Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Muharrem ayı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Unique693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600F4İ
    Herkezlerin muharrem ayını kutlarım..EE muharrem ayı denınce ılk akla gelen aşure ...Biraz canınızı istedelim

HONDA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Muharrem ayınız mübarek olsun,Aşureler midede şenlensin

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    hepinizin hicri yeni yılını kutlarım

evet aşure'yi unutmamak lazım,ben gidiim markete malzemeleri alayımda
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

alper_satriani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nokia 6300 Gri
    Muharrem ayı nedir? önemi nedir kısa bi bilgi alabilir miyim ?
    BAŞKALARINI SIK SIK AFFEDİN, AMA KENDİNİZİ ASLA

Yardımlaşma ayı,aşure yeme ayı,komşuyu-akrabayı hatırlama ayı.

perishte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maalesef...
    Alıntı alper_satriani adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muharrem ayı nedir? önemi nedir kısa bi bilgi alabilir miyim ?
    Muharrem kelimesi haramdan türemiş bir kelime. Bildiğim kadarıyla "Allah'ın ayı, O'nun özel kıldığı ay" manasına geliyor. en büyük özelliği de aşure gününün bu ayda bulunması. Aşure günü ne iştir dersen onun da özellikleri var, bir kısmını islami bilgi sitelerinden alıntılayarak sayayım.

1. Allah, Hz. Musa'yı ve raiyetindeki israiloğullarını aşure günü kurtarıp, Hz. Musa'ya verdiği mucize ile kızıl denizi yararak firavun ile ordusunu sulara gömüp boğmuştur.
    2. Hz. Nuh'un gemisi cudi dağına aşure günü oturmuştur.
    3. Hz. Yunus, balığın karnından bu günde kurtulup sahile çıkmıştır.
    4. Hz. Adem'in cennetten dünyaya indikten sonra sürekli yalvardığı tövbesi bu günde kabul edilmiştir.
    5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan aşure günü çıkarılmıştır.
    6. Hz. Yakub'un, oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı ağlamaktan gözleri kapanmıştı. Oğlunun gönderdiği gömlek aşure günü eline ulaşmıştır ve onu gözlerine sürmesiyle tekrar görmeye başlamıştır.
    7. Hz. Eyyub hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. ciddi bir kaynağa dayanarak eklemek istiyorum; hastalığı konusunda vücudunu kurtlar kaplamıştı deniyor fakat Peygamberler tiksinti duyulacak hallerden müberri yani uzak olduğu için kurt kaplama ifadesinin sadece hastalığın ağırlığını temsilen söylendiği muhtemeldir.
    8. Hz. İsa o gün dünyaya gelmiş ve o gün dünyadan alınmış semâya yükseltilmiştir.
    9. Hz. Davud'un tövbesi o gün kabul edilmiştir.
    10. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

sadece aşure gününün önemi bunlardan geliyor. diğer 29 günün özelliği de vardır mutlaka fakat ben çok bilmiyorum.

Bir de bu ayın islam dünyası için hüzün tarafı vardır. kerbela olayı bu gün cereyan etmiştir.

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yardımlaşma ayı,aşure yeme ayı,komşuyu-akrabayı hatırlama ayı.
    bu ay haricinde yardım yapılmaz, aşure yenmez, komşu-akraba hatırlanmaz yani değil mi hocam. Allah iyiliğini versin e mi.
    Zalim olsa ne rütbe bi perva yine bünyad-ı zulmü biz yıkarız
    Merkez-i hâke atsalar da bizi küre-i arzı patlatır çıkarız

Unique693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600F4İ
    Alıntı perishte adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muharrem kelimesi haramdan türemiş bir kelime. Bildiğim kadarıyla "Allah'ın ayı, O'nun özel kıldığı ay" manasına geliyor. en büyük özelliği de aşure gününün bu ayda bulunması. Aşure günü ne iştir dersen onun da özellikleri var, bir kısmını islami bilgi sitelerinden alıntılayarak sayayım.

1. Allah, Hz. Musa'yı ve raiyetindeki israiloğullarını aşure günü kurtarıp, Hz. Musa'ya verdiği mucize ile kızıl denizi yararak firavun ile ordusunu sulara gömüp boğmuştur.
    2. Hz. Nuh'un gemisi cudi dağına aşure günü oturmuştur.
    3. Hz. Yunus, balığın karnından bu günde kurtulup sahile çıkmıştır.
    4. Hz. Adem'in cennetten dünyaya indikten sonra sürekli yalvardığı tövbesi bu günde kabul edilmiştir.
    5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan aşure günü çıkarılmıştır.
    6. Hz. Yakub'un, oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı ağlamaktan gözleri kapanmıştı. Oğlunun gönderdiği gömlek aşure günü eline ulaşmıştır ve onu gözlerine sürmesiyle tekrar görmeye başlamıştır.
    7. Hz. Eyyub hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. ciddi bir kaynağa dayanarak eklemek istiyorum; hastalığı konusunda vücudunu kurtlar kaplamıştı deniyor fakat Peygamberler tiksinti duyulacak hallerden müberri yani uzak olduğu için kurt kaplama ifadesinin sadece hastalığın ağırlığını temsilen söylendiği muhtemeldir.
    8. Hz. İsa o gün dünyaya gelmiş ve o gün dünyadan alınmış semâya yükseltilmiştir.
    9. Hz. Davud'un tövbesi o gün kabul edilmiştir.
    10. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

sadece aşure gününün önemi bunlardan geliyor. diğer 29 günün özelliği de vardır mutlaka fakat ben çok bilmiyorum.

Bir de bu ayın islam dünyası için hüzün tarafı vardır. kerbela olayı bu gün cereyan etmiştir.

bu ay haricinde yardım yapılmaz, aşure yenmez, komşu-akraba hatırlanmaz yani değil mi hocam. Allah iyiliğini versin e mi.

Sağolasın bılgıler için birde aşure günü kıyamet kopacaktır...
    HONDA

Birkannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yeni hicri yıl herkeze hayırlı olsun
    Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

erdincpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan da motorsuzum
    Muharrem ayımız mübarek olsun olsun arkadaşlar
    bu sene herzaman oldugu gibi halkalıda toplanılacak
    hiç görmeyenler varsa bir ziyaret etmelerini tavsiye ederim

tekrar muharrem ayımız mübarek olsun
    DRİFT RELİGİON
    4 teker benenimi, 2 teker ruhumu taşır

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)