Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İŞTE TÜRKİYENİN ÖZGÜR BASIN'I... (İTİRAFLAR)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Dinç Bilgin'den gecikmiş itiraf!
    Medya dünyasında sık sık tartışılan "Tetikçi Gazeteci" tabirine eski medya patronlarından Dinç Bilgin'den tarihi bir itiraf geldi: Canavarı yoğuranlardan biri de benim...
    ...

- Siz bir gazeteci ailesinin oğlu ve gazeteci kökenlisiniz. Niye elinizin altında Yeni Asır, Sabah gazetesi, ATV ve öbür yayın organları dururken işadamlığına, daha doğrusu bankacılığa sıvandınız? Açıkça da sormam gerekirse sizi kim ya da kimler bu işe teşvik etti?

BİLGİN - O tarihlerde Türkiye çok garip olaylar zinciri içinden geçti. Bir kere iki grup arasında kıran kırana büyük bir rekabet vardı. O rekabet çok sertleşti. Birbirini karalama, küçük düşürmeye dönüştü. O arada da yeni gazeteci tipleri ortaya çıktı.

- Tetikçi gazeteciler mi?

BİLGİN - Evet, tetikçi gazeteciler.. ya da patron adına saldırı yapan gazeteciler, diyebiliriz. Sonuçta da basın kendi işlevinden uzaklaştı. Yine o tarihte bir seçim yapıldı. Bir kısmı, aynen siyasi parti gibi, Tansu Çiller , bir kısmı da Mesut Yılmaz yanlısı oldu. İki başbakan adayından daha çok, iki basın grubu birbiriyle kavga eder oldu. Onunla birlikte de yeni genel yayın müdürü, yazar türleri ortaya çıktı. Ben bunları sanki hiç sorumluluğum yokmuş gibi anlatıyorum. Elbette gazete patronlarının bu işte büyük sorumlulukları vardır. Büyük teknoloji, tiraj kavgaları, basının büyük sermaye, büyüme ihtiyacı.. bozulma demeyeyim de, büyük bir değişime götürdü.

- Peki, bu değişim sizce olumlu mu, olumsuz mu oldu?

BİLGİN - Tabii ki olumsuz oldu. Mesleğinden uzaklaşan, ama kıdemli arkadaşlarına göre çok daha fazla para kazanan yeni gazeteci tipleri çıktı. Bu canavarı yoğuran ve ortaya çıkaranlardan birisi olarak benim de bu işte sorumluluğum var.

- İyi de, niye yaptınız bunu?

BİLGİN - Bu, bilinçle filan yapılmış bir şey değil. Basın o tarihte öyle bir yola girdi. Belki hatırlarsınız.. Sabah o tarihlerde gazete sahiplerinin basın dışında işi olmaması gerektiğinin kavgasını verdi. Sabah'a karşı olan gazeteler de bunun çok aksini savundular. Hatta iş âlemi de onların yanında yer aldı. Örneğin, rahmetli Vehbi Koç 'un bana mektubu var. Yurtdışında işadamlarının da basın sektörüne girdiğini örnekleriyle yazıyordu. Bütün basın kuruluşlarının aynı zamanda bankaları oldu. Bankası olmayan basın kuruluşları da bankası olanların eline geçti. Ama o dönemde Sabah'ın bankası yoktu. Henüz bankacılık krizi yoktu, ama bir ekonomik krizin patlayacağının işaretleri vardı. Bu seziliyordu. Evet, çok büyük hata yaptım. Bankacılık işine girdim. Böylece de bankası olmayan hiçbir basın grubu kalmadı.

röportajın tamamı için; http://www.haber7.com/haber-fake.php...aber_id=106978
    (sol sütun)
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aydinynr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    as 125 t gri
    gurzan, Güzel yazı

Ayrıca kavuş artık şu ybr'ye sezon bitiyo bak...
    \"Turkish Choopers\"

Dostum cut copy yapan eline beynine sağlık... Şu gerçekleri bigün görecez ama ne zaman bilmiyom walla... Tost yapmaktan sağa sola bakamıyom ki...

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gurzan yine soyundun siyasete
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı
    gurzan yine soyundun siyasete
    abi bu tür haberleri okuyunca çok zoruma gidiyor.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

hondaxl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600
    Bilgin yanlış ata oynadı kaybetti..
    Tasfiye edildi..
    Kurnaz Doğan bunun farkında Koç desteği olmasa onu da uçuracaklardı..

2002 Agustos sonrası AKP rüzgarını arkasına alan çakallar arz-ı endam etmekte
    [B][I]Dayak nedir ? Kime atılır [/B]??[/I]

deskator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bişey değişmediki .. ozaman kim daha fazla vaat ttiyse o baştaydı şimdide öyle gelecektede öyle olacak .Kim daha fazla bedel ödeyecekse o desteklendi ve desteklenecek . . arada biri çıkıp böyle itirafda yapsa bişi değişmez . . tabiki çok yazık hemde çok . .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler