Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

anadolu medeniyetleri müzesi hakkında...

Motovento
    REKLAM ALANI
    taraa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    merhaba arkadaşlar..1997 yılında avrupada yılın müzesi seçilen ankara anadolu medeniyetleri müzesi ile ilgili düşüncelerinizi bekliyorum.gezenler düşüncelerini,öneri ve eleştirilerini yazabilirler.,henüz gezmeyenler(ne kaçırdıklarının farkında olmayanlar ) ise web sitesine bakalrak sanal gezinti yapabilir ve hem site hemde müze hakkında öneri ve eleştiri yapabilirler.yeni bir site...önerilerinizi bekliyoruz...

http://www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr

kusura bakmayın yanlış yere açmış olabilirim forumu...adminler değiştirebilir..
    motorla yaşa, hayatı yaşa...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    desertnight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRUVA TR 250-4
    Flood da yapmışsın.

muvattali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    Yeri 'Konu Dışı' olsa da ilginç ve etkileyici bir başlık. Bir arkeolog olarak Anadolu Medeniyetleri Müzesi hakkında şunları söyleyebilirim:

1- Öğrenciliğim sırasında en önemli eğitim-öğretim yeri olmuştur benim için. Her ziyaretim ayrı bir keşifti. Yıllar sonra Y.Lisans tez çalışması için gittiğimde yeniden keşfettim diyebilirim.

2- Ankaralıların çok az bildiği, fakat Ankara'yı ziyaret eden yabancıların uğramadan geçemedikleri bir yer. Klasik müze anlayışının dışında bir havası ve albenisi var. Ankara'ya en hakim bir noktada bulunması ayrı güzel. Yani oraya gittiğinizde Ankara'yı da keşfedebilirsiniz.

3- İçerik olarak binlerce yıllık kesintisiz kültür silsilesinin mükemmel sergilendiği bir ortam, tam bir Anadolu Kültür Potası. Hangi seksiyonuna bakarsanız bakın, antik Anadolu ile modern Anadolu motiflerinin ve zanaatkarlığının benzerliğine şaşırıp kalırsınız. Örneğin bir Hacılar vazosunda büyükannemizinin kilim desenini görebilir veya Alacahöyük geyiğine bakarken yer soframızın örtüsündeki motiflerden mi etkilendiler acaba diye düşünmekten kendinizi alamayabilirsiniz.

4- Anadolu'nun yazılı dönemlere geçtiği Assur Ticaret Kolonileri Çağı'nın en eşsiz eserleri oradadır. Özellikle Assur çivi yazılı tabletlerinin içeriğine baktığımızda dün-bugün arasındaki binlerce yıllık derinlik yerini sığ bir hiçliğe bırakıverir. Dün bugün oluvermiştir birden. İnanmazsanız gidince bir de bu gözle bakın

5- Ve Hititler.. Anadolu'nun gelmiş geçmiş en Anadolulu kavmi. Biz bile bugün bu topraklarla bu denli özdeş olamıyoruz gibi gelir Hititleri biraz tanıyınca. Hala içimizde yaşayan Mursil gibi, Huziyas gibi soyadları görünce 'aha' diyorum, yaşıyor bu adamlar hala. Orası en çok Hitit Müzesi olmayı hakediyor, belirteyim.

Son olarak, özellikle Ankara'da yaşayıp Anadolu Medeniyetleri Müzesini henüz görmemiş dostlara biran önce gidip görmelerini, Ankara'ya yolu düşenlere de ne yapıp yapıp 2 saatlerini buraya ayırmalarını öneririm.

Emin olun mutlu ayrılacaksınız

taraa, bu başlığı açtığın için teşekkürler. Orası hakkında söyleyecek daha çok şeyim var ama sayende eski bir dostu anmış gibi oldum

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    sevgili muvattali;
    bu başlığı açarken aslında endişelerim vardı,ilgi gösterilmeyeceğinden korkuyordum.senin dışında kimsenin yazı yazmaması da şaşırtmadı açıkçası..ankaralılar bile bu hazine değerindeki müzeyi bilmezken tüm türkiyeni ilgisini çekeceğini düşünmemiştim..babam bu müzenin müdürü ve yani web sitesi yaptılar..belki bu sayede biraz daha tanınırdı..yabancıarın bizlerden daha iyi bildiği bi müzenin tanıtıma ihtiyacı var diye düşündüm..
    yazınızı okuduk ve çok beğendik. bu kadar güzel tarif edilemezdi müze..sizden bi ricamızda ilk msj da yazılı olan web sitesine girip sanal müze gezisi yapmanız..ve değerli görüşlerinizle bizleri eleştirmeniz..herşey için şimdiden teşekkür ederim. görüşmek üzere

burakara13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Müzeye ilk birinci sınıftayken (üniversite) gittim... Daha sonra da bir iki ziyaretim oldu... Kesinlikle görülmesi gereken bir yer... Üstelik yazıldığı üzere, konumu da çok güzel; yani ordan da kaleye çıkıp tam bir tarih turu atabiliyor insan... Ve kalede gün batımı çok güzel oluyor... Daha bir ay kadar önce beni ziyarete gelen teyzelerimi, önce müzeye götürüp, sonra kalede gezdirmiştim... Oraya bir de 'Rahmi Koç' müzesi açılmış galiba, yeni fark ettim onu, o gün zaman yoktu; ama bir ara da onu görmeye gideceğim...

İşin içler acısı yanı, bu mekanların en ufak bir biçimde tanınmaması, özellikle de bu ülke vatandaşlarınca hiç bilinmemesi... Ya da genelde şöyle bir durum oluyor: Orda bir müze var yakında, gitmesem de, görmesem de, kim bilir kimin müzesi... Kimin hatası bilmem; ama büyük bir zenginlik keşfedilmeyi beklerken biz onu görmüyoruz bile...

Bu site bu anlamda iyi olmuş, çünkü bildiğim kadarıyla böyle bir sitesi yoktu müzenin... Ama doğrusu tasarımı çok basit... Ve estetik açıdan zayıf... Diyeceksiniz ki kimin umrunda... O da doğru; ama ben bu güzel müzenin daha iyisini hak ettiğini düşünüyorum...

Yapanların elelrine sağlık derken, bir an önce geliştirilmesi, hatta baştan biçimlendirilmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim... (Alınmaca yok, fikrimi sordunuz, ben de sözlüyorum...)

Özellikle Ankara'daki dostlar, mutlaka gidin görün... Hele de çocuklu olanlar, onlarla bu zenginliği birlikte keşfedin...

Not: Ben anlamam diyenler, orda size çok uygun fiyata yardımcı olacak rehberler var! Hatta azcık da paraya kıyarsanız (ki kıyıverin bir zahmet) müzenin kitabını da edinin; böylece zenginliği evinize taşıyacaksınız... Üstelik gözünüzden kaçanlar fark edecek, yeni ziyaretlerde, yeni bilgilerle daha da zenginleşeceksiniz...

Sevgiler!
    vardığım yer sınırlarımdır, özgürlüğüm yollarımdır...

Forumdan Uzaklaştırıldı nevZAT150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 ZAT Mondial

yazınız güzel sanal gezi yapıcam çaresiz olarak çünkü izmirliyim.

EgeKnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZR 1000 EXUP
    başlığı konu dışına taşıyorum...

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    tüm görüş bildirenlere teşekkür ederim..önerilerinizi dikkate alacağız.yoksa sormazdık ama başlangıç olarak böyle bi site yapıldı.giderek gelişecek katkılarınızla..sanal olarak gezin tabiki ama gelip bi de gerçeğini mutlaka görün..pişman olmayacaksınız..

Forumdan Uzaklaştırıldı nevZAT150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 ZAT Mondial
    keşke gelebilsem... hiç oralara yolum düşmedi daha...

düşüncede kesin gelicem.. hatta müdürümüzü de ziyaret edicem söz...

