle bir şey ama neden operatörün bulunduğu şehir değil peki? Biliyor musun? (merakımdan soruyorum )

Motosikleti
    Dragstar 650
    Alıntı Acil112 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şubeyi arayarak telefon bankacılığını kullanamayız.
    Ben şubeyle işlem yapın demiyorum, genelde bu asıl numaralar şubede olur onu diyorum

Var böyle bir şey ama neden operatörün bulunduğu şehir değil peki? Biliyor musun? (merakımdan soruyorum )
    IVR santrallerinin bulunduğu yer ile ilgili. Genelde İstanbul da bulunurlar. Fiber optik hatlara yakınlıkta önemli bir tercihtir ( maliyet açısından )

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    santral uyarı yapıyor aktarmıyor ...444 lü numaraları sadece 444 le tuşlayarak arayabiliyorsun...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    santral uyarı yapıyor aktarmıyor ...444 lü numaraları sadece 444 le tuşlayarak arayabiliyorsun...
    Farkedilene kadar deme sebebim oydu zaten. 0232'de çalışıyordu bir kaç gün önce şimdi denedim onu da iptal etmişler.

Motosikleti
    Dragstar 650
    Türkiye de 3 cep telefonu operatörü ve 1 tane sabit telefon operatörü kar sağlar bundan, ha birde CC çalışanlarının call sayısı düşer, müşteriler daha az aradıkça...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)