Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yazık La..Alkoliklerin Sonu..

Motovento
    REKLAM ALANI
    espri kutusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gsr600 gitti :'( er6n geldi :D
    Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şöyle açıklayayım : içki haramdır, çünkü sarhoşluk durumu, insanın iradesi dışında şeyler yapmasına neden olur.
    öncelikle açıklaman için teşekkür ederim, gayet güzel bir açıklama. aslında benimde kastedmek istediğim buydu. içkinin haram olmasının sebebi; bahsetmiş olduğun gibi irade dışı hal ve davranışların ortaya çıkması. böyle bir durumda gerçekten içki haramdır, ama kendi fikrime göre insanın iradesini kaybetmemesi ve bilincinin hala açık olması durumunda bu geçerli değildir diye düşünüyorum. tabii ne kadar doğru veya yanlış bir düşünce olsada.

bu arada aranızda müftülükte veya dinkültürü hocası yok mu bizi aydınlatacak
    yeni ufuklara yeni motorla devam... ;)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    onu bunu bırakın da hiç haşger yediniz mi onu söyleyin
    Höh
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    Haşger ne google bile bulamıyor yok öyle birşey..

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Alıntı musti81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haşger ne google bile bulamıyor yok öyle birşey..
    nasıl bulamıyor 3. sırada çıkıyor
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nasıl bulamıyor 3. sırada çıkıyor
    Benim google bulamıyor..

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı espri kutusu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle açıklaman için teşekkür ederim, gayet güzel bir açıklama. aslında benimde kastedmek istediğim buydu. içkinin haram olmasının sebebi; bahsetmiş olduğun gibi irade dışı hal ve davranışların ortaya çıkması. böyle bir durumda gerçekten içki haramdır, ama kendi fikrime göre insanın iradesini kaybetmemesi ve bilincinin hala açık olması durumunda bu geçerli değildir diye düşünüyorum. tabii ne kadar doğru veya yanlış bir düşünce olsada.
    çoğu haram olanın azı da haramdır. teşbihte hata olmaz: 1 milyon doları hortumlayan da suçlu 500 milyon doları hortumlayan da; değil mi?

din, bir inanma meselesidir.
    içkinin haram olmasının sebebi içkinin haram kılınmasıdır. içki, dünyadaki en faydalı şey olsaydı da haram kılınsaydı, yine içmeyecektik
    tabiki şu dünyada haram kılınan ne varsa, insanlığa muhakkak bir zararının olduğunu gözlemliyoruz; fakat bu, ikinci plandadır.

yediğimiz haltlara meşruiyet kulbu uydurmaya çalışmak yerine, yediğimiz şeyin bir halt olduğunu kabullenmek en azından delikanlıcadır. ayrıca hatayı kabullenmek, ilerde bunu birdaha yapmamaya da götürecektir

Benim google bulamıyor..
    ekşi sözlüğe bi yaz haşger diye

neden dedim biliyor musun geçen gittigidiyor da gördüm bir kaç eleman domuz pastırması bacon satıyor. millet te açlıktan çıkmış gibi alıyor(aç olsam yine almam ayrı mesela Allah korusun). zoruma gidiyor insanımız bu kadar mı düştü diye.

domuz yiyenlerin önce haşger yemesi lazım ama yemezler çünkü haram değil.

ben 2 sini de yemiyorum

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ekşi sözlüğe bi yaz haşger diye

neden dedim biliyor musun geçen gittigidiyor da gördüm bir kaç eleman domuz pastırması bacon satıyor. millet te açlıktan çıkmış gibi alıyor(aç olsam yine almam ayrı mesela Allah korusun). zoruma gidiyor insanımız bu kadar mı düştü diye.

domuz yiyenlerin önce haşger yemesi lazım ama yemezler çünkü haram değil.

ben 2 sini de yemiyorum
    Haşger neden yapılıyor...

Haşger neden yapılıyor...
    özelinden yazıyorum şaka olsun diye söylenir bazen

www.eksisozluk.com dan arattır haşgeryar diye ne yazmışlar bi bak

Motosikleti
    Seyhan 125
    Beyyyy kalsın..

Beyyyy kalsın..
    verseydik 1 kilo

bana garip geliyor bilmiyorum. nasıl bir yapıdalar dini anlamda . müslüman değillerse karışmam tabi ama
    hem müslümanım deyip hem domuz eti yiyenleri anlamıyorum yiyen de baya çok

linkte yorumlar var okursanız bir bakın bukadar çok ne yazık ki

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=domuz+eti

bu ülkenin yüzde 99 müslüman olduğuna hayatta inanmam. herkesin kimliğnde müslüman yazmasına karşıyım en azından müslüman olmayanlar yazdırmaz olur biter.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Alıntı espri kutusu adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bu arada aranızda müftülükte veya dinkültürü hocası yok mu bizi aydınlatacak
    açıklama yaptığım mesajın içinde bu sorunun da cevabı var. ama yine de bir kez daha yazayım :

içkinin ne kadarının iradeniz içinde ne kadarının dışında kalacağını insan kendisi bilemez. yani sizin "ben 2 büyük devirsem de bana bi şey olmaz" demeniz objektif olamaz. bunlar kişiden kişiye ve anlık durumunuza göre değişebilecek durumlar olduğu için, insanlar işte aynen sizin yazdığınız gibi savunmalara sığınmasın ve tartışılmasın diye "sarhoşluk veren şeylerin azı da çoğu da haram kılınmıştır". buna alkol, uyuşturucu vs. aklınıza ne gelirse katabilirsiniz. ayrıca alkol insan sağlığı için de zararlıdır ve insanlara zararlı olanlar yasaklanmıştır. bakmayın öyle senede bir gazetelerin aşırtma haber sayfalarında çıkan "filan ülke doktorları açıkladı : 1 kadeh şarap bilmem nerenize iyi gelir" gibi saçma sapan haberleri. alkol insan sağlığına zararlıdır ve haramdır... tıpkı diğer arkadaşların bahsettiği domuz eti gibi. domuz etinde sağlığa zararlı bir çok bakterinin ve hastalığın barındığı bilimsel olarak belirlenmiş bir gerçektir. fare eti nasıl yenilmezse, domuz eti de aynı şekilde yenilmez...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler