Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Öğretmenlerimiz ve öğretmen adaylarımız burada buluşalım ;)

Motovento
    REKLAM ALANI
    siyahlimuzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 150 T - I
    Merhaba arkadaşlar. Geçen gün fark ettiğim bir topikte öğretmen maaşı ile istenilen bir motosikletin
    alınıp alınamayacağı tartışılmıştı. Ben de o topikten yola çıkarak aramızdaki öğretmenlerle,
    öğretmen adaylarıyla ya da öğretmen olmak isteyen arkadaşlarla burada buluşabileceğimizi düşündüm

Öncelikle kendimden bahsetmem gerekirse ; Anadolu Üniversitesi
    İşitme Engelliler Öğretmenliği Özel Eğitim Bölümü 2007 mezunuyum

Burada buluşmaktaki amaç ; mesleğimizin zor ve kolay yanları olabilir. Yani biraz daha açacak olursam
    henüz mezun olmuş biri olarak mesleğimizle ilgili tereddütlerim var. tereddüt derken heyecan,
    yapabilir miyim yapamaz mıyım gibi endişeler

Örneğin bunları paylaşabiliriz. Öğretmenlik ile ilgili aklımıza takılan soru işaretlerini,
    her hangi bir öğretim tekniğini, başımıza gelen ilginç, komik vs. olayları ...

Mesela ben yakın zamana kadar polis olmayı bile düşündüm Biliyorum hiçkimse
    okurken stajerliği bilip ya da bu mesleğe her şeyi bilip başlamadı ama ne yapayım.
    Hoş görün n'olur

Son günlerde bizi yoran konu ise malum KPSS ...
    Birçok aday gibi ( çok umudum olmamasına rağmen ) ben de KPSS ye girdim.
    İlk girişim bakalım. Ne olacak bilmiyorum. Kontenjan ağustos ayında belli olacak.
    Geçen sene temmuz atamalarında 5 kişi almışlardı
    Şubat atamalarında ise 30 kişiye yükselttiler sağolsunlar
    Ve benim KPSS çalışmalarımda kursa destek olarak yapmam gereken tekrarlarım yetersiz kaldı
    Ama bilindiği üzere bölümümde özel okullar da mevcut. Birkaç rehabilitasyon merkezi ile görüştüm.
    artık herkes için her şeyin hayırlısı diyorum

Sanırım lafı uzatmaya başladım. Şimdilik benden bu kadar meslektaşlarım.
    Deneyimlerimizi ya da beklentilerimizi paylaşmak beni mutlu edecek

Elbette hepimizin doğruları yanlışları olacaktır.
    Şimdiden sürc-i lisan edersem, yazım hatası yaparsam af ola

Hepinize iyi sürüşler
    semihss bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Herkese merhabalar;

Güzel bir bilgi paylaşımı olacağına eminim. Gerçekten güzel bir konu.

Adana Kiremithane E.M.L. öğretmeniyim. meslekteki 8.yılım. Daha öncesinden 4 yıllık özel sektör deneyimi, ardından öğretmenlik süresince çeşitli firmalarda verilen eğitmenliklerin yanında öğretmenliği az çok yaşayabilmiş birisiyim.

Çok farklı yansımaları, farklı "tatları" olan bir meslek. Zira verdiğiniz eğitime, hitap ettiğiniz kesime göre aldığınız "haz" da çok farklılık gösteriyor.

Bizim açımızdan son 8 yıldır çok ciddi sıkıntılar var. Öncelikle meslek liselerine olan ilginin azalması, devlet politikaları ciddi bir mezun sıkıntısı vermektedir. Ayrıca fazlaca açılan Teknik Eğitim Fakülteleri nedeniyle mezunlaın piyasada absormeside pek mümkün olamıyor. Diğer bir yandan, önceleri sadece meslek liseleri mezunları kabul edilirken, şimdi her kesimden öğrenci alıyor olması, mezunların mesleki yönden yetersiz (doğal) kalmalarına neden olmaktadır. Bu da mezunların devlet tarafından istihdamını güçleştirmektedir. Ayrıca, bizlerde var olan sirkülasyonun çok yavaş olması (emeklilik) yine bir çok arkadaşın öğretmenlik yapamamasına neden olmaktadır.

Diğer yandan, yine kendi mesleğim için söylüyorum, bizlerde tamamen kişilik yerleşiminden çok, yerleşik bir yapıya bir meslek kazanımı ön planda olduğundan biz biraz işin duygusallığını ve zevkli yanlarını yaşayamıyoruz. Ne bileyim kimse mesela bize "ne güzel sayenizde oğlum / kızım bir meslek sahibi oldu" diye gelmiyor. Bizdeki öğrenci, öğretmen= yönlendirici, önder, ikinci ana/baba, benim hayalimdeki kişi, bilge şeklinde düşünmemektedir. Aksine, nedense özellikle son yıllarda diploma alma merkezi, tornavida tutmasını öğreten usta şeklinde bakılmaktadır. Biz pek de öğretmenliği, "öğrencilerim sayemde ufuklarını, kişiliklerini, yaşam şekillerini bulacaklar" şeklinde yaşayamayız (öğrenci profili, yaşanan olayları es geçiyorum)

Ama madalyonun bir diğer yüzü var.

"Eğitimci" kimliğini her yönde kullanmayı bilen, devlet kadrolarında değil, her alanda eğitimci kimliğini sergileyen kişilerin sayısı maalesef azalmış durumda. Zira, eğitim fakültelerinde okuyanların çoğunluğu, mezun oldukları veya takibi 2 yıl içerisinde devletin açacağı kadroları bekleyen, açmadıkları zaman, kasiyerlikten (küçümsemek alamında söylemiyorum asla) oto yıkamacılığına (arkadaşım oto yıkama atölyesi açtı) her türlü işi kabullenen kişiler haline gelmektedirler. Eğitimci kimliğimizin sadece ve sadece eğitim kurumlarında değil, sektörde faaliyet gösteren her sektörde, yapılandırıcı, düzenleyici, düzeltici ve önleyici yanlarını sergileyebilsek, belki toplumdaki "eğitim alma" içgüdüsünü daha da fazla artırırız. Zira kendi mesleğimle ilgili olarak, herkes her makineyi kullanabilir. Ama bu makinenin nasıl kullanacağını anlatamaz. Anlatmak, anlaşılmasını sağlamak, tamamen eğitimcinin görevidir. Mezun olan arkadaşlarım bu yönlerini kullanabildikleri sürece birçoğu piyasada öğretmenliği aramamakta, öğretmenliğin köreltici, kısıtlayıcı pasifize edici yanlarından da kurtulmaktadırlar.

Madalyonun dik yüzü ise, yine öğretmenlik, kişileri sabit ve "garanti" gelire yönelttiği sürece, kendimizi geliştirme zorunluluğu maalesef gelişmemektedir. Gerek devlet yapısındaki işleyişte, gerekse mevcut eğitim sisteminin boşluklarından, öğretmenin yönlendirilememesi, denetlenememesi ve değerlendirilememesi, eğitimciyi pasifize etmektedir. Bunun sonucu olarak, kişi ya sadece garanti bir gelir almanın sonucunda yaşamın sonunu beklemekte, yada çok çeşitli arayışlar içerisine girmektedir.

Şimdilik bu kadar. Öğretmenlik aslında anlatılmaz. Yaşanılır, yaşatılır.

( Şu ana kadar söylediklerim hiçbir öğretmen arkadaşımı bağlamamaktadır. Her türlü olumsuz düşünce tarafıma kabullenilmektedir.)

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Buluşalım hocam ayıp ettin

Bende geçen sene Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenligi (iolp)'den mezun oldum.
    Kpss ye 2. girişim işşlh bu sene atanırım.
    Meslekte sadece 1 dönemlik tecrübem var.Göreve,stajı İzmirin en iyi anadolu lisesinde yaptıktan sonra köyümün ilkokulunda ücretli olarak başlayınca,biraz sorunalr yaşadım
    Kendimi toprlamak için ve kpss ye daha iyi çalışabilmek için 2. dönem bıraktım.
    Meslekteki ilk maaşını aptal bi kursa yatırmak ne kadar kötü birşeymiş

Motosikleti
    AS 150 T - I
    teknikhocam öncelikle çok güzel konulara değinmişsiniz.
    topiği açarken düşündüğüm gibi bir çok paylaşım olacak gibi. teşekkür ederim.
    tecrübelerinize sağlık. haklısınız. alan dışından da öğretmenler alınınca bizim 2 katı uğraşmamız gerekiyor

benim de hocalarımdan duyduklarıma göre bahsettiğiniz gibi bir de veli psikolojisi var tabi

ama hocam sakın olumsuz düşünce diye falan düşünmeyin. burada her türlü düşünce
    doğru ya da yanlış saygılı bir şekilde paylaşılmalı, çoğu zaman kabul edilmelidir.

saygılar iyi sürüşler

PIERrzig öncelikle hoş geldin sefa getirdin

KPSS den istediğin ve hak ettiğin sonucu alabilmeni diliyorum.
    eğer sınıf öğretmenliği okusaydım gönlüm köy öğretmenliğinden yanaydı.
    dediğim gibi ortak yönlerimizle beraber öğretmenlik adına çok şey paylaşacağız

Motosikleti
    AS 150 T - I
    sanırım mt de çok fazla öğretmen yok

muvattali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    Benim de babam öğretmendi ama emekli oldu.

Ben de gelsem olur mu bu topice
    İnnova 125, nx4 falcon, xt660r, CBF 600s diyerek devam ediyor hayat

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Akadaşlar alınmasınlar ama, "honda CBR125 otobanda 300km hız yapıyor" daha fazla ilgi çekiyor sanırım. Zira eğitim sadece "alanıi" değil "vereni" de ilgilendiren bir konudur. Konuyu biraz daha genişletebiliriz mesela (tabi @siyahlimuzin senin izninle)

Eğitim almak isteyenler, öğretmen olmak isteyenler, eğitimcilerle sorun yaşlayanlar, lütfen burada sorunları paylaşalım. Zira o zaman motorumuzu tamir ettirmek için daha yetenekli ustaların yetişmesine (mesela), 2 yaşındaki çocuğunuzun daha etkin öğrenme yeteneği kazanmasına yardımcı eğitimcilerin varlıklarının sürdürülmesine yardımcı olabiliriz.

Motosikleti
    AS 150 T - I
    Alıntı muvattali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de babam öğretmendi ama emekli oldu.
    Ben de gelsem olur mu bu topice
    tabi ki olur

25 kere buyur

Alıntı teknikhoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akadaşlar alınmasınlar ama, "honda CBR125 otobanda 300km hız yapıyor" daha fazla ilgi çekiyor sanırım. Zira eğitim sadece "alanıi" değil "vereni" de ilgilendiren bir konudur. Konuyu biraz daha genişletebiliriz mesela (tabi @siyahlimuzin senin izninle)
    rica ederim hocam. zaten eğitim üzerine her türlü bilgi sohbet paylaşımına açık bir topik olsun diye düşünmüştüm

başta çok güzel paylaşımlar olacak diye düşünürken ilk gece gelen 2 mesajdan sonra hiçbir hareketlilik yoktu topikte

ama inşallah yavaş yavaş toplanacağız

gupilya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Truva 250 TR
    1981 mezunuyum. Teknik öğretmenim. benide sayın.

Motosikleti
    AS 150 T - I
    engin tecrübelerinizi bizlerle paylaşmanız ümidi ile hoş geldiniz

Motosikleti
    gilera runner vxr 200
    Heeheeeyyy beni çağırmışlar bende öğretmen olucam inşallah.Aslında öğretmenlik mesleğşini çok sevdğim için değil sporu çok sevdiğim için sadece aklımda beden eğitimi öğretmenliği vardı hep..

9 Eylul Üniverstesi spor akedemisi öğrencisiyim 3.sınıfa geçtim.KPSS belasından bahsetmek hiç istemiyorum herkes az cok bilgi sahibi bu konuda .Beni yüzlerce sınava soktun lisede ve liseden sonra en önemlisi ÖSS idi.Hadi nuda geçtik yetenek sınavına soktun hadi onuda kazandık ee bidaha sınava sokucan .Kesşe bende seni sınava sokabilsem bi kere

Valla ilerisi için çok büyük umutlarım yok ben yurt dışına gitmek mesleğimi orada yapmak istiyorum şimdiden başladım araştırmalarıma.Ülkemi deli gibi seven bir insan değilim o yüzden gereksiz milliyetçiliklere katlanamam .Nerede huzurluysam ülkem orasıdır mantığı vardır bende .Bunca zorluklarla okulu bitiriyoruz böyle kutsal bir mesleğe sahip oluyoruz ve sonra kemeraltında küçük bı dunkanda portakal suyu sıkıyoruz kimisi lokantada çalışıyo kimisi iş dahi bulamıyo .

Ben bu konularda çok doluyumdur.Siyahlimuzin umarım mesleğini yapabilirsin...

Motosikleti
    AS 150 T - I
    sporcu arkadaşım öncelikle nerede mutlu olacaksan orada yaşamanı temenni ediyorum.
    yurt dışı gelişmelerinden haberdar edersen seviniriz

KPSS için 1 milyara yakın paralar ödeyip kursa gidiyoruz yanında da okulu idare etmeye çalışıyoruz.
    ama kurs hocalarımın bile savunduğu bir şey var. madem bu çocuklar ÖSS de hak edip
    bu bölümlere geldiler. neden tekrar sınav koyuyorsun önlerine

evet bunun bir çok açıklaması var. herkesi işe alamazlar. yeteri kadar açık yok vs. vs.

dediğin gibi bu konular uzar gider. özellerle falan görüşüyorum artık ben

ennginn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Eğitim Eğitim Eğitim

Tüm eğitimcilere tüm öğretmenlerime tam destek
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİR

abal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ASYA 150T 19A
    benim babamda emekli öğretmen.. öğretmen yok çocukları olsa olmazmı..
    KIRMIZI BOĞA..

Motosikleti
    gilera runner vxr 200
    Zaten dersanelere bir sürü paralar döktük ki ÖSS KPSS nin yanınad cok adha masum kalıyo ..ÖSS den korkmadım yetenek sınavında da ama KPSS beni düşündürüyo .Özel işletmelerle bağlantılar kur başka çare yok ki bende öle yapıyorum özel spor komplekslerıni araştırıyorum hem daha iyi para var hemde şartları çok güzel. Şu an yüzme antronörlğü yapıyorum bi spor kompleksinde çokta memnunum hayatta öğretmenliği düşünmücek bir pozisyondayım ..

Özel kuruluşlarda olmasa çok zor bi durumda olucaz hele ki beden eğitimi öğretmenleri aslında çoğu branşta var bu..Binlerce mezun var atamaları yapılmamış ama hala okulalr ısrarla o bölümlere öğrenci alıyolar..

Siyasetçilerin aptalca vaadlerinden bir taneside üniverste sayısını arttırmak..Gülsem mi ağlasam mı.Üni. açmak sorun mu bence değil ama kaliteyi arttırmak sorun kalitesiz üniler çoğaloyor ve o üni.lerden mezun olan binlerce işsiz genç...Sinirlendim bak yine.

Motosikleti
    AS 150 T - I
    teşekkür ederiz ennginn abi

abal eğitimle ilgili her türlü desteğe düşünceye açığız.
    öğretmen ol ya da olma

tamam sporcu sakin ol. sana katılıyorum ama bu döngü böyle dönüyor.
    zaman zaman başımızın çaresine bakmak zorunda kalıyoruz

Motosikleti
    gilera runner vxr 200
    bende bu salak kısır döngüyü anlamıyorum zaten..basımızın caresıne biz bakarız ama bakabilcek bir çare göstersinler bari oda yok..

Motosikleti
    AS 150 T - I
    Alıntı sporcu_32 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bu salak kısır döngüyü anlamıyorum zaten..basımızın caresıne biz bakarız ama bakabilcek bir çare göstersinler bari oda yok..
    işte öğretmen adayları olarak o çareyi biz kendimiz bulacağız

Motosikleti
    gilera runner vxr 200
    Nasıl buluncak bulabilsek yıllardır bulunurdu.Senin benim düşündüğümü onlarca yıllardır sokaklarda aç gezen ğretmenler düşünmüyo sanıyosun..Sen öle bi ışık görebiliyomusun Türkiye de ben göremeyiyorum .Benim gördüğüm tek şey her yıl çoğalan işsiz kalan öğretmenlik bölümü mezunları ve diğerleri

Motosikleti
    gs500:) 00
    öğretmenler sokakta aç gezmiyor.sızlanan öğretmen de gördüm
    "işte ben bu adam olmalıyım"diyebileceğim öğretmen de.
    yoksunluk(herşeyinin eksik ne yetrsiz old. düş.) psikolojisi
    ile dünyaya bakan bir insana dünyayı versen
    ağlamaya devam eder, her durumdan sızlanacak bir yön
    çıkarmayı da başarır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)