Motosikleti
    cbf 600sa
    taraa, bu siteyi ben bunun için seviyorum. Evet, burası bir motosiklet sitesi ama bunun ötesinde bir anlam taşıyor benim için. Bu tip bilgileri paylaşarak senin gibi dostları bu sayede daha iyi tanıyoruz.

Sanal Müzeye gelince.. Gecikmiş bir uygulama olmakla beraber, bence fena değil. Tabi ki daha iyisinin yapılması her zaman mümkün. Görsel anlamda son derece etkileyici olan bir müzenin sanal sunumu da aynı derece etkileyici olmalı diye düşünüyorum. İlk dikkatimi çeken eksiklik, Anadolu tarihsel çağlarının verilmeyişi. Paleolitik Çağdan başlayıp geç devirlere kadar olan kültür silsilesinin en azından Bakanlık sitesindeki tanıtım kadar bir özetinin verilmesi yararlı olabilir. Devirlere göre örneklenen eserlerin katalog bilgileri biraz daha açıklayıcı olursa konuya ilgi duyan ziyaretçiler açısından yararı büyük olur (Örn. Anitta Hançeri’nin çivi yazılı kitabesi sayesinde bulunduğu yere kattığı tarihsel önem veya Hitit kutsal boğaları Hurri ve Seri’nin Hitit mitolojisinde Fırtına Tanrısı kadar saygı görmeleri vs. gibi). Bir de tanıtım yazılarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir, bazılarında harf ve ifade bütünlüğü gibi eksiklikler dikkatimi çekti.

Yani özetle; sanal müze ilgi uyandırmak, izleyenlerini gerçeğine davet etmek gibi bir işleve sahip olduğundan, yalnızca WEB tasarımcısına belli verileri teslim etmekten öte, konunun uzmanlarının doğrudan katılımıyla yeniden ele alınabilir diye düşünüyorum.

E tabi, iş eleştirmek olunca böyle mangalda kül bırakmıyoruz di mi. Sen bana bakma tara, aklıma ne gelirse yazdım valla. Bu arada, bir meslektaşın çocuğu olman ve konuya bu kadar sahip çıkman ayrıca memnuniyet verici benim için. Teşekkürler..

gcc_ondr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 2006-gara ilan
    sevgili taraa böyle bir topik açtığın için bende teşekkür ederim ki gerçekten çok vasıflı ve gerekli bir topik olduğunu düşünüyorum. ben anadolu medeniyetleri müzesine ankarada öğrenci olduğum dönemlerde bir ya da iki defa girmiştim tam olarak emin değilim yaklaşık yedi sene oldu çünkü. ayrıca bu yazıyı sanal siteyi gezmeden yapıyorum ki anadolu medeniyetleri müzesi bende ne bırakmış onu görmek ve göstermek istiyorum. yine incelikle arkadaşların dediği gibi konum olarak çok iyi bir noktada ki, ulus olsun, kızılay olsun oldukça yakın ve ankaralı arkadaşların ulaşamıyacağı bir uzaklıkta değil. müzenin içeriğine geldiğimde ise gerçekten olağanüstü. duyguları olan her insanı kendisine kaptırabilecek kadar muhteşem öyle ki çok iyi hatırlıyorum keşke o dönemlerde yaşasaydım diye iç geçirmiştim ama Allah'ın takdiri bu dönemmiş. demek istediğim öyle bir büyüsü var ki kapılmamak elde değil. bazı arkadalar nesini göreceğim ya, bir sürü taşdan topraktan kap kacak, ya da herhangi bir taşa oyulmuş aslan vs figürleri tarzında bir düşnceye girebilirler ama gerçekten öyle değil, ordaki her figür yaşam tarzını yansıtan bir çizgi ve hepsi birere şaheser. şimdilik bu kadar yazabilkeceğim ki dediğim üzre 7 sene gibi uzun bir süre geçti ve içerik olarak bir çok şeyi unuttum, sadece bende uyandırdıklarını ve düşüncelerimi kısaca aktarmaya çalıştım... sonuç olarak mutlaka görülmeli diyorum...
    bu arada muvattali hocam gerçekten çok iyi bir işin var, beni en çok heyecanladıracak işlerden birisidir. iş diyorum ama eminim bu senin artık işten ziyade bir anlamda hayatın olmuştur ya öyle dedik diye gücenme artık!
    herkese adrenalini bol zamanlar...

bir gün gelecek, gelecekte gelecek...B RH+

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    tüm eleştirilerinize öncellikle teşekkür ederim.msjları babamla birlikte tek tek okuyoruz.web sitesi yeni olduğu için daha güzelleştirmek için çalışmaların sürdüğünü belirtmek istiyoruz. Ankara Üniversitesi işbirliği ile Prof.Dr Baki Koyunlu'nun yönlendirmesi ile hazırlandı. sayfa düzeninin daha güzel olması için çalışmalar devam ediyor. bu hususların kısa zamanda düzeltileceğine emin olabilirsiniz.asıl önemlisi sanal müze gezintisi ile ilgili yorumları merak ediyorduk. çünkü hazırlayanlar çok iddialıydı. bir de bu gezintiyi ayrıntılı değil tadımlık olarak sunulması fikri müzeye daha çok ziyaretçi çekeceğine olan inançtan kaynaklanmıştır. bu görüşlerinize müzenin haber dergisinde de yer vermeyi düşünüyoruz. web sayfasında sadece müzeyi tanıtıcı bilgiler değil,yapacağı kültürel faaliyetler, duyurular, projeler vb. çalışmalara da yer vermek istiyoruz. gösterdiğiniz ve bundan sonra göstereceğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz.

kılıçbalığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki vn 800(siyah inci)
    slam tara ,selam baba

ben adana da yaşıyorum ve ankaraya 1 defa gittim 1 günlüğün

tabi doğal olarak o müzeyi de gezme şansım olmadı

ama inandığım birşey var geçmişimi bilmek isterim her nekadar o tarihlerde yaşamamış olsamda

biz bu günlere o tarihlerde yaşayan insanların verdiği mücadele sayesinde geldik buna tüm kalbimle inanıyorum

şunu da itiraf etmek istiyorum

geçmiş tarihimle çok ilgilenmedim veya ilgilenemedim

ama senin açtığın bu topic çok ilgimi çekti ve çok mutlu oldum
    sen doğru yoldasın bence ve inandığın yolda ilerlemey devam et
    sana ve baban a saygılarımı sunuyorum
    (babacığım ellrinden öperim)
    eminim çok mutlusundur böyle bir evladın olduğu için
    sevgiyle kalın
    "[COLOR="Red"]Ben hayata[COLOR="Red"][/COLOR] çelme atıyorum.Takiii o bana gerçek çelmesini atana kadar"[/COLOR]

Motosikleti
    cbf 600sa
    Yav kıskanacam şimdi haa.. Arkeolojiyi ne çok seven varmış, arkeologların çoğunda yok böyle bi heyecan yahu

Şaka bir yana, topici taraa açtı, herkes en az onun kadar benimsedi. Bu çok özel birşey gerçekten. Bir de yorumlara bakıyorum -müzeyi ziyaret eden veya henüz edemeyen- hepsi yürekten yazılmış şeyler. İnsanın kültürüne ve yaşadığı toprakların tarihine sahip çıkması güzel bir şey.

gcc_ondr, arkeoloji iyi bir meslek de, ben taşla, toprakla pek haşır neşir olamıyorum artık. Daha çok plan üzerinde korumaya çalışmak gibi bir işim var benim. Müzeci arkadaşları kıskanıyorum da onun için mangalda kül bırakmıyorum.

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    arkadaşlar ilginize gerçekten teşekkür ederim..bu topic benim fikrim olabilir ama artık hepimizin..geliştirmek,paylaşmak bizlerin elinde..ayrıca beni şımartıyorsunuz babamın yanında yolunuzun bir gün müzeye düşmesi dileğiyle keifli sürüşler....

bu arada havalar düzeliyor.ankaralı motorcuları bekliyoruz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